Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Nelamurire RCA

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#37
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 Adi_Pop, on 23 aprilie 2017 - 13:32, said:

Intrebare avand in vedere data de 12 mai cu palfonul maxim limitat: dupa 12 mai politele vor fi mai ieftine sau mai scumpe? Nu am fost atent la prevederile legale din ultimul timp si la piata RCA. Mie imi expira chiar pe 14 mai polita. Sa mai tin masina in garaj o saptamana si sa-mi fac RCA-ul mai tarziu? Se poate ieftini polita? Sau sa-mi iau acum in conditiile actuale? Va multumesc anticipat pentru sfaturi.
Iti faci pe o luna si apoi vezi ce se intampla !

#38
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,459
  • Înscris: 15.06.2007

 bazucker2009, on 23 aprilie 2017 - 07:50, said:

Am si eu o intrebare legata de Asigurarea RCA, saptamana viitoare urmeaza sa o reinoiesc si m-ar interesa la ce firma imi recomandati sa o fac, cel mai ieftin e la City Insurance dar nu stiu cat de ok sunt, anul trecut am avut la Allianz Tiriac, voi ce imi recomandati? Nu am avut nicio dauna pana acum si sper ca nici pe viitor sa nu am.
Pai ce te interesaza pe tine? Pretul sau ce?
Pe mine m-a acrosat unu cu rca la city ins, in 6 februarie. Pe 9 MARTIE am facut CONSTATAREA!  si urmeaza pe 25 APRILIE sa bag masina in service. Deci cam asa e treaba. Dar e ieftin, ce te interesaza pe tine de pagubit?

 bazucker2009, on 23 aprilie 2017 - 13:19, said:

In final cred ca o sa merg in continuare la alliantz cum am avut pana acum chiar daca e un pic mai scump, asta e...
Pai da, cu banii tai faci ce vrei.

#39
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Eu nu cred ca cineva ( indiferent de starea buzunarului sau ) ca alege sa faca RCA la unii scumpi cand poate sa faca la unii mai ieftini chiar la jumatate de pret in unele cazuri . Ca aici pe forum vor sa para mana larga e una dar in realitate toti merg pe ieftin . Eu clar aleg cel mai ieftin cu putiinta in cazul RCA .
Mai mult , in sezonul cald o fac pe o luna cand am nevoie ca-n rest merg pe mobra ca e mai lesne ...

Edited by Baxon, 23 April 2017 - 14:15.


#40
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 VipeR85, on 23 aprilie 2017 - 13:51, said:

bolduit cu rosu : dezinformare crasa. politia e cea in masura sa-ti ceara asigurarea avand in vedere ca polita aplica sanctiunea daca nu o ai Posted Image logica nu functioneaza la unii.

esti obligat de lege sa iti faci asigurare dar nu te obliga nimeni sa o porti dupa tine atunci cand conduci. actele de purtat la tine cand esti sofer sunt : act de identitate, permis, talon, si dupa caz rovignieta.
Adica m-ai facut mincinos, dar in a doua fraza te-ai contrazis singur. Posted Image

Despre asta vorbeam http://infopuls.ro/2...a-poate-amenda/ .

Sigur vei spune ca e un site/ziar obscur, dar vei gasi mai multe surse. Eu am vazut la tv stirea.

#41
OutOfMind

OutOfMind

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 04.06.2012
Nu ai citit prea atent.

"Decizie inedită a Judecătoriei Şimleul Silvaniei, după ce un conducător auto a contestat în instanţă amenda de 630 de lei (echivalentul a şase puncte-amendă) pe care i-au dat-o agenţii Poliţiei Rutiere. Motivul sancţiunii a fost că şoferul, care se afla la volanul unui autoturism înmatriculat în Anglia, nu avea la el poliţa auto RCA, atunci când agenţii rutieri l-au verificat în trafic."

Mai terminati cu prostiile.

#42
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,659
  • Înscris: 13.12.2006

 ericmario, on 23 aprilie 2017 - 15:19, said:

Adica m-ai facut mincinos, dar in a doua fraza te-ai contrazis singur. Posted Image

tu existi pe bune? esti real?
fara batjocuri ai facut in scoala romana? gramatica? logica? intelegi semantica cuvintelor?

pentru a nu devia, ca oricum am deviat, mai explic o data:    1,Legea te obliga sa iti faci RCA. Legea te sanctioneaza daca nu ai RCA. Sanctiunea o aplica politistul rutier. Politistul rutier are dreptul/obligatia sa-ti ceara polita RCA. Tu, ca si conducator auto poti sa i-o arati daca o ai la tine. Tu, ca si conducator auto poti sa-ti lasi polita RCA acasa ca nu te sanctioneaza nimeni daca n-o ai asupra ta. Politistul te poate verifica pe loc sau ulterior pentru a verifica daca autoturismul are RCA.

2. atunci cand mergi la drum ca si conducator auto trebuie sa ai conform legii urmatoarele acte asupra ta: act de identitate, permis, certificat de inmatriculare. Politistul cand te opreste cere(ca e dreptul lui) actul de identitate, permis, talon, asigurare si rovignieta(daca esti pe DN in afara localitatii), asta daca conduci un autoturism care nu e taxi. Tu esti obligat sa arati toate actele enumerate mai putin polita RCA pe care ori n-o ai la tine ori daca o ai la tine o arati sau nu.

#43
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Nu stiu care dintre noi nu intelege limba romana.
Nu am negat obligativitatea RCA-ului.
Am spus doar ca legal nu esti obligat sa-i arati agentului asigurarea, si nici rovigneta.
Referitor la rovigneta, o poti plati prin sms. In cazul asta ce chitanta ii prezinti?

A, in caz de Doamne fereste - accident, atunci da, dar nu la control de rutina.
Am mai spus ca legea nu vorbeste explicit despre asigurare:
"Conducătorul de autovehicul sau de tramvai este obligat să aibă asupra sa actul de identitate, permisul de conducere, certificatul de înmatriculare sau de înregistrare şi, după caz, atestatul profesional, precum şi celelalte documente prevăzute de legislaţia în vigoare”.

"Mai exact, magistraţii de la Judecătoria Şimleul Silvaniei, acolo unde s-a judecat cazul, au arătat că legile în vigoare nu prevăd în mod expres obligativitatea conducătorilor auto de a avea asupra lor poliţa obligatorie de asigurare auto şi de a o prezenta la cererea poliţistului rutier".

Deci sub nici o forma nu incurajez circulatia fara RCA.

Edited by ericmario, 23 April 2017 - 23:47.


#44
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 VipeR85, on 23 aprilie 2017 - 21:24, said:

.... Politistul te poate verifica pe loc sau ulterior pentru a verifica daca autoturismul are RCA.


Pe loc daca i-o arati si ulterior , cand ? Dupa ce-ti pusca amenda sau cum ?
Daca binevoiesti sa ma lamuresti fara ironii ,

#45
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Popcorn time: a inceput circul :))

#46
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,659
  • Înscris: 13.12.2006

 Baxon, on 23 aprilie 2017 - 23:51, said:

Pe loc daca i-o arati si ulterior , cand ? Dupa ce-ti pusca amenda sau cum ?
Daca binevoiesti sa ma lamuresti fara ironii ,
amenda poti primi in termen de 6 luni de la data constatarii faptei contraventionale. daca nu ai asigurarea la tine si dupa ce a terminat politistul de verificat restul poti pleca. politistul te poate verifica pe loc pentru asigurare sau te poate verifica in interiorul termenului de 6 luni de cand te-a oprit.
deci, chiar daca esti oprit si gasit cu nereguli nu e obligatoriu sa fi sanctionat pe loc, asta conform OG 2/2001.

conform codului rutier politistul parca e obligat sa intocmeasca pv-ul pe loc atunci cand constata fapta cu mijloacele tehnice din dotare. dar de asta nu sunt sigur 100% pana nu dau iar de articolul respectiv

#47
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Ok , mersi .
Daca ai RCA facut , normal e sa o ti in masina nu acasa in sertar chiar daca talonul il ti la purtator ..

Edited by Baxon, 24 April 2017 - 12:05.


#48
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Datorita faptului ca Rca-ieftin trimit polita prin Posta Romana (ajunge dupa aprox 3-4 zile) si dupa ce am vazut hotatarile unor instante am adresat o intrebare Politiei Rutiere . Acestia mi-au raspuns ca la control trebuie sa am asupra mea polita rca pe suport de hartie (nu in format electronic-pdf).

Deci Politia Rutiera interpreteaza legea intr-un fel , judecatorii in alt fel.

Rca-Ieftin zice ca : Rca-ul se livreaza instant, pe email si in cont, daca toate datele introduse sunt corecte . Acesta poate fi printat si aratat autoritatilor in cazul unui control. Dovada posesiei unui rca valabil se face prin orice mijloc disponibil: pdf in telefon, print pe orice foaie a rca-ului. Noi livram gratuit un exemplar prin Posta Romana. Acesta va ajunge direct in casuta postala, nu este necesara deplasarea la oficiul postal. Este posibila si livrarea prin curier contra cost. De asemenea persoanele din Bucuresti pot merge in agentiile noastre pentru print gratuit. Asiguratorii, de asemenea au obligatia sa va printeze un exemplar la cerere

Pana la urma mi se pare normal cum zic cei de la Rca-ieftin si judecatorii. Polita in original (contractul rca ) mi-a fost emisa in format electronic-pdf si nu se specifica nicaieri ca trebuie sa o am la mine pe suport de hartie.
Chiar daca se coroboreaza legislatia rutiera(alte documente prevazute de lege) cu norma RCA , asa cum face politia rutiera, reiese ca trebuie sa am la mine contractul RCA (nu se prevede formatul)

Pana la modificarea legislatiei , in care sa fie prevazut clar cum se face dovada(si daca se face) .....singurele modalitati de a scapa fara amenda sunt : fie sa dam peste un politist ingaduitor , fie sa apelam la instanta.

Edited by polizei, 24 April 2017 - 12:49.


#49
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 polizei, on 24 aprilie 2017 - 12:46, said:

...

Pana la modificarea legislatiei , in care sa fie prevazut clar cum se face dovada(si daca se face) .....singurele modalitati de a scapa fara amenda sunt : fie politistul sa fie ingaduitor , fie sa apelam la instanta.
Si atunci merita sa alergi prin tribunal sa pierzi vremea aiurea cu nervi cand poti printa mailu' ?


Oricum am si eu o intrebare intrebatoare : de ex un broker de asigurare rca mi-a zis ca daca am facut rca azi desi incepe valabilitatea de maine , pot circula imediat caci sunt asigurat . Este reala chestia asta sau nu ? Sa zicem ca nu fac accident dar sunt oprit la control .

Edited by Baxon, 24 April 2017 - 12:51.


#50
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Nu , o am in torpedo  pe suport de hartie. In momentul in care nu o voi avea (din diverse motive ) cu siguranta voi depinde de  latidudinea politistului sau voi apela la instanta.

Edited by polizei, 24 April 2017 - 12:53.


#51
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,210
  • Înscris: 04.11.2016
@baxon

Pentru control este valabila imediat, pentru accident nu.

#52
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,659
  • Înscris: 13.12.2006
daca ai RCA valabil pana in 24.04.207 iar tu in 15.04.2017 ti-ai facut un nour RCA valabil incepand cu data de 25.04.207, raspunsul la intrebarea ta @Baxon este "da", esti asigurat in data de 24.04.2017 chiar daca asigurarea ta incepe din 25.

daca nu ai avut RCA pana acum, sau din varii motive ai avut RCA pana in 23.04.2017 iar tu iti faci noul RCA in data de 24.04.2017 raspunsul este "nu". in data de 24.04.2017 nu esti asigurat.

daca inmatriculezi o masina si in data de 24.04.2017 ii faci asigurarea pentru dosarul de inmatriculare raspunsul este "da". in data de 24.04.2017 esti asigurat.

polita RCA intra in vigoare in ziua in care o faci doar intr-un singur caz: la inmatriculare, cand faci asigurarea doar pe seria de sasiu.

#53
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Puneti-va de acord gabrieln2016 si VipeR85 ca eu nu am inteles .
Povestea este in felul urmator , nu prea circul cu masina decat daca e frig sau ploua de rupe si cum acum 2 saptamani a fost cald si bine am circulat cu capra ( la masina nu aveam RCA ) , apoi a venit gerul si normal ca am luat masina si i-am facut RCA pe o luna ( sper ca saptamana viitoare sa fie din nou cald ) . Deci brokerul mi-a zis ca desi polita intra " maine " in vigoare pot circula linistit si de azi numai sa nu fac un accident , deci la control rutier a zis ca 100% e ok .  Acuma nu stiu ce sa cred ( oricum n-am circulat cu masina in ziua aia ca mi-a fost frica sa nu fac o nefacuta , ca asa se intapla .. ) .

Edited by Baxon, 24 April 2017 - 21:43.


#54
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 27.09.2006
Din Ordonanța de urgență nr. 54/2016 privind asigurarea obligatorie de răspundere civilă auto pentru prejudicii produse terțelor persoane prin accidente de vehicule și de tramvaie
"(8) Răspunderea asigurătorului RCA începe:
a) din ziua următoare celei în care expiră valabilitatea contractului RCA anterior, pentru asiguratul care își îndeplinește obligația încheierii asigurării RCA cel mai târziu în ultima zi de valabilitate a acesteia;
B) din ziua următoare celei în care s-a încheiat contractul RCA, pentru persoanele care nu aveau o asigurare RCA valabilă la momentul încheierii noii asigurări;
c) din momentul încheierii contractului RCA, dar nu mai devreme de data intrării în vigoare a autorizației provizorii de circulație sau a înmatriculării/înregistrării vehiculului, pentru vehiculele comercializate care urmează să fie înmatriculate/înregistrate."

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate