Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...
 Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...
 Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...
 La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...
 

Subwoofer - Ford Focus 2005

  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
PandaKK

PandaKK

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.10.2016
Salut, vreau sa imi iau un Ford Focus 2005 si as vrea sa imi pun subwoffer. Ma puteti ajuta cu cateva cu cateva sfaturi? Ce subwoofer imi recomandati? Pasiv sau activ? Cum trebuie instalat?

#2
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 15.12.2009
Mai intai cumpara masina, asigura-te ca se invart toate 4 rotile, si la urma vezi ce subwoofer pui.

#3
PandaKK

PandaKK

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.10.2016

 Ann0nyym0us, on 30 aprilie 2017 - 20:00, said:

Mai intai cumpara masina, asigura-te ca se invart toate 4 rotile, si la urma vezi ce subwoofer pui.
Masina e ok, e ca si cumparata. Si da, e functionala. Eu eram curios cum rezolv cu subwoofer-ul.

#4
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 15.12.2009
Cati bani vrei sa investesti in asta?

#5
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,761
  • Înscris: 23.05.2013
Ce player ai? Stock sau aftermarket? Vrei sa-l schimbi sau nu?
Ce buget ai?
Ce tip de caroserie ai la masina?
Ce tip de muzica asculti?
Vrei doar subwoofer, sau si boxele din usi schimbate?

In principiu iti trebuie un kit de subwoofer pasiv + statie + cabluri + player bun sau adaptor Hi-Lo pentru playerul stock daca nu are iesire RCA pentru subwoofer.
Ce putere, marime, tip, etc, vedem dupa ce dai detaliile de mai sus.

#6
PandaKK

PandaKK

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.10.2016

 Ann0nyym0us, on 30 aprilie 2017 - 20:19, said:

Cati bani vrei sa investesti in asta?
1500-2000 lei

#7
PandaKK

PandaKK

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.10.2016

 d4m4g3, on 30 aprilie 2017 - 20:37, said:

Ce player ai? Stock sau aftermarket? Vrei sa-l schimbi sau nu?
Ce buget ai?
Ce tip de caroserie ai la masina?
Ce tip de muzica asculti?
Vrei doar subwoofer, sau si boxele din usi schimbate?

In principiu iti trebuie un kit de subwoofer pasiv + statie + cabluri + player bun sau adaptor Hi-Lo pentru playerul stock daca nu are iesire RCA pentru subwoofer.
Ce putere, marime, tip, etc, vedem dupa ce dai detaliile de mai sus.
Player-ul este stock, cel original de Ford. Nu cred ca o sa il schimb.
Bugetul este de 1500-2000 lei.
Tipul caroseriei este combi.
In general rap, dar mai sunt momente cand ascult rock sau dubstep. Depinde de starea pe care o am.
Momentan as pune doar subwoofer-ul, boxele o sa ramana tot aceleasi.

#8
hexis

hexis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.05.2009
fix cu playerul trebuie sa incepi..apropo am aceeasi masina.
deoarece e o petarda...apoi difuzoarele , amplificator si apoi subwoofer

Edited by hexis, 01 May 2017 - 06:22.


#9
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,761
  • Înscris: 23.05.2013
Nu stiu ce model are exact - vezi ca scrie pe el. Asta vizavi de iesirile RCA/subwoofer, dar nu cred ca le are.
Caz in care o sa ai nevoie de adaptor Hi-Low, ca sa scoti semnalul de la boxele masinii pentru subwoofer.
Totodata playerul stock nu are setari pentru subwoofer - nivel, filtre low/high pass, etc, deci nu e chiar ideal, dar merge.

Daca vrei sa-l lasi, iei adaptor hi-low si un kit subwoofer precum: http://www.be-loud.r...Deep-Bass-Pack/ .
Poti lua si separat daca vrei alt brand, tip de subwoofer. Eu prefer cu port bass reflex, ofera o frecventa mai joasa si pare mai puternic, dar unul inchis poate oferi un bass mai precis.

#10
PandaKK

PandaKK

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.10.2016

 hexis, on 01 mai 2017 - 06:21, said:

fix cu playerul trebuie sa incepi..apropo am aceeasi masina.
deoarece e o petarda...apoi difuzoarele , amplificator si apoi subwoofer
Si ce player mi-ai recomanda?

 d4m4g3, on 01 mai 2017 - 10:01, said:

Nu stiu ce model are exact - vezi ca scrie pe el. Asta vizavi de iesirile RCA/subwoofer, dar nu cred ca le are.
Caz in care o sa ai nevoie de adaptor Hi-Low, ca sa scoti semnalul de la boxele masinii pentru subwoofer.
Totodata playerul stock nu are setari pentru subwoofer - nivel, filtre low/high pass, etc, deci nu e chiar ideal, dar merge.

Daca vrei sa-l lasi, iei adaptor hi-low si un kit subwoofer precum: http://www.be-loud.r...Deep-Bass-Pack/ .
Poti lua si separat daca vrei alt brand, tip de subwoofer. Eu prefer cu port bass reflex, ofera o frecventa mai joasa si pare mai puternic, dar unul inchis poate oferi un bass mai precis.
Atunci ce player mi-ai recomanda? Si legat de subwoofer mi-ar placea ceva puternic dar sa nu joace tabla pe ea. Sa fie destul de puternic dar sa redea si sunet de calitate fara sa bazaie.

#11
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,761
  • Înscris: 23.05.2013
Depinde de buget, un player Alpine/Pioneer/Sony care sa aiba iesire RCA pentru subwoofer, control LPF, HPF, control subwoofer, etc.
Dar problema e ca un player aftermarket "strica" complet bordul masinii, trebuie si o masca si nu se va integra prea bine ca design.

La tine e OK ca portbagajul nu e separat de habitaclu, ca la un sedan. Deci basul il vei auzi OK.

Spre exemplu eu am http://www.be-loud.r...itan-Bass-Pack/ intr-un Focus sedan.
Se aude OK, dar se simte ca subwooferul e in portbagaj - unde zdrangane tabla, numarul (asta il poti rezolva cu usurinta).

#12
PandaKK

PandaKK

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.10.2016

 d4m4g3, on 02 mai 2017 - 19:05, said:

Depinde de buget, un player Alpine/Pioneer/Sony care sa aiba iesire RCA pentru subwoofer, control LPF, HPF, control subwoofer, etc.
Dar problema e ca un player aftermarket "strica" complet bordul masinii, trebuie si o masca si nu se va integra prea bine ca design.

La tine e OK ca portbagajul nu e separat de habitaclu, ca la un sedan. Deci basul il vei auzi OK.

Spre exemplu eu am http://www.be-loud.r...itan-Bass-Pack/ intr-un Focus sedan.
Se aude OK, dar se simte ca subwooferul e in portbagaj - unde zdrangane tabla, numarul (asta il poti rezolva cu usurinta).
Un player bun se poate lua pana in 600 lei?

#13
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,761
  • Înscris: 23.05.2013
Decente. Da. Sau chiar OK, depinde de asteptari. Nu cunosc toate modelele, dar spre exemplu astea au cam ceea ce e necesar:
-  http://www.be-loud.r...eer/MVH-X580BT/
-  http://www.be-loud.r...LPINE/CDE-192R/
-  http://www.be-loud.r...LPINE/UTE-92BT/
-  etc.

Gasesti si mai ieftine si OK, daca vrei. Sau SH. Eu am un Alpine mai vechi, dar model mai puternic cu dotari multe. Ca idee.
Sau poti intreba si la magazin de specialitate. Sau poti lua un kit dorit si ulterior daca e cazul, si player.
Sunt N variante, vor suna diferit, costa diferit, depinde de preferinte si nevoi.

Daca esti din Bucuresti poti da o fuga sa vezi ce si cum. :)

#14
hexis

hexis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.05.2009
Un alpine la 450 ron matura pe jos cu ala de fabrica , si nu doar cu ala de Ford.
cauta alpine sau kenwood in banii aia.pioneer e mai slab la gama aia de preturi.
cauta cu 2 perechi de rca iti va fi util.Cauta si cu bluetooth, iar util.
Si iti trebuie masca adaptoare, si sa nu ai suferinte ca strica bordul la design daca te intereseaza sunetul asta e calea.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate