Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Intrat automat pe roaming, cost suplimentar MARE

- - - - -
  • Please log in to reply
123 replies to this topic

#19
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007

View PostAddRien, on 07 mai 2017 - 15:05, said:

Înțeleg, însă până acum nu am mai avut problema asta niciodată. Din ce a spus Nimcid2 mai sus, contractul cu Vodafone a expirat. Prin urmare, telefonul nu a mai intrat automat pe rețeaua Vodafone Ro, ci pe o rețea din R.Moldova. De unde să știu treaba asta, de unde să știe telefonul meu?!
cred ca tot nu ai inteles despre ce e vorba.
telefonul tau se conecteaza la reteaua de la care are semnal, si are drept de conectare. chiar daca are contractul cu voda, tot puteai sa te trezesti in roaming.
si orange, si voda, au aceeasi problema. pe aici pe langa granite stiu si pruncii de tzatza chestia asta. ar fi trebuit sa te avertizeze macar bunica.

View Postlucifer76, on 07 mai 2017 - 15:24, said:

Nu stiu cum ai reusit, dar eu merg des prin zona de granita, pe langa Prut, dar nu se mai conecteaza la nici o retea daca Digi nu are acoperire. Digi nu mai are acord de roaming de ceva timp.


Sunt zone in care nici Voda nu are semnal. Mai ales daca e vorba de o regiune de dealuri.
roamingul international e setat din start ca dezactivat. il poti activa, din digicare.
tu nu ti l-ai activat.

Edited by slai, 07 May 2017 - 15:29.


#20
AddRien

AddRien

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 24.11.2007

View PostMurdock, on 07 mai 2017 - 15:22, said:

RDS a uitat ca tu ai drum la bunica și au uitat sa te avertizeze, da, sunt vinovați. Fii tare când ii suni.
Au uitat să avertizez că de la 1 aprilie nu mai au contract cu Vodafone, iar zonele unde nu AU semnal în cotinuare, nu sunt acoperite.

PS Dacă ai chef de răutăți, sunt sigur că-ți poți satisface nevoile pe alte rubrici ale forumului.

Edited by AddRien, 07 May 2017 - 15:30.


#21
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Cf. conditiilor de utilizare a serviciilor, mai mult ca sigur ai semnat ceva in genul: "Pentru a evita intrarea neintentionata in roaming este necesar ca Beneficiarii care locuiesc
sau calatoresc in vecinatatea granitelor Romaniei sa configureze in meniul terminalelor optiunea
de selectare manuala a retelei pentru ca terminalele sa nu mai poata utiliza automat retelele
operatorilor din tarile vecine.
"

Dar tu nu ai primit un mesaj prin care erai instiintat ca ai intrat in roaming si esti pe reteaua X, avand costurile Y?  Mesajul ti-l trimit cei din Moldova deci nu poti da vina pe RCS&RDS ca nu ti l-au trimis.

#22
AddRien

AddRien

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 24.11.2007

View Postslai, on 07 mai 2017 - 15:28, said:

cred ca tot nu ai inteles despre ce e vorba.
telefonul tau se conecteaza la reteaua de la care are semnal, si are drept de conectare. chiar daca are contractul cu voda, tot puteai sa te trezesti in roaming.
si orange, si voda, au aceeasi problema. pe aici pe langa granite stiu si pruncii de tzatza chestia asta. ar fi trebuit sa te avertizeze macar bunica.


roamingul international e setat din start ca dezactivat. il poti activa, din digicare.
tu nu ti l-ai activat.

Nu m-a avertizat bunica, făcea cozonaci la moldoveni. Că are cuptor acolo, la noi lemnele nu ard așa bine.

#23
Murdock'

Murdock'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 20.09.2006
În regula, observ ca nu-ți ajung argumentele prezentate pana acum. Mult succes.

#24
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006

View PostAddRien, on 07 mai 2017 - 15:30, said:

Au uitat să avertizez că de la 1 aprilie nu mai au contract cu Vodafone, iar zonele unde nu AU semnal în cotinuare, nu sunt acoperite.

Sa ai la tine si contractul unde scrie asta. ;)

#25
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,631
  • Înscris: 07.02.2003

View PostAddRien, on 07 mai 2017 - 14:27, said:

Ceea ce înseamnă că RDS a schimbat ceva între timp la ei și nu am fost avertizați.
S-a anuntat inchiderea RN-ului cu Voda. Acu e mult mai simplu sa pui telefonul manual pe reteaua dorita.

View Postalexa32, on 07 mai 2017 - 15:24, said:

Nu confunda roaming-ul national cu cel international.
In rest..succes Posted Image
Cred ca se referea la faptul ca Voda are semnal acolo si nu avea nevoie de RI (roaming international)... acu ca nu mai este, daca nu seteaza pe manual operatorul va alege unul utilizabil inclusiv din roaming international.

Edited by andreic, 07 May 2017 - 16:35.


#26
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postslai, on 07 mai 2017 - 15:28, said:

roamingul international e setat din start ca dezactivat. il poti activa, din digicare.
tu nu ti l-ai activat.
Interesant. Totusi cine l-a activat a stiut ce face pentru ca apoi sa se mire ca are cost suplimentar.

#27
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Oricat de nervos ai fi, esti bun de plata. Stiai ca in zonele de granita se poate intampla sa iti intre in roaming cu Moldova, dar ai zis ca daca nu s-a intamplat pana acum, merge si asa. Ghinion.
Nu te mai canoni cu Digi, ca aceeasi poveste apare la toti operatorii. Cum spunea cineva, cu siguranta ai primit mesaj de Bun Venit de la reteaua moldoveneasca. Ca nu le-ai inteles graiul mai rusesc, asta este.
Acum ca ti-ai descarcat / incarcat nervii, have a nice day!

#28
mike77

mike77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 681
  • Înscris: 04.09.2008
Toți utilizatorii de telefonie mobilă indiferent de rețea, ar trebui să-și verifice cartelele dacă au activat roamingul internațional.
Dacă nu plecați din țară roamingul sa fie dezactivat.
La digi se verifică/activează/dezactivează din digicare și *111#. La ceilalți din *100#.
Telefoanele au o setare unde bifezi sau nu dacă ai nevoie de date mobile în roaming.
Digi are doua setări de sistem pentru roaming roaming de voce și roaming de date.
Când pleci din țară poți activa doar roamingul de voce.

#29
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013

View PostUser107, on 07 mai 2017 - 15:42, said:

… Cum spunea cineva, cu siguranta ai primit mesaj de Bun Venit de la reteaua moldoveneasca. …
Mai era cineva pe alt topic tot cu roaming involuntar cu Moldova si zicea ca nu a primit acel SMS. Eu unul nu sunt sigur ca e obligatoriu sa il primeasca. Cred ca aceasta e o reglementare UE iar Moldova inca nu e membra (are acord de asociere) deci nu stiu daca operatorii din Moldova sunt deocamdata obligati sau au implementat informarea prin SMS.

LE: Oricum, odata oprit roamingul national cu Vodafone nu mai vad nici un motiv pentru a seta telefonul pe selectie automata a retelei. Iar daca e setat pe selectie manuala Digi nu vor mai fi probleme chiar daca serviciul de roaming international este activ. La plecarea din tara pur si simplu schimbi setarea din telefon pe selectie automata a operatorului, la intoarcere pui la loc selectia manuala Digi.

Edited by sags, 07 May 2017 - 15:57.


#30
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Eu am activat doar roamingul international de voce, nu si pe cel de date, pentru ca 7 zile pe an plec in Turcia. Din start nu am vrut roaming de date in strainatate pentru ca e aiurea, Wi-Fi la hotel si atat.

Roamingul de date national era activ by default cata vreme a fost contractul cu Vodavarza, acum de la sine a disparut. Eu am activat pentru Turcia doar roaming international de voce, la national era iarasi by default.

Presupun ca initiatorul a folosit probabil in UE unde e ieftin roaming international de date, ramanand cu setarea activa, i-a intrat pe patria lui Carla's Dreams, Irina Rimes si O-Zone Riepublica Moldova, care nefiind in Uniunia Ieuropiana, taxeaza di ti rupi la niet in roming.

Pe langa faptul ca nu am activat din Call Center roamingul si pe date, din telefon dupa ce acordul cu Vodafone s-a dus, de fapt dupa ce am inceput sa am semnal Digi la tara, am pus Don't Roam la datele mobile. Posted Image

Si daca esti pasionat imediat vezi pe ecran ce scrie. Posted Image

Telefonul este si va fi pe selectie automata a retelei, asta nu genereaza probleme daca alte setari sunt corecte.

#31
costynsimion

costynsimion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 29.06.2012
Nu stiu de ce este asa de greu romingul international este oprit cand iei abonament,ca sa iti mearga trebuie sa ii activezi tu si aici iti iei orice vina pt cost suplimentar.la activare ai 2 optiuni una doar pt voce international asa am eu acum si alta voce+date international si eu nu am nici o grija cu roming si am fost plecat din tara cu lunile si am avut cost maxim 2 € pe luna pt voce

Edited by costynsimion, 07 May 2017 - 16:11.


#32
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
In roaming international merita doar voce si SMS pentru ca net ai Wi-Fi, daca esti sofer de TIR merita si net, mai degraba pe cartele din tarile respective.

#33
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Nu va mai agitati atit.
O sa platesti si gata.
Eu ti-am detaliat 3 chestiuni pe care tu singur le-ai neglijat si nu erau responsabiitatea RDS.
RDS, din cite spui tu, nu te-a avertizat, adica o singura chestie.
Deci, oricum tu ai mai mare parte din vina.
Fa-le reclamatie ca nu te0au avertizat pe tine personal de chestia asta.
Peste tot unde vrei tu: la ei, la ancom, la anpc.
Pina atunci, platesti.
Sau, daca vrei neaparat sa NU platesti, da-i in judecata.

Edited by roxanaRabinowitz, 07 May 2017 - 16:24.


#34
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Daca telefonul stie aceasta setare atunci opriti roaming doar pentru date altfel opriti roaming-ul cu totul de la ei sunand la digi sau faceti rost de o antena pasiva pentru gsm 3g (2100 MHz) ca sa aveti semnal in casa (seamana cu doua antene mici ca de tv unite printr-un cablu). Din ce stiu digi a cam oprit transferul prin Vodafone in zonele cu semnal slab si de aceea telefonul se conecteaza la reteaua cu cel mai puternic semnal care se intampla sa fie cea din R. Moldova.
Ce trebuie sa stiti este ca odata transferat pe alta retea, telefonul nu trece inapoi decat daca treceti in modul avion sau scade semnalul acelei retele indiferent daca este reteaua de baza sau roaming.
Mai faceti o setare si fortati cautarea retelelor pe manual nu pe automat si asa ramaneti doar in digi.

#35
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Roaming international inseamna servicii oferite in afara tarii. Ca intimplator din cine stie ce particularitati tehnice erdesh ti-a oferit niste servicii in interiorul tarii pe o cale care pentru ei trece prin alta tara e absolut nerelevant. Toate discutiile despre cum poti tu sa te pazesti tehnic de chestia asta in viitor sint nerelevante. Reclamatie cu numar de inregistrare, spus clar ca tu n-ai fost in tara unde vor sa-ti bage roamingul pe git si bafta. E drept ca erdesh e cunoscut si pentru ca vor sa bage pe git abonamente de telefon la persoane care nu au telefon la ei dar asta e nerelevant.

#36
AdiFCD

AdiFCD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 23.12.2008

View PostAddRien, on 07 mai 2017 - 14:50, said:

Nu am fost avertizat că nu mai au contract cu Vodafone

Minti.

Mesajul asta: "Stimate client, va informam ca datorita extinderii retelei Digi Mobil, roaming-ul national nu va mai fi disponibil in zona dumneavoastra, incepand cu data de XX XX XXXX. Pentru a beneficia de reteaua Digi Mobil, va rugam sa selectati in meniul telefonului dumneavoastra mod automat la tip retea si operatori de retea. Va multumim ca ati ales reteaua noastra si va rugam sa ne contactati pentru orice probleme care ar putea sa apara. Echipa Digi Mobil" a fost trimis catre absolut toti abonatii, in functie de cand a fost oprit treptat roamingul.

Prostia se plateste Posted Image Succes!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate