Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Inchiriere apartament ipotecat

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#55
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Clauza ta este ilegala, deci e cam degeaba in caz de "probleme".

Edited by don_dannielo, 16 May 2017 - 08:33.


#56
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 yndy, on 16 mai 2017 - 05:19, said:

am o clauza in contractul de inchiriere prin care il pot rezilia cu o luna preaviz, in caz ca apar probleme neprevazute.
Problemele neprevăzute trebuie să fie specificate concret ca să-ți fie de folos: neplata chiriei la termenul stabilit, neplata întreținerii și/sau a utilităților, distrugere etc.

#57
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Sunt stabilite de legea inchirierii.

#58
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

 don_dannielo, on 16 mai 2017 - 08:37, said:

Sunt stabilite de legea inchirierii.
??? ce-i aia legea inchirierii ?

Edited by arg, 16 May 2017 - 08:39.


#59
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

 althea, on 16 mai 2017 - 08:36, said:

Problemele neprevăzute trebuie să fie specificate concret ca să-ți fie de folos: neplata chiriei la termenul stabilit, neplata întreținerii și/sau a utilităților, distrugere etc.
Althea - din posturile anterioare deduc că ai (cel puțin) cunoștințe juridice dacă nu cumva profesezi în domeniu. Știu că legea nu se supune întotdeauna logicii normale drept pentru care întreb - dacă e vorba de probleme neprevăzute, cum de pot fi specificate concret? Însăși specificarea lor înseamnă că au fost prevăzute, ceea ce ar duce la contradicție. Dacă sînt neprevăzute atunci nu se pot înșira într-un contract. Nu?

#60
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 arg, on 16 mai 2017 - 08:38, said:


??? ce-i aia legea inchirierii ?

Ma rog, acum e in Noul Cod Civil:

http://www.legalserv...riere-locuinta/

#61
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

 don_dannielo, on 16 mai 2017 - 09:33, said:

Ma rog, acum e in Noul Cod Civil:
asa mai merge, si unde scrie de ipoteca?

#62
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 radunic, on 16 mai 2017 - 09:10, said:

dacă e vorba de probleme neprevăzute, cum de pot fi specificate concret? Însăși specificarea lor înseamnă că au fost prevăzute, ceea ce ar duce la contradicție.
Am vrut să spun că formularea lui nu e în regulă, clauza probleme neprevăzute e neclară și cam abuzivă, în opinia mea.  Ar trebui specificat în ce cazuri va notifica chiriașul înainte de expirarea termenului pentru că i-ar fi mult mai de folos în caz că întâmpină probleme.

#63
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Pe de altă parte pot surveni și evenimente neprevăzute și cred că e necesară o clauză care măcar să spună ce procedură se urmează în caz că părțile nu se înțeleg de bună voie asupra unei soluții.

#64
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

 yndy, on 16 mai 2017 - 05:19, said:

Cat timp eu (sau tu) nu inregistram aceste obligatii la cartea funciara si nu cerem acordul bancii, doar eu/tu avem obligatii fata de chiriasul cu care avem contract, iar acest chirias nu poate sa pretinda vreun drept in fata bancii, daca banca decide sa execute silit apartamentul pentru neplata creditului.
Chiriașul poate face singur înscrierea contractului de închiriere în CF.

#65
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 radunic, on 16 mai 2017 - 14:58, said:

cred că e necesară o clauză care măcar să spună ce procedură se urmează în caz că părțile nu se înțeleg de bună voie asupra unei soluții.
Toate contractele serioase au o clauză care spune ceva de genul ăsta:

Quote

SOLUŢIONAREA LITIGIILOR
Părţile vor depune toate diligenţele pentru rezolvarea oricăror conflicte legate de sau decurgând din prezentul contract pe cale amiabilă.
Orice conflict în legătură cu sau decurgând din prezentul contract care nu a fost rezolvat pe cale amiabilă se va rezolva de către instanţele judecătoreşti competente


#66
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

 althea, on 16 mai 2017 - 09:35, said:

Am vrut să spun că formularea lui nu e în regulă, clauza probleme neprevăzute e neclară și cam abuzivă, în opinia mea.  Ar trebui specificat în ce cazuri va notifica chiriașul înainte de expirarea termenului pentru că i-ar fi mult mai de folos în caz că întâmpină probleme.
De fapt clauza spune ca pot rezilia contractul cu o luna preaviz ... punct.
Voiam sa spun ca as activa acea clauza in caz de probleme neprevazute :)

 retele, on 16 mai 2017 - 15:29, said:

Chiriașul poate face singur înscrierea contractului de închiriere în CF.
Pai nu poate, ca e restrictionat de ipoteca bancii :)

 althea, on 16 mai 2017 - 15:59, said:

Toate contractele serioase au o clauză care spune ceva de genul ăsta:
Art. 31. Eventualele litigii care s-ar putea ivi in legatura cu acest contract vor fi solutionate pe cale amiabila, iar daca partile nu cad de acord, vor fi solutionate de instantele de judecata competente.

#67
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.07.2008
Draga yndi, iata primul raspuns la intrebarea mea, dupa 3 pagini in care toata lumea m-a certat, iar careva chiar a zis ca fac afaceri cu banii din taxele lui :). Multumesc, asta vroiam sa stiu, daca am vreo treaba cu Anaf-ul, sa ma trezesc cu ceva bete in roate. In contractul de proprietate zice doar de exista ipoteca, nu si alte traznai

#68
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

 yndy, on 16 mai 2017 - 22:41, said:

Pai nu poate, ca e restrictionat de ipoteca bancii Posted Image
De fapt restricția asta e dată doar de interdicția expresă de închiriere din CF, alte interdicții de genul înstrăinării sau grevării nu-s valide aici.
Caz în care ar mai exista o posibilitate (destul de mică totuși) ca un chiriaș prevăzător să se duca să-și facă notarea în CF, s-o ia în freză aflând de interdicție, iar ulterior fie să refuze să mai continue contractul, sau și mai rău, să șantajeze proprietarul cu informația respectivă.

#69
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 Deborah77, on 17 mai 2017 - 11:21, said:

Draga yndi, iata primul raspuns la intrebarea mea, dupa 3 pagini in care toata lumea m-a certat, iar careva chiar a zis ca fac afaceri cu banii din taxele lui Posted Image. Multumesc, asta vroiam sa stiu, daca am vreo treaba cu Anaf-ul, sa ma trezesc cu ceva bete in roate. In contractul de proprietate zice doar de exista ipoteca, nu si alte traznai
altfel spus, ai asteptat sa se umple 4 pagini pana cand cineva ti-a dat raspunsul pe care-l doreai, moment in care te-ai declarat multumita, ignorand restul raspunsurilor care nu-ti conveneau :)

#70
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.07.2008
Nu le-am ignorat, de citit am citit tot, dar aveam nevoie de raspunsul cuiva care a fost in aceeasi situatie, adica a inregistrat la ANAF un astfel de contract de inchiriere. Parerile voastre sunt interesante, dar intrebarea mea era un pic mai aplicata :)

#71
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
Am dus hartiile la anaf si o proasta de acolo ne-a cerut acordul bancii.
Aia de la banca ne-au explicat ca este necesar doar daca creditul e prin prima casa, ne-au dat hartia desi au zis ca nu e nevoie.
La anaf am nimerit la un nene care a zis ca lui nu-i trebuie hartia de la banca decat daca e prin prima casa.

Edited by arg, 29 May 2017 - 07:11.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate