Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Buton "dislike" cu ascunderea postarii la o anume balanta negativa.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
80 replies to this topic

#19
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,627
  • Înscris: 07.02.2003

View Postg_force, on 21 aprilie 2017 - 19:50, said:

As vedea-o ca pe o necesitate, macar pentru numite threaduri care predispun la flame si care sunt terenul "activistilor" diverselor cauze,  existenta unui buton "dislike" si a unei functii de ascunderea postarii daca relizeaza o balanta negativa intre like\dislike.
Nu e necesar, nu trebuie promovata ura.

#20
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,451
  • Înscris: 02.09.2016
Se poate implementa ? la cinci ( 6,7,8, etc.) apasari ale butonului dislike sa dispara textul , comentariul  si sa ramana doar un semn  ( - ) care sa te avertizeze ca exista un comentariu...
La cinci dislike de pe cinci adrese de IP  diferite ( sau in functie de setari la 10 sau 20 ...) sa nu mai apara textul... daca doresti sa vezi textul apesi pictograma  , semnul ( - ) si textul/comentariul apare...cand mai multe persoane apasa dislike sa dispara comentariul sau mai bine zis ,,sa se ascunda,, spoiler etc.Am vazut undeva dar nu gasesc acuma ...

#21
g_force

g_force

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 03.08.2004

View Postandreic, on 21 aprilie 2017 - 21:56, said:

Nu e necesar, nu trebuie promovata ura.
Nu vad legatura intre promovarea urii si displacerea unui post.

#22
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

View Postg_force, on 21 aprilie 2017 - 21:51, said:

Tonul tau este provocator si intr-un mod voalat imi transmite mesajul "tu esti prost si eu sunt destept".


Tot așa poți să dai de o grămadă de prosti, care fac miuța cu unul mai deștept ca ei, din dislike :)
Subiectivismul este calea cea mai buna ca să greșești.

View Postg_force, on 21 aprilie 2017 - 22:09, said:


Nu vad legatura intre promovarea urii si displacerea unui post.

Poti sa ma crezi, există multă ură în lumea asta, multe frustrări, pentru nimic.

#23
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postadisluc, on 21 aprilie 2017 - 21:58, said:

Se poate implementa ? la cinci ( 6,7,8, etc.) apasari ale butonului dislike sa dispara textul , comentariul  si sa ramana doar un semn  ( - ) care sa te avertizeze ca exista un comentariu...
La cinci dislike de pe cinci adrese de IP  diferite ( sau in functie de setari la 10 sau 20 ...) sa nu mai apara textul... daca doresti sa vezi textul apesi pictograma  , semnul ( - ) si textul/comentariul apare...cand mai multe persoane apasa dislike sa dispara comentariul sau mai bine zis ,,sa se ascunda,, spoiler etc.Am vazut undeva dar nu gasesc acuma ...

Pe bloguri.
O porcarie, si poate fi abuzata usor.

#24
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007
Eu consider ca adminul a explicat destul de clar de ce nu e nevoie de butonul in cauza.
Sistemul de reputatie poate functiona DOAR pe saituri unde nu prea conteaza comentariile, gen cel al publicatiilor, televiziunilor s.a.

#25
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,627
  • Înscris: 07.02.2003

View Postg_force, on 21 aprilie 2017 - 22:09, said:

Nu vad legatura intre promovarea urii si displacerea unui post.
Pentru ca lucrurile scapa de sub control in lumea reala. De aia nici FB nu va mai implementa ideea asta.

#26
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
E cea mai mare tampenie sa faci asa ceva... practic nu vei face decat sa strici usability la un site... sa trebuiasca sa dai zeci de clickuri sa citesti comentariile de pe o pagina... in plus o sa vezi cum comentariile ok care nu exprima decat o opinie vor fi ascunse de activisti care sunt grupati si voteaza la ordin... vezi exemplul Hotnews.

Edited by rumlegok, 21 April 2017 - 23:32.


#27
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Bine-bine, "dislike" nu se poate, dar eu aș vrea măcar să traducem butonul de "like", în ceva de genul:
- Plăcut!
- Pupic!
- Iubesc!
- Bravo!

#28
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,395
  • Înscris: 06.02.2008

View Postg_force, on 21 aprilie 2017 - 19:50, said:

As vedea-o ca pe o necesitate, macar pentru numite threaduri care predispun la flame si care sunt terenul "activistilor" diverselor cauze,  existenta unui buton "dislike" si a unei functii de ascunderea postarii daca relizeaza o balanta negativa intre like\dislike.
Consider ca cele doua  ar ajuta la tinerea departe a "scandalagiilor" de profesie si evitarea disputelor fara sens.
Balanța aia ar trebui să aibă și un contor de timp, nu? Că dacă ai ghinionul să-ți citească postarea repede vreo doi care-ți dau dislike ai pus-o. Bilanțul să se facă o dată la 10 ani, de exemplu. Și dacă ai bilanț negativ pe totalul postarilor să-ți fie șters și contul :))

#29
Ghici_Cine

Ghici_Cine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 17.08.2009

View Postrumlegok, on 21 aprilie 2017 - 23:32, said:

E cea mai mare tampenie sa faci asa ceva... practic nu vei face decat sa strici usability la un site... sa trebuiasca sa dai zeci de clickuri sa citesti comentariile de pe o pagina... in plus o sa vezi cum comentariile ok care nu exprima decat o opinie vor fi ascunse de activisti care sunt grupati si voteaza la ordin... vezi exemplul Hotnews.
^this

Imaginați-vă cum vor arăta topic-urile din Poiană sau din secțiunea Spiritualitate și religie. 3-4 posturi ascunse / pagină.
E bine așa cum e.

Edited by Ghici_Cine, 22 April 2017 - 02:11.


#30
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005


View Postg_force, on 21 aprilie 2017 - 21:51, said:


Tonul tau este provocator si intr-un mod voalat imi transmite mesajul "tu esti prost si eu sunt destept".
Daca  as fi crezut ca nu ai inteles ti-as fi explicat, dar tu de fapt cauti scandal.



Nu-mi aduc aminte sa fi existat buton "dislike",  "Up vote" este echivalentul lui "like".


Cui le zici tu  "fulgi de zapada"?
Si ce face YouTube cu ei?
Eu incerc sa fiu cat mai direct. Ce tot o ardeti cu "voalat"?Sistemul descris de tine este pentru comunitati unde nu exista moderatori sau unde aceștia sunt puțini în comparație cu numărul de posturi pe subiect.
Da de vremea când era Courage admin îți amintești? +/- la profil, și trebuia să justifici votul.
Nimănui, eu am comparat un sistem cu altul. Le sufla in bors.



** posturi pe minut pe un singur topic

#31
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011

View Postgladiatore, on 21 aprilie 2017 - 20:17, said:

In loc de acel buton , propun sa se deschida o arie libera , unde cei mai '' focosi '' sa mearga si sa se injure intre ei cat vor , fara sa fie penalizati . Cred ca multi am sta pe acolo sa vedem cum decurg ostilitatile . Posted Image)))))
Eu propun asta de ani de zile.. Să se numească "secţia psihiatrie". :coolspeak:

View Postadisluc, on 21 aprilie 2017 - 21:58, said:

Se poate implementa ? la cinci ( 6,7,8, etc.) apasari ale butonului dislike sa dispara textul , comentariul  si sa ramana doar un semn  ( - ) care sa te avertizeze ca exista un comentariu...
La cinci dislike de pe cinci adrese de IP  diferite ( sau in functie de setari la 10 sau 20 ...) sa nu mai apara textul... daca doresti sa vezi textul apesi pictograma  , semnul ( - ) si textul/comentariul apare...cand mai multe persoane apasa dislike sa dispara comentariul sau mai bine zis ,,sa se ascunda,, spoiler etc.Am vazut undeva dar nu gasesc acuma ...
Şi asta cu adresele ip e o aiureală, s-a mai discutat de ce..

#32
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Postbenis, on 22 aprilie 2017 - 06:25, said:

Eu propun asta de ani de zile.. Să se numească "secţia psihiatrie". Posted Image
Eu inca n-am vazut nebuni sa se duca singuri,de buna voie, la psihiatrie
ON:Ca sa-i descurajezi pe aia "rai",la peste 3-4-5 puncte de avertizare sau cate vreti voi,la fiecare postare sa i se aplice impricinatului sistemul "captcha"  pana la expirarea punctelor
P.S.iar moderatorilor cu puncte de avertizare sa dezlege cate o integrama la fiecare postarePosted Image

Edited by daniMMM, 22 April 2017 - 10:03.


#33
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017

View Postg_force, on 21 aprilie 2017 - 19:50, said:

As vedea-o ca pe o necesitate, macar pentru numite threaduri care predispun la flame si care sunt terenul "activistilor" diverselor cauze,  existenta unui buton "dislike" si a unei functii de ascunderea postarii daca relizeaza o balanta negativa intre like\dislike.
Consider ca cele doua  ar ajuta la tinerea departe a "scandalagiilor" de profesie si evitarea disputelor fara sens.
Cea mai mare tampenie!

Adica astia ca tine ar vrea sa ramana doar posturile pe placul majoritatii, iar adevarurile neconvenabile sa aiba acelasi statut cu trolling-ul.

:puke:

#34
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017

View Posttomaso, on 21 aprilie 2017 - 21:34, said:

Principalul avantaj pe care îl văd ar fi faptul că fiecare user ar putea recepționa și feedback negativ, nu doar pozitiv.
Și - cred - că acest lucru ar fi pozitiv, pentru că fiecare ar înțelege ce fel de posturi sunt deranjante pentru ceilalți.  
E foarte usor sa-ti dai seama care posturi sunt privite negativ, ca oricum ai feedback(eu imi dau seama si fara feedback, stiu cum gandeste gloata)

Insa, ar duce la cezura oricaror posturi care nu sunt pe placul gloatei. Tie spre exemplu ti-ar fi ascunse posturile in care iei apararea lenutei si in care acuzi binomul & co., caci populimea "stie" ca kovesi e "sfanta si lupta impotriva coruptiei", toti politicienii ie corupti, samd.

#35
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View Posttomaso, on 21 aprilie 2017 - 21:34, said:

Principalul avantaj pe care îl văd ar fi faptul că fiecare user ar putea recepționa și feedback negativ, nu doar pozitiv.
Și - cred - că acest lucru ar fi pozitiv, pentru că fiecare ar înțelege ce fel de posturi sunt deranjante pentru ceilalți.  
Si destui ar marşa pe asa ceva.


View Postretele, on 21 aprilie 2017 - 23:37, said:

Bine-bine, "dislike" nu se poate, dar eu aș vrea măcar să traducem butonul de "like", în ceva de genul:
- Pupic!
Ei, nu, lasati !

#36
isisceanoua

isisceanoua

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,873
  • Înscris: 18.04.2015

View Posttomaso, on 21 aprilie 2017 - 21:34, said:

Nu mă pricep la partea tehnică și nu pot da sugestii, dar dacă ar exista posibilitatea realizării vreunui script sau vreo drăcovenie din aceasta, ar fi o mare realizare.

Principalul avantaj pe care îl văd ar fi faptul că fiecare user ar putea recepționa și feedback negativ, nu doar pozitiv.
Și - cred - că acest lucru ar fi pozitiv, pentru că fiecare ar înțelege ce fel de posturi sunt deranjante pentru ceilalți.  

Nu cred că ascunderea postului ar fi utilă și cred că efortul de scriere al softului necesar ar fi mult prea mare raportat la rezultat.
Însă pentru fiecare user, cred eu, ar fi utilă această ”oglindă”.

Sper ca iti dai seama ca totul ar fi subiectiv si nu obiectiv si ca  s-ar putea ca ,,oglinda,, de care vorbesti sa fie una  neconforma cu realitatea,ci doar cu sictirul unora fata de un anumit user indiferent de calitatea postarilor.

View Postretele, on 21 aprilie 2017 - 23:37, said:

Bine-bine, "dislike" nu se poate, dar eu aș vrea măcar să traducem butonul de "like", în ceva de genul:
- Plăcut!
- Pupic!
- Iubesc!
- Bravo!

Te-ai dilit! Ma scuzati..

Edited by isisceanoua, 22 April 2017 - 12:27.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate