Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Dilema mortala: S7 sau Mi6?

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#1
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017
Chiar nu stiu ce sa aleg, S7-ul sau Xiaomi Mi6, preturile sunt cam la fel .....
P.S. Voi tine viitorul telefon pentru urmatorii 2-3 ani. Si argumentati decizia :D

Edited by sSorsy, 05 May 2017 - 19:42.


#2
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016
S7

#3
BogzaG

BogzaG

    nu pot trăi fără multiculti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 03.07.2016
clar s7.

#4
Orange09

Orange09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 16.06.2014
Nici, nici?

#5
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

View Postred46, on 05 mai 2017 - 19:38, said:

S7

View PostBogzaG, on 05 mai 2017 - 19:42, said:

clar s7.

E totusi o arie tehnica, ar trebui sa aduceti si argumente cand recomandati ceva fata de altceva.

#6
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017
Chiar sunt nedumerit, S7 are ecran bun dar Mi6 are snapdragon 835 + 6 gb ram....

#7
kidink

kidink

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 29.03.2017
Fugi de telefoanele astea dacă vrei ceva să îl ții 2-3 ani, optează pentru un iPhone, să n-ai regrete

#8
mberila

mberila

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,664
  • Înscris: 20.11.2005
mi6
eu am un mi4 de 2 ani deja si inca e foarte bun, nu simt deloc nevoia sa-l schimb

#9
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
em_ai_ six e mai mortal  ...parerea mea

#10
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017
S7 fara discutie! nu-ti fa griji cu procesorul, n-am inteles niciodata grijile astea, eu am avut S5 pana in ianuarie si mergea perfect, ba jucam si jocuri fara probleme... S7 l-am luat mai mult pt. camera si pt. finisajul superior...

#11
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
au aceleasi preturi ?
Nu lua mi6 deocamdata. Asteapta o perioada sa vezi ce zic cei care testeaza/cumpara produsul prima data, sa vezi daca e un telefon ok sau are probleme. Si apoi poti sa iei decizia spre Mi6 daca totul este ok.

#12
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Daca vrei si o garantie cat de cat ok, in sensul ca daca se strica o sa fie carpit suficient cat sa il poti vinde la jumatate din pretul cu care l-ai luat, atunci allege Samsung.
Xiaomi nefiind importate oficial ai garantie la magazinul ce le-a adus cu sacosa sau la serviceul lor agreat, care constata mereu motive sa nu repare pe garantie, adica gratis.

In rest, ambele sunt ok ca performante si in utilizare medie te tin 2-3 ani fara problem daca nu incep producatorii sa faca pressing catre dezvoltatorii de apps sa ceara mai multe resurse degeaba ca sa poata sa mai vanda si ei altele noi :D
Ca multe din aplicatii sunt facute special mai naspa ca sa stimuleze lumea sa cumpere terminale noi.

#13
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016

View PostsSorsy, on 05 mai 2017 - 19:55, said:

Chiar sunt nedumerit, S7 are ecran bun dar Mi6 are snapdragon 835 + 6 gb ram....
Poate să aibe și 32GB RAM. Sunt degeaba dacă sistemul de operare nu știe să îi folosească cum trebuie, la fel și cu procesorul.
Soft-ul de pe Xiaomi lasă foarte mult de dorit.

#14
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017

View PostTruculMagic, on 05 mai 2017 - 20:08, said:

au aceleasi preturi ?
Da, s7 se gaseste la €410, iar Mi6 la $435

#15
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Daca n-ai bani de S8, clar MI6

#16
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017

View Postrazvy201329, on 05 mai 2017 - 20:13, said:

Dacă te mulțumește porcăria de amoled,ia s7. Mi se par oribile ecranele astea excesiv de colorate.desene animate.
AI setari sa le faci mai putin colorate cand n-ai nevoie de culori vii ci realiste...  S7 are unul dintre cele mai bine calibrate display-uri pe srgb(standardul pt. tv si web) pe setarea basic, depasind foarte multe tv-uri si monitoare inclusiv din alea pretinse "profesionale" .. nu o zic eu: http://www.displayma..._ShootOut_1.htm

In plus mai exista un mega-avantaj posibil folositor: consuma mult mai putina energie pe culori inchise sau negru, astfel incat daca ai nevoie vreodata sa citesti mult pe el, se pot inversa culorile(de ex. pagina de pdf alba cu text negru se va vedea negru cu scris alb), idem pagini web... eu intr-o calatorie cu trenul de 4 ore jumate, a trebuit sa citesc in continuu caci exersam pentru un examen care trebuia sa-l dau in cateva ore.. ei bine, dupa vreo 5 ore de folosire continua, mai aveam vreo 70% baterie pe S5... asta e avantajul superamoledurilor... stiu ca au si altii amoled, dar nu stiu daca asa bune ca de la samsung...

Edited by ShadowBroker, 05 May 2017 - 20:26.


#17
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
I-ati Samsung pentru specificatii inferioare si probleme urate la garantie.
Chinezariile astea au ajuns sa se vanda in toata lumea,  sa ofere mai mult decat totui, dar victimele marketing-ului vor alete tot ce este mai scump
De ce Mi? Pentru specificatii mai bune, tehnologie de top. De ce nu Samsung. Pentru ca ei sunt foarte cunoscuti aici, devenind Nokia II. Prin urmare cer mult si incep s anu mai ofere ca inainte.

#18
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,896
  • Înscris: 07.08.2008

View PostShadowBroker, on 05 mai 2017 - 20:24, said:

asta e avantajul superamoledurilor... stiu ca au si altii amoled, dar nu stiu daca asa bune ca de la samsung...
Si sa ai "norocul" sa il ia un "amoled burn" dupa cateva luni de utilizare, sa vezi atunci ce super mega avantaj are. Posted Image
Eu am patit-o la un Galaxy mai vechi din gama S si de atunci am jurat ca nu mai pun mana pe asa ceva. Nu neg ca are ceva avantaje, dar prefer IPS-ul de 10 mii de ori. Dar asta tine de preferintele fiecaruia.

Initiator, mai asteapta putin si vezi cum se comporta Mi 6, cauta cat mai multe feedback-uri. Eu as zice ca merita.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate