Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Intrat automat pe roaming, cost suplimentar MARE

- - - - -
  • Please log in to reply
123 replies to this topic

#109
baducu

baducu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 21.08.2008
Asta e un topic care ar fi trebui sa stirneasca vilva acum 20 de ani, in 1997 pe la inceputul telefoniei mobile.
Atunci nu prea se stia cu ce se maninca telefonia si roamingul in special.
Platesti si consideri banii un ajutor fratilor de peste Prut Posted Image , ca la operatorul moldovean ajung in cea mai mare parte.

#110
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Holy f*ck, 7 pagini pentru o t*mpenie :)

#111
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,946
  • Înscris: 17.01.2012
ai platit?
daca da, sa-nchidem topicu :))

#112
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Nu vezi ca nu mai intra p-aici? Nu a platit, ca n-are de unde, de avea, nu deschidea topicul. Acum, i-au taiat netul si nu mai poate intra.

#113
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postbaducu, on 10 mai 2017 - 11:26, said:

...acum 20 de ani...

Situatia e mult diferita fata de acum 20 ani, prin punctele esentiale:
- telefonul singur plimba pachete ce te pot arde la buzunar fara sa faci nimic activ
- daca inainte situatia era "valeu, roaming sucks" acum si mai ales de luna viitoare ai roaming gratis in cel putin 27 tari. Asa ca argumentul "vai, dar de ce ti-ai activat roamingul ca n-are rost si te arde la buzunar" devine din ce in ce mai subtire.

#114
Lieutenant

Lieutenant

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 13.07.2014

View Postf300, on 10 mai 2017 - 17:33, said:

... de luna viitoare ai roaming gratis in cel putin 27 tari. ...

Acel roaming gratis la nivelul SEE/UE se traduce prin accesarea gratuita a ofertei de acasa atunci cand esti conectat la un operator din SEE/UE, dar doar la partea de voce si SMS. Traficul de Internet va fi cel mai probabil oferit intr-o anumita limita (de studiat directiva Comisiei Europene pentru detalii) ca dupa atingerea acestei limite sa se treaca pe cost suplimentar.

Din acest motiv, aproape in orice smartphone se poate bloca accesul la Internetul mobil in roaming, iar acea optiune ar fi bine sa fie aleasa by default de catre oricine. Apoi, cine doreste sa foloseasca Internetul mobil in roaming, nu are decat in mod constient, pe propria raspundere, sa elimine restrictia din telefon. Si asta se poate face instant, mult mai usor decat blocarea manuala pe o anumita retea.

Nu cred ca ar trebui sa ne fie teama de roaming, dar putina prudenta nu strica si evita orice surpriza neplacuta.

#115
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007

View Postrumegus, on 10 mai 2017 - 15:27, said:

Nu vezi ca nu mai intra p-aici? Nu a platit, ca n-are de unde, de avea, nu deschidea topicul. Acum, i-au taiat netul si nu mai poate intra.
A aflat taicasu de factura si l-a pedepsit.

#116
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostLieutenant, on 10 mai 2017 - 22:20, said:

[...]dupa atingerea acestei limite sa se treaca pe cost suplimentar.[...]

Din acest motiv, aproape in orice smartphone se poate bloca accesul la Internetul mobil in roaming, iar acea optiune ar fi bine sa fie aleasa by default de catre oricine.

Nu prea inteleg de unde logica cum ca daca unii au contracte unde cind depasesc sint taxati atunci oricine trebuie sa aleaga sa dezactiveze internetul mobil. Si daca am aplica asta de ce sa ne limitam la roaming? De fapt mai rau, in roaming macar ai limitarea de 50 euro (plus probabil alte limitari de luna viitoare), pe national poti sa faci lejer sute de euro cost suplimentar: https://forum.softpe...entar-300-euro/ (de fapt poti sa faci cit te lasa operatorul, mii, zeci de mii de euro...). Daca cumva credeti ca nu mai exista contracte in care primii GB costa citiva euro si dupa aia fiecare GB peste iese la sute de euro...exista! https://www.vodafone...ei-tu/index.htm

De fapt daca vrem o minima consecventa pe linia asta ar trebui spus ca internetul mobil ar trebui sa fie dezactivat by default de catre oricine, mai ales cind NU e in roaming!!! Numai bun de servit sfatul urmatorului care vine cu cost suplimentar, national sau nu. Util si urmat macar de cei care dupa razboi se arata foarte viteji? In nici un caz.

Da, stiu cum e sa te joci de-a inchis internetul si restrictionat accesul aplicatiilor la net si folosit citiva MB (nota: nu GB de net si nu de azi de ieri: https://forum.softpe...a/#entry9575197 nota2: o singura pagina web este de ordinul a citiva MB si tot nu de azi de ieri). Din prisma asta v-as ruga sa depasim faza de "loc de scuipat" cu "de ce n-ai inchis netul", "de ce n-ai inchis netul in roaming".

Concret si constructiv: cum pui roamingul de date sa mearga numai pe retele UE?

#117
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,946
  • Înscris: 17.01.2012
concret, acum, nu poti!

cam exagerezi fratele meu mai mic/mare!
tu VREI sa ai o masina care prinde 200 la ora, dar radarul sa nu te amendeze pe TINE (cel care apesi acceleratia) ci pe:
-cel ce a construit masina
-cel ce a facut soseaua buna
-cel care a facut combustibilul curat
-etc

Edited by gushpi, 11 May 2017 - 12:01.


#118
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,404
  • Înscris: 26.04.2016
Chestia simpla ar putea fi codarea retelelor ,desi sunt sigur ca sunt codate.
Intrebare simpla . De ce nu intra in roaming si retelele de la noi ?

#119
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013

View Postmariusr1976, on 11 mai 2017 - 14:20, said:

… De ce nu intra in roaming si retelele de la noi ?
Pentru servicii ‘normale’ de regula nu te accepta alt operator national, neexistand un acord de roaming care sa le prevada.

Altfel te accepta: apelul de urgenta la 112 e tot bazat pe roaming, dar serviciul oferit e strict limitat la apeluri catre 112.

Mai pot exista zone unde sa te accepte, dar nu am date in acest sens. E vorba de o lista de localitati care erau zone ‘albe’ dpdv servicii de telefonie mobila, unde diversii operatori au primit odata cu licenta de spectru si obligatia exclusiva de a le acoperi. In acele zone e nevoie de roaming national pentru a folosi SIM din alta retea.

#120
jano

jano

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 11.11.2004

View Postf300, on 09 mai 2017 - 18:17, said:

. Sau poate sa-ti fie in camera vecina de hotel in Frankfurt unul din US cu un femtocell de la AT&T. In momentul in care spui ca nu te intereseaza cum opereaza (chiar si ilegal) statiile de baza ca tot clientul trebuie sa plateasca nu mai ai nici o siguranta. Daca se tot insista atit ca nu conteaza localizarea geografica inseamna ca nu te poti pazi chiar daca ai in cap o harta precisa EU, nu conteaza unde sint granitele!
Eu așa știu că femto-celula nu se înregistrează la "core" oriunde. Se uită la frecvențele din jur, la IP-ul la care este conectat  și dacă vede că nu este în regiune "home " nu funcționează. Așa funcționează femtocelulele de la Vodafone Ro.
Pe de altă parte cum RDS nu mai are roaming cu Vodafone-s-a schimbat aria de acoperire, dar în orice contract scrie că aria de acoperire dată de hărți nu este bază contractuală.

#121
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013

View Postf300, on 09 mai 2017 - 18:17, said:

Dupa cum am mentionat pot sa fie statii pe pasagere si oameni de pe tarm sa fie localizati acolo si sa ajunga sa aibe facturi de 4 cifre (nu la noi ca la noi vin aia mai prapaditi dar ti se poate intimpla de exemplu la Amsterdam). Sau poate sa-ti fie in camera vecina de hotel in Frankfurt unul din US cu un femtocell de la AT&T.
Alte cateva motive pentru care nu cred ca asa ceva e posibil ar fi:
  • AT&T (in exemplul dat) are licenta de utilizare a unui anumit spectru radio valabila in Statete Unite. Accesul la spectrul radio e reglementat oriunde in lume si e nevoie de licente (‘locale’) pentru a-l utiliza. Nu vad cum ar da AT&T un emitator care sa fie parte din reteaua AT&T unuia care umbla prin lume si astfel sa se expuna la incalcarea reglementarilor internationae privind utilizarea spectrului radio cu consecinteled e rigoare.
  • Raza de actiune a unui femtocell e oricum foarte mica. Unul localizat pe un yacht din port sau in trecere in larg nu o sa te deranjeze cand stai la plaja.
  • Ca sa faca parte din reteaua AT&T (si astfel cineva conectat la el sa fie taxat in consecinta), acel femtocell trebuie sa aiba cumva o conexiune la reteaua mama. Inafara de satelit nu vad cum o poate face, si atunci nu vad de ce acel utilizator nu ar folosi direct roaming prin retelele de sateliti dedicati acestui scop ca tot are de platit o caruta de bani, dar cu roamingul print satelit macar e 100% legal dpdv al utilizarii spectrului radio.

Edited by sags, 11 May 2017 - 21:28.


#122
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Pai si daca roaming-ul este international si digi are contract cu acea firma din moldova? eu zic ca se face automat transferul in baza acelui acord. Plus ca dezavantajul trecerii in roaming este ca pana nu scade semnalul releului din reteaua roaming sub limita minima telefonul nu face transferul in reteua de baza si asa apare situatia descrisa aici.
AT&T poate avea un emitator propriu oriunde in lume daca se poate conecta releul la internet prin alta retea de internet decat cea proprie. Depinde de limita maxima la care se poate opera pe emisie fara a fi necesara autorizarea prin licenta. Stiam ca este undeva la maximum 10mW pe orice banda.

#123
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013

View PostThe Stressmaker, on 11 mai 2017 - 21:34, said:

…AT&T poate avea un emitator propriu oriunde in lume … Depinde de limita maxima la care se poate opera pe emisie fara a fi necesara autorizarea prin licenta. Stiam ca este undeva la maximum 10mW pe orice banda.
Ar fi interesant daca ai da o sursa credibila pentru acesta informatie.

Pana una alta eu am gasit:

Quote

Emisia în spectrul radio este posibilă numai în baza unei licenţe de utilizare a frecvenţelor radio sau a unei licenţe de emisie, după caz, eliberate de ANCOM, cu excepţia anumitor categorii de frecvenţe a căror utilizare este liberă, exceptată de la licenţiere, pentru anumite tipuri de aplicaţii şi cu respectarea restrictivă a anumitor parametri tehnici si operaţionali (pentru mai multe detalii consultaţi secţiunea „Echipamente”).
(sursa: <http://www.ancom.org...ctru-radio_2749>)
Aici nu pomeneste de ‘partial liber’, doar de benzi cu licenta obligatorie (fara limita minima de putere) si de benzi ‘la liber’ (respectand insa unele cerinte tehnice, intre care si limitarea puterii de emisie).

Edited by sags, 11 May 2017 - 21:46.


#124
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postsags, on 11 mai 2017 - 21:27, said:

Raza de actiune a unui femtocell e oricum foarte mica. Unul localizat pe un yacht din port sau in trecere in larg nu o sa te deranjeze cand stai la plaja.

Femtocell are cel din camera vecina de la hotel. Sau nu stiu ce smecheras de expat sau mai stiu eu ce intr-un birou in care te duci tu ca sa rezolvi vreo problema (firma, ambasada, etc). Alea de pe pasagere sint mult mai puternice (exista nave de sute de m) si desi reglementarile impun sa nu fie folosite decit la nu stiu ce distante (zeci de km cred) de tarm bineinteles ca le mai uita deschise.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate