Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Nelamurire RCA

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#19
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

View PostAdm, on 23 aprilie 2017 - 08:58, said:

De curiozitate, am facut acum o "stimulare".
Cum ziceam, toti merg pe plafon maxim. Alegi dupa placeri personale...

vorbeste cu un broker sa iti faca o oferta. iesi mai ieftin
Ai incidente in ultimii ani?

#20
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Intrucat preturile la RCA au devenit brusc nerusinat de mari (cresteri cu 40-50% fata de anul trecut) eu am facut asigurarea la ASIROM prin E-mag, pe 12 luni, cu plata in 12 rate lunare cu card de credit STAR-BT.

Oricum sunt niste escroci cu totii asa ca alegeti pretul minim sau, mai bine, circulati cu atentie sporita, fara RCA (niste bani aruncati pe apa sambetei - cu care mai bine faceti altceva).

Edited by rosix, 23 April 2017 - 09:34.


#21
bazucker2009

bazucker2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 09.06.2013

View Postericmario, on 23 aprilie 2017 - 08:07, said:

Euroins nu-i mai ieftin?
Cand mi-am facut eu asigurarea, ei erau cei mai ieftini.
Cel mai ieftin in cazul meu e city insurance

#22
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

View Postrosix, on 23 aprilie 2017 - 09:32, said:

Intrucat preturile la RCA au devenit brusc nerusinat de mari (cresteri cu 40-50% fata de anul trecut) eu am facut asigurarea la ASIROM prin E-mag, pe 12 luni, cu plata in 12 rate lunare cu card de credit STAR-BT.

Oricum sunt niste escroci cu totii asa ca alegeti pretul minim sau, mai bine, circulati cu atentie sporita, fara RCA (niste bani aruncati pe apa sambetei - cu care mai bine faceti altceva).
"Marele patriot" ciolos a marit politele,anul trecut...
De-acord,toti sunt...nu escroci,ci...capitalisti,adica trebuie sa scoata profit cat mai mare!
Cu ultima afirmatie nu prea sunt de acord. Credeam ca RCA e o asigurare obligatorie si daca te prinde politia fara ea,iei amenda. Daca totusi n-o ai si se-ntampla sa fii neatent odata si il lovesti pe unul,ce faci?...Ii platesti reparatia din buzunar,sau .."da-l in ... mea,sa ma dea in judecata"...?

Gasesti pe net topuri ale firmelor de asigurari cu probleme,rau platnice...Eu o fac de cativa ani la Uniqa..e undeva pe la mijloc in top,cu un pret rezonabil.

Edited by danpet, 23 April 2017 - 09:59.


#23
bciprian82

bciprian82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 19.04.2008

View Postrosix, on 23 aprilie 2017 - 09:32, said:

Intrucat preturile la RCA au devenit brusc nerusinat de mari (cresteri cu 40-50% fata de anul trecut) eu am facut asigurarea la ASIROM prin E-mag, pe 12 luni, cu plata in 12 rate lunare cu card de credit STAR-BT.

Oricum sunt niste escroci cu totii asa ca alegeti pretul minim sau, mai bine, circulati cu atentie sporita, fara RCA (niste bani aruncati pe apa sambetei - cu care mai bine faceti altceva).
Vad ca dai sfaturi bune. Doar ca se poate sa fii oprit in trafic de politie pentru ceva minor si atunci sa ti se ceara asigurarea. Nu o ai si nici nu figurezi in baza de date cu rca valabil si ti se ridica certificatul de inmatriculare si placutele cu numerele. Ca sa le primesti inapoi trebuie sa platesti o amenda si sa iti faci rca + stat la politie la cozi.
Nu mai zic nimic despre cazul in care produci o tamponare si nu ai rca.... Te plimbi pe la tribunal si apoi scoti din buzunar bani si pentru rca si pentru reparatii. Daca ai norocul sa lovesti o masina mai scumpa, om te-ai facut. Vinzi masina ta la dezmembrari ca sa repari un far si o bara celeilalte masini.
Dar tu circula fara rca... Asa fac frustratii care merg la munca de la opt la sase

#24
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postdanpet, on 23 aprilie 2017 - 09:56, said:

Credeam ca RCA e o asigurare obligatorie si daca te prinde politia fara ea,iei amenda.
Un pic off-topic, sper sa-mi fie iertat.

A fost prezentat la tv acum ceva vreme un caz in care instanta a spus ca politia nu are dreptul legal sa-ti ceara asigurarea.
Nu e specificat niciunde in lege explicit ca trebuie sa prezinti asigurarea.

#25
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postbciprian82, on 23 aprilie 2017 - 10:01, said:

Vad ca dai sfaturi bune. Doar ca se poate sa fii oprit in trafic de politie pentru ceva minor si atunci sa ti se ceara asigurarea. Nu o ai si nici nu figurezi in baza de date cu rca valabil si ti se ridica certificatul de inmatriculare si placutele cu numerele. Ca sa le primesti inapoi trebuie sa platesti o amenda si sa iti faci rca + stat la politie la cozi.
Nu mai zic nimic despre cazul in care produci o tamponare si nu ai rca.... Te plimbi pe la tribunal si apoi scoti din buzunar bani si pentru rca si pentru reparatii. Daca ai norocul sa lovesti o masina mai scumpa, om te-ai facut. Vinzi masina ta la dezmembrari ca sa repari un far si o bara celeilalte masini.
Dar tu circula fara rca... Asa fac frustratii care merg la munca de la opt la sase
Pai de unde ai dedus ca circula fara RCA ?

#26
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
După 2 pagini "nelămurirea" e la ea acasăPosted Image .

#27
bazucker2009

bazucker2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 09.06.2013

View Postjobist, on 23 aprilie 2017 - 11:52, said:

După 2 pagini "nelămurirea" e la ea acasăPosted Image .
Cam asa ceva :))

#28
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Dupa City, care este al doilea asigurator in lista ta si la ce distanta ? Ca daca e vorba de 20 lei/an, mai bine alegi altul.

#29
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,224
  • Înscris: 04.11.2016
@initiator

Imensa majoritate a soferilor fac asigurarea obligatorie RCA acolo unde este cel mai ieftin in ideea ca daca lovesti pe cineva, acel cineva isi va repara masina pe asigurarea ta, a celui vinovat. Practic dai asigurarea si te doare la bascheti de cel caruia tocmai i-ai produs o paguba.  Aproape pe nici unul dintre noi nu ne intereseaza daca firma unde ne asiguram este serioasa, plateste la timp, nu este in faliment samd. Asta este mentalitatea noastra tipic romaneasca si nu are rost sa intram in detalii. In schimb, atunci cand suntem noi loviti de unul care are RCA la o asemenea firma tunam si fulgeram atunci cand ne lovim de neseriozitatea lor, uitand ca si noi am ajutat la supravietuirea acestor smecheri platind la ei si nu la o firma serioasa, dar poate cu mult mai scumpa.
Asa ca alegerea iti apartine. Intri in randurile celor care platesc oriunde, doar sa fie cat mai ieftin (spre rusinea mea si eu ma numar printre ei) sau dai dovada de spirit civic si te duci la tarife mult mai mari si implicit la firmele cu adevarat serioase din domeniu (care or fi astea ca eu nu stiu nici una).

As mai vrea sa adaug ceva. Evident ca atunci cand facem CASCO analizam in mod real seriozitatea firmelor de asigurari si ne ducem la una mai scumpa dar cu servicii mai bune, ca doar nu ne mai doare-n cot atunci cand este vorba de masina noastra, nu-i asa?

#30
bazucker2009

bazucker2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 09.06.2013

View PostUser107, on 23 aprilie 2017 - 12:13, said:

Dupa City, care este al doilea asigurator in lista ta si la ce distanta ? Ca daca e vorba de 20 lei/an, mai bine alegi altul.
Dupa city urmatorul este alliantz la o distanta de 150 ron, iti dai seama ca nu ma calicesc la 20-30 ron.

#31
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postgabrieln2016, on 23 aprilie 2017 - 12:22, said:

...
  Aproape pe nici unul dintre noi nu ne intereseaza daca firma unde ne asiguram este serioasa, plateste la timp, nu este in faliment samd.
Care firma de asigurari in faliment incheie inca polite?

Pentru celelalte situatii exista Fondul de Garantare.Posted Image

#32
bazucker2009

bazucker2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 09.06.2013
In final cred ca o sa merg in continuare la alliantz cum am avut pana acum chiar daca e un pic mai scump, asta e...

#33
bciprian82

bciprian82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 19.04.2008

View PostBaxon, on 23 aprilie 2017 - 11:21, said:

Pai de unde ai dedus ca circula fara RCA ?
"Oricum sunt niste escroci cu totii asa ca alegeti pretul minim sau, mai bine, circulati cu atentie sporita, fara RCA (niste bani aruncati pe apa sambetei - cu care mai bine faceti altceva)."
De acolo am dedus

#34
Adi_Pop

Adi_Pop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 12.11.2013

View PostAdm, on 23 aprilie 2017 - 08:21, said:

...
Te orientezi dupa pret, pana la urma, desi impresia mea este ca toti s-au marlanit si merg pe plafonul maxim RCA, limitat pana pe 12 mai 2017.

Intrebare avand in vedere data de 12 mai cu palfonul maxim limitat: dupa 12 mai politele vor fi mai ieftine sau mai scumpe? Nu am fost atent la prevederile legale din ultimul timp si la piata RCA. Mie imi expira chiar pe 14 mai polita. Sa mai tin masina in garaj o saptamana si sa-mi fac RCA-ul mai tarziu? Se poate ieftini polita? Sau sa-mi iau acum in conditiile actuale? Va multumesc anticipat pentru sfaturi.

Edited by Adi_Pop, 23 April 2017 - 13:32.


#35
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Cred ca in prima faza vor exploda, dar e doar o parere...
In acest moment nu pare sa existe o concurenta reala intre asiguratori. Nici nu are cum, avand in vedere ca cumparatorul nu beneficiaza direct de produs.

#36
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,661
  • Înscris: 13.12.2006

View Postericmario, on 23 aprilie 2017 - 10:03, said:

Un pic off-topic, sper sa-mi fie iertat.

A fost prezentat la tv acum ceva vreme un caz in care instanta a spus ca politia nu are dreptul legal sa-ti ceara asigurarea.
Nu e specificat niciunde in lege explicit ca trebuie sa prezinti asigurarea.
bolduit cu rosu : dezinformare crasa. politia e cea in masura sa-ti ceara asigurarea avand in vedere ca polita aplica sanctiunea daca nu o ai :) logica nu functioneaza la unii.

esti obligat de lege sa iti faci asigurare dar nu te obliga nimeni sa o porti dupa tine atunci cand conduci. actele de purtat la tine cand esti sofer sunt : act de identitate, permis, talon, si dupa caz rovignieta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate