Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Germania

* * * * - 14 votes
  • This topic is locked This topic is locked
13896 replies to this topic

#10423
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View PostSorinGT, on 16 decembrie 2021 - 12:09, said:

In Germania ai investitori chinezi in domeniul hi-tech, si in Heidelberg vad o firma pe varful dealului
https://www.google.c...BfcQoip6BAgsEAM

Cate sanse ai sa aduni repejor 10k de romani care sa plece buluc in alta tara sa deschida afaceri? Cate sanse ai din multe alte tari?
O mișcare înțeleaptă a statului chinez  plasând acei investitori în domeniul hi-tech.Asta înseamnă pragmatism.Chinezii se folosesc de inteligenta europenilor în cercetare iar rezultatul muncii lor intelectuale ajunge în China.In loc sa importe cercetători europeni în China, ii angajează pe aceștia în Europa/SUA.Prin aceste puncte de lucru, statul chinez este la curent cu ultimele noutăți în domeniul hi-tech deoarece angajații lor colaborează și comunica cu angajații altor centre de cercetare din occident.

Edited by max_01, 16 December 2021 - 14:20.


#10424
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,357
  • Înscris: 23.07.2014

View Postkmarx, on 16 decembrie 2021 - 13:57, said:

Dupa cum zicea Nastase, de curand, optimistii invata rusa, iar pesimistii, chineza Posted Image

E neproductiv, si-ar da seama si ei. Or sa invete ei engleza.

#10425
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postdennis_2005, on 16 decembrie 2021 - 12:57, said:

Studenții chinezi aflati la studiu în occident, inclusiv în Germania, au ca misiune și efectuarea unor activități de propaganda în favoarea Chinei.
Chinezii par foarte amabili, politicoși însă în realitate  sunt foarte parșivi.Profita de naivitatea și lacomia europenilor și occidentalilor pentru a se impune și prelua controlul.
În momentul în care China va ajunge la o anumita maturitate tehnologica, va renunța la produsele germane și franceze.
Corect.Exemple?În anul 2004, cei de la Siemens erau foarte încântați ca au vândut doua locomotive foarte performante, de mare viteza, și proiectul cu date tehnice privind construcția acelui model de locomotiva, de ultima generație.Reprezentantii Siemens erau convinși ca cumpărătorii nu vor reuși sa construiască o locomotiva.S-au înșelat.Chinezii au reușit sa construiască locomotivele, folosind tehnologii cumpărate de la occidentali iar de atunci nu mai sunt interesați de locomotivele Siemens.

View Postdani.user, on 16 decembrie 2021 - 13:41, said:



Universitatiile publica:
  • Rezultate ale cercetarilor facute
  • Carti
  • Unele pun chiar inregistrari de la cursuri de youtube.
Ce-ti ramane de spionat?
Tehnologiile si procedurile folosite in activitatea de cercetare.

#10426
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,258
  • Înscris: 24.02.2007

View Postmax_01, on 16 decembrie 2021 - 14:21, said:

Tehnologiile si procedurile folosite in activitatea de cercetare.

Se publica si alea in articolele rezultate.

#10427
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View PostBursul, on 16 decembrie 2021 - 12:29, said:

@SorinGT - n-ai prins spiritul comunist din Romania unde fiecare cetatean al patriei avea o datorie fata de stat? Trebuia sa faca ceva. Spionajul industrial e in floare, nu de alta ne baga astia pe gat 70 mii de traininguri de securitate.
În anul 2013 am vorbit cu niște locuitori din Timișoara.Printre altele, acestia mi-au relatat ca o firma chinezeasca, folosind angajați chinezi, au construit ceva anume în Timișoara.Cred ca un spațiu comercial.Oamenii ăștia au aflat de la angajații chinezi ca aceștia aveau sarcina de a nota tot ce vad și aud, inclusiv în afara șantierului.Se notq și preturile produselor alimentare și nealimentare expuse în spatiile comerciale, spre vânzare,și săptămânal, obligatoriu, aveau o întâlnire cu un ofițer de securitate din cadrul Securității Statului din China, care răspundea informativ/contrainformativ de acest punct de lucru.Cu aceasta ocazie, predau notițele lor, și răspundeau întrebărilor ofițerului de securitate.Ideea lor este ca nu se știe niciodată la ce pot fi fi utile informațiile colectate de angajați și predate securistului.Cu siguranță asa se procedează și acum.

View Postdani.user, on 16 decembrie 2021 - 14:29, said:



Se publica si alea in articolele rezultate.
A se publica, este una, a fura tehnologii sau a  le studia îndeaproape, în vederea copierii lor, pentru a fi produse în China, este altceva.Asa proceda și Securitatea din România,în afara tarii.

View PostSorinGT, on 16 decembrie 2021 - 14:18, said:



E neproductiv, si-ar da seama si ei. Or sa invete ei engleza.
În relațiile comerciale cu firme chinezești, aflata în plina expansiune și în Europa, lb.chineza îți este mai utila.

Edited by max_01, 16 December 2021 - 14:33.


#10428
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,618
  • Înscris: 30.10.2003
Pana inveti tu sa bolborosesti 3 fraze in chineza, iti recita chinezul din Shakespeare. :)

#10429
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,258
  • Înscris: 24.02.2007

View Postmax_01, on 16 decembrie 2021 - 14:35, said:

A se publica, este una, a fura tehnologii sau a  le studia îndeaproape, în vederea copierii lor, pentru a fi produse în China, este altceva.Asa proceda și Securitatea din România,în afara tarii.

Confuzi cercetarea dintr-o firma, care e interesata s-o tina cat mai secreta pentru a profita de pe urma ei, cu cea realizata in mediul universitar (cand nu e vreo colaborare cu vreo firma) unde scopul e ca profesorii de acolo sa mearga la conferinte si sa prezinte ce au facut, nu sa tina pentru ei.

#10430
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View PostWestPoint, on 15 decembrie 2021 - 20:17, said:

Deutschland setzt seinen migrationspolitischen Sonderweg fort

adica, Germania iara o ia pe o cale speciala, dar critica pe altii daca fac la fel

UE intentioneaza din nou sa primeasca 40.000 de migranti, dintra care Germania vrea sa ia 25.000 si Olanda 6.000.
Franta tace malc, celelalte state la fel...

Die Bundesrepublik will 25 000 Afghanen aufnehmen, den mit Abstand grössten Anteil eines EU-Kontingents. Durch eine solche Willkommenspolitik erschwert
die neue Regierung eine europäische Lösung. Und sie missachtet die Folgen für die Aufnahmegesellschaft.
https://www.nzz.ch/i...3_kr2NBolG4B1H0


Unser Ziel ist eine faire Verteilung von Verantwortung und Zuständigkeit bei der Aufnahme zwischen den EU-Staaten

Was nun aber mit dem Segen der Bundesregierung geschehen wird, hat mit europäischer Fairness nichts zu tun.
Deutschland sendet einmal mehr das Signal in die Welt: Wer in die Bundesrepublik einwandern will, hat prinzipiell gute Karten.
Die deutsche Willkommenspolitik bleibt ein Pull-Faktor, der gemeinsame europäische Lösungen erschwert.


Si apoi ne miram ca mor oameni pe mediterana sau pe traseul migrationist inspre Germania, ca se produc cnflicte interstatale sau
alte tari care pur si simplu nu permit tranzitul oricarui vagabond pe teritoriul sau indiferent de scop sau destinatie.
Datorita opticii actualului guvern german pe tema imigrației extraeuropene, migrația extraeuropeana va creste dar și conflictele diplomatice între Ungaria, Polonia versus Germania.

#10431
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,618
  • Înscris: 30.10.2003

View Postmax_01, on 16 decembrie 2021 - 14:35, said:

În anul 2013 am vorbit cu niște locuitori din Timișoara.Printre altele, acestia mi-au relatat ca o firma chinezeasca, folosind angajați chinezi, au construit ceva anume în Timișoara.
Tot ce se poate. Tovarasii trebuie sa aiba o preocupare permanenta. Daca nu au ce face, le vin idei si asta e periculos, mai ales daca ideile nu se potrivesc cu regimul.

#10432
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,935
  • Înscris: 31.03.2003

View PostSorinGT, on 16 decembrie 2021 - 10:48, said:

Daca eu fac un 400m plat cu tine si tu-ti pui un rucsac in spate si bocanci de munte, nu inseamna ca si eu trebuie sa fac la fel (mai ales cand tu imi spui ca nu trebuie) si nici nu te plangi dupa aia ca nu a fost cursa fair.
E na, exact cursa unfair este.
Ori avem aceleasi reguli, ori competitia nu mai e loiala.
Eu nu-mi pun bocanii si rucsacu in spinare de nebun.

#10433
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,357
  • Înscris: 23.07.2014

View Postmax_01, on 16 decembrie 2021 - 14:35, said:

În relațiile comerciale cu firme chinezești, aflata în plina expansiune și în Europa, lb.chineza îți este mai utila.

Vorba lui Bursul, iti traduce chinezul Luceafarul on the fly in engleza si ti-l recita, pina inveti tu un rand in chineza din Sun Tzu.

View Postoaspetele, on 16 decembrie 2021 - 14:44, said:

E na, exact cursa unfair este.
Ori avem aceleasi reguli, ori competitia nu mai e loiala.
Eu nu-mi pun bocanii si rucsacu in spinare de nebun.*

Nu scrie nicaieri ca trebuie sa existe un singur set de reguli...ale tale. Tu ti le-ai facut, ba chiar ai fost de acord sa-i acorzi celuilalt derogari de la ele (gen acordul de la Paris). De ce, nu stiu exact, dar banuiesc ca asa au vrut corporatiile si se pare ca ele fac pina la urma politica.

*Problema e ca pe mine nu ma intereseaza motivele pentru care tu iti pui rucsacul si bocancul. Now what?

Edited by SorinGT, 16 December 2021 - 14:55.


#10434
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postdani.user, on 16 decembrie 2021 - 14:39, said:



Confuzi cercetarea dintr-o firma, care e interesata s-o tina cat mai secreta pentru a profita de pe urma ei, cu cea realizata in mediul universitar (cand nu e vreo colaborare cu vreo firma) unde scopul e ca profesorii de acolo sa mearga la conferinte si sa prezinte ce au facut, nu sa tina pentru ei.
Chinezii gândesc altfel fata de tine.
Ei nu vor sa plătească pentru ce pot obține prin spionaj.
Cum s-a mai spus și pe acest topic, universitățile chineze aflate acum în top, la nivel global, au progresat nu datorita sprijinului oficial, primit în mod direct, de la universitățile occidentale, ci datorita studenților chinezi aflati la studiu.
Anul trecut, parca, a fost dovedit in SUA, ca mulți dintre cei aflați la studiu la universități americane sau centre de studiu tehnologic, au fost identificați ca fiind ofițeri ingineri în forțele armate ale Chinei.
Regimul de la Beijing folosește orice metoda și mijloace pentru a obține cât mai multe informații tehnologice, inclusiv în Germania.
Cum s-a mai spus azi, chinezii profita de lacomia, naivitatea și ignoranta, adaug eu, a vest europenilor și occidentalilor, pentru a-si atinge scopul.Care scop?1.China sa fie prima putere economica a lumii(după rezultatele economice pe anul 2020, se pare ca obiectivul este atins.
2.Sa fie în vârful producătorilor de tehnologii.
3.China sa fie manufacturierul întregii lumi.
Când ești prima putere economica a lumii,în cazul gândirii unui regim cum este cel de la Beijing, ești și prima putere militara a lumii(aici chinezii mai au de lucrat dar după cum evoluează situația în occident care o arde cu metisarea, importul masiv de negri și popoarele musulmane, agenda lgbtq, corectitudinea politica, timpul lucrează în favoarea Chinei).
4.China sa domine politic întreaga lume, folosindu-se de puterea sa economica și coruptie pentru a influenta politicile externe și interne ale celorlalte tari în favoarea Chinei.

Revenind la Germania și actualul ei guvern, se pare ca acesta este nemulțumit de Franta și România care nu numai ca nu renunță la centralele nucleare ci mai și vor sa construiască alte centrale nucleare.

#10435
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,357
  • Înscris: 23.07.2014

View Postmax_01, on 16 decembrie 2021 - 14:55, said:

4.China sa domine politic întreaga lume, folosindu-se de puterea sa economica și coruptie pentru a influenta politicile externe și interne ale celorlalte tari în favoarea Chinei.

Watch your back, zice ardeleanul. Sunt firme europene care au vandut (nesilite) gramada de active chinezilor. Apoi se intreaba "n-o fi buba?"

View Postmax_01, on 16 decembrie 2021 - 14:55, said:

Revenind la Germania și actualul ei guvern, se pare ca acesta este nemulțumit de Franta* și România care nu numai ca nu renunță la centralele nucleare ci mai și vor sa construiască alte centrale nucleare.

Ar fi un lucru bun.

*Aici Germania o fi invata ceva de la rom^ni chestia cu capra vecinului. Daca mi-am daramat eu gardul, tu de ce sa ai gard 'rai al dreak'...

Edited by SorinGT, 16 December 2021 - 15:03.


#10436
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,258
  • Înscris: 24.02.2007

View Postmax_01, on 16 decembrie 2021 - 14:55, said:

Chinezii gândesc altfel fata de tine.
Ei nu vor sa plătească pentru ce pot obține prin spionaj.

Zici ca-i mai ieftin spionajul decat sa cumpere niste carti de aici? https://link.springe...ine="Chemistry"

#10437
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postdani.user, on 16 decembrie 2021 - 15:04, said:



Zici ca-i mai ieftin spionajul decat sa cumpere niste carti de aici? https://link.springe...ine="Chemistry"
Cum am mai spus, chinezii fac tot ce se poate face pentru ca tara lor sa fie nr 1 în lume, economic, politic și militar.Adica cumpăra cărți,firme, licențe, studiază intens, fac munca de cercetare ,spionaj.


View PostSorinGT, on 16 decembrie 2021 - 15:01, said:



Watch your back, zice ardeleanul. Sunt firme europene care au vandut (nesilite) gramada de active chinezilor. Apoi se intreaba "n-o fi buba?"



Ar fi un lucru bun.

*Aici Germania o fi invata ceva de la rom^ni chestia cu capra vecinului. Daca mi-am daramat eu gardul, tu de ce sa ai gard 'rai al dreak'...
Occidentalii trăiesc doar clipa.Nu gândesc pe termen  lung ca și chinezii.Dupa ei, potopul.
Este o uriașă prostie ce fac oficialii germani prin renunțarea la energia nucleara și mergând doar pe energia electrica produsa de parcurile eoliene și fotovoltaice(care scot din circuitul agricol, pomicol, zootehnic, viticol,al construcțiilor de locuințe, suprafețe uriașe de teren), rentabile doar atâta timp cât este subvenționată.Datorita folosirii în exclusivitate a energiei regenerabile, costurile vieții cresc semnificativ iar activitatea de producție industriala este afectata negativ.
Doar centralele nucleare de ultima generație pot asigura la un preț decent, inclusiv pentru Germania, întreaga cantitate de energie electrica de care este nevoie, pe termen lung.

#10438
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,935
  • Înscris: 31.03.2003

View PostSorinGT, on 16 decembrie 2021 - 14:51, said:




*Problema e ca pe mine nu ma intereseaza motivele pentru care tu iti pui rucsacul si bocancul. Now what?

AI perfecta dreptate, dar tot unfair e lupta, privita de afara.

#10439
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostSorinGT, on 16 decembrie 2021 - 11:46, said:

Nu vad rostul sa tot insistam sa discutam de libertati si (ne)democratii in China.
Vedeam un reportaj facut de BBC in China.
Toti, dar absolut toti intervievatii (peste 40 de ani) aveau cuvinte de lauda pentru PCC.
Toti isi aduceau aminte cum in anii 80 de-abia aveau ce manca, nu drumuri, nu utilitati, nu spitale, nu scoli etc.

Cel care avea bicicleta era instarit.
Ala care avea motocicleta era baron local.
Majoritatea mergeau cu cobilita in spinare.

Toata chestiunea trebuie privita comparativ si in context.

View PostSorinGT, on 16 decembrie 2021 - 12:09, said:

... nu prea vad rostul de a face spionaj prin studenti in universitati unde abia zgarii la suprafata tainele profesiei si inveti o gramada de generalitati. Cred ca e clar ca nu din facultate iesi profesionist.
Ba, rost ar fi. :)
Sa identifice la fata locului motivele pentru care multe universitati europene NU intra in top 500.
''Duceti-va si aflati ce greseli fac, ca noi sa nu le repetam !''

View Postdani.user, on 16 decembrie 2021 - 13:41, said:


Universitatiile publica:
  • Rezultate ale cercetarilor facute
  • Carti
  • Unele pun chiar inregistrari de la cursuri de youtube.
Ce-ti ramane de spionat?

Management-ul.

#10440
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,872
  • Înscris: 21.06.2016
Asta cu spionajul in universități e aberatie, evident. Spionajul cel mult se poate face prin educație.
Spionajul industrial exista, dar eu cred ca rar se face prin angajați, aia trăiesc acolo și risca enorm dacă sint prinși. O mai fi cite un caz dar nu cred ca e grosul.
Pina la urma și nevoia de spionaj dispare cind o companie chinezeasca poate cumpara o companie vestica fără mare efort, vezi Volvo de exemplu.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate