Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Inchiriere apartament ipotecat

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#1
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.07.2008
Am cumparat prin credit ipotecar o garsoniera pe care vreau sa o inchiriez, iar banca nu isi da acordul pt inchiriere. Pot sa ii ignor? sunt sanse ca la ANAF sa mi se ceara acordul bancii? In contractul de vanzare cumparare nu apare aceasta conditie, doar in contractul de ipoteca cu banca.,

#2
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu ți se cere acordul băncii și nici n-au cum să te verifice.
Plătește-ți ratele la timp și n-o să ai probleme.

#3
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.07.2008
Apare o mentiune in extrasul de carte funciara, cu ipoteca si interdictia de instrainare, inchiriere....Astia parca ma obliuga sa inchiriez la negru

#4
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
La ANAF ajunge să mergi cu contractul de v-c, nu se cere și extras CF.
Eu nu prea înțeleg  interdicția asta, un venit în plus ajută la plata creditului... poate se gândesc la degradarea locuinței.

#5
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005
Măcar zi-ne despre ce bancă e vorba, să ne ferim în viitor de ea...

Edited by soft0811, 06 May 2017 - 11:39.


#6
alexupit

alexupit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 23.09.2008

 althea, on 06 mai 2017 - 11:37, said:

La ANAF ajunge să mergi cu contractul de v-c, nu se cere și extras CF.
Eu nu prea înțeleg  interdicția asta, un venit în plus ajută la plata creditului... poate se gândesc la degradarea locuinței.

Despre degradare e vorba. Ai ipoteca pe el. Daca nu o sa duci ipoteca pana la capat, ei o sa-ti ia apartamentul. Daca tu l-ai facut praf, nu o sa le convina. Asta e logica.

#7
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017

 althea, on 06 mai 2017 - 11:37, said:

La ANAF ajunge să mergi cu contractul de v-c, nu se cere și extras CF.
Eu nu prea înțeleg  interdicția asta, un venit în plus ajută la plata creditului... poate se gândesc la degradarea locuinței.
In cazul in care banca trebuie sa vanda locuinta, este ceva mai greu daca sunt chiriasi cu contract fara clauza de reziliere.

#8
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.07.2008
N-am de gand sa il fac praf, e o investitie fir-ar sa fie. Banca este ING

#9
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Pai nu tu, chiriasii.

#10
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.07.2008
Nu ma intereseaza ce e in capul alora de la banca, ci daca ANAF-ul imi cere acordul bancii sau nu

#11
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu-ți cer acordul băncii, tu duci actul de proprietate nu contractul de împrumut cu banca...  în contractul de vânzare-cumpărare nu e înscrisă nicio interdicție de închiriere.

#12
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017

 alexupit, on 06 mai 2017 - 11:39, said:


Despre degradare e vorba. Ai ipoteca pe el. Daca nu o sa duci ipoteca pana la capat, ei o sa-ti ia apartamentul. Daca tu l-ai facut praf, nu o sa le convina. Asta e logica.

 User107, on 06 mai 2017 - 11:42, said:

In cazul in care banca trebuie sa vanda locuinta, este ceva mai greu daca sunt chiriasi cu contract fara clauza de reziliere.
Exact din motivele astea.

#13
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 Deborah77, on 06 mai 2017 - 11:46, said:

Nu ma intereseaza ce e in capul alora de la banca, ci daca ANAF-ul imi cere acordul bancii sau nu

Nu, ca nu anaf se va ocupa de tine daca nu platesti ratele si banca trebuie sa vanda apartamentul cu chirias legal in el (lucru cam imposibil).
Trebuie acordul bancii si scris in contractul de inchiriere ca trebuie sa-l paraseasca in situatia de mai sus.

Edited by don_dannielo, 06 May 2017 - 12:04.


#14
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017
Este credit prima casa ?
Statul roman a participat cu ceva ? A garantat sau a subventionat dobanda ?
Daca raspunsul este da, atunci este ilegala inchirierea .
Daca raspunsul este nu si totusi in contractul de credit exista o clauza care interzice inchirierea, atunci din nou este ilegala inchirierea .
Romania trece in primul rand prin o criza de moralitate .
Cetateanului normal i se pare corect sa nu isi respecte contractele, dar este suparat pe clasa politica care-l fura si vrea gratierea si amnistia faptelor de coruptie .

Edited by tiupedix, 06 May 2017 - 12:27.


#15
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.07.2008
Nu am cumparat nimic prin prima casa, este credit ipotecar clasic, am zis de la inceput la banca ca este o investitie, si nu e chiar o afacere din moment ce chiria de-abia va acoperi rata. Am laut garsoniera pt copil

#16
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Deborah77, închiriază liniștită. Atâta timp cât ești la zi cu ratele n-o să ai nicio problemă.

#17
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
In principiu poti inchiria pe sub mana, dar ai grija sa pplatesti ratele la timp si sa nu afle banca, ca daca nu se supara :naughty:

Nu e cam devreme sa iei garsoniera pentru copil? Sa nu mai spun ca era indicat macar 2 camere daca tot te apuci de indatorat si platit rate la el zeci de ani.
Pana ajunge copilul la majorat deja apartamentul ala va fi bun de casat daca e intr-un bloc construit de tatucul Ceausescu.

#18
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.07.2008
In contractul cu banca scrie ca ING nu refuza niciodata nejustificat astfel de acorduri. N-am nici o justificare scrisa, ci doar o lalaiala telefonica cu procedurile bla, bla. Si nu e clauza care interzice inchirierea, ci o interzice fara acordul bancii,.

Daca am procedat sau nu intelept cu aceasta achizitie, nu e subiectul topicului de fata

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate