Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Intrat automat pe roaming, cost suplimentar MARE

- - - - -
  • Please log in to reply
123 replies to this topic

#1
AddRien

AddRien

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 24.11.2007
Salutare tuturor. Am o problemă cu RDS-ul. De Paște am fost la bunica, e undeva la granița cu Moldova.

Semnalul RDS e foarte slab sau lipsește de cele mai multe ori. În mod normal, telefonul se conectează automat la o rețea alternativă (Vodafone cel mai frecvent). Ultima dată s-a conectat fără să știu la rețeaua din R. Moldova. Pentru 290 de mb trebuie să plătesc acum 300 de lei.

De 2 ani și jumătate de când sunt la RDS nu am avut problema asta. Am sunat la relații clienți și mi s-a spus că telefonul preia automat semnalul mai puternic. Totuși, eu eram în România, nu în Moldova, iar telefonul nu a mai trecut automat pe o rețea românească cum se întâmpla în mod normal. Ceea ce înseamnă că RDS a schimbat ceva între timp la ei și nu am fost avertizați.

Aș vrea să știu dacă există o cale de combatere a costului respectiv. Nu mi se pare corect, mulțumesc.

Edited by AddRien, 07 May 2017 - 14:34.


#2
Nimcid25

Nimcid25

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 01.06.2015

View PostAddRien, on 07 mai 2017 - 14:27, said:

În mod normal, telefonul se conectează automat la o rețea alternativă (Vodafone cel mai frecvent)
Acordul de roaming  national cu Vodafone a fost inchis in Aprilie.

#3
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Din cite situ eu, cel putin la Android, optiunea Mobile data in Roaming trebuie activata manual.
In mod implicit, optiunea este dezactivata.
Deci, trebuia sa-ti verifici optiunile.

Apoi, in roaming este afisata o iconita diferita linga semnal, de obicei R.
Deci, din nou, aveai un fel de avertizare.

Apoi, pe linga granita oricum trebuie sa ai grija cu Roaming.
Deci, trebuia sa ai grija.

Adica, concluzia este ca trebuie sa platesti, RDS nu are absolut nici o vina aici.
In cel mai bun caz, aranjeaza cu ei sa platesti in rate.

#4
AddRien

AddRien

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 24.11.2007
Da, am activat opțiunea manual. De fapt, așa o am setată, nu e prima dată când merg la bunica. Rețeaua pe Moldova nu mi-a intrat niciodată, tot timpul intra una românească. Mergeau datele ok (300mb în roaming național).

Nu am fost avertizat că nu mai au contract cu Vodafone, de asemenea, nu mi se pare normal ca eu să fiu în România și să-mi intre rețeaua din R.Moldova! Asta pune în discuție serviciile pe care le oferă RDS România.

#5
Murdock'

Murdock'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 20.09.2006
Da, e o conspirație ca sa câștige operatorul din Moldova.
Serios acum, dacă ai opțiunea de roaming activata, telefonul se poate conecta la alta rețea. Nu contează unde ești, unda radio nu cunoaște unde este granița. Interesul operatorului moldovean este sa emită puternic sa prindă ceva clienți de roaming. Toate acestea nu se întâmplau dacă era opțiunea de roaming dezactivata.
Și eu am pățit-o, dar m-am oprit la 2Mb,  mi-am dat seama și am dezactivat opțiunea,  inclusiv vocea.
Știu ca era și o informare pe site la un moment dat către clienți pe aceasta tema, tocmai sa reducă eventualele costuri la clienți.


#6
AddRien

AddRien

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 24.11.2007
N-am înțeles partea cu conspirația, însă pot să înțeleg că pe RDS nu-i interesează să ofere servicii, doar să aibă clienți mai mulți și mai neinformați, și „nesemnalizați”.

#7
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013
Problema nu e specifica RDS, ci e prezenta la toti operatorii. Poate e mai accentuata la RDS, fiindca nu au si o retea dezvoltata multi ani de zile pe 2G in benzi de frecventa joasa. Uite aici <http://www.ancom.org...la-granita_5712> ce zice ANCOM. Spre sfarsitul acelei pagini este un link spre un PDF cu detalierea localitatilor cu risc de roaming involuntar, lista fiind bazata pe masuratori facute de ANCOM in noiembrie 2016.

Edited by sags, 07 May 2017 - 15:11.


#8
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006

View PostAddRien, on 07 mai 2017 - 14:27, said:

Aș vrea să știu dacă există o cale de combatere a costului respectiv. Nu mi se pare corect, mulțumesc.
Nu stiu sa existe, asa se comporta toate telefoanele care au roaming activat in preajma granitelor.
Depinde de bunavointa lor sa achite factura in locul tau operatorului din Moldova.
La ei pe site scrie sa dezactivezi roaming-ul sau cautarea automata a retelei in apropierea granitelor, astfel impiedici telefonul sa intre pe o retea straina.

http://www.rcs-rds.r...tionale/roaming

Attached Files


Edited by alexa32, 07 May 2017 - 15:01.


#9
AddRien

AddRien

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 24.11.2007
Înțeleg, însă până acum nu am mai avut problema asta niciodată. Din ce a spus Nimcid2 mai sus, contractul cu Vodafone a expirat. Prin urmare, telefonul nu a mai intrat automat pe rețeaua Vodafone Ro, ci pe o rețea din R.Moldova. De unde să știu treaba asta, de unde să știe telefonul meu?!

#10
dumyro

dumyro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 25.02.2007
Pentru ai fi sigur ca nu intrii in roaming selectezi MANUAL reteaua Digi. Scrie si pe siteul RDS asta.Eu asa fac tot timpul cand merg in sate/orase apropiate de granita.
Data viitoare sa fi mai atent. :)

#11
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
Nu conteza, undele pot fi afectate si de vreme, nu pot fi trimise informatii in timp util.
Regula e sa dezactivezi cautarea manuala sau chiar si roaming-ul intrenational daca n-ai de gand sa iesi din tara.

#12
dumyro

dumyro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 25.02.2007
Edit. Citeste postul lui alexa32

#13
georgeee96

georgeee96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 26.01.2010
Se intampla si la retelele mari, nu doar la RDS.
Aici tine de operator, poate sa iti compenseze sau nu costul supl facut involuntar. Dar asa cum ziceau si colegii de mai sus RDS nu are nicio vina in toata situatia asta.

#14
AddRien

AddRien

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 24.11.2007
Cum nu are nicio vină? Nu are semnal și nu mai are contract cu Vodafone pt zonele limitrofe (și nici nu avertizează în prealabil).

Am să vorbesc cu ei să vedem ce au de spus.

#15
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,556
  • Înscris: 16.12.2011
Pai si daca nu mai au contract de roaming national cu vodafone cum fac cu acoperirea? Sau lasa clientii in plop?

#16
Murdock'

Murdock'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 20.09.2006
RDS a uitat ca tu ai drum la bunica și au uitat sa te avertizeze, da, sunt vinovați. Fii tare când ii suni.

#17
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostAddRien, on 07 mai 2017 - 14:27, said:

Ultima dată s-a conectat fără să știu la rețeaua din R. Moldova.
Nu stiu cum ai reusit, dar eu merg des prin zona de granita, pe langa Prut, dar nu se mai conecteaza la nici o retea daca Digi nu are acoperire. Digi nu mai are acord de roaming de ceva timp.

View PostPekiasan, on 07 mai 2017 - 15:16, said:

Pai si daca nu mai au contract de roaming national cu vodafone cum fac cu acoperirea? Sau lasa clientii in plop?
Sunt zone in care nici Voda nu are semnal. Mai ales daca e vorba de o regiune de dealuri.

Edited by lucifer76, 07 May 2017 - 15:26.


#18
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006

View PostAddRien, on 07 mai 2017 - 15:15, said:

Cum nu are nicio vină? Nu are semnal și nu mai are contract cu Vodafone pt zonele limitrofe (și nici nu avertizează în prealabil).

Am să vorbesc cu ei să vedem ce au de spus.
Nu confunda roaming-ul national cu cel international.

In rest..succes :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate