Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Dilema mortala: S7 sau Mi6?

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#19
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Legat de ecran, ce spune colegul Shadow, sta in picioare, dar... AMOLED-ul are prostul obicei sa se albastreasca sau sa faca overburning. Dupa ceva timp de utilizare, cu toata economia lui si culorile suprasaturate (sa ne intelegem, AMOLED-ul nu reflecta realitatea), o sa plangi dupa LCD, ecrane care pot functiona o viata. Daca vrei sa-l schimbi dupa un an si ceva, argumentele mele pica...

#20
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017

View PostYOUR_GOD, on 05 mai 2017 - 20:32, said:

I-ati Samsung pentru specificatii inferioare si probleme urate la garantie.
Nu abera pls, samsung sunt printre cei mai buni la garantie.

View Posttigerheart, on 05 mai 2017 - 20:32, said:

Si sa ai "norocul" sa il ia un "amoled burn" dupa cateva luni de utilizare, sa vezi atunci ce super mega avantaj are. Posted Image
Eu am patit-o la un Galaxy mai vechi din gama S si de atunci am jurat ca nu mai pun mana pe asa ceva. Nu neg ca are ceva avantaje, dar prefer IPS-ul de 10 mii de ori. Dar asta tine de preferintele fiecaruia.
Ala e handicapat, nici macar nu stie ce-i aia "burn in", ala e ecran defect toata ziua(care se repara in garantie), se poate intampla la orice marca.

Edited by ShadowBroker, 05 May 2017 - 20:39.


#21
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

View Posttigerheart, on 05 mai 2017 - 20:32, said:

Mi-ai citit gândurile.
Samsung vinde acum cele mai neadecvate dispozitive de pe piață:
-baterie integrata (schimbare bateriei afectează proprietățile telefonului), avantaj Samsung;
-margini rotunjite, aspectuoase, este adevarat, dar total inutile, care transforma telefonul într-un gadget extrem de alunecos, avantaj Samsung;
-carcasa din sticla, avantaj Samsung;
-ecrane care impresioneaza, dar ineficiente pe termen lung;
Mai am, dar ma opresc aici. Am un telefon Samsung, dar de pe vremea cand faceau telefoane.

View PostShadowBroker, on 05 mai 2017 - 20:38, said:

Nu abera pls, samsung sunt printre cei mai buni la garantie.
Sa incercam sa nu fim subiectivi. Te rog sa citesti pe acest forum, si vei afla ce parere au utilizatorii despre service-ul oficial care repara telefoanele in bataie de joc, sau deloc.

#22
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
La partea cu garantia eu am spus mai sus... le carpeste suficient cat sa nu ai pierdere totala... si sa poti sa iti mai recuperezi vreo jumatate din banutii dat pe el.
Si stiu ce vorbesc, am experiente cu destule Samsung duse la reparat in garantie, sunt eu ceva mai ghinionist si se aduna toate la mine Posted Image

Edited by rumlegok, 05 May 2017 - 20:43.


#23
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postrazvy201329, on 05 mai 2017 - 20:29, said:

Apoi nu știu ce setări îs alea,că toți prietenii mei care au Samsung au telefoanele viu colorate. Nevasta-mea are un j7, mă dor ochii când mă uit pe telefonul ei.Posted Image A luat-o lumea razna, nu înțeleg care e faza. Ips-ul e de o mie de ori mai bun,iar negrul ăla profund de pe amoled..nu e o diferența de să zici wow.


Mda.. tu vorbesti despre un low-cost , adica J7 care are o rezolutie HD pe un ecran de 5.5", mi se pare cam la limita, dupa un timp parca ma dor ochii. In schimb s7-le are 1440 x 2560 pixels (~577 ppi pixel density)

#24
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017

View PostYOUR_GOD, on 05 mai 2017 - 20:41, said:

Sa incercam sa nu fim subiectivi. Te rog sa citesti pe acest forum, si vei afla ce parere au utilizatorii despre service-ul oficial care repara telefoanele in bataie de joc, sau deloc.
Eu n-am ce sa citesc, ca mie mi l-a reperat perfect si rapid, curier trimis dupa doar un telefon la care le-am dat imei-ul. Samsung nu e xiaomi sau gigi gsm impex com srl cu telefoane importate din patagonia pe care le serviseaza ei.

View Postrumlegok, on 05 mai 2017 - 20:43, said:

Si stiu ce vorbesc, am experiente cu destule Samsung duse la reparat in garantie, sunt eu ceva mai ghinionist si se aduna toate la mine Posted Image
Dus la garantie exact anume unde? Arata-mi te rog pe harta service-ul.

Edited by ShadowBroker, 05 May 2017 - 20:56.


#25
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 06.03.2016

View PostYOUR_GOD, on 05 mai 2017 - 20:32, said:

I-ati Samsung pentru specificatii inferioare si probleme urate la garantie.
Chinezariile astea au ajuns sa se vanda in toata lumea,  sa ofere mai mult decat totui, dar victimele marketing-ului vor alete tot ce este mai scump
De ce Mi? Pentru specificatii mai bune, tehnologie de top. De ce nu Samsung. Pentru ca ei sunt foarte cunoscuti aici, devenind Nokia II. Prin urmare cer mult si incep s anu mai ofere ca inainte.
Sau i-ați Xiaomi pentru soft de toată jena, garanție inexistentă sau parțial existentă.

#26
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017

View PostShadowBroker, on 05 mai 2017 - 20:55, said:

Dus la garantie exact anume unde? Arata-mi te rog pe harta service-ul.
ESD Service, Bucuresti, Iuliu Maniu pe langa AFI Cotroceni (nr 7, conform google). Unde era APACA.  
Orange Service, nu stiu exact ce adresa avea.

#27
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017

View PostYOUR_GOD, on 05 mai 2017 - 20:41, said:

Mi-ai citit gândurile.
Samsung vinde acum cele mai neadecvate dispozitive de pe piață:
-baterie integrata (schimbare bateriei afectează proprietățile telefonului), avantaj Samsung;
-margini rotunjite, aspectuoase, este adevarat, dar total inutile, care transforma telefonul într-un gadget extrem de alunecos, avantaj Samsung;
-carcasa din sticla, avantaj Samsung;
-ecrane care impresioneaza, dar ineficiente pe termen lung;
Mai am, dar ma opresc aici. Am un telefon Samsung, dar de pe vremea cand faceau telefoane.
Ce-ar fi sa mai lasi trollingul asta extrem, extrem de stupid si paralel de realitate? Tot tu erai ala care incerca sa ma convinga ca telefonultau.eu are probleme cu garantiile, ca nu au garantii oficiale ca draci, ca laci, ca maci, ca... desi eu iti aratasem ca telefonul e de la samsung romania(cu poza)... problema s-a intamplat, iar garantia oficiala a fost perfect valabila, cei de la samsung fiind foarte prompti, telefonul a fost reparat perfect, nu are nici cea mai mica problema...

View Postrumlegok, on 05 mai 2017 - 21:09, said:

ESD Service, Bucuresti, Iuliu Maniu pe langa AFI Cotroceni (nr 7, conform google). Unde era APACA.  
L-ai dus tu sau ti l-a dus curierul?

#28
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Personal. Si nu am fost doar o data... au acolo niste femei sictirite la receptie... baietii sunt ceva mai ok, insa femeile sunt scarbe rau.

#29
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,815
  • Înscris: 07.08.2008

View PostShadowBroker, on 05 mai 2017 - 20:55, said:

Samsung nu e xiaomi sau gigi gsm impex com srl cu telefoane importate din patagonia pe care le serviseaza ei.
Sper ca nu bagi Xiaomi alaturi de chinezariile pe care le gasesti acum pe piata. Chiar s-au dezvoltat foarte mult atat la calitatea telefoanelor cat si la soft. Mai apar unele probleme din cand in cand dar stai linistit ca Samsung sau alt producator mare nu face telefoane perfecte sau cu soft perfect ;) ei doar stiu sa isi vanda mai bine telefoanele si destui pun botul.

Oricum... din pacate discutam si de Samsung. Si cand e vorba de Samsung sau Apple imediat apar fanii care o tin doar pe a lor Posted Image . Samsung nu face telefoane proaste, doar cam supraevaluate, dar stati linistiti ca sunt destule alternative ;)

#30
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,441
  • Înscris: 26.02.2012

View Postkidink, on 05 mai 2017 - 19:55, said:

Fugi de telefoanele astea dacă vrei ceva să îl ții 2-3 ani, optează pentru un iPhone, să n-ai regrete
O sa aiba regrete din prima zi in care a dat peste 3500 lei pentru un telefon inferior.

View Postrazvy201329, on 05 mai 2017 - 20:13, said:

Dacă te mulțumește porcăria de amoled,ia s7. Mi se par oribile ecranele astea excesiv de colorate.desene animate.
De cand nu ai mai avut un amoled? De pe vremea lu galaxy S1?

#31
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,441
  • Înscris: 26.02.2012

View PostYOUR_GOD, on 05 mai 2017 - 20:32, said:

devenind Nokia II. Prin urmare cer mult si incep s anu mai ofere ca inainte.
Din contra, Samsung chiar a inceput sa ofere din ce in ce mai mult, inainte puteai sa zici asta cand scotea telefoane de plastic de doi bani, acum au avansat f mult, S7/Edge sunt f reusite, iar S8 la o prima vedere este superb.

#32
realmandark

realmandark

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 01.09.2012

View Postred46, on 05 mai 2017 - 20:12, said:

Poate să aibe și 32GB RAM. Sunt degeaba dacă sistemul de operare nu știe să îi folosească cum trebuie, la fel și cu procesorul.
Soft-ul de pe Xiaomi lasă foarte mult de dorit.
Cu ce lasa softul de la xiaomi de dorit ?


#33
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,441
  • Înscris: 26.02.2012

View Posttigerheart, on 05 mai 2017 - 20:32, said:

Si sa ai "norocul" sa il ia un "amoled burn" dupa cateva luni de utilizare, sa vezi atunci ce super mega avantaj are. Posted Image
Da si daca ia un IPS si se trezeste cu ceva pixeli morti, care e diferenta? sansele sunt la fel sa se strice...acum ca voi cautati orice scama si va luati de ea e alta problema, in stilu asta nu si mai cumpara nimic, ca daca se trezeste cu "ceva"...

#34
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Cum e norocul... poti sa iei cea mai ieftina chinezarie Gionee si sa nu ai problem 10 ani sau poti sa iei cel mai scump flagship de brand si a doua zi sa il trimiti in service deja :D

#35
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,791
  • Înscris: 17.01.2012

View PostTruculMagic, on 05 mai 2017 - 20:49, said:

In schimb s7-le are 1440 x 2560 pixels (~577 ppi pixel density)
Adica overkill. Mai mult de FullHD pe un ecran de 5,5-6" este un moft...

View Postrumlegok, on 05 mai 2017 - 21:16, said:

Personal. Si nu am fost doar o data... au acolo niste femei sictirite la receptie... baietii sunt ceva mai ok, insa femeile sunt scarbe rau.
Nu ele ti-l repara. Daca stii cum sa le vorbesti, sa le explici clar problema si sa nu te enervezi cand auzi intrebarile si "solutiile" oferite, nu vei avea probleme.

#36
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,441
  • Înscris: 26.02.2012

View PostYOUR_GOD, on 05 mai 2017 - 20:41, said:

Mi-ai citit gândurile.
Samsung vinde acum cele mai neadecvate dispozitive de pe piață:
-baterie integrata (schimbare bateriei afectează proprietățile telefonului), avantaj Samsung;
-margini rotunjite, aspectuoase, este adevarat, dar total inutile, care transforma telefonul într-un gadget extrem de alunecos, avantaj Samsung;
-carcasa din sticla, avantaj Samsung;
-ecrane care impresioneaza, dar ineficiente pe termen lung;
Mai am, dar ma opresc aici. Am un telefon Samsung, dar de pe vremea cand faceau telefoane.


Sa incercam sa nu fim subiectivi. Te rog sa citesti pe acest forum, si vei afla ce parere au utilizatorii despre service-ul oficial care repara telefoanele in bataie de joc, sau deloc.
Mai bine ca te ai oprit, ai cam aberat putin.
Baterie integrata? HA, unde ai mai vazut tu capac la vreun flagship 2017?
Margini rotunjite? Pai cum ai vrea in triunghi?
Carcasa de sticla sau aluminiu e o chestie de gust, cum ii place fiecaruia, e ca si cum ai spune ca samsung nu e bun pentru ca e alb si nu rosu.
Ecrane ineficiente? Pana sa ajunga ecranu sa fie inficient o sa fie demult telefonul depasit, dupa 4 5 ani orice flagship incepe sa sughita, dar ecranul ala o sa reziste 4 ani fara probleme.

Cat despre service, da chiar au un service f serios si rapid.

View Posttigerheart, on 05 mai 2017 - 21:17, said:

Oricum... din pacate discutam si de Samsung. Si cand e vorba de Samsung sau Apple imediat apar fanii care o tin doar pe a lor Posted Image . Samsung nu face telefoane proaste, doar cam supraevaluate, dar stati linistiti ca sunt destule alternative Posted Image
Sau apar haterii si incep sa arunce cu...ca vai ce face samsung...ca ba e alb, ca ala e negru...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate