Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Nelamurire RCA

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#55
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Mersi de lamuriri , deci brokerul vorbea sa se afle in treaba .

#56
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006

 Baxon, on 24 aprilie 2017 - 21:42, said:

Puneti-va de acord gabrieln2016 si VipeR85 ca eu nu am inteles .
eu n-am ce sa ma pun de acord cu nimeni. eu iti spun exact ce zice legea, cand nu stiu ori caut ori tac din gura. nu-mi place sa ma cac pe mine

singura posibilitate legala de a face "azi" asigurarea RCA si de a fi "azi" asigurat e cand iti pui numere noi pe masina. altceva e cancan. textul de lege il ai mai sus

#57
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,213
  • Înscris: 04.11.2016
Daca te duci astazi 25.04.2017 si intocmesti un contract RCA data emiterii este 25.04..2017 iar valabilitatea politiei este de la 26.04.2017.
Nu confundati data emiterii cu data de la care RCA isi produce efectele. Daca iesi de la asigurator cu polita in brate si esti oprit de politie, nu vei plati amenda. In schimb, daca faci un accident pe data de 25.04.2017 pana la ora 24 esti bun de plata. Nu este nicio contradictie. Brokerul nu te-a mintit.

#58
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pff iar am dubii !! Deci e corect ce a zis brokerul .
Pai VipeR85 zice ca e " cancan " .. ?!

#59
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.09.2006
Cum adica "Daca iesi de la asigurator cu polita in brate si esti oprit de politie, nu vei plati amenda"? Eu ies acum de la asigurator si mi-am facut RCA valabil incepand cu data de 1 mai (sa zicem), si ma opreste cand circul cu masina FARA sa am RCA valabil. Eu zic ca imi pusca o amenda fara discutii.

#60
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 21.06.2012

 LuvRaluK, on 25 aprilie 2017 - 15:58, said:

Cum adica "Daca iesi de la asigurator cu polita in brate si esti oprit de politie, nu vei plati amenda"? Eu ies acum de la asigurator si mi-am facut RCA valabil incepand cu data de 1 mai (sa zicem), si ma opreste cand circul cu masina FARA sa am RCA valabil. Eu zic ca imi pusca o amenda fara discutii.
Daca NU ai RCA la masina sanctiunea este urm:2.000lei amenda, ridicare talon si placute numere inmatriculare. Grav nu?
Deci daca RCA-ul il ai expirat de ieri(24.04.2017) si tu faci alt RCA azi(25.04.20174) cu valabilitate din data de 26.04.2017 NU poti circula azi 25.04.2017. Noul RCA nefiind valabil.

#61
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,213
  • Înscris: 04.11.2016
@LuvRaluk

Dupa cum a postat cineva mai sus:

"(8) Răspunderea asigurătorului RCA începe:
a) din ziua următoare celei în care expiră valabilitatea contractului RCA anterior, pentru asiguratul care își îndeplinește obligația încheierii asigurării RCA cel mai târziu în ultima zi de valabilitate a acesteia;
Posted Image din ziua următoare celei în care s-a încheiat contractul RCA, pentru persoanele care nu aveau o asigurare RCA valabilă la momentul încheierii noii asigurări;
c) din momentul încheierii contractului RCA, dar nu mai devreme de data intrării în vigoare a autorizației provizorii de circulație sau a înmatriculării/înregistrării vehiculului, pentru vehiculele comercializate care urmează să fie înmatriculate/înregistrate."

In speta ta nu poti incheia asigurarea astazi pentru a fi valabila incepand cu 1.05.2017 pentru ca nu ai o asigurare valabila la incheierea noii asigurari. Obligatoriu, prin lege, valabilitatea va incepe din ziua urmatoare celei in care s-a incheiat contractul. Daca ai o asigurare veche care este valabila astazi si expira pe 30.04.2017 sigur ca poti incheia polita pentru a incepe de la 1.05.2017.
Inca o data va rog sa remarcati ca valabilitatea politei se refera la momentul in care incepe raspunderea asiguratorului.
Din punctul de vedere al politistului care va opreste la control, daca prezentati un contract incheiat chiar in ziua controlului, el nu va da amenda pentru ca data emiterii contractului (care este diferita de data de la care polita e valabila pentru daune) este cea de astazi, adica masina are polita intocmita la momentul controlului chiar daca asiguratorul nu va plati pagubele produse pana la ora 24.  La unii asiguratori pe chitanta apare chiar si ora la care a fost emisa polita.
Ca si incheiere, nu trebuie sa ma credeti pe cuvant. Intrebati orice asigurator si orice politist rutier si va asigur ca o sa primiti exact acest raspuns. Eu am incercat sa-l lamuresc pe initiator si eventual pe altii aflati in aceasta situatie. Totusi, prudent este ca in ziua in care v-ati facut asigurarea si nu aveti una veche mai bine nu circulati pentru ca nu o sa puteti beneficia de prevederile politei.

Va doresc o seara minunata!

Edited by gabrieln2016, 25 April 2017 - 17:37.


#62
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Daca asigurarea a expirat, data de start a valabilitatii poate fi minim peste 1 zi , maxim peste 30 zile. Poti face si o simulare pe rca-ieftin iar in dreptul sectiunii `Vreau RCA valabil de la` exista un `i` pe care daca apesi si ti se explica acelasi lucru.

Norma 39/2016 (8 dec 2016)

ARTICOLUL 13
(10) Asigurătorii RCA încheie contracte RCA a căror valabilitate începe la cel mult 30 de zile după data emiterii acesteia.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Circulatia cu o asigurare emisa azi , care este valabila de maine :

Raportandu-ma la explicatia primita de la Politia Rutiera Bucuresti (referitoare la prezentarea politei RCA) ,  politistii coroboreaza codul/regulamentul rutier cu celelalte legi (legea asigurarii/norma rca/etc) pentru ca in texte este prezenta de multe ori formularea - conform legii.

ARTICOLUL 10
(10) Dovada încheierii asigurării RCA, în cazul controalelor efectuate de către autorităţile abilitate, o constituie:
a) contractul RCA emis de către asigurătorul RCA, pentru perioada de valabilitate înscrisă;

Brokerii si anumite persoane specifica ca se poate circula din ziua emiterii politei/contractului rca (chiar daca valabilitatea ei incepe a doua zi) pentru ca politistii nu prea aplica sanctiuni daca este vorba de 1 zi (cateva ore) desi sunt indreptatiti sa o faca.

Eu nu m-as risca sa merg cu o asigurare care nu este in termenul de valabilitate.
Desi si aici sunt cateva ambiguitati/interpretari  ,nici in instanta nu stiu daca sunt sanse mari de castig .

Edited by polizei, 25 April 2017 - 19:11.


#63
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.09.2006
@gabrieln2016: eu am fost cel care a postat citatul din ordonanta, si nu l-am inteleg gresit. Acolo e data durata minima, nu maxima.
Poti incheia linistit o asigurare RCA valabila din 15 mai daca vrei, tu neavand azi 25 aprilie RCA valabil, nu te impiedica nici o lege (110% sigur).
Partea bolduita de tine se refera la evitarea situatiei in care cineva care NU are RCA valabil produce un accident si dupa accident fuge repede si isi face RCA.

#64
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006

 gabrieln2016, on 25 aprilie 2017 - 17:16, said:

Din punctul de vedere al politistului care va opreste la control, daca prezentati un contract incheiat chiar in ziua controlului, el nu va da amenda

eu sunt politist, si daca in 25.04.2017 tu imi prezinti o asigurare RCA incheiata in 25.04.2017 pentru o masina care nu are numere noi pe ea si nu mai ai o alta polita RCA care sa expire in 25.04.2017 eu iti dau amenda pentru faptul ca atunci cand te-am oprit nu ai facut dovada ca esti asigurat.

 polizei, on 25 aprilie 2017 - 18:59, said:

Brokerii si anumite persoane specifica ca se poate circula din ziua emiterii politei/contractului rca (chiar daca valabilitatea ei incepe a doua zi) pentru ca politistii nu prea aplica sanctiuni daca este vorba de 1 zi (cateva ore) desi sunt indreptatiti sa o faca.
ba se aplica sanctiuni..ca nu stii tu cand si cate sanctiuni sunt aplicate asta nu inseamna ca nu se intampla. si nici un politist intreg la minte nu va da drumu unui sofer fara polita RCA valabila fara amenda...pentru ca e abuz in serviciu, se demonstreaza usor si isi poate pierde serviciul.

Edited by Dany_Darke, 26 April 2017 - 06:35.
limbajul


#65
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 bazucker2009, on 23 aprilie 2017 - 07:50, said:

Am si eu o intrebare legata de Asigurarea RCA, saptamana viitoare urmeaza sa o reinoiesc si m-ar interesa la ce firma imi recomandati sa o fac, cel mai ieftin e la City Insurance dar nu stiu cat de ok sunt, anul trecut am avut la Allianz Tiriac, voi ce imi recomandati? Nu am avut nicio dauna pana acum si sper ca nici pe viitor sa nu am.
RCA-ul nu e pentru tine....e pentru cel pe care-l lovesti....daca nu stiai......

#66
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

 VipeR85, on 25 aprilie 2017 - 21:51, said:

ba se aplica sanctiuni..ca nu stii tu cand si cate sanctiuni sunt aplicate asta nu inseamna ca nu se intampla. si nici un politist intreg la minte nu va da drumu unui sofer fara polita RCA valabila fara amenda...pentru ca e abuz in serviciu, se demonstreaza usor si isi poate pierde serviciul.
Exact asta am spus si eu....ca se aplica.(de asta nu am recomandat circulatia cu o asigurare ca nu e in termenul de valabilitate) Intr-adevar nu prea stiu cate sunt aplicate la nivel national....dar stiu situatia de la mine din oras. Ce am scris mai sus sunt exact vorbele unei cunostine - fost sef la Politia Rutiera.

Quote

Rca-ul nu e pentru tine....e pentru cel pe care-l lovesti....daca nu stiai......
RCA-ul este in primul rand pentru tine ca sofer/proprietar deoarece :

1. Iti doresti ca problema sa se rezolve rapid.(comunicare , programare, etc)
2. Iti doresti ca asiguratorul sa fie unul corect si sa nu va acuze de frauda/inscenarea accidentului (cum facea Carpatica in unele cazuri)
2. Iti doresti ca pagubitul sa nu te sicaneze pe telefon , pe la usa sau sa te `tarasca` prin instanta pentru ca problema nu este rezolvata .
3. Iti doresti ca in cazul in care ai produs un accident prin neacordare de prioritate , pagubitul sa accepte intelegerea amiabila ca sa te scuteasca de amenda si retinerea permisului ( unii pagubiti daca vad ca ai o asigurare ieftina/problematica este posibil sa nu accepte intelegerea amiabila)

Edited by polizei, 12 May 2017 - 19:48.


#67
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006

 polizei, on 12 mai 2017 - 19:36, said:


3. Iti doresti ca in cazul in care ai produs un accident prin neacordare de prioritate , pagubitul sa accepte intelegerea amiabila ca sa te scuteasca de amenda si retinerea permisului ( unii pagubiti daca vad ca ai o asigurare ieftina/problematica este posibil sa nu accepte intelegerea amiabila)
ori ca mergi pe amiabila ori ca face politistul proces-verbal....tot la asiguratorul RCA ajungi. nu e ca si cum daca nu accepti amiabila te despagubeste politia :)

#68
bazucker2009

bazucker2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 09.06.2013
Multumesc baieti pentru sfaturi, in final am ales Omniasig.

#69
gabrolio

gabrolio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,247
  • Înscris: 01.07.2007
Tocmai mi-am reinnoit polita rca si de la clasa B14 (anul trecut) acum am clasa B8, iar brokerul de asigurare mi-a spus ca asiguratorii nu au crescut preturile, dar au plafonat bonusul la clasa B8. Astfel, am platit o diferenta de 130 lei in plus fata de anul trecut. E o noua gaselnita a firmelor de asigurare pentru a creste pretul politelor si cu siguranta pana la sfarsitul anului mai urmeaza o usoara crestere a tuturor preturilor rca. E o masura impusa de ASF, sau fiecare asigurator isi face singur regulile?

#70
valio_32

valio_32

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.11.2014
Sper sa nu fiu off topic, dar sa nu mai incep altul va axpun o situatie:
Am fost lovit in parcare pe partea stanga, am facut toate demersurile pentru reparatia masinii, mi s-a intocmit de catre inspectorul de daune Documentul de introducere in reparatie a vehicululul, dar problema e alta: cel care m'a pleznit e asigurat la City Insurance si n-am găsit deocamdata niciun Service auto care sa lucreze cu ei fiindcă sunt rau-platnici ( sau mai rau, falimentari)
Ce ma intereseaza pe mine este valabilitatea documentilui constatator de daune, (unii zic trei ani, altii 30 de zile) in ideea ca poate , pe parcurs, gasesc un Service curajos sa-mi repere masina
Rog colegii de forum mai documentati sau pățiți, sa ma lamureasca si pe mine

#71
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Teoretic ar trebui sa repari masina in reprezentanta si apoi acestia sa-si recupereze plata de la asigurator . Despre ce masina e vorba totusi ?

#72
valio_32

valio_32

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.11.2014
E Dacia Logan, dar se feresc toti de City Ins. Ideea e ca s-ar putea ca valabilitatea constatarii daunei sa fie de doar 30 de zile, asa am inteles pe la unii, si termenul ar expira pe 28 iulie, peste 11 zile. Service Dacia de la mine ma tot amana sub pretextul ca n-au vopsitor, alt atelier - ca-s aglomerati   Şi ma gandesc ca asteapta sa treaca data respectiva pentru a motiva refuzul.
Alta reprezententa Dacia mi-a spus clar ,ca nu repera nimic de la City...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate