Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii
 Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 

Germania

* * * * - 14 voturi
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
13899 răspunsuri în acest subiect

#10387
Machmaldus

Machmaldus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.742
  • Înscris: 23.10.2020
Cred că tot sudul e plin de români..nici nu trebuie să vorbească, căci stiu imediat cine e mi ppl😁
Heidelberg-ul imi place si mie. Aveam familie care locuia in Handschuhsheim. Boris Becker avusese o vila prin apropiere. Ma plimbam mult pe acolo. E ce lipsește la mine, un râu mai mare. Noi avem doar un râuleț de munte

#10388
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 39.921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostBuxelm, on 15 decembrie 2021 - 08:13, said:



In situatia in care inca ai buletin romanesc s-ar putea sa te puna sa platesti cuntributiile de asigurari sociale aferente venitului minim din Romania. Trebuie sa faci dovada platii in Germania, chiar daca in Romania nu ai venituri cumulate in valoare mai mica decat salariul minim. Probabil sunt foarte multi romani care locuiesc in strainatate si nu muncesc oficial, adica fenteaza ambele fiscuri.
Atâta timp cât nu realizezi nici un venit în România, cum anume fentezi fiscul românesc?

#10389
Machmaldus

Machmaldus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.742
  • Înscris: 23.10.2020

View Postericmario, on 15 decembrie 2021 - 11:05, said:


Atâta timp cât nu realizezi nici un venit în România, cum anume fentezi fiscul românesc?

Asta ma întrebam si eu.
Poate mai au afaceri, apartamente acolo? Dar chiar si așa, tot nu trebuie declarat venitul, cand rezidența fiscala e in altă tara

#10390
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.054
  • Înscris: 12.12.2016
Deutschland setzt seinen migrationspolitischen Sonderweg fort

adica, Germania iara o ia pe o cale speciala, dar critica pe altii daca fac la fel

UE intentioneaza din nou sa primeasca 40.000 de migranti, dintra care Germania vrea sa ia 25.000 si Olanda 6.000.
Franta tace malc, celelalte state la fel...

Die Bundesrepublik will 25 000 Afghanen aufnehmen, den mit Abstand grössten Anteil eines EU-Kontingents. Durch eine solche Willkommenspolitik erschwert
die neue Regierung eine europäische Lösung. Und sie missachtet die Folgen für die Aufnahmegesellschaft.
https://www.nzz.ch/i...3_kr2NBolG4B1H0


Unser Ziel ist eine faire Verteilung von Verantwortung und Zuständigkeit bei der Aufnahme zwischen den EU-Staaten

Was nun aber mit dem Segen der Bundesregierung geschehen wird, hat mit europäischer Fairness nichts zu tun.
Deutschland sendet einmal mehr das Signal in die Welt: Wer in die Bundesrepublik einwandern will, hat prinzipiell gute Karten.
Die deutsche Willkommenspolitik bleibt ein Pull-Faktor, der gemeinsame europäische Lösungen erschwert.


Si apoi ne miram ca mor oameni pe mediterana sau pe traseul migrationist inspre Germania, ca se produc cnflicte interstatale sau
alte tari care pur si simplu nu permit tranzitul oricarui vagabond pe teritoriul sau indiferent de scop sau destinatie.

Editat de WestPoint, 15 decembrie 2021 - 20:25.


#10391
Buxelm

Buxelm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.185
  • Înscris: 21.12.2015

View Postericmario, on 15 decembrie 2021 - 11:05, said:


Atâta timp cât nu realizezi nici un venit în România, cum anume fentezi fiscul românesc?

Probabil sunt foarte multi romani care inca au buletin si lucreaza in strainatate. In Germania am auzit de numeroase cazuri in care romani lucrau fara sa aibe asigurare sociala zicand ca au in Romania dar nu au reusit sa faca dovada. Din cauza asta nu s-au putut vaccina si nu numai.


View PostMachmaldus, on 15 decembrie 2021 - 11:16, said:



Asta ma întrebam si eu.
Poate mai au afaceri, apartamente acolo? Dar chiar si așa, tot nu trebuie declarat venitul, cand rezidența fiscala e in altă tara

Nu trebuie sa declari venitul din tara in care ai rezidenta fiscala. In Romania trebuie sa declari venituri din activitati independente, chirii, dobanzi sau dividente daca cumulat depasesc salariul minim pe economie. In cazul in care locuiesti in Germania unde platesti asigurari sociale si in Romania ai astfel de venituri, atunci esti obligat de codul fiscal sa platesti impozit in Romania pentru venitul respectiv, nu si asigurari sociale sau impozit pe ce castigi in Germania. Atunci in Romania trebuie sa faci dovada platii asigurarilor sociale din Germania. Si invers.

#10392
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 25.602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostMachmaldus, on 15 decembrie 2021 - 11:16, said:

Asta ma întrebam si eu.
Poate mai au afaceri, apartamente acolo? Dar chiar si așa, tot nu trebuie declarat venitul, cand rezidența fiscala e in altă tara

View PostBuxelm, on 15 decembrie 2021 - 20:53, said:

Nu trebuie sa declari venitul din tara in care ai rezidenta fiscala.

Habar n-aveti
https://europa.eu/yo...aq/index_de.htm

Quote

Ich bin polnischer Staatsbürger. Ich lebe und arbeite in Deutschland. Das polnische Finanzamt hat mich aufgefordert, meine ausländischen Einkünfte zu erklären. Ich habe meine Steuern aber bereits in Deutschland gezahlt. Können zwei Länder von mir für denselben Zeitraum und für dieselben Einkünfte Steuererklärungen verlangen?
JA. Es steht den Mitgliedstaaten frei, Steuervorschriften anzuwenden und Steuererklärungen zu verlangen, solange sie dies nicht in diskriminierender Weise tun. Es ist ungewöhnlich, jedoch nicht ausgeschlossen, dass einzelne Länder von ihren Staatsangehörigen mit Wohnsitz im Ausland verlangen, ihr Einkommen zu erklären


#10393
Buxelm

Buxelm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.185
  • Înscris: 21.12.2015
Bine ca ai tu habar cum e in Polonia. Oricum esti amuzant, ca nuca in perete :)
Mai citeste ce-am scris si spune-mi cu ce se deosebeste de ce-ai postat tu. Codul fiscal Romanesc e bebelus pe langa cel German, de cel Polonez nu vorbesc ca n-am idee. Se vede ca esti cam paralel cu asa ceva.

Editat de Buxelm, 15 decembrie 2021 - 22:31.


#10394
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.388
  • Înscris: 23.07.2014
Spune ca nu e imposibil ca fiscul din tara natala sa iti ceara declaratie de venit, dar nu clarifica pe care venit (din tara de resedinta, eventualul venit pe care il ai in tara natala....). Si ca faptul ca lucrezi acolo, nu inseamna ca acolo ti-e si rezidenta fiscala in temeiul tratatului de dubla impunere. dar ala are niste specificatii limitate (faci naveta dintr-o tara in alta, cum ar fi un neamt care locuieste la granita cu Elvetia si lucra acolo, ca se castiga mai bine, dar continua sa locuiasca in Germania, sau esti detasat cu serviciul, sau ti-ai facut pensia intr-o tara, dar locuiesti la pensie in alta).

Apoi vorbeste de cazurile in care stai mai mult de 6 luni pe an in tara unde lucri, caz in care faci tot steuererklärung acolo, exceptie daca ai venituri si afaceri si in tara. Mai putin de 6 luni, esti impozitat in tara natala.

Polonezul ala a dat date sumare, dar pare ca locuieste si lucreaza permanent in Germania (nu e detasare, nu e vorba de naveta Germania-Polonia) si nici nu specifica faptul ca ar avea afaceri/venituri in tara natala. Deci nu pare sa se incadreze in situatia de a-i cere si fiscul polonez declaratie de venit?

#10395
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 25.602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostBuxelm, on 15 decembrie 2021 - 22:16, said:

Bine ca ai tu habar cum e in Polonia. Oricum esti amuzant, ca nuca in perete Posted Image
Mai citeste ce-am scris si spune-mi cu ce se deosebeste de ce-ai postat tu. Codul fiscal Romanesc e bebelus pe langa cel German, de cel Polonez nu vorbesc ca n-am idee. Se vede ca esti cam paralel cu asa ceva.

Io v-am citat niste afirmatii clare si v-am raspuns foarte clar ca habar n-aveti. Mai multe nu sint de spus pe tema asta. Nu este deloc amuzant ca-ti atrag atentia ca habar n-ai

View PostSorinGT, on 15 decembrie 2021 - 22:34, said:

Spune ca nu e imposibil ca fiscul din tara natala sa iti ceara declaratie de venit, dar nu clarifica pe care venit (din tara de resedinta, eventualul venit pe care il ai in tara natala....). Si ca faptul ca lucrezi acolo, nu inseamna ca acolo ti-e si rezidenta fiscala in temeiul tratatului de dubla impunere. dar ala are niste specificatii limitate (faci naveta dintr-o tara in alta, cum ar fi un neamt care locuieste la granita cu Elvetia si lucra acolo, ca se castiga mai bine, dar continua sa locuiasca in Germania, sau esti detasat cu serviciul, sau ti-ai facut pensia intr-o tara, dar locuiesti la pensie in alta).

Apoi vorbeste de cazurile in care stai mai mult de 6 luni pe an in tara unde lucri, caz in care faci tot steuererklärung acolo, exceptie daca ai venituri si afaceri si in tara. Mai putin de 6 luni, esti impozitat in tara natala.

Polonezul ala a dat date sumare, dar pare ca locuieste si lucreaza permanent in Germania (nu e detasare, nu e vorba de naveta Germania-Polonia) si nici nu specifica faptul ca ar avea afaceri/venituri in tara natala. Deci nu pare sa se incadreze in situatia de a-i cere si fiscul polonez declaratie de venit?

Problema nu este deloc simpla. Oricare fisc se poate autosesiza, in momentul in care ai miscari regulate pe cont si te poate lua la intrebari. Oricare fisc din UE se poate autosesiza din proprie initiativa si iti poate cere declaratie de venituri, daca este cumva in legatura cu persoana ta, adica cetatean al tarii respective, rezident samd
Afirmatia "ca nu trebuie sa declari veniturile din tara de resedinta fiscala" este gresita, iar io n-am chef de discutat cu novici pe tema asta. Remember cazul @Minetomatoi de pe topicul dedicat. Astia nu stiu nimic despre legislatie, dar isi dau cu parerea

Editat de vata_pa_batz, 15 decembrie 2021 - 22:44.


#10396
Buxelm

Buxelm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.185
  • Înscris: 21.12.2015
Din codul fiscal Romanesc: Veniturile din activități dependente desfășurate în străinătate și plătite de un angajator
nerezident nu sunt impozabile în România, potrivit prevederilor Codului fiscal, nu se declară și nu
fac obiectul creditului fiscal extern.

Banuiesc ca te duce mintea sa intelegi ce-am scris. Tu despre ce venituri vorbesti? Mai citeste....sau esti un Steuerberater de Romania?

Editat de Buxelm, 15 decembrie 2021 - 23:12.


#10397
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 25.602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostBuxelm, on 15 decembrie 2021 - 23:08, said:

Din codul fiscal Romanesc: Veniturile din activităţi dependente desfăşurate în străinătate şi plătite de un angajator
nerezident nu sunt impozabile în România, potrivit prevederilor Codului fiscal, nu se declară şi nu
fac obiectul creditului fiscal extern.

Banuiesc ca te duce mintea sa intelegi ce-am scris. Tu despre ce venituri vorbesti? Mai citeste....sau esti un Steuerberater de Romania?

View PostBuxelm, on 15 decembrie 2021 - 20:53, said:

Nu trebuie sa declari venitul din tara in care ai rezidenta fiscala.

Nu pricepi nimic. Tu ai afirmat ca "nu trebuie declarate veniturile" iar acum aduci in discutie supunerea la impozit. Vezi ca nu e acelasi lucru
Lasa obraznicia si incepe cu asta
https://static.anaf....21_01022021.pdf
Dupa care trage-ti pe nas codul fiscala de la sursa
https://static.anaf....me_11022020.htm

Editat de vata_pa_batz, 15 decembrie 2021 - 23:37.


#10398
Machmaldus

Machmaldus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.742
  • Înscris: 23.10.2020

View Postvata_pa_batz, on 15 decembrie 2021 - 21:53, said:


Tataie, vezi ca ai confundat topicul. Ăla pentru agresivi si habarniști este in altă parte!
Si vorbim de Romania, nu de Polonia.



#10399
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 25.602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostMachmaldus, on 16 decembrie 2021 - 00:20, said:

Tataie, vezi ca ai confundat topicul. Ăla pentru agresivi si habarniști este in altă parte!
Si vorbim de Romania, nu de Polonia.

Mamaie, citeste tot linkul si lasa. In general e bine sa citesti si perfect, daca intelegi. Daca nu, te abtii

#10400
Machmaldus

Machmaldus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.742
  • Înscris: 23.10.2020

View Postvata_pa_batz, on 16 decembrie 2021 - 00:24, said:


Mamaie, citeste tot linkul si lasa. In general e bine sa citesti si perfect, daca intelegi. Daca nu, te abtii

Vato, cam agresiv. Cine te-a suparat de ai ajuns asa? Poate te putem ajuta cu un sfat, ceva, ca la sfaturi pentru altii vedem ca nu le ai.

#10401
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 31.939
  • Înscris: 31.03.2003

View PostSorinGT, on 14 decembrie 2021 - 23:10, said:

Ok, nu stiam exact la ce te referi, credeam ca vorbesti de faptul ca acea productie gigantica de acolo are un cost, gen poluare, migrarea marilor companii etc. Eu doar ziceam ca vrem, nu vrem, contribuim. Toti avem prin casa produse made sau assembled in China, adica consumam din plin...pentru ca preturile.

Si asta, boss, si asta.
La noi (lol) in Europa exista niste constrangeri legate de poluare, monopol, drepturi si libertati etc, pe cand ei zburda.
Ti se pare o competitie loiala?
Mie nu.

Lucrurile probabil ca s-au mai schimbat, dar ia lucreaza tu pe salariile de acum cativa ani ale chinezilor.

#10402
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postoaspetele, on 16 decembrie 2021 - 07:18, said:

Si asta, boss, si asta.
La noi (lol) in Europa exista niste constrangeri legate de poluare, monopol, drepturi si libertati etc, pe cand ei zburda.
Ti se pare o competitie loiala?
Mie nu.

Lucrurile probabil ca s-au mai schimbat, dar ia lucreaza tu pe salariile de acum cativa ani ale chinezilor.

Voi cunoasteti germani plecati in China, eu cunosc chinezi mutati in Germania. Am 2 fosti colegi, amandoi mutati definitiv aici satui pana peste cap de viata din china. Amandoi sunt ingineri, sunt buni, si spuneau ca nu au mai suportat sistemul ala de munca. La o bere mi-a povestit unul dintre ei cum pe acelasi post ca in DE acolo nu avea deloc libertate, era obligat sa raspunda la telefonul de servici 24h pe zi, sa faca ore suplimentare cand avea seful lui chef,  sa isi faca treaba de 2 ori mai repede desi acest lucru e fizic imposibil daca respecti programul de munca.
Eram undeva pe terasa apartamentului, se vedeau muntii, dealurile si padurea iar el imi povestea ca nu vedea cerul cu saptamanile in Shanghai din cauza smogului, ce sa mai vb de natura.

#10403
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 51.753
  • Înscris: 30.10.2003
Mergi pe topicul cu China si scrie asta. Probabil o sa ti se scrie ca aia a fost demult si acum e totul super, colorat in roz cu picatele.

Si in Romania aveam un ritm mai alert, era mult stres, mult hei rup. Aici in Germania e lejereala.

#10404
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostBursul, on 16 decembrie 2021 - 09:25, said:

Mergi pe topicul cu China si scrie asta. Probabil o sa ti se scrie ca aia a fost demult si acum e totul super, colorat in roz cu picatele.

Si in Romania aveam un ritm mai alert, era mult stres, mult hei rup. Aici in Germania e lejereala.

Nu e asa deranjant neaparat ritmul ridicat daca terminele sunt plauzibile, insa chinezii sunt rapizi pt ca la ei nu se respecta nimic dpdv social. Noua ne ia 2 saptamani sa facem o oferta pt un produs, lor le ia 3 zile pt ca lucreaza aproape nonstop si in plus fac oferta cu rezultate neverificate.

La un moment dat primise colegul de echipa niste intrebari de la un client, stabilisem ca in ziua aia sa facem o sedinta cu cei implicati sa vedem ce e de raspuns acolo, erau implicate mai multe echipe/departamente. Vine chinezul sus pus si face scandal :

Chinezu' : "Trebuie raspuns acum, indiferent ce scrii e important sa vada clientul ca raspundem prompt la solicitarile lui"
colegul : " Bine bai nene, dar nu pot raspunde la toate intrebarile alea ca am cateva de mecanica, eu sunt pe electromagnetic, astept pana vine colegul ca are dimineata libera"
Chinezu : "Raspunde acum, scrie ca putem face ce vrea el, indiferent daca putem sau nu"
colegul : "nu pot raspunde daca nu stiu sa raspund"
chinezu: "daca eu iti spun sa raspunzi acum, raspunzi acum"

Mama ce scandal am avut atunci.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate