Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

Germania

* * * * - 14 votes
  • This topic is locked This topic is locked
13857 replies to this topic

#10459
Buxelm

Buxelm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 21.12.2015

View PostK-Bobby, on 23 decembrie 2021 - 22:36, said:

Salutare! Cum pot transfera bani de pe un card din Germania in Romania? Am card la comersbank si nu reușesc sa transfer.

PayPal - poti trimite din contul de euro direct in cont de Lei.

#10460
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
1. Pentru asta trebuie sa virezi suma de la banca germana pe Paypal.
2. Rata de schimb Paypal Euro-Roni este dezavantajoasa. Deci nu renteaza.

Cel mai spimplu este transferul bancar, dar trebuie sa o faca cineva care cunoste limba germana si a mai facut Onlinebanking.

#10461
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Hai ca se trezira verzii fortati de imprejurari sau de partenerii de coalitie.
Cica,in anumite conditii centralele nucleare precum si gazele pot fi declarate energii verzi -))).
Pai pana acum urlau una si alta,acum o dau usor la intors.

#10462
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,305
  • Înscris: 23.07.2014

View PostGroh, on 02 ianuarie 2022 - 15:33, said:

Hai ca se trezira verzii fortati de imprejurari sau de partenerii de coalitie.
Cica,in anumite conditii centralele nucleare precum si gazele pot fi declarate energii verzi -))).
Pai pana acum urlau una si alta,acum o dau usor la intors.

Sa vedem conditiile. Oricum, pentru Germania a venit prea tarziu. A avut. Or sa le reproiecteze si sa le reconstruiasca, nu prea-mi vine a crede. Mai au 3 (Brokdorf, Grohnde si Gundremmingen) cu deadline anul asta and finish. Asa ca mai curand se vor rezuma la a-i certa pe altii (francezi, finlandezi, polonezi) ca  nu fac la fel. Raul e facut, gaina e moarta in cotetz.

#10463
jozefin

jozefin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 24.10.2006
Mda, e veselie din ce in ce mai mare cu energia. Pe mine m-a anuntat ieri furnizorul Stromio, ca a crapat pe 21 decembrie si ca-si cer scuze ca au intarziat cu anuntul! Posted Image Deja ma auntase furnizorul local SWT ca m-a preluat provizoriu, conform legii. Dragut e, ca am cautat pe check24, iar cel mai ieftin contract pe care l-as putea agata momentan, ar fi la 105 eur/luna, o crestere frumusica de la 70...Posted Image Mai astept oleaca, sa treaca iarna, acum au innebunit cu toti, iar consumul e la cote maxime!

#10464
Buxelm

Buxelm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 21.12.2015

View PostWestPoint, on 01 ianuarie 2022 - 15:14, said:

1. Pentru asta trebuie sa virezi suma de la banca germana pe Paypal.
2. Rata de schimb Paypal Euro-Roni este dezavantajoasa. Deci nu renteaza.

Cel mai spimplu este transferul bancar, dar trebuie sa o faca cineva care cunoste limba germana si a mai facut Onlinebanking.

In PayPal atasezi un Card, Nu trebe sa virezi bani in niciun cont aditional. Cursul de schimb azi 3.01 Este 4.8375 iar in Tara 4.89. E chiar asa mare diferenta? Eu zic ca-i okay.

https://www.xoom.com...ania/send-money

Comparativ cu ING:

https://www.ing.de/g...tgeltregelungen

Edited by Buxelm, 03 January 2022 - 14:49.


#10465
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Nu stiu cum e la voi, dar pe mine m-au anuntat ca ramane pretul la fel ca anul trecut, 24,3ct/kWh, adica 73 euro/luna pt un apartament cu 4 camere, 110mp, 3 persoane.

Gazul costa in 2021 5ct/kWh, in 2022 va costa 6ct/kWh, daca anul trecut am platit 113euro/luna ar insemna sa platesc in 2022 cam 135,5 euro/luna.

Mi se pare decent.



Habar nu am ce apare pe check24 insa acolo preturile sunt duble fata de ceea ce platesc eu la acelasi furnizor.

PS: Acum vad pe site la furnizor, pt clienti noi gazul e 10.65ct/kWh iar curentul 33ct/kWh. Deci avantajul de a fi client mai vechi e deja unul semnificativ.

Edited by giuliani, 03 January 2022 - 15:02.


#10466
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Eu astept la Stadwerke acum in februarie regularizarea si noul pret.Vedem ce surprize ne ofera.

#10467
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
https://www.digi24.r...ermania-1789239

#10468
Machmaldus

Machmaldus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 23.10.2020

View Postgiuliani, on 03 ianuarie 2022 - 14:53, said:

Nu stiu cum e la voi, dar pe mine m-au anuntat ca ramane pretul la fel ca anul trecut, 24,3ct/kWh, adica 73 euro/luna pt un apartament cu 4 camere, 110mp, 3 persoane.

Gazul costa in 2021 5ct/kWh, in 2022 va costa 6ct/kWh, daca anul trecut am platit 113euro/luna ar insemna sa platesc in 2022 cam 135,5 euro/luna.

Mi se pare decent.



Habar nu am ce apare pe check24 insa acolo preturile sunt duble fata de ceea ce platesc eu la acelasi furnizor.

PS: Acum vad pe site la furnizor, pt clienti noi gazul e 10.65ct/kWh iar curentul 33ct/kWh. Deci avantajul de a fi client mai vechi e deja unul semnificativ.
La multi ani!

eu am Ökostrom de la Badenova. Anul trecut am platit 60 euro/luna pt 2 persoane la 100m2. Pretul va fi si mai mare anul asta pt anul trecut, caci am facut WFH tot anul...La gaz ne-au anuntat ca s-a scumpit cu 25%...

Ai calculat si taxa CO2?

Edited by Machmaldus, 03 January 2022 - 15:57.


#10469
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

View PostBuxelm, on 03 ianuarie 2022 - 14:38, said:

In PayPal atasezi un Card, Nu trebe sa virezi bani in niciun cont aditional. Cursul de schimb azi 3.01 Este 4.8375 iar in Tara 4.89. E chiar asa mare diferenta? Eu zic ca-i okay.

https://www.xoom.com...ania/send-money

Comparativ cu ING:

https://www.ing.de/g...tgeltregelungen

Dupa cate stiu eu, ca sa trimiti bani, trebuie sa ai acei bani pe paypal. Plata unei comenzi este altceva. Plata comenzii se deconteaza de la banca inregistrata la Paypal.
Nu si trimiterea de bani.

#10470
Buxelm

Buxelm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 21.12.2015
Eu am trimis bani prin PP si se procedeaza la Fel ca pentru o Plata.

#10471
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

View PostWestPoint, on 04 ianuarie 2022 - 10:29, said:

Dupa cate stiu eu, ca sa trimiti bani, trebuie sa ai acei bani pe paypal. Plata unei comenzi este altceva. Plata comenzii se deconteaza de la banca inregistrata la Paypal.
Nu si trimiterea de bani.

Nu. Daca-ti legi un card de credit sau un cont bancar la contul de PP, poti face plata direct din acea sursa, fara sa-ti mai transferi intai bani in contul de PP.

#10472
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostMachmaldus, on 03 ianuarie 2022 - 15:57, said:

La multi ani!

eu am Ökostrom de la Badenova. Anul trecut am platit 60 euro/luna pt 2 persoane la 100m2. Pretul va fi si mai mare anul asta pt anul trecut, caci am facut WFH tot anul...La gaz ne-au anuntat ca s-a scumpit cu 25%...

Ai calculat si taxa CO2?


Ce taxa de Co2? Pai mi-au trimis scrisoare ca in 2022 pretul la Ökostrom ramane acelasi ca in 2021 iar la gaz platesc 20% in plus. La ce mai adaug taxa aia, n-ar fi trebuit sa specifice ei asta?

#10473
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003

View PostGroh, on 02 ianuarie 2022 - 15:33, said:

Hai ca se trezira verzii fortati de imprejurari sau de partenerii de coalitie.
Cica,in anumite conditii centralele nucleare precum si gazele pot fi declarate energii verzi -))).
Pai pana acum urlau una si alta,acum o dau usor la intors.
Cica verzii stiau de lucrul asta:

Dumm ist nur: Die Grünen wussten – wie alle anderen politischen Parteien – seit Monaten, dass die EU-Kommission die Kernenergie für ihren Beitrag zum Klimaschutz adeln will. Sie haben nur geschwiegen. Jetzt ist die Sache kaum noch zu stoppen.

https://www.t-online.de/finanzen/id_91457288/eu-atomkraft-regel-fuer-die-gruenen-der-gau.html

Cacanari ca PSD-istii!

Edited by Bursul, 12 January 2022 - 12:43.


#10474
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003
Vad in contul de la banca ca din 2 noiembrie platesc lunar 8 euro pentru asigurare de sanatate Nürnberger Krankenversicherung (habar nu am ce este). Nu tin minte sa fi semnat ceva de genul asta.

2 transferuri le-am anulat. Insa o sa incerc sa anulez de tot plata. Stiti ceva informatii sau ce probleme pot aparea? Daca am semnat ca primarul, va trebui sa platesc in continuare?

#10475
Buxelm

Buxelm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 21.12.2015
Cred că întâi trebe sa găsești ce ai semnat, după care sa citești T&C in special clauzele referitoare la terminarea asigurării, sa ai idee cum procedezi. Sau mai bine suna direct la ei sa vezi despre ce-i vorba.

#10476
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

View PostBursul, on 13 ianuarie 2022 - 10:46, said:

Vad in contul de la banca ca din 2 noiembrie platesc lunar 8 euro pentru asigurare de sanatate Nürnberger Krankenversicherung (habar nu am ce este). Nu tin minte sa fi semnat ceva de genul asta.

2 transferuri le-am anulat. Insa o sa incerc sa anulez de tot plata. Stiti ceva informatii sau ce probleme pot aparea? Daca am semnat ca primarul, va trebui sa platesc in continuare?

Poate ai incheiet mai nou un contract care are aditional o asigurare medicala la "Versteckte Klauseln im Kleingedruckten" sau automata.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate