Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Intrat automat pe roaming, cost suplimentar MARE

- - - - -
  • Please log in to reply
123 replies to this topic

#37
varanhia

varanhia

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 20.09.2015

 AddRien, on 07 mai 2017 - 14:50, said:

Da, am activat opțiunea manual. De fapt, așa o am setată, nu e prima dată când merg la bunica. Rețeaua pe Moldova nu mi-a intrat niciodată, tot timpul intra una românească. Mergeau datele ok (300mb în roaming național).

Nu am fost avertizat că nu mai au contract cu Vodafone, de asemenea, nu mi se pare normal ca eu să fiu în România și să-mi intre rețeaua din R.Moldova! Asta pune în discuție serviciile pe care le oferă RDS România.
Am abonament la digi si stau in afară 11 din 12 luni, nu am platit niciodată nici macar un cent de internet. Legea si in general contractele nu admit necunoașterea sau prostia, deci ești bun de plată. Nu o mai da de gard.

 alexa32, on 07 mai 2017 - 14:59, said:

Nu stiu sa existe, asa se comporta toate telefoanele care au roaming activat in preajma granitelor.
Depinde de bunavointa lor sa achite factura in locul tau operatorului din Moldova.
La ei pe site scrie sa dezactivezi roaming-ul sau cautarea automata a retelei in apropierea granitelor, astfel impiedici telefonul sa intre pe o retea straina.

http://www.rcs-rds.r...tionale/roaming
Dacă ai roamingul activat si rămâi fara semnal se poate colega si la o rețea națională. Toată lumea știe ca nu trebui activată optiunea roaming in automat.

#38
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
@varanhia
Sunt 2 tipuri de roaming, national si international.
Cel national nu ii genera costuri suplimentare dar problema lui e conectarea in roaming international...mai ales cu o tara non-ue.

#39
bits

bits

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,919
  • Înscris: 11.01.2007
Fii bucuros că ai pățit asta tocmai după ce au ieftinit roaming-ul cu R.Moldova.Ma gândesc ce făceai în cazul în care era 290MBx13,7€/fără TVA.

Edited by bits, 07 May 2017 - 19:01.


#40
AddRien

AddRien

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 24.11.2007
Ca de obicei, pe forumuri majoritatea intră să jignească.

Mulțumesc celor care au fost utili. Vă țin la curent, dacă nu intru în roaming...

#41
varanhia

varanhia

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 20.09.2015

 alexa32, on 07 mai 2017 - 17:21, said:

@varanhia
Sunt 2 tipuri de roaming, national si international.
Cel national nu ii genera costuri suplimentare dar problema lui e conectarea in roaming international...mai ales cu o tara non-ue.
Ai dreptate. Am greșit un pic.

#42
ianos76

ianos76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,646
  • Înscris: 01.09.2011

 AddRien, on 07 mai 2017 - 14:50, said:

Da, am activat opțiunea manual.
In momentul in care ai facut asta problema se transfera din responsabilitatea RDS in carca ta. End of topic. Ai activat manual, deci stiind ce se va intampla, optiunea, nu ai ce reprosa RDS-ului. Ghinion.
Apropo, nu ai observar iconita cu "R" de la ROAMING sus la telefon????????

#43
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Degeaba o vedea, daca nu stie ce inseamna. Degeaba apare pe display poza lui Dodon, in loc de digi, tot nu poate pricepe, am scris mai sus de analfabetii functionali.

#44
AddRien

AddRien

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 24.11.2007
@rumengust, ai rumegat bine problema asta. Presupun că de douăzeci de ani folosești mobilul. Păcat că odată cu vârsta nu vine întotdeauna și înțelepciunea. A generaliza sau a vorbi despre cineva pe care nu-l cunoști, în timp ce tu folosești doar o mască pentru a jigni într-un spațiu virtual, mi se pare ipocrizie. Te rog cerșește aprecieri virtuale în alt topic.

#45
ianos76

ianos76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,646
  • Înscris: 01.09.2011
@AddRien......doar o singura intrebare: ce credeai ca se intampla daca activezi manual optiunea "date roaming"? Nu ai luat in calcul ca nu e un lucru ok asa de aproape de granita? Cum sa spui ca RDS e de vina pentru prostia facuta de tine cu buna stiinta? Acuma pe bune.....
Asta este... asa se invata , din greseli....... Vorbeste cu ei daca se poate sa platesti in mai multe rate......si gata. Data viitoare poate o sa fii mai atent.

#46
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Eu am primit SMS-ul cu desfiintarea vodaroamingului.

#47
AddRien

AddRien

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 24.11.2007
Ianoș, când mergeam la bunica trebuia să activez datele în roaming tot timpul. Asta însemna să bifez din telefon căsuța Date în roaming. Dar, aici e clenciul.Tot timpul activam roaming pentru că intra automat pe rețeaua cu care aveau contract (vodafone) cei de la rds (nu au semnal în zonă). Însă, RDS, nemaiavând contract cu vodafone (aprilie, pare-se), a comutat automat pe rețeaua din R.Moldova. Paștele fu la mijlocul lui aprilie, așa că, cine nu stă toată ziua și citește știrile de pe rds-rcs.ro, o încasează.

Renunțând la contractul cu Vodafone, RDS și-a micșorat aria de acoperire în țară. Doar nu erau proști să trimită un mesaj. Pe site e mai simplu și mai... dosit.

Partea și mai interesantă e alta. Roamingul internațional mi l-am activat cu aproape un an înainte, când am fost în R. Moldova, pentru prima dată. Pe toată perioada șederii, nu am putut efectua telefoane sau trimite sms. Nu am avut cost suplimentar, bineînțeles, deși îmi arăta că Romică e bine-mersi activat și folosibil.

„Partea bună” e că a mers brici un an mai târziu, în timp ce eram la graniță, în România, unde e mai puternică rețeaua moldovenească.

PS Apropo, de smart. Un telefon de penultimă generație (Samsung S7 edge) nu afișează numele rețelei, cum afișa nokia 3310, acum 17 ani. Trebuie să intri în setări să vezi asta.

Edited by AddRien, 07 May 2017 - 22:39.


#48
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Erai tupeist cu un an inainte, daca ti-ai activat roamingul cand costa 13 euro un mega. Nici nu vreau sa ma gândesc ce topic deschideai daca iti funcționa roamingul la tariful ăla.

#49
AddRien

AddRien

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 24.11.2007
Mi-am activat roamingul să pot suna acasă. Nu să stau pe net. Vezi că ești în roaming pe topicul ăsta.

#50
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 bits, on 07 mai 2017 - 19:00, said:

Ma gândesc ce făceai în cazul în care era 290MBx13,7€/fără TVA.

Pentru ca sa fie vreo diferenta trebuia sa-si scoata si limita (obligatorie default) de 50 euro in care s-a oprit si acum. Si chiar si atunci daca facea cost suplimentar de 4000 euro pe limita de 4000 euro pusa cu minuta lui tot nu avea dreptul erdesh sa il taxeze tarife de roaming pentru servicii oferite pe teritoriul Romaniei. Ca se mai pot face incurcaturi ce e recomandabil sa fie evitate e alta poveste.

#51
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016

 AddRien, on 07 mai 2017 - 22:48, said:

Mi-am activat roamingul să pot suna acasă. Nu să stau pe net. Vezi că ești în roaming pe topicul ăsta.
Sa poti suna acasa folosind WhatsApp sau alta aplicatie ?!
Tu ai activat DATE MOBILE IN ROAMING.
Ai fost taxat pentru TRAFIC DE DATE.
Asta nu are treaba cu apelurile de VOCE.
Deci, cum este ???

#52
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Nu era limita de 50 de euro pentru costuri in Romaning tocmai pentru a preveni costurile accidentale mari? 300 de lei e mai mult decat 50 de euro.

#53
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Cu TVA e aproape, a rotunjit probabil initiatorul. Plus ca e posibil ca o parte sa fie in luna precedenta (e 50 eur pe fiecare factura lunara, ma rog nu stiu daca luna incepe pe 1 la erdesh la toti clientii, in fine nerelevant).

Edited by f300, 08 May 2017 - 08:17.


#54
darkkiss

darkkiss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 29.04.2004

 Groot, on 08 mai 2017 - 08:14, said:

Nu era limita de 50 de euro pentru costuri in Romaning tocmai pentru a preveni costurile accidentale mari? 300 de lei e mai mult decat 50 de euro.

Pentru date in roaming, da. Din cate stiu eu , este o limita(initiala) impusa de UE, pentru traficul de date in tari UE. Nu stiu daca operatorii sunt obligati sa aplice aceleasi reguli pentru tarile non-UE ( ca unii au ales totusi sa o faca, e alta treaba).

Idem si cu sms-ul cu tarifele in roaming ... este obligatoriu pt. tarile din UE. Ca RDS ti-l trimite cand esti roamat in Moldova , cred ca e alegerea lor.  Mie unul mi se pare normal sa primesti acel sms indiferent de tara in care intri in roaming .. dar nu cred ca sunt obligati sa il trimita

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate