Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Dilema mortala: S7 sau Mi6?

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#55
Alucard

Alucard

    Steven Hyde

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 20.04.2004
Sustin ce zice mberila. Softul nu e problematic, e chiar foarte customizabil si telefonul in sine permite instalarea de rom-uri customizate. Sunt vreo cateva interesante, am incercat dar am ramas totusi la oficial.
Du-te pe Mi6, dar, in mod sigur daca il iei din magazinele romanesti o sa ai surpriza sa aiba soft de vendor, adica ceva un pic pe langa oficial. Daca te hotarasti la el intreaba intai versiunea softului.
Softul oficial are format X.X.X (8.2.2) sau X.X.X.X (8.1.7.0)... mai mult de 4 inseamna nu e oficial. Nu e problema mare, dai o cerere sa iti deblochezi bootloader si apoi te joci cu rom-urile.
Sincer mie nu imi e frica sa pice ceva hardware, iar pe parte de soft e floare la ureche de resoftat.

Edited by Alucard, 06 May 2017 - 09:49.


#56
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View PostShadowBroker, on 05 mai 2017 - 21:12, said:

Mi se pare nostim ca chinezii nu cumpara Samsung. Aste pentru ca, probabil, nu-s asi in materie. Ce spui de telefonultau?! Ia-ti tu telefoane originale de la ei.

#57
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View PostAlucard, on 06 mai 2017 - 09:40, said:

Du-te pe Mi6, dar, in mod sigur daca il iei din magazinele romanesti o sa ai surpriza sa aiba soft de vendor, adica ceva un pic pe langa oficial.
Ala nu e soft "un pic pe langa oficial", crezi ca cei care aduc xiaomi in Ro, desfac telefoanele si pun custom rom de pe xda?
Este soft pentru asia, la noi se recoamnda cel global, ambele sunt oficiale.

Si de cand chinezii sunt un exemplu de urmat in privinta telefoanelor?
Si mie mi se pare nostim cum in europa lumea cumpara samsung si nu xiaomi, deci dupa logica ta, oare pentru ca nu s asi in materie?
Dupa logica ta xiaomi sunt niste puscarii de telefoane in europa.

#58
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View Postalin62, on 05 mai 2017 - 21:23, said:

Este ca si cand de la plastic, un producator auto trece la sticla. Avantaj...cine?
Stii de ce am incepuit sa auzim de marci chinezesti? Pentru ca unu: oricum totul se face la ei si doi, oamenii nu vor sa cumpere ce li se da. Ei vor sa aleaga. Cand eram cu Nokia, daca voiai Symbian, ei aveau cam monopol. Acum cu Android, lucrurile stau cu totul altfel. Ai de unde alege. Urmatorul meu telfon va fi unul chinezesc. Mie nu-mi place design-ul niciunui samsung. Colturile pot fi si patrate (am vazut ca de la rotund la triunghi, nu mai vedeai altceva).
Si daca in materie de design (exclud edge), au facut progrese, in ceea ce priveste materialele utilizate in realizarea telefoanelor, Samsung a inregistrat regres. Telefonul este un dispozitiv supus socurilor mecanice,. Tu ca producator, ma jigneste daca, copiind Apple, imi faci telefonul din platic si te astepti sa-ti dau like pentru asta.
Urasc, nu urasc Samsung, este urelevant. Am un telefon facut de ei. Ca nu-mi mai place niciunul, sau idiotenia de Knox care este inca un punct pentru Smasung si zero pentru utilizator, asta este alta.

Ma bucur ca ati avut experiente pozitive cu ei. Din pacate, de la Smasung pana la serviceul care se ocupa de telefonul vostru, este cale lunga. Eu va impartasesc din experienta mea cu ei: telefoane zgariate, lipte prost si asta in service oficial. De aici pana la primele loturi de Note 4 cu rama stramba, apoi Note 7 ca explodeaza, ce mai era? A, minunatul de ecran AMOLED? O inventie extraordinara, dar daca stii despre ce vorbesc, deloc rezistenta pentru viitor. Dupa un an de zile de utilizare, efectul apare. Or burn in, ori tenta de albastru. Luati orice telefon de genul cu peste un an vechime si puneti-l langa unul nou.

Poate par acide comentariile mele, dar urasc instinctul de turma. Cutreier netul in lung si lat, de ani de zile, am creat aplicatii, ROM-uri, am reparat dispozitive electronice. Mai am mult de invatat, dar stiu cate una-alta si concluzia mea este ca uneori, nu vedem padurea, de copaci. Samsung nu face cele mai bune telefoane din lume. Chinezii le fac. Si cu cat veti invata asta mai repede, cu atat va fi mai usor pentru buzunarul vostru.

Ies acum. In concluzie, fiecare citeste si filtreaza lucrurile cum vrea. Nu sunt fanul niciunei marci, ci doar al propriilor grusturi si prorpiului buzunar. Peace and out!

#59
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Tot ce ai spus aici este ca esti un hater samsung.
Chinezii (adica xiaomi ca  la ei te referi) nu fac cele mai bune tel din lume, lumea le cumpara pentru ca sunt ieftine, ca baga chipset de top nu inseamna ca sunt de top, adica ma refer la tot pachetul, da Mi6 de fapt este de top dar asta nu l face chiar primu, si unui ford poti sa i pui motor de 600 cai, asta nu inseamna ca poti sa l compari langa un lamborghini, cam acelasi lucru si aici.
Xioami are chipset de flagship, iar haterii samsung il cumpara doar pentru a nu cumpara samsung (multi dintre ei nu toti), asta nu l face mai bun. Il face mai bun pretul, dar pretul este dat de ce cumperi, nu cumperi o camera de top, garantie excelenta ca la samsung (ca tu ai avut probleme cu ei nu inseamna nimic, poate pe langa tine sunt 2000 oameni care au fost multumiti), decat sa trimit telefonul in china sa raman fara el saptamani bune mai bine il duc la samsung si il rezolva intr o ora.
Deci la un telefon nu cumperi doar hardware ul, cumperi un intreg pachet, la xiaomi pachetul contine hardware de top (adica egal ca celelalte flagshipuri) si un pret mai mic, dar cam atat.

Ca tie nu ti plac marginile, ca nu ti place culoarea...astea nu sunt scuze, doar te face hater si chiar ai spus o cu cuvintele tale, "turma" nu inseamna ca alege ce e mai prost, ca tu nu vrei sa alegi ce au ales majoritatea e problema ta, asta nu te face superior ca ai ales xiaomi sau altceva, ci doar ca ai vrut doar un hardware puternic pe bani mai putini, dar nu tot pachetul.

Edited by alin62, 06 May 2017 - 12:59.


#60
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Cine a studiat un Lambo pe viu stie ca piesa cea mai scumpa din el e motorul... in rest la interior e chiar banal, cu nimic diferit fara de ce ofera un Passat, care are un pret de 5 ori mai mic :D

#61
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Fiecare alege ce vrea, diferenta este ca haterii vor sa si demonstreze singuri ca au telefoane mai bune decat X. Altii doar isi aleg telefoanele care le plac, nu pe haterism.

#62
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Mult marketing pentru nimic la Lambo...
Prefer un Porsche, pare calitativ mai bine facut la interior, si e si mai ieftin.

Edited by rumlegok, 06 May 2017 - 13:01.


#63
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View Postrumlegok, on 06 mai 2017 - 12:59, said:

Cine a studiat un Lambo pe viu stie ca piesa cea mai scumpa din el e motorul... in rest la interior e chiar banal, cu nimic diferit fara de ce ofera un Passat, care are un pret de 5 ori mai mic Posted Image
Pai da si loganul are tot un volan, 4 roti, motor, te duce te aduce, deci la fel.

View Postrumlegok, on 06 mai 2017 - 13:00, said:

Mult marketing pentru nimic la Lambo...
Prefer un Porsche, pare calitativ mai bine facut la interior, si e si mai ieftin.
Eu prefer dodge charger dat totusi deviem cam mult de la telefoane.

View PostYOUR_GOD, on 06 mai 2017 - 12:43, said:

Este ca si cand de la plastic, un producator auto trece la sticla. Avantaj...cine?
Asta doar tu ai inteles ce ai vrut sa spui.

#64
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Recomand S7 sau chiar S7 Edge ;)

Nu tin cu Samsung, dar pot spune ca ultimele flagshipuri chiar sunt ok. Detin atat S7 cat si S7 Edge. Primul l-am cumparat in martie 2016, edge-ul in iulie 2016. Ambele functioneaza ok si fara problemele enumerate la display. Am avut si telefoane cu display IPS si nu am avut probleme cu pixeli morti. depinde si de noroc, in ziua de azi la telefoane...este ca la loterie. Pot zice ca seria 7 de la Samsung este destul de bine optimizat ca si software/hardware, este prima oara cand nu simt nevoia sa root-ez telefonul.
Vad ca unii se leaga de Samsung ca este sticla, fragil...etc. Cand era cu carcasa de plastic toti reclamau ca Samsung nu este in stare sa faca carcasa de sticla, aluminiu...etc. Acum ca are....nu este bine. Pe bune, nu va inteleg....
In privinta service-ului ESD am doar cuvinte de lauda(cel putin in cazul meu). Telefon cumparat din Germania cu garantie internationala a fost reparat la ESD fara nici o problema. Era un Lg G3 care avea niste crapaturi pe carcasa(defect de fabricatie). Eu fiind din Timisoara, am trimis cu curierul telefonul si intr-o saptamana l-am primit inapoi. Costurile transportului a fost suportat de ESD.

#65
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View Postalin62, on 06 mai 2017 - 12:42, said:

Ala nu e soft "un pic pe langa oficial", crezi ca cei care aduc xiaomi in Ro, desfac telefoanele si pun custom rom de pe xda?
Este soft pentru asia, la noi se recoamnda cel global, ambele sunt oficiale.
Nu e soft pentru Asia, e soft vendor. Telefoanele Xiaomi au 2 versiuni de soft oficiale, Global sau China, vezi aici cazul lui Mi5.

Telefoanele din Romania sunt aduse prin intermediul unor vanzatori terti precum Geekbuying, Aliexpress, Banggood etc. Acestia pot instala, la cererea cumparatorului, un soft care are serviciile Google preinstalate, chiar daca acel soft nu este global. Problema este ca ei mesteresc MIUI si adauga, pe langa serviciile Google, reclame si bloatware, mult bloatware.

#66
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017

View Postrumlegok, on 06 mai 2017 - 12:59, said:

Cine a studiat un Lambo pe viu stie ca piesa cea mai scumpa din el e motorul... in rest la interior e chiar banal, cu nimic diferit fara de ce ofera un Passat, care are un pret de 5 ori mai mic Posted Image

View PostYOUR_GOD, on 06 mai 2017 - 12:32, said:

A, minunatul de ecran AMOLED? O inventie extraordinara, dar daca stii despre ce vorbesc, deloc rezistenta pentru viitor. Dupa un an de zile de utilizare, efectul apare. Or burn in, ori tenta de albastru. Luati orice telefon de genul cu peste un an vechime si puneti-l langa unul nou.

Poate par acide comentariile mele,
Am avut si S4 si S5, acesta din urma peste 1 an jumate... absolut nicio problema... afirmatiile tale sunt pur si simplu MINCINOASE!

View PostYOUR_GOD, on 06 mai 2017 - 12:32, said:

Mi se pare nostim ca chinezii nu cumpara Samsung. Aste pentru ca, probabil, nu-s asi in materie. Ce spui de telefonultau?! Ia-ti tu telefoane originale de la ei.
Asta deja duce a trolling ridicol anti-samsung si anti cam orice "mainstream" ... eu cred ca nu ati avut niciun samsung... bafta cu xiaomurile voastre...

ps. scuzati off-topicu', dar parca nu ma puteam abtine... interior de passat nene... :D

[ https://i.imgur.com/owAeAsA.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#67
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Si totusi parerile tale sunt abernate si emana haterism dus la extrem, deci nu sunt folositoare la nimeni.
Cand aduci un argument real si ceva dovezi poate te mai crede lumea, pana atunci ramai doar un hater care vede negru in fata ochilor cand aude de samsung.

Sunt o graamda de chinezarii la care se umfla bateria, care pica softul din senin, care se arde placa de baza, care le pica nu stiu ce piesa, dar ce sa vezi nu intereseaza pe nimeni, stirile se vand bine cand scrii ca samsung are o problema nu ca la un chiungchi sau oliviu i a explodat bateria...

Cat despre Note 7 ca a avut defect de fabricatie nu are nici o legatura cu topicul, si nici J3 ul "tau" si nici J7 le sotiei. Deci esti total offtopic.

Edited by alin62, 06 May 2017 - 18:56.


#68
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016
Dacă ții luminozitatea la jumătate sau chiar un sfert (pentru că un AMOLED luminează la jumătate cât un display cu backlight la luminozitate maximă), nu o să ai nici o problemă cu burn-in.

După ce am pus mâna pe un AMOLED, nu mă mai pot întoarce la culorile spălacite de pe un LCD.
Negrul e negru (ajută şi bateria în anumite situații), roşul e roşu, verdele e verde, iar albul e..alb cu tentă de verde/roşu pe la extremități, însă tind să cred că e de la stratul polarizator. Nu e foarte observabil.
Pe S7 ştiu că se poate remedia cu un update software/setări speciale.

#69
Alucard

Alucard

    Steven Hyde

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 20.04.2004

View Postalin62, on 06 mai 2017 - 12:42, said:

Ala nu e soft "un pic pe langa oficial", crezi ca cei care aduc xiaomi in Ro, desfac telefoanele si pun custom rom de pe xda?
Este soft pentru asia, la noi se recoamnda cel global, ambele sunt oficiale.

Si de cand chinezii sunt un exemplu de urmat in privinta telefoanelor?
Si mie mi se pare nostim cum in europa lumea cumpara samsung si nu xiaomi, deci dupa logica ta, oare pentru ca nu s asi in materie?
Dupa logica ta xiaomi sunt niste puscarii de telefoane in europa.

Am luat Redmi Note 4 in decembrie si avea miui 8.0.5.0.0 de la cel punct ro - am intrebat pe forumul oficial de ce nu primesc upgrade-uri si m-au intrebat de versiune, mi-au spus ca e soft de vendor!
Nu stiu de unde le iau cel, sau daca pun ei soft de vendor, iar custom rom nu poti gasi doar pe xda.
Dupa logica mea xiaomi sunt telefoane la fel de jmechere ca samsung sau in unele cazuri extrem de rare mai bune ca samsung sau iphone. Cauta pe net scoruri antutu la mi6, o sa vezi ca e peste ultimele modele samsung/iphone...
+ de la inceputul anului inclusiv pe sp sunt mai multe topice deschise in legatura cu xiaomi, oameni care cer reviewuri/experiente proprii/recomandari. Site-urile de profil s-au "imbogatit" cu review-uri, unboxing si articole despre brandul xioami. Ca sa nu mai zic ca au ajuns deja in top 3 producatori de telefoane.
Ai citit bine ce am scris sau doar printre randuri. "Du-te pe Mi6" - nu inseamna ca "xiaomi sunt niste puscarii de telefoane in europa"
Nu sunt hater samsung, dar tu esti lover ... Make love not troll. Saptamana asta am incercat sa pun miui 7 pe un s4 ve, si ce sa vezi, am reusit ... Doar de dragul de a vedea cum functioneaza.

Attached Files


Edited by Alucard, 07 May 2017 - 12:04.


#70
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Achizitionai S7 doar daca il tineai pentru maxim 1 an. Dar pentru urmatorii 3 ani recomand Xiaomi Mi6. De ce?
1.) Senzorul de amprenta este din ceramica, deci are durabilitate mai mare fata de senzorul montat pe s7 care este din plastic.
2.) Ecranele amoled se degradeaza mai repede fata de cele ips lcd.
3.) Referitor la garantie, multi importatori europeni ofera, pentru o suma modesta in plus, 2 ani de garantie Europa.
4.) Xiaomi isi updateaza destul de des device-urile  spre deosebire de samsung....
5.) Este de generatie mai noua.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4EkLOIwvdc0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by YourFan, 07 May 2017 - 12:22.


#71
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View PostAlucard, on 07 mai 2017 - 12:01, said:

Ai citit bine ce am scris sau doar printre randuri. "Du-te pe Mi6" - nu inseamna ca "xiaomi sunt niste puscarii de telefoane in europa"
Nu sunt hater samsung, dar tu esti lover ... Make love not troll.
Vad ca tu habar nu ai ce scrii, era un reply la ce ai postat tu, dar din ce vad tu habar nu ai ce ai scris, deci nu are rost sa stau de vb cu tine.
Eu daca eram lover cum esti tu lover xiaomi, ridicam in slavi samsung, in schimb eu vb doar de realitate, dar cu cine sa stau de vb daca tu nu stii ce ai scris cateva posturi mai sus.

#72
anub

anub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 19.06.2014

View PostYourFan, on 07 mai 2017 - 12:16, said:

2.) Ecranele amoled se degradeaza mai repede fata de cele ips lcd.

Ai si testat sau doar din auzite? Un S2 dupa vreo 5 ani de utilizare era ca nou, cu luminozitatea la 50%, suficient pentru un amoled.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate