Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Inchiriere apartament ipotecat

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#19
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Ascult-o pe Althea, este adevarat ce spune. Nici tata-mare de la banca n-o sa te verifice. La Finante n-o sa-ti ceara nimeni nimic. Completezi cu chiriasul un contract de o pagina si asta este tot ce se cere la Finante.
Am avut si eu o garsoniera ipotecata la Raiffeisen, pe 5 ani de zile. Am închiriat-o câtiva ani si nimeni de la banca nu m-a întrebat de sanatate. Tot pentru pustiul meu am cumparat-o si eu. Macar sa aprecieze cândva efortul parintilor de a-i face viata mai usoara în viitor.

#20
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.07.2008
Pe unele topicuri am citit  si ca unora li s-a cerut acordul bancii, sper ca era vorba de prima casa si de-aia....

#21
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016
Este ilegala inchirierea cat timp locuinta are ipoteca de rangul 2 in favoarea unui tert (in cazul tau, o banca). Clauza asta e intotdeauna scrisa in contractele de creditare ipotecara.
Numai cu acordul scris al tertului ai dreptul sa inchiriezi proprietatea. Faci cum te taie capul, asta nu inseamna ca e si bine.

faptul ca "altii" nu au avut pb facand acelasi lucru in trecut nu inseamna ca totul va continua la fel.

Edited by alex1vasile, 06 May 2017 - 13:08.


#22
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.07.2008
Pai si ce sa fac daca banca nu vrea sa isi de-a acordul? O sa insist, evident, dar daca se incapataneaza si o tin pe a lor?

#23
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016
Nu inchiriezi, evident.
Daca tii cu tot inadinsul sa o faci, iti asumi riscurile care decurg din relatia ta cu banca (inclusiv rambursarea integrala a creditului, oricand banca solicita acest lucru).

#24
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.07.2008
Pai de-aia am luat-o, s-o inchiriez, si nu am ascuns asta niciodata la banca, ca e a doua proprietate si e investitie. Ce naiba sa-i fac altceva, platesc ratele si ma uit la ea?

#25
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
O folosesti, ca deaceea fac rate pentru case oamenii normali Posted Image
Alea pentru investitii se iau cu credite business sau cu cash.

Ce vrei tu legal nu e, dar e Romania, nu da nimeni doi bani pe lege cand e vorba de bani... vorba lui Dragnea, ai oportunitatea dai inainte no matter what...

Edited by rumlegok, 06 May 2017 - 13:41.


#26
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.07.2008
Deocamdata dupa mintea mea ING e in defect pt refuzul nejustificat al acordului. O sa-i mai frec la cap, sper sa cedeze

#27
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016

 Deborah77, on 06 mai 2017 - 13:48, said:

Deocamdata dupa mintea mea ING e in defect pt refuzul nejustificat al acordului. O sa-i mai frec la cap, sper sa cedeze
Ai depus cerere scrisa, cu nr de inregistrare  ? Din ce scrii tu pare ca nu, totul e telefonic.
Daca vrei sa risti un refuz in scris, si sa fii luata in evidenta bancii pentru aceasta cerere , poti depune cerere. Avocatii lor iti vor raspunde in scris, motivat, de  ce nu se poate.

Doar ca , dupa aceea, nu vei mai putea inchiria deloc, sau aproape deloc, pt ca nu o sa mai poti spune... nimic. [de exemplu ca nu ai stiut , ca nu au motivat in scris, etc]

 Deborah77, on 06 mai 2017 - 13:18, said:

Pai si ce sa fac daca banca nu vrea sa isi de-a acordul? O sa insist, evident, dar daca se incapataneaza si o tin pe a lor?
Platesti rate linistita.

Edited by alex1vasile, 06 May 2017 - 14:09.


#28
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
.

Edited by alexpet, 06 May 2017 - 14:45.


#29
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016

 alexpet, on 06 mai 2017 - 14:43, said:

lamureste-ma si pe mine ce este asa de imoral in a inchiria locuinta proprie pe care ai ipoteca?
faptul ca NU este proprie :)
este proprietatea bancii, pana la achitarea tuturor ratelor. Asta inseamna ipoteca de rang 2.

#30
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 alex1vasile, on 06 mai 2017 - 14:44, said:

faptul ca NU este proprie Posted Image
este proprietatea bancii, pana la achitarea tuturor ratelor. Asta inseamna ipoteca de rang 2.

M-am săturat de prostia asta cu proprietatea băncii până la plata creditului... Proprietar e cel care figurează la cumpărător în contractul de vânzare-cumpărare.

#31
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Esti proprietar, ca nu e leasing... doar ca banca are ipoteca pe casa, in cazul in care te gandesti sa dai o teapa...

#32
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Stiam ca atunci cand esti proprietar pe ceva poti sa-l vinzi consultandu-te doar pe tine insuti..

#33
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
E simplu de scapat de ipoteca, marchezi inapoi banul la banca si se rezolva treaba. Pana atunci ramai cu ea daca iti plac banii bancii la tine Posted Image

Tocmai asta e scopul ipotecii, sa nu il instrainezi si apoi sa ramana banca cu teapa, ca nu are ce sa iti execute ca ai vandut tot ce aveai pe numele tau.

Edited by rumlegok, 06 May 2017 - 14:57.


#34
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 don_dannielo, on 06 mai 2017 - 14:52, said:

Stiam ca atunci cand esti proprietar pe ceva poti sa-l vinzi consultandu-te doar pe tine insuti..
Știi tu ceva, dar nu chiar tot.

#35
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Uite ce inteleg unii prin grevare cu sarcini a unui imobil - In partea a II-a a cartii funciare se inregistreaza sarcinile ce poarta asupra imobilului. Se poate inscrie ipoteca constituita urmare a unui credit garantat cu respectivul imobil, obligatiile de intretinere sau dreptul de uzufruct nascut in legatura cu respectivul imobil. Un contract de inchiriere sau de comodat care se intinde pe o perioada mai lunga de 3 ani se noteaza de asemenea in cartea funciara. In general sarcinile care greveaza imobilul sunt insotite de interdictia de grevare, inchiriere sau instrainare a imobilului.
http://fraudaimobili...artea-funciara/
Daca o sa citesti contractul de imprumut cu garantie imobiliara o sa vezi ca la un moment dat scrie ca nu ai voie sa grevezi cu sarcini imobilul adus in garantie... fara aprobarea creditorului ipotecar, adica ING in cazul de fata.

Drept urmare, poti face contract de inchiriere dar cu durata limitata, de preferat cel mult 2 ani.

#36
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Cred că treaba aia cu contractele de pâna în 3 ani neînregistrate în cartea funciară e "pe sistem vechi", odată cu noul cod se înscriu toate.
Teoretic la ANAF ar trebui să se uite pe documentul de proprietate, să vadă ipoteca băncii și să ceară expres acordul acesteia.
Mai e o posibilitate ca la bancă să ajungă documentele ANAF pentru stabilirea veniturilor, unde se vor vedea și cele din chirii, deci scandal.
Iar în final, chiar și chiriașul ar trebui să ceară actul de proprietate, și să facă mutre pe tema cu ipoteca, asta dacă nu cumva i se pune de la bun început în vedere de chestiunea asta, prin notarea în contractul de închiriere.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate