Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Germania

* * * * - 14 votes
  • This topic is locked This topic is locked
13857 replies to this topic

#37
picpro52

picpro52

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 01.11.2004

 Velaxa, on 09 mai 2017 - 20:03, said:

.....Nu să-mi spună neamțul când să primesc musulmani doar pentru că are el nevoie de mână de lucru iefitnă.
Cred ca sunt prosti daca au gandit asa. Cati s-au angajat din milionul ala care a venit? Cat ii costa pe nemti ajutoarele, scolarizarea,integrarea? Cred ca stiti ca li se platesc cursuri. Bani dati degeaba fiindca unii se activeaza si dupa 2 generatii.
Si atentie: in 5-10 ani milionul ala (multiplicat cu rude, ca n-o sa le lase in "Siria") va vota. Ia vedeti in Londra.
Trebuie sa fii orb sa nu vezi ca asta-i razboi. Dar de, oamenii sunt obisnuiti cu tancuri, avioane si kalasnicoave, ce sa le faci!
Eu sunt adeptul suveranitatii limitate (dar limite clare). Trebuie sa dam si noi ceva in schimb daca vrem sa le umblam prin portofele.
Iar conducerea colectiva este o solutie sortita esecului. Poate in sec XXI reusim sa tinem locomotiva (Germania) pe sine.

Edited by picpro52, 09 May 2017 - 21:42.


#38
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

 Velaxa, on 09 mai 2017 - 20:03, said:



Să conducem toți Ă®mpreună, parcă asta era ...
Sa stii ca imi pare rau sa fiu cinic, sincer chiar imi pare rau dar tu chiar ai impresia ca Mos Craciun exista ? Ma intrebai acu' citeva postari daca sint neamt, gata , ai detectat deja vinzatorul de Neam si Tara ? Teapa, nu prea cunosti natura umana si prin extensie natura Tarilor, in ultima instanta a Imperiilor. La modul dureros de sincer Romania e zero in fata Germaniei daca nu poate aceasta Romanie sa dovedeasca ceva. Sa conducem toti ? Asta unde in istorie, stii tu vre-un exemplu concret, in afara de inceputurile Democratiei cind intr-o cetate cam cit cartierul Cotroceni se stringeau f'o citeva sute de insi si urlau la gramada, sclavii si femeile excepted ?
E trist, pina si in UE conduce cineva, la fel cum in NATO conduce cineva, in comunisn conducea cineva (URSS) iar la tine la munca conduce cineva , probabil ca tu (din politete).
Pe toata planeta asta exista FIX 2 TIPARE, Alpha si Beta, e valabil la indivizi dar si la Natiuni iar nationalismul de cacat , de 2 lei nu ma caracterizeaza, sint scirbos de lucid.

#39
pink_flamingo

pink_flamingo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,712
  • Înscris: 27.05.2016
Gata, s-a terminat cu speranta extremistilor in Franta si se merge pe agenda in continuare? Doua topicuri de injurat Germania deschise in aceeasi zi, despre (oo dar ce avem aici) Germania.  Urmatoarea tara in care sunt alegeri (relevante) in Europa. :D
Ce sa zic, spor.

Germania e bine merci. Economic e extrem de bine, tara e la fel de frumoasa.

#40
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

 Velaxa, on 09 mai 2017 - 20:51, said:

A ok, o să tac și o să înghit, pentru că POT. Okay, scuze boss, am uitat că eu personal sunt ambasadorul României și trebuie să tac și să înghit pentru că ei POT.
Dar și italienii,spaniolii,francezii,englezii,finlandezii,polonezii,cehii și mulți alții pot, dar ce înseamnă acest pot până la urmă?

Da, pot si ei dar Germania poate cel mai bine :-)

Edited by WestPoint, 09 May 2017 - 21:45.


#41
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,051
  • Înscris: 23.09.2005

 WestPoint, on 09 mai 2017 - 21:37, said:

@Phobos
Nicidecum. Noi insa ne-am dovedit pina in prezent,cea mai nociva specie pe acest pamint exact pentru ca sintem deasupra animalelor.
In cazul asta noi sintem cei care halim pe altii, insa pina la urma am degenerat atit de mult incit noi vom fi haliti tot de ai nostri,

Frumos spus. Sunt de acord. Eu as mai completa aici:

"exact pentru ca sintem deasupra animalelor, insa nu indeajuns de sus".

Edited by Phobos, 09 May 2017 - 21:46.


#42
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 Velaxa, on 09 mai 2017 - 20:14, said:

...dacă suntem deștepți putem face destul șmecherii ...
[...]
Pe lângă asta, mai faci o șmecherie ...
[...]
... ciordit ucraineni, moldoveni și ce mai avem pe aici pe lângă. Cam ăsta ar trebui să fie planul în mare pe următorii 50 de ani.

Da' la o treaba cinstita, fara smecherii, fara ciordeala, o treaba de-aia nemteasca, sa muncesti vreo 50 de ani, asa, de dimineata pana seara, cu pauza doar Duminica la slujba... nu s-ar putea ?

#43
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003

 pink_flamingo, on 09 mai 2017 - 21:41, said:

Germania e bine merci. Economic e extrem de bine, tara e la fel de frumoasa.
Bine?!?! Merge bine?!?! Buhahahaha.... merge exceptional de bine. Tocmai se lauda nemtii prin presa cum au facut iar recorduri la export.

#44
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Eu zic sa nu confundam Germania cu ANTIFA, cacat multicultural si muslumeala, e o greseala, nu e Germania, e peren.

#45
pink_flamingo

pink_flamingo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,712
  • Înscris: 27.05.2016

 Bursul, on 09 mai 2017 - 22:14, said:

Bine?!?! Merge bine?!?! Buhahahaha.... merge exceptional de bine. Tocmai se lauda nemtii prin presa cum au facut iar recorduri la export.
:) Spre disperarea unora, asa e.
:) Stiu bine Germania.

ba chiar vad ca unii alergici la atentate si musulmani, de foame si-au luat picioarele la spinare si s-au dus la munca tot acolo. :D
De astia de-ai nostri, romani pur sange. :D

Cum e sa predici cat te tine gura ca e prost si rau in Germania si sa te duci acolo sa iti dea aia o paine?

#46
zyraxes27

zyraxes27

    connaisseur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,112
  • Înscris: 31.01.2010
Dupa mine, Germania e o natiune de imbecili. Mentalitatea germana e de cacat , nemtii sunt mult prea tipicari, plini de prejudecati, nu-si bat capul prea mult cu ceva ce nu pricep, poate ca asta e si cheia reusitei lor ca natie. Si la nivel individual, nu trebuie sa fii prea destept ca sa ai succes, Iar asta cu corectitudinea germana e un mit, sunt extrem de parsivi si ligusitori si ar face orice pentru bani.

#47
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

 Hunor_66, on 09 mai 2017 - 22:10, said:

Da' la o treaba cinstita, fara smecherii, fara ciordeala, o treaba de-aia nemteasca, sa muncesti vreo 50 de ani, asa, de dimineata pana seara, cu pauza doar Duminica la slujba... nu s-ar putea ?

Da, da. Nemții nu fac șmecherii și ciordeli. Ei nu ciordesc musulmani de ceva ani, nu ciordesc Campionate Mondiale caer să le țină în Deutschalnd, șmecherii nu fac, vezi offshore-urile din Liechtenstein.
Când spui neamț spui alb ca neaua curat ca apa de munte.

Edited by Velaxa, 09 May 2017 - 22:43.


#48
picpro52

picpro52

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 01.11.2004

 zyraxes27, on 09 mai 2017 - 22:27, said:

Dupa mine, Germania e o natiune de imbecili.
Da' fac niste masini faine, este? Si alte jdemii de chestii. Le folosim tot timpul. Cel putin eu (cu exceptia automobilului, nu mi-am permis).

#49
zyraxes27

zyraxes27

    connaisseur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,112
  • Înscris: 31.01.2010

 picpro52, on 09 mai 2017 - 22:36, said:

Da' fac niste masini faine, este? Si alte jdemii de chestii. Le folosim tot timpul. Cel putin eu (cu exceptia automobilului, nu mi-am permis).

Nu le fac numai ei. E plin de romani pe la Daimler si VW.

#50
picpro52

picpro52

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 01.11.2004

 zyraxes27, on 09 mai 2017 - 22:38, said:

Nu le fac numai ei. E plin de romani pe la Daimler si VW.
Cum "plin"? Cati romani sunt? Sunt ei relevanti pentru firmele alea? Daca-i da afara pe toti maine, da firma faliment?
Calitatea produselor germane nu sta in cativa romani, spanioli si alti turci ce lucreaza la ele.
E determinata de standardele (inventate de nemti inainte de WW2) stricte, de respectarea lor, de atmosfera de seriozitate in care se lucreaza si la care trebuie sa adere si romanii, chiar daca nu prea sunt obisnuiti (nu toti).

Sa zici ca cei care au dat atatia savanti, muzicieni, artisti, filosofi sunt imbecili mi se pare deplasat.
Si duce in derizoriu restul postului.
Ce le "reprosez" eu acum e ca "s-au muiat". De la traiul al bun!

Edited by picpro52, 09 May 2017 - 22:56.


#51
vlad1102

vlad1102

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,552
  • Înscris: 03.05.2008

 Alecsandru010, on 09 mai 2017 - 19:43, said:

Primu' Razboi Mondial - rusii si-au tinut cu relativ succes partea, dar vine revolutia bolsevica,  razboi civil, distrugeri , hiperinflatia, datorii de miliarde de ruble , o tara ruinata, dar cu toate astea 50  40 de ani mai tarziu rusii au fost iar la un pas au calcat pe cap jumate din Europa, pe nemti inclusive. Apoi a urmat iar o cursa a inarmarii, industrializare, impartiri intre americani si sovietici vreme de 50 de ani, prabusirea imperiului, dar in ciuda tuturor acestor lucruri rusii au ajuns iar sa domine Ioropa militar
Asta inseamna un lucru bine facut.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rHomETco0MI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Romania tre' sa zica Da, Da si sa faca frumos in fata Moscovei. Sa fie bine ca sa nu fie rau.

Ti-am modificat putin postul, ne trebuie si ceva mai acru Posted Image
Ciudat cate similitudini sunt, nu?  Sau poate nu-i ciudat..

(mai bine nu ne inchinam la nimeni, asta-i meteahna proasta de care scapam greu)

Edited by vlad1102, 09 May 2017 - 22:56.


#52
zyraxes27

zyraxes27

    connaisseur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,112
  • Înscris: 31.01.2010

 picpro52, on 09 mai 2017 - 22:50, said:


Cum "plin"? Cati romani sunt? Sunt ei relevanti pentru firmele alea? Daca-i da afara pe toti maine, da firma faliment?
Calitatea produselor germane nu sta in cativa romani, spanioli si alti turci ce lucreaza la ele.
E determinata de standardele (inventate de nemti inainte de WW2) stricte, de respectarea lor, de atmosfera de seriozitate in care se lucreaza si la care trebuie sa adere si romanii, chiar daca nu prea sunt obisnuiti (nu toti).


Bai ma lasi? Sa-i vezi in pauza de pranz cum isi fac somnul de frumusete.(pe germani). Nu dau faliment daca pleaca numai romanii, dar daca mai pleaca alte cateva natii mai mult ca sigur ca se duc pe copca.

#53
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

 picpro52, on 09 mai 2017 - 22:50, said:

Ce le "reprosez" eu acum e ca "s-au muiat". De la traiul al bun!

De unde rahat înțelegeți voi că dacă am ceva cu politica Germnaiei, eu sau colegii mei, înseamnă că în România e raiul pe pământ?
Să nu mai zic de faptul că nu știam că eu sau colegii mei suntem niște ambasadori ai românilor și dacă eu personal mă iau de Germania înseamnă că ar trebui să fiu tras cumva la răspundere față de economia și politica țării unde sunt eu născut.

#54
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 Velaxa, on 09 mai 2017 - 19:08, said:

O fi fost și năstase un bun sportiv, asta nu înseamnă că nu e un gunoi.
aoleo, daca te vede daco-get ca ai spus asta... nastase e pt multi un simbol national, asa cum e el... unii au castigatori de premii nobel, noi avem pe nastase...

 Velaxa, on 09 mai 2017 - 19:08, said:

Deci dacă o duc cel mai bine din Europa, înseamnă că n-am voie să comentez?
o duc cel mai bine si pt ca au un nivel de coruptie f mic, unul din cele mai mici din lume

in timp ce noi conducem in europa la coruptie. Daca tu consideri ca asta ne recomanda sa comentam...

Nu uita cazul povestit chiar de tine cu profesorul care iti cere bani la facultate... si gandeste-te ca fiind student esti inca mic, nu te-ai lovit de sistem prea mult... o sa iti doresti in curand sa te intorci in germania.

 Velaxa, on 09 mai 2017 - 19:08, said:

Dar nu spun nimica de nemți. eu vorbesc de politica lor. Mie personal nu-mi plac nici nemții, sunt reci, nu-s pe filmul meu. Dar aici vorbim deja de sociologie, de convingeri personale.

Păi ce spun francezii de statul român? Că e corupt și de rahat? Mamă ce ofensat mă simt.
Care este politica nemtilor care nu iti place? Nu ai precizat. Faptul ca tie ti s-au parut reci cat ai lucrat acolo, din cauza ca nu vroiau sa relationeze probabil cu tine ca emigrant considerat rrom pt multi din europeni, nu tine de politica.

Deci precizeaza ce politica te deranjeaza. Faptul ca primesc emigranti? Pai asta inseamna ca sint calzi, nu reci...

Francezii au zis de romani ca sint rromi... si corupti sintem, probabil de aia nu esti ofensat? Sau de ce nu te simti ofensat??

 zyraxes27, on 09 mai 2017 - 23:03, said:

Bai ma lasi? Sa-i vezi in pauza de pranz cum isi fac somnul de frumusete.(pe germani). Nu dau faliment daca pleaca numai romanii, dar daca mai pleaca alte cateva natii mai mult ca sigur ca se duc pe copca.
Dar nu ai nici o dovada pt asta... si noi avem ceva filipineze ca bone si chinezoaice prin fabricile de confectii

 pink_flamingo, on 09 mai 2017 - 22:16, said:

Cum e sa predici cat te tine gura ca e prost si rau in Germania si sa te duci acolo sa iti dea aia o paine?
Si velaxa a lucrat in germania, nu e nimic in neregula in asta

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate