Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Apollo Residence Berceni Apărătorii Patriei.

- - - - -
  • Please log in to reply
239 replies to this topic

#199
BogdanBurebista

BogdanBurebista

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 21.07.2017
Nu ai cum sa cumperi la rezervare pt ca nu ai actele:)) si nici nu cred ca esti atat de fraier sa dai toti banii pe un imobil inexistent.Eu nu am mai auzit, poate stiti voi.

#200
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007

View PostLac78, on 26 ianuarie 2018 - 09:58, said:

De cumparatorii care achita cash integral la rezervare ai uitat....������
Bine ca le stii tu pe toate. Pentru tine toate au o problema. Daca stai sa asculti toti "desteptii" nu mai cumperi niciodata nimic, nicaieri. Sunt curios daca tu ai cumparat ceva si unde...dar nu cred ca ai gasit nimic care sa te satisfaca.

Si cu contract la notar si integral cash la rezervare nu merge decat daca suma este mai mica de 50.000 de lei.

#201
Lac78

Lac78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 21.04.2013
Dar cash prin transfer bancar la promisiune merge?

Edited by Lac78, 26 January 2018 - 13:16.


#202
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007
Pai ori e cash ori e transfer bancar, una din doua.

#203
Lac78

Lac78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 21.04.2013
Pai nu e tot aia?! Daca achiti integral din contul tau prin transfer bancar nu se numeste ca achiti tot cash?! Repet, fara credit.

#204
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007
Nu man, cash inseamna ca pui mana pe bani la propriu, adica iei tu bancnotele/monezile in mana si i le dai aluilalt (in mana sa, in buzunar, in punga, pe masa...)
Faci confuzie cu plata prin credit sau plata fara credit.

Edited by AlexEn, 26 January 2018 - 13:32.


#205
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
In imobiliare, cash poate sa insemne plata integrala a imobilului. Bine, e de evitat in agent imobiliar/dezvoltator care nu stie sa faca diferenta asta.

#206
Lac78

Lac78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 21.04.2013
Si care-i diferenta? Deci sa revenim, daca eu am in cont o suma sufienta pt achitarea unui apartament din stadiul de proiect si ma inteleg cu un dezvoltator pt reducere, putem merge la notar sa incheiem o promisiune de vanzare cumparare? Bine-nteles contractul final se va incheia cand apartamentul si actele sunt gata. Nu cred ca mai merge nimeni in ziua de azi cu banii in buzunar (chiar si 10 mii de euro) sa faca o plata.

#207
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007
Da, puteti.

#208
Lac78

Lac78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 21.04.2013
Deci am inceput sa ne-ntelegem. Si plata integrala prin transfer bancar, fara credit, cum se numeste?

#209
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Opulenta

#210
chester_619

chester_619

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 06.10.2007

View PostLac78, on 26 ianuarie 2018 - 13:56, said:

Deci am inceput sa ne-ntelegem. Si plata integrala prin transfer bancar, fara credit, cum se numeste?
Fix asa.
Termenul de cash il folosesti ptr numerar.

#211
zavalita

zavalita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.01.2016
Plata cash semnifică orice altceva decât credit, indiferent de modalitatea de plată (numerar, transfer bancar), și indiferent de monedă.
Că unii nu pot pricepe distincția dintre obiectul plății și modalitatea plății ține de lipsa de educație (școlară, logică) și lipsa de antrenament rațional. Pe scurt, nu le-a plăcut și nu le place cartea... indiferent de formă, da ? Posted Image

Ipotecarea construcției nefinalizate în favoarea băncii care finanțează lucrările și plata respectivei construcții în avans (parțial/total) pe motiv de discount (5-10 și chiar 20%) sunt practici curente inclusiv în cazul achiziției prin credit (nu toți cumpărătorii pe credit sunt neinspirații P.C.) și duc la consecințe nasoale în caz de probleme de parcurs. Și anume banca execută silit dezvoltatorul iar promitenții cumpărători rămân în fundul gol.

De pildă Metalurgiei Park este integral construit pe credit cu ipotecarea în favoarea băncilor.

#212
Lac78

Lac78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 21.04.2013
Multumesc pentru raspuns Zavalita. De acord cu tine....

#213
chester_619

chester_619

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 06.10.2007

View Postzavalita, on 26 ianuarie 2018 - 21:10, said:

Plata cu bani lichizi semnifică orice altceva decât credit, indiferent de modalitatea de plată (numerar, transfer bancar), și indiferent de monedă.
Că unii nu pot pricepe distincția dintre obiectul plății și modalitatea plății ține de lipsa de educație (școlară, logică) și lipsa de antrenament rațional. Pe scurt, nu le-a plăcut și nu le place cartea... indiferent de formă, da ? Posted Image



Deci pe principiul celor enuntate mai sus, dupa logica ta, cand eu am facut creditul, dezvoltatorului i s-au virat niste bovine in cont, nu numerar(a devenit numerar in momentul in care i-a scos din banca). Ca de, am facut credit deci termenul de cash nu il pot aplica in cazul meu.


Si ca sa nu fiu off topic, in zona ansamblului nu sunt strazi inundate, majoritatea s-au reasfaltat de curand, trec zilnic pe langa complex. Presiunea apei in zona e ok insa montarea pompelor de presiune este necesara. rromi sunt, dar pe masura ce te apropii de aparatorii patriei. Caini vagabonzi nu sunt. Per total, situatia e mai roz ca in zona Popesti.

Edited by chester_619, 26 January 2018 - 23:17.


#214
andreealm

andreealm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.06.2008
Buna ziua, stiti cumva cand vor incepe lucrarile pt blocurile 3 si 4? Si parcarea unde va fi amplasata mai exact?

#215
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017
Nu as vrea sa zici ca te iau la misto dar cand se vor termina blocurile 1 si 2 se vor muta la 3 si 4.
Cat despre parcare roaga agentul de vanzari sa iti arate schita cu toate blocurile si parcarile din ansamblul rezidential si vei vedea cu ochii tai.

#216
weaponbr

weaponbr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 31.07.2009
Buna Ziua,

Imi poate spune daca este cineva mutat acolo? Pareri pana acum legat de constructie si/sau zona? Interactiunea cu dezvolatorul si agentia imobiliara.

Am discutat cu cei de la Sud Rezidential si imi spunea de un apartament in blocul 4 ( din fericire nu ma grabesc sa ma mut si am inteles ca mai dureaza 1 an).

Dar doream cateva pareri de la cei careu au trecut prin diferite etape. Mi se pare zona cam plina de rromi, cel putin in apropiere de Apratorii Patriei.

Mai sunt muncitori pe santier acolo, eu am trecut de 2 ori in jur de ora 16-17 si nu era nimeni?

Edited by weaponbr, 12 February 2018 - 18:34.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate