Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Pareri Dacia Duster

- - - - -
  • Please log in to reply
392 replies to this topic

#217
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dupa 8 ani raman la parerea ca Duster=4x4. Pentru 4x2 sunt alte masini cu mult mai faine !

@alllecku inainte sa iei decizia finala iti recomand sa faci un DT si cu 4x4. Pe ceva drumuri neasfaltate.

Eu unul am luat Duster tocmai pentru calitatile lui in off-road ocazional.

Edited by bumpocbum, 12 December 2019 - 17:05.


#218
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,224
  • Înscris: 04.11.2016

 alllecku, on 11 decembrie 2019 - 16:08, said:

Sunt in cautarea unui asa zis SUV mai mult pentru oras in special pentru pozitia mai inalta la volan. Mi-a atras atentia Dacia Duster, asa ca am fost la un DT zilele trecute. Am mers cu 1.3 TCe 150 4x2. Cred ca  as putea caracteriza aceasta masina ca fiind una interesanta. Motorul este foarte fainut. intr-o depasire in deal de la 110 km/h am urcat pana spre 135km'h fara prea mare efort. Mentionez ca eram 3 oameni in masina, iar eu fac (,) cat doi.  Silentios, chiar si la viteza mare. Au un plus din partea mea cei de la Dacia/Renault pentru o insonorizare mult mai buna decat in trecut. Cutia de viteze agata putin cand schimbi din 2 in 3, dar probabil ca te obisnuiesti. Masina are ruliu, lucru cu care nu prea sunt obisnuit, deoarece eu vin de pe o berlina.

Acum stau si ma gandesc daca am nevoie de 4x4 sau 4x2 este suficient, mai ales ca merg mai mult in oras. Plus ca portbagajul este mai mic la 4x4. Consumul creste. In acele 3 sau 4 zile de iarna, cand e greu sa te misti prin oras, cred ca merge si 4x2 fara probleme....................
In banii astia eu as lua in calcul si ceva de la Suzuki, Vitara sau SX4-S Cross.
Uite aici un review, poate te ajuta in luarea unei decizii:

https://www.turatii....6-4x2-prestige/

Edited by gabrieln2016, 12 December 2019 - 17:19.


#219
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
La un moment dat, când s-a lansat Dacia Duster, pe forumul ăsta a fost unul dintre cele mai mizerabile threaduri de pe softpedia, cel despre Dacia Duster, când niște mizerabilii atacau Dacia Duster. Acei mârșavi ar trebui să știe că mașinile de import la care făceau ei reclamă scot valuta din țară pe când producția de Dacii aduc valută în țară. Dacă nu erau uzinele Dacia, Euro era acum 50 de lei. Pe lângă mașini, care nu sunt 100% necesare în viața unui om România importă și cele necesare traiului de zi cu zi.
Nu vreau flame, nu voi mai posta pe acest thread decât după ce îmi voi lua un Duster, aștept un anumit model automat. Am Land Rover acum. Dacă mai e vreun moderator de pe vremea aia, să stea în banca lui și să facă reclamă în continuare la mașinile de import pentru care e plătit. Nu moare Dacia că face el anti-reclamă pe un forum.

O dedicație pentru ei și nu numai:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0v8baJhBq28?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by XrainX, 11 January 2020 - 14:17.


#220
rocaddy

rocaddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 11.03.2007
Super reclamă pentru Duster, bravo Atilla si Kinga pentru curaj !
Toată povestea e pe Youtube , Atilla si fiul au ajuns anul trecut la Vladivostok cu un Logan 1.4 sh de prin 2005..

Edited by rocaddy, 11 January 2020 - 22:34.


#221
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sa ajungi cu un Duster Diesel tocmai la  Oymyakon/Siberia trecand prin zone cu -60 grade C chiar este o aventura faina !

Bravo Atilla si Kinga . Bravo Dacia !

Edited by bumpocbum, 13 January 2020 - 14:06.


#222
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 TruculMagic, on 09 aprilie 2017 - 16:52, said:


Hai sa nu exageram. Si de multe ori unele modele au standard mai multe dotari ca dusterul full. As alege oricand un Vitara.


Uite ca s-au schimbat putin treburile Posted Image

Ce ati alege intre Duster prima generatie 1.5dci 4x4 si Grand Vitara 1.9 diesel tot 4x4 ? Undeva la 6k euro.

#223
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dusterele din prima generatie consuma destul de mult. Sunt izolate fonic destul de slab. Abia dupa primul facelift au redus consumurile si au antifonat masina mai bine....

#224
QAZ

QAZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 18.09.2003

 TruculMagic, on 20 februarie 2020 - 22:53, said:



Uite ca s-au schimbat putin treburile Posted Image

Ce ati alege intre Duster prima generatie 1.5dci 4x4 si Grand Vitara 1.9 diesel tot 4x4 ? Undeva la 6k euro.

Ph2 adica 2014++ 1.5dci 4x4.

#225
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postbumpocbum, on 21 februarie 2020 - 12:16, said:

Dusterele din prima generatie consuma destul de mult. Sunt izolate fonic destul de slab. Abia dupa primul facelift au redus consumurile si au antifonat masina mai bine....

Cat de mult consuma ? E totusi un 1.5dci. La 6k doar din prima generatie. E motor mai ok, euro 5, fara AdBlue.

View PostQAZ, on 21 februarie 2020 - 15:46, said:


Ph2 adica 2014++ 1.5dci 4x4.

Ph1...

#226
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019

View PostTruculMagic, on 20 februarie 2020 - 22:53, said:




Uite ca s-au schimbat putin treburile Posted Image

Ce ati alege intre Duster prima generatie 1.5dci 4x4 si Grand Vitara 1.9 diesel tot 4x4 ? Undeva la 6k euro.
Ph1 am intalnit sa intre curentul in aer pe la chedere de imi ingheta piciorul stang. Etajarea cutiei mi se pare execrabila pe toate generatiile, si tocmai am mers cu una fabricata anul asta. Ph1-2 este crima la peste 3000 rpm , zici ca sare motorul prin capota, astea noi duc si 4500 !
Parerea mea este sa mergi cu fiecare, minim 100 de km !
Subiectiv as zice vitara, comfortul la duster PH1-2 este ca si inexistent.
In offroad nu am idee cum se comporta fiecare !

#227
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Ma gandeam ca e intretinerea mai ieftina, vad ca unii se plang ca au piese scumpe, ca daca le fortezi un pic in off-road usor decupleaza sistemul 4x4 si intra in protectie, ca au consum mare, etc... nu mai stiu ce sa cred. O sa fie ca o a2-a masina, sa inlocuiasca un pick-up care consuma cam 8% la mers normal. Daca dusterul cu 1.5dci scoate 7% consum mediu sau 8%, pai mai bine raman cu pick-up ul 2.5. Nu o sa fie folosita la deplasari cu viteza mare. Nu stiu cum e cu Vitara la fiabilitate. Cred ca o sa fac un test drive cu ambele.

#228
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
Consumul este cam pe acolo, in exterior si forja intre 6,5-7 ! Piesele nu au cum sa coste mai mult decat la pick-up si mai ai si diferenta de impozit. Problema e ca daca vrei sa cari cu ea iti trebuie remorca.
Cel mai bine faci calculele pe hartie !

#229
nolo1

nolo1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.02.2020

View PostTruculMagic, on 20 februarie 2020 - 22:53, said:



Uite ca s-au schimbat putin treburile Posted Image

Ce ati alege intre Duster prima generatie 1.5dci 4x4 si Grand Vitara 1.9 diesel tot 4x4 ? Undeva la 6k euro.

Dca as lua masina la mina a doua, as alege GV cu ochii inchisi. Insa intre noul Vitara si noul Duster, am ales Duster.
De fapr si intre Grand Vitara si noul Vitara tot pe cel vechi l-as alege :))

#230
QAZ

QAZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 18.09.2003

View PostTruculMagic, on 28 februarie 2020 - 09:41, said:

Ma gandeam ca e intretinerea mai ieftina, vad ca unii se plang ca au piese scumpe, ca daca le fortezi un pic in off-road usor decupleaza sistemul 4x4 si intra in protectie, ca au consum mare, etc... nu mai stiu ce sa cred. O sa fie ca o a2-a masina, sa inlocuiasca un pick-up care consuma cam 8% la mers normal. Daca dusterul cu 1.5dci scoate 7% consum mediu sau 8%, pai mai bine raman cu pick-up ul 2.5. Nu o sa fie folosita la deplasari cu viteza mare. Nu stiu cum e cu Vitara la fiabilitate. Cred ca o sa fac un test drive cu ambele.

Sare din lock cand este uzat ambreiajul din grup. La ph1 se mai intampla treaba asta aiurea (problema soft) la ph2 sare doar cand are uzura mare.

#231
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008
De ce SL BlueLine 4WD cu climă și încălzire în scaune este mai ieftină decât Prestige 4WD? Posted Image

Edited by KyKyKyKy, 12 June 2020 - 00:02.


#232
Therockstar

Therockstar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,194
  • Înscris: 07.03.2016
Prestige nu e gama lor de top?

#233
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,970
  • Înscris: 06.04.2007

 KyKyKyKy, on 12 iunie 2020 - 00:02, said:

De ce SL BlueLine 4WD cu climă și ĂŽncălzire ĂŽn scaune este mai ieftină decât Prestige 4WD? Posted Image
Si la gama Logan/Sandero e la fel.
Un BlueLine sau Stepway mai dotat decat un Prestige iese mai ieftin.
Numa Reno stie de ce

#234
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008

 Therockstar, on 12 iunie 2020 - 00:18, said:

Prestige nu e gama lor de top?

E varianta full option, gen
Doar că la BlueLine are ceva aparte:conducte pentru cei din spate, lucru pe care nicio altă echipare nu o are

 Octavian___, on 12 iunie 2020 - 09:05, said:


Si la gama Logan/Sandero e la fel.
Un BlueLine sau Stepway mai dotat decat un Prestige iese mai ieftin.
Numa Reno stie de ce

Am dat e-mail la Dacia. Poate vor oferi ceva interesant

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate