Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Dilema mortala: S7 sau Mi6?

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#37
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017

View Postrumlegok, on 05 mai 2017 - 21:16, said:

Personal. Si nu am fost doar o data... au acolo niste femei sictirite la receptie... baietii sunt ceva mai ok, insa femeile sunt scarbe rau.
Mie mi l-a dus curierul pe nicolae caramfil.. desi m-as mira sa fie diferente... nu stiu ce sa zic..

Macar ti l-au facut in 2 ore cum se lauda ei pe afise? :)

#38
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View Postrazvy201329, on 05 mai 2017 - 21:22, said:

Samsung face și telefoane stupid de proaste și scumpe. J3 2016. Un telefon penibil, 650 lei? Nici 300 lei nu as da pe gunoiul ăla.
Buna seara, vreau si eu sa ma sfatuiti intre un S7 (flagship telefon de peste 2000lei) si un xiaomi (flagship).

Aaaa pai samsung face cele mai proaste telefoane, am avut eu un J3 de 3 lei si era o petarda, deci nu samsung. Posted Image Posted Image mai ai sfaturi din astea inteligente?

#39
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Alegi S7 pentru cameră, ecran,  suport si garantie oficială in România.
Mi6 il cumperi pentru hardware-ul mai bun si pentru preț, dar trebuie sa știi că nu ai garantie oficiala. MIUI are el problemele lui, dar, overall, este un software foarte okay.

#40
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View Postrazvy201329, on 05 mai 2017 - 21:25, said:

Pai doar gama de vârf sunt bune. Restul samsungurilor nu au ce căuta pe piață cu preturile alea.
Cred ca nu ai citit titlul topicului.

Cum era de asteptat sa inceapa o mare varza aici, ba ca samsung e alb ba ca e rosu...eu zic sa revenim la topic.

In loc de S7 eu ti as sugera S7 edge pentru o autonomie mai buna asta daca te impaci cu ecranul curbat, ca avantaje ai camera, autonomia, ecranul, garantie oficiala. Nu stiu daca Mi6 are wireless charging si rezistenta la apa.

Mi6 pentru un pret mai mic (cred) decat S7 edge, un hardware mai nou, generatie cu S8.
Ambele sunt telefoane f bune si nu o sa ti para rau indiferent ce alegi, S7 ar mai avea un avantaj ca deja s au rezolvat problemele care pot aparea la scurt timp dupa lansare, dar nu e neaparat acum sa ai probleme cu Mi6.

Edited by alin62, 05 May 2017 - 21:47.


#41
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Inteleg ca Xiaomi are ceramic body, care in teorie e mai greu de zgariat decat sticla folosita de Samsung pe gama S.

Edited by rumlegok, 05 May 2017 - 21:49.


#42
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View Postrumlegok, on 05 mai 2017 - 21:48, said:

Inteleg ca Xiaomi are ceramic body, care in teorie e mai greu de zgariat decat sticla folosita de Samsung pe gama S.
http://wccftech.com/...mited-quantity/
Cred ca e doar o editie limitata.

#43
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Doar varianta de 128GB are ceramic body.

#44
m1hai3

m1hai3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 12.01.2014
Cum garantia la Xiaomi nu exista sau e aproape inexistenta, problema cu MIUI nu exista, poti pune foarte usor android-ul curat, dar eu nu vad ce e naspa la MIUI.

#45
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017

View PostYOUR_GOD, on 05 mai 2017 - 20:35, said:

dar... AMOLED-ul are prostul obicei sa se albastreasca sau sa faca overburning. Dupa ceva timp de utilizare, cu toata economia lui si culorile suprasaturate (sa ne intelegem, AMOLED-ul nu reflecta realitatea), o sa plangi dupa LCD, ecrane care pot functiona o viata. Daca vrei sa-l schimbi dupa un an si ceva, argumentele mele pica...
Mda.... eu vreau ceva fiabil....nu credeam ca amoled-urile sunt asa problematice (

Edited by sSorsy, 05 May 2017 - 22:23.


#46
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Si uite efectele dezinformarii.
Pai si xiaomi are probleme la ecran, (chiar daca nu are) da uite eu zic ca are, si lg si htc si sony si iphone si nokia si oneplus, acum ce iti mai cumperi?

View PostsSorsy, on 05 mai 2017 - 22:22, said:

Mda.... eu vreau ceva fiabil....nu credeam ca amoled-urile sunt asa problematice (
E fiabil, cine a zis ca sunt problematice?

Edited by alin62, 05 May 2017 - 22:41.


#47
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017

View Postalin62, on 05 mai 2017 - 22:38, said:

E fiabil, cine a zis ca sunt problematice?
Citesc comentariile

#48
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View PostsSorsy, on 05 mai 2017 - 22:47, said:

Citesc comentariile
Pai si daca unu pe forum iti spune ca pamantul e patrat, tu chiar o iei de buna?
Bine nu este vina ta ca multi dezinformeaza grav pe aici, dar incearca sa nu iei de bune toate comentariile, mai ales cand ti se aduc argumente de genu ca samsung nu e bun ca "nu e alb si e rosu sau nu e mov...sau S7 nu e bun ca am avut eu un J3...".

Edited by alin62, 05 May 2017 - 22:54.


#49
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Asta cu Burn In se petrece daca il lasi ca tantalaul cu orele cu ecranul deschis cu acelasi wallpaper :D Si da, se petrece treaba pe orice AMOLED. In rest Burn In-ul incepe sa se dezvolte in zona status bar, probabil asta e unul din motivele pentru care s-a introdus posibilitatea de a schimba culorile status barului in functie de aplicatia deschisa.
Daca vrei sa vezi Burn In dute prin magazine si vezi pe la cele expuse, doar ca s-au smecherit si fac clipuri acum care sa ruleze continuu pe ecran astfel incat sa reduca riscul de burn in.
Pe testate iti spun ca Burn In apare garantat in 30 zile daca tii aceeasi imagine pe ecranul deschis 8 ore pe zi.

#50
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Da, si cum orice om normal isi ia telefon ca sa l lase deschis pe aceeasi imagine 8 ore pe zi, o sa vedem multe cazuri de burn in...sau nu.

#51
skilton

skilton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 05.08.2011
Sfatul meu e sa fugi de aproape orice flagship cu IPS. Pana si Apple va trece la Amoled. Am avut S2, Note 3, acum am S5. Nu am avut probleme cu Amoled-ul niciodata. Am avut primul Huawei Mate, pixeli morti in program dupa cateva saptamani. Ieri imi venise comanda cu Xiaomi Redmi Note 4. Dupa primul restart, avea deja 2 pixeli morti, am deschis deja disputa pentru retur. Majoritatea panouriloe IPS-ul sunt o mizerie pt. cumparator, avantajul e doar la producator datorita costurilor infime. Spre ex. la Xiaomi, 90% din utilizatorii de terminale cu IPS au probleme. Ca nu le reclama toti, asta e alta poveste dar poti cauta pe forumuri si te convingi. Cat priveste S7, nu stiu ce sa zic. L-as recomanda pt. certficarea IP68 si pt. service, dar ca orice Samsung are probleme mari dupa primul update major. Xiaomi e mai performant si cu o interfata mai "aerisita", dar vine cu multe probleme ascunse.

Edited by skilton, 06 May 2017 - 00:46.


#52
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Exagerezi cu procentele in mod clar.
La fel de bine putem spune despre AMOLED-ul Samsung acelasi lucru, sa fugi de el ca vine cu tenta rosie, albastra, verde... chiar era unh clip pe topicul S8 unde unul luase 10 telefoane si le-a pus unul langa altul... nici unul nu arata albul alb, toate  aveau o tenta. :D
Eu am avut doua din intrari in serviceul Samsung legate chiar de ecran.
IPS am pe TV-uri, monitoare si notebookuri... nici o problema cu pixelii morti, singura problema intalnita la ele a fost celebrul backlight.

#53
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017

View Postskilton, on 06 mai 2017 - 00:24, said:

, dar ca orice Samsung are probleme mari dupa primul update major. Xiaomi e mai performant si cu o interfata mai "aerisita", dar vine cu multe probleme ascunse.
Nu stiu despre ce vorbesti. Eu am avut S4, S5 si acum am S7, respectiv am trecut de la kitkat la lollipop(pe S4) si de la lollipop la marshmallow(s5), fara absolut niciun fel de probleme... si desigur la nougat pe s7, tot fara probleme(imi faceam eu niste griji aiurea, dar s-a dovedit a fi ok)

#54
mberila

mberila

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,664
  • Înscris: 20.11.2005

View Postskilton, on 06 mai 2017 - 00:24, said:

Spre ex. la Xiaomi, 90% din utilizatorii de terminale cu IPS au probleme. Ca nu le reclama toti, asta e alta poveste dar poti cauta pe forumuri si te convingi.
Nu mai exagera cu procentele alea.
Am in familie (mama, tata, sora, nevasta, cumnata si eu) plus inca cativa prieteni, utilizatori de xiaomi, si nici unul nu avem nici un pixel mort. Nici de garantie nu am avut nevoie niciunul.
Cat despre "softul problematic" de care zicea unul dintre colegii de mai sus, ori e rau intentionat, ori e fanboy samsung, ori crede ca xiaomi e ceva pocnitoare gen gionee, ori a pus mana pe un xiaomi cu softul modificat de vanzator.
Problema e ca unii vanzatori instaleaza pe telefoane un MIUI modificat, care e o porcarie. Dar daca ai sau iti instalezi MIUI original de pe site-ul producatorului, neaparat versiunea Stable Global, vei avea un telefon stabil ce va primi update-uri software in mod constant multi ani dupa aparitia modelului respectiv.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate