Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Nelamurire RCA

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#1
bazucker2009

bazucker2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 09.06.2013
Am si eu o intrebare legata de Asigurarea RCA, saptamana viitoare urmeaza sa o reinoiesc si m-ar interesa la ce firma imi recomandati sa o fac, cel mai ieftin e la City Insurance dar nu stiu cat de ok sunt, anul trecut am avut la Allianz Tiriac, voi ce imi recomandati? Nu am avut nicio dauna pana acum si sper ca nici pe viitor sa nu am.

#2
TheRipper

TheRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 07.12.2014
Am avut eu la city, si am facut accident.
desi cazul a fost destul de complicat, s-a rezolvat fara probleme....

#3
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
City Insurance , intru-cat tu nu ai treaba cu firma in caz de accident , pe tine te intereseaza pretul cel mai mic .
Daca pretul nu conteaza pt tine alege Groupama ..

#4
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 21.06.2012
Recomand Euroins. Mie pe 5 mai imi expira cea veche(asirom). Astazi o reinoiesc la Euroins.Nu recomand City si Asirom.

#5
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Euroins nu-i mai ieftin?
Cand mi-am facut eu asigurarea, ei erau cei mai ieftini.

#6
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 ericmario, on 23 aprilie 2017 - 08:07, said:

Euroins nu-i mai ieftin?
Cand mi-am facut eu asigurarea, ei erau cei mai ieftini.
Nu mai exista , cel putin nu i-am mai vazut listati pe undeva .

 C63AMG, on 23 aprilie 2017 - 08:06, said:

Recomand Euroins. Mie pe 5 mai imi expira cea veche(asirom). Astazi o reinoiesc la Euroins.Nu recomand City si Asirom.
Explica de ce ?

#7
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Baxon, on 23 aprilie 2017 - 08:11, said:

Nu mai exista , cel putin nu i-am mai vazut listati pe undeva .
E nu mai exista, uita-te pe emag, sunt prezenti.

#8
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 ericmario, on 23 aprilie 2017 - 08:12, said:

E nu mai exista, uita-te pe emag, sunt prezenti.
Si au pret mai mic ca si City Insurance ? Ca in fond doar aia conteaza la RCA .

#9
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 21.06.2012
Explica de ce ?

In primul rand fac RCA-uri zilnic. 2:Euroins au facut marire de capital 50mil Euro(City 50mil RON). 3:In curand City va disparea de pe piata asiguratorilor. Asta este un mail de la brokerul meu:

-Stimati colaboratori!

Quote

Va rugam ca toate platile pentru politele emise la City Insurance, inclusiv RCA sa se faca in contul nostru. Daca doriti sa platiti in contul City, de azi 14.04.2017, va asumati riscul neincasarii comisionului. Va rugam mult sa ne intelegeti si sa explicati clientilor. ASF aplica mecanismul de redresare si rezolutie in cazul City (de obicei o faza premergatoare insolventei), de aceea exista riscul neincasarii comisionului de la City de catre noi.

Va multumim!

Edited by C63AMG, 23 April 2017 - 08:39.


#10
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
1. Vezi ce iti ofera eMag.
https://www.emag.ro/asigurari-rca

2. In cazul meu nu aparea City Insurance, dar brokerul mi-a oferit "din sistem" asigurare City la cca 60% din pretul celor listate pe eMag.

Din ce mi s-a raspuns, se pare ca City Insurance inca plateste OK daunele, dar "gurile rele" nu ii mai dau mult de trait.

Te orientezi dupa pret, pana la urma, desi impresia mea este ca toti s-au marlanit si merg pe plafonul maxim RCA, limitat pana pe 12 mai 2017.

#11
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Baxon, on 23 aprilie 2017 - 08:14, said:

Si au pret mai mic ca si City Insurance ? Ca in fond doar aia conteaza la RCA .
La vremea aia da, aveau cel mai mic pret.
@initiator, fa o simulare pe emag si te convingi singur.

 C63AMG, on 23 aprilie 2017 - 08:19, said:

3:In curand City va disparea dupa de pe piata asiguratorilor. Asta este un mail de la brokerul meu:

Sper ca nu-i mare supararea. Posted Image

#12
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 C63AMG, on 23 aprilie 2017 - 08:19, said:

Explica de ce ?

In primul rand fac RCA-uri zilnic. 2:Euroins au facut marire de capital 50mil Euro(City 50mil RON). 3:In curand City va disparea dupa piata asiguratorilor. Asta este un mail de la brokerul meu:

-Stimati colaboratori!
Astea is povesti cusute cu ata alba . Inca nu exista nici o informatie oficiala cum ca City Insurance va " dipare " . Ca voi aveti directive " de comision " e alta treaba insa nu dezinforma .
Site-uri de RCA sunt cu duiumul si din cate am studiat eu emag nu e cel mai ieftin !
rcalatineacasa ar fi unul din ele

#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 bazucker2009, on 23 aprilie 2017 - 07:50, said:

Am si eu o intrebare legata de Asigurarea RCA, saptamana viitoare urmeaza sa o reinoiesc si m-ar interesa la ce firma imi recomandati sa o fac, cel mai ieftin e la City Insurance dar nu stiu cat de ok sunt, anul trecut am avut la Allianz Tiriac, voi ce imi recomandati? Nu am avut nicio dauna pana acum si sper ca nici pe viitor sa nu am.
Mai exista City ? Mergi pe Tiriac ca inca e la acelasi pret cu ceilalti, din mai incolo cine stie... :)

http://economie.hotn...ost-amendat.htm
"City Insurance a intrat in procedurile premergatoare falimentului, iar Dan Odobescu, cumnatul lui Adrian Nastase si patronul asiguratorului, a fost amendat"

Edited by andreic, 23 April 2017 - 08:35.


#14
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Singurul asigurator "mort" in mod oficial in momentul asta e Carpatica.

"Consiliul Autoritatii de Supraveghere Financiara a decis falimentarea asiguratorului Carpatica Asig. Toate politele emise pana in acest moment raman valabile pana la data expirarii, despagubirile clientilor Carpatica Asig si ale tertilor pagubiti de acestia fiind preluate de Fondul de Garantare."

#15
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 21.06.2012

 Baxon, on 23 aprilie 2017 - 08:27, said:

Astea is povesti cusute cu ata alba . Inca nu exista nici o informatie oficiala cum ca City Insurance va " dipare " . Ca voi aveti directive " de comision " e alta treaba insa nu dezinforma .
Site-uri de RCA sunt cu duiumul si din cate am studiat eu emag nu e cel mai ieftin !
rcalatineacasa ar fi unul din ele
Nu te supara pe mine si nu o lua nici personal.Dar ar trebui sa te informezi inainte sa scrii ceva.Eu nu scriu pe SP in lipsa de ocupatie.Cand cineva de aici cere ajutor si stiu ca il pot ajuta ii raspund,Cand nu stiu NU raspund doar ca sa ma aflu in treaba.Scuze daca te-am deranjat.

#16
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
De curiozitate, am facut acum o "stimulare".
Cum ziceam, toti merg pe plafon maxim. Alegi dupa placeri personale...

Attached Files



#17
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.09.2006

 Baxon, on 23 aprilie 2017 - 08:05, said:

City Insurance , intru-cat tu nu ai treaba cu firma in caz de accident , pe tine te intereseaza pretul cel mai mic .
Daca pretul nu conteaza pt tine alege Groupama ..
Aici nu prea ai dreptate. Dupa modificarile de legislatie de anul trecut, iti convine mai mult sa ai RCA la o firma serioasa, deoarece in anumite situatii (accident pe teritoriul RO, fara victime - deci doar daune materiale) te poti duce la asiguratorul tau, el urmand ulterior "sa se descurce" cu asiguratorul vinovatului.
Uite extrasul din Ordonanța de urgență nr. 54/2016 privind asigurarea obligatorie de răspundere civilă auto pentru prejudicii produse terțelor persoane prin accidente de vehicule și de tramvaie care se refera la asta:
"CAPITOLUL VII Compensarea directă între asigurătorii RCA
ARTICOLUL 25 Prevederi generale
(1) Persoana prejudiciată poate obține repararea prejudiciului de la propriul asigurator RCA pe baza mecanismului de compensare directă prevăzut de prezentul articol.
(2) În urma compensării directe, asigurătorul RCA al persoanei prejudiciate recuperează contravaloarea daunei de la asigurătorul RCA al persoanei vinovate de producerea prejudiciului.
(3) Compensarea directă este aplicabilă la îndeplinirea cumulativă a următoarelor condiții:
a) accidentele auto se produc pe teritoriul României;
B) vehiculele implicate în accidentele auto sunt înmatriculate/înregistrate în România;
c) prejudiciile sunt produse exclusiv vehiculelor;
d) ambele vehicule implicate în accidentul auto au asigurare RCA valabilă la data evenimentului;
e) prejudiciile exclud vătămările corporale."

#18
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 LuvRaluK, on 23 aprilie 2017 - 09:10, said:

Aici nu prea ai dreptate. Dupa modificarile de legislatie de anul trecut, iti convine mai mult sa ai RCA la o firma serioasa, deoarece in anumite situatii (accident pe teritoriul RO, fara victime - deci doar daune materiale) te poti duce la asiguratorul tau, el urmand ulterior "sa se descurce" cu asiguratorul vinovatului.

Partea pe care am bolduit-o e cea mai importanta.
Totusi, nu e mai bine sa nu apelezi la RCA?
Sau platesti mai mult pe ideea ca va da garantat cineva in tine?

Cand expira polita ramai cu regretul ca nu te-a "paletat" nimeni...Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate