Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Natural sau nu

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1224 replies to this topic

#37
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Ne intoarcem la subiectul topicului? Cu doua exemple relativ evidente, din punctul meu de vedere, dar sunt curios si ce ziceti voi:

Ulisses Jr
[ https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/42/22/55/42225552a182ae7bdf0da90dec906197.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Simeon Panda

[ https://www.bodybuilding.com/fun/images/2015/simeon-pandas-6-rules-of-muscle-growth-graphics-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Amandoi se jura ca sunt naturali, amandoi au castigat concursuri la care au facut teste antidoping. Singura problema, au cam aceleasi dimensiuni ca Arnold, care a recunoscut ca se ajuta de testosteron.

#38
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,665
  • Înscris: 24.10.2015
Un lucru specific celor care iau steroizi e ca li se formeaza un aspect de taur. Trapezul, deltoizii, spatele si pieptul superior cresc foarte mult.Uite la Ulisse ce spate are. Pentru mine,din aceste poze, e evident ca-s dopati.

#39
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 12.07.2010

 retele, on 11 aprilie 2017 - 12:12, said:

Nu sesizezi nicio diferență între a mânca un kil de carne care conține 10 gr. de creatină sau a lua o linguriță de creatină obținută în laborator?

Nu. Care e? In afara de faptul evident ca e foarte greu si foarte scump sa mananci 1 kg de carne pe zi.

#40
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017

 miromulus, on 11 aprilie 2017 - 21:21, said:

Amandoi se jura ca sunt naturali, amandoi au castigat concursuri la care au facut teste antidoping. Singura problema, au cam aceleasi dimensiuni ca Arnold, care a recunoscut ca se ajuta de testosteron.
Testele alea sunt cam apa de ploaie... se fac dupa markeri invechiti, si in plus multi din ei nu mai apar dupa X zile... deci daca a bagat in el acum 1 an ceva depistabil, la testul de anul asta apare curat..
Banii multi la suplimente din astea se fac tocmai din capacitatea de a fi nedetectati la teste... si cand ajung pe lista neagra, ei deja lanseaza produs nou care nu apare pe lista neagra.

Edited by rumlegok, 12 April 2017 - 13:04.


#41
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

 rumlegok, on 12 aprilie 2017 - 13:04, said:

Testele alea sunt cam apa de ploaie...

Evident. De aici si topicul curent, unde ne dam cu parerea pe oameni care au trecut testele. Daca mergem mai departe cu el, vi l-as propune pe Matt Ogus, alt youtuber foarte cunoscut.

[ https://i.ytimg.com/vi/iRcSnRSr_so/maxresdefault.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ca idee, pe Matt l-am vazut avand perioade lungi de bulking, in care nu arata deloc asa de bine definit, chestie care ma face sa cred ca ar putea fi natural. Sunt curios ce ziceti si voi.

[ https://i.ytimg.com/vi/O4VKYyOk24I/maxresdefault.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by miromulus, 12 April 2017 - 13:13.


#42
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015
Naturali sau nu ? O analiza  in functie de FFMI - fat free mass index

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-he7UZXfPH0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ca-l6stQbXc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ce se intampla dupa ce culturisti cunoscuti s-au retras si au renuntat la steroizi

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iYVzr0Qbs6c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cum arata un natural

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CqhUgKoF7eA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by entry, 12 April 2017 - 17:54.


#43
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,665
  • Înscris: 24.10.2015

 miromulus, on 12 aprilie 2017 - 13:09, said:



Evident. De aici si topicul curent, unde ne dam cu parerea pe oameni care au trecut testele. Daca mergem mai departe cu el, vi l-as propune pe Matt Ogus, alt youtuber foarte cunoscut.

[ https://i.ytimg.com/vi/iRcSnRSr_so/maxresdefault.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ca idee, pe Matt l-am vazut avand perioade lungi de bulking, in care nu arata deloc asa de bine definit, chestie care ma face sa cred ca ar putea fi natural. Sunt curios ce ziceti si voi.

[ https://i.ytimg.com/vi/O4VKYyOk24I/maxresdefault.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Arata foarte bine tipul, in pozele unde-i mai rotunjor pare destul de natural, cu multa munca obtii asa corp. In pozele unde-i foarte uscat nustiu ce sa zic, posibil ca s-a ajutat cu ceva. O sa incerc si eu degraba o definire sa vad cum e. In orice caz asa fibrat si sa-ti mentii muschii si forta e foarte e dificil.

#44
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

 vinciun, on 12 aprilie 2017 - 18:19, said:

In pozele unde-i foarte uscat nustiu ce sa zic, posibil ca s-a ajutat cu ceva.

Am o banuiala ca niciunul nu scapa de diuretice.

#45
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,122
  • Înscris: 03.12.2005

 vinciun, on 12 aprilie 2017 - 18:19, said:

Arata foarte bine tipul, in pozele unde-i mai rotunjor pare destul de natural, cu multa munca obtii asa corp. In pozele unde-i foarte uscat nustiu ce sa zic, posibil ca s-a ajutat cu ceva. O sa incerc si eu degraba o definire sa vad cum e. In orice caz asa fibrat si sa-ti mentii muschii si forta e foarte e dificil.

stai linistit ca multi se mai ajuta si de Photoshop :)

#46
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,855
  • Înscris: 06.10.2008

 vinciun, on 08 aprilie 2017 - 21:11, said:

As vrea sa discutam aici despre sportivi, cuturisti, actori sau ce mai vreti voi care pretind ca-s naturali insa par suspecti.

Felicitari pentru acest topic! Am vrut si eu mai demult sa incep unul  identic doar ca am avut ceva retineri tocmai din cauza trollilor, a postacilor de serviciu sau a celor cu pareri neavizate cat de putin. M-am saturat, pe aria asta, de mincinosi gen:

 Topp, on 26 martie 2017 - 22:33, said:

Am avut candva la biceps 48-49 cm, la 183 inaltime.
Eram tanar. Am studiat toate revistele de specialitate pe atunci. Fara steroizi. Suplimente, da, incepand de la  creatina cu dextroza pana la cele pentru slabit sau definire.
si de persoane gen Bob493, lil debul etc  care desi nu au realizat ceva deosebit in domeniu cred cu tarie in continuare ca acel obiectiv e usor de realizat si e accesibil tuturor, la orice ora, mai pe romaneste cred ca tot ce zboara se mananca. Cand le ceri lamuriri  se dau  la fund si ignora ceea ce i-ai intrebat direct asa cum probabil o sa fie si cazul lui Bob493 la intrebarea mea de mai jos.
  Pe de alta parte am un respect deosebit pentru parerile lui JurasikMan, Takillya, crisstonne, Vinciun, lion, overseas, pareri echilibrate, logice, plauzibile, documentate si derivate in mare parte din experienta personala de ani de zile!

Referitor la subiect, as vrea sa aflu si datele antropometrice: brat, torace, talie, coapse si de asemenea ce alte recorduri de forta a mai stabilit.
Asa cum spunea colegul miromulus, Rudy Coia acesta, e in zona in care se poate obtine un fizic de acest nivel natural, zona in care te afli si tu Vinciun. Eu personal, cred, ca pe ici pe colo a mai "scapat" cate un Winstrol sau cate un Anavar ca sa ajunga si ca sa se mentina la acest nivel. Bratele alea sunt dubios de mari desi pot fi rezultatul unui genetic deosebit pentru brate. Umerii cam dezvoltati, pieptul imens desi am vazut persoane cu piept mare si 38 in brat, spatele slab fata de restul grupelor.

 Bob493, on 08 aprilie 2017 - 21:25, said:

Si ce anume ti se pare asa dubios la el? Corpul acela e perfect realizabil cu alimentatie si antrenament puse la punct, nu vad nimic exagerat acolo.
Ai reusit tu sa realizezi un fizic de acest nivel si o forta asemanatoare? ti se pare asa de simplu si realizabil, aproape predictibil urmand niste pasi simpli? crezi ca totul sta in alimentatie si antrenament? daca totul statea in alimentatie si antrenament vedeai numai de alde Arnold pe strada. Sunt foarte multi care se tin de alimentatie si se antreneaza corect dar nu reusesc mare lucru. Stii de ce?

 Claudiu998, on 08 aprilie 2017 - 21:27, said:


Un bun exemplu(de natural) e Lazar Angelov(parerea mea) are si masa, dar e definit. Poti sa ai si gena lui Hercule, a lu' schwarzenegger daca atat poate geneticu tau atat duce. Cand nu mai creste il cresti fortat.
In 5 ani de sala constanta si o alimentatie corecta poti sa ajungi ca tipul din poza.
Ai inceput bine, dar la final ai dat cu mucii in fasole. Daca afirmi asa ceva, ca Angelov e natural, inseamna ca ori nu ai nici o treaba cu acest aspect ori ca realizarile tale in domeniu au fost asa de slabe incat parerea ta nici nu ar trebui sa conteze. Te intreb si pe tine: ai reusit tu in 5 ani sa ajungi la asa nivel? ai vreun prieten care a reusit asta natural?

 Mariusvlad2, on 09 aprilie 2017 - 09:24, said:

Cu siguranta ca se poate.E nevoie de o disciplina de fier in tot ce faci: alimentatie, odihna si antrenament.
In 2 ani toate acestea fac diferanta.
Ce sigur esti tu! de unde stii? ai incercat si ai reusit? tu parca acum ceva vreme cereai sfaturi la nivel de incepatori si acum vad ca emiti pareri de parca ai avea 10 ani de experienta.

 vinciun, on 09 aprilie 2017 - 10:38, said:

Eu zic ca-i aproape  imposibil sa arati asa natural. Am spus aproape pentru ca poate exista o exceptie sau doua. E foarte greu pe cale naturala sa ajungi la asa nivel scazut de grasime corporala pastrand asa muschi mari.

Dupa un anumit nivel trebuie foarte multa munca si disciplina ca sa mai progresezi asa un pic, foarte un pic. Crede-ma ca nu te schimbi radical daca ai renuntat si la inghetata pe care o mancai o data in saptamana.

Ce stii tu Vinciun....colegul Bob493 stie mai bine :)

 vinciun, on 09 aprilie 2017 - 10:38, said:

Vad ca lumea inca viseaza.

Nu viseaza, doar habar nu au ce vorbesc. Nu au experienta aproape deloc. E una sa visezi sau sa-ti propui un obiectiv si alta sa crezi ca poti realiza ceva anume fara sa stii ce presupune asta. E la fel ca in viata reala, vrei sa devii pilot sau medic dar tu nu ai luat BAC-ul sau l-ai luat cu 6.30. Oamenii de acest fel nu sunt capabili sa se autoevalueze, sau sa aprecieze corect o situatie, vorba unui instructor "ai vointa da' n-ai putinta"

#47
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,855
  • Înscris: 06.10.2008

 miromulus, on 11 aprilie 2017 - 21:21, said:

Ne intoarcem la subiectul topicului? Cu doua exemple relativ evidente, din punctul meu de vedere, dar sunt curios si ce ziceti voi:

Ulisses Jr
[ https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/42/22/55/42225552a182ae7bdf0da90dec906197.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Simeon Panda

[ https://www.bodybuilding.com/fun/images/2015/simeon-pandas-6-rules-of-muscle-growth-graphics-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Amandoi se jura ca sunt naturali, amandoi au castigat concursuri la care au facut teste antidoping. Singura problema, au cam aceleasi dimensiuni ca Arnold, care a recunoscut ca se ajuta de testosteron.

Tocmai asta e, ca au niste dimensiuni.....
Citisem odata ca 47cm in brat cu un nivel ok de grasime corporala ~10% ar fi limita genetica maxima.
Eu zic 100% dopati. Desi colegul Bob493 s-ar putea sa aiba alta parere....

 Bob493, on 12 aprilie 2017 - 12:58, said:

In afara de faptul evident ca e foarte greu si foarte scump sa mananci 1 kg de carne pe zi.
Foarte greu sa mananci 1kg de carne zilnic??? dar sa mananci  si 350-400g de orez zilnic cum ti se pare?
Si scump? pai daca nu ai $ pt. 1kg de carne ce fel de bodybuilding mai facem noi aici?

 miromulus, on 12 aprilie 2017 - 13:09, said:

Evident. De aici si topicul curent, unde ne dam cu parerea pe oameni care au trecut testele. Daca mergem mai departe cu el, vi l-as propune pe Matt Ogus, alt youtuber foarte cunoscut.

[ https://i.ytimg.com/vi/iRcSnRSr_so/maxresdefault.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ca idee, pe Matt l-am vazut avand perioade lungi de bulking, in care nu arata deloc asa de bine definit, chestie care ma face sa cred ca ar putea fi natural. Sunt curios ce ziceti si voi.

[ https://i.ytimg.com/vi/O4VKYyOk24I/maxresdefault.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Da, in perioada de masa pare natural, cand trece la definire cred ca se ajuta de ceva substante, gen Winstrol, clenbuterol, diuretice



Aaa, da. Stiti ce mi se mai pare mie interesant? ca toti zic: "aaaa simplu, antrenament, dieta si in 3 ani ajungi ca el"  baaa.....da nici unul nu mai ajunge sa arate la fel. Pe unu' nu am vazut sa arate natural ca in reviste. Si am umblat ceva ani prin sali de fitness

Edited by sandu222, 14 April 2017 - 16:44.


#48
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

 sandu222, on 14 aprilie 2017 - 16:29, said:

"aaaa simplu, antrenament, dieta si in 3 ani ajungi ca el"  

Pisici. Eu nici dopat cu tot ce vrei si tot nu ma vad ajungand vreodata sa arat ca Ulise sau Panda. De aia si mai mari nu mai zic nimic.

#49
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007

 sandu222, on 14 aprilie 2017 - 16:07, said:

Ce sigur esti tu! de unde stii? ai incercat si ai reusit? tu parca acum ceva vreme cereai sfaturi la nivel de incepatori si acum vad ca emiti pareri de parca ai avea 10 ani de experienta.
Parerile pe care le-am emis nu necesita 10 ani de experienta si poate ca vin ca urmare a unor obiective atinse de mine intangibile pentru majoritatea sportivilor. Daca ar fi asa (dupa experienta) atunci matematicianul si traducatorul Jose Mourinho (care a jucat doar 7 ani fotbal) sau Zdenek Zeman (care nu a jucat deloc fotbal) nu ar fi ajuns printre cei mai mari antrenori ai lumii. In alta ordine de idei, unii au facut performanta la cel mai inalt nivel peste 20 de ani si nu sunt capabili sa dea sfaturi pertinente.
Nu inseamna ca daca nu poti realiza un obiectiv acesta este intangibil pentru toata lumea. Nici nu am spus ca ce a realizat Anghelov este la indemana oricui. Pentru asta ai nevoie de genetic, IQ, bani, sprijin moral, motivatie... Doar una dintre ele daca iti lipseste ajungi la concluzia ca strugurii sunt acri.
Sfaturi de incepator am cerut si voi cere tot timpul indiferent de domeniu sau de nivelul de pregatire caci doar asa poti sa te adaptezi permanent, sa iti imbogatesti cunostiintele. Nu ma deranjeaza daca aflu de 999 de ori acelasi lucru daca printre aceste informatii se strecoara una noua care merita asimilata.
Si ca sa nu fiu offtopic imi sustin ideea ca ce a realizat Anghelov este posibil chiar daca conditiile intrunite pot fi atinse de un numar extrem de limitat de sportivi. Exista si oameni speciali caci doar nu avem toti aceeasi matrita.

#50
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,855
  • Înscris: 06.10.2008

 miromulus, on 14 aprilie 2017 - 17:07, said:


Pisici. Eu nici dopat cu tot ce vrei si tot nu ma vad ajungand vreodata sa arat ca Ulise sau Panda. De aia si mai mari nu mai zic nimic.

Poti incerca, nu ai de unde sti. Ti-l dau aici exemplu pe un campion nationa de categorie mica de la noi, Paul Maxim, in urma cu peste 12ani avea 60kg cu tot cu haine si 37 in brat dupa ani de zile de sport de performanta. Deodata,  a descoperit omul "cheia succesului" si peste noapte s-a transformat in Hulk. Si sunt o multime ca el, dar eu pe el il cunosc si ii stiu evolutia.

 Mariusvlad2, on 15 aprilie 2017 - 11:52, said:

Exista si oameni speciali caci doar nu avem toti aceeasi matrita.
Exista evident, am un prieten care impinge 190kg 100% natural, doar ca are vreo +150kg si in tinerete a facut rugby.
Cum se face ca oamenii astia speciali apar doar in tarile cu apa calda si scopul lor principal este faima si $(adica sa-i prosteasca pe prosti) ? Acelasi lucru il poti obtine si fara sa te bati cu pumnul in piept ca esti natural. De ce ai pierde 5-10ani sa ajungi la un anumit nivel natural cand poti obtine asta in 2-3ani cu substante si sa profiti de avantajele create?

#51
mariusmtd

mariusmtd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 07.04.2014
Panda si Ulisses? Ce dubii pot fi ca nu inteleg...

#52
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

 mariusmtd, on 15 aprilie 2017 - 17:33, said:

Panda si Ulisses? Ce dubii pot fi ca nu inteleg...

Nu ei, se cearta pe Angelov. Bine, Angelov sigur baga. De fapt discutia e daca fizicul lui se poate obtine natural. Mie-mi nu imi pare posibil sa ajungi natural asa de bine definit si totusi sa ai muschii atat de plini.

 sandu222, on 15 aprilie 2017 - 17:22, said:

Poti incerca, nu ai de unde sti. Ti-l dau aici exemplu pe un campion nationa de categorie mica de la noi, Paul Maxim, in urma cu peste 12ani avea 60kg cu tot cu haine si 37 in brat dupa ani de zile de sport de performanta. Deodata,  a descoperit omul "cheia succesului" si peste noapte s-a transformat in Hulk. Si sunt o multime ca el, dar eu pe el il cunosc si ii stiu evolutia.

Sa ma fac mare e una. Cu restul e mai nasol. Nu am mijlocul asa mic si nu am insertiile musculare asa frumoase. De exemplu, bicepsii mei sunt ca ai lui Ogus (insertia), nu ajung asa frumos la cot, ca la astia doi.

#53
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,855
  • Înscris: 06.10.2008
Sa trecem dar la urmatorul subiect: Dorian Popa. Eu personal nu il simpatizez, nici fizicul lui(cu picioare de Johnny Bravo) nu e un ideal pentru mine. De fapt nici macar nu merita sa il analizam aici. Dar sa o facem pentru ca exista mai multe controverse. Cand a venit el din "jungla" arata ca un taran ce muncea pamantul, slab, mic, definit,  nimic deosebit, sunt la tara tineri care arata la fel. Dupa o vreme cand a inceput sa apara pe la tv deja se umflase de zici ca avea in plan nationalele de culturism. Acum vad ca iar e pricajit, a intrat la apa.
As zice ca in poza 2 se vede un pic de ginecomastie.

Attached Files


Edited by sandu222, 15 April 2017 - 18:45.


#54
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,665
  • Înscris: 24.10.2015
Se vede bine ginecomastia. Nu are corp de neatins natural nici pe departe. Din pacate vad chiar la mine in sala o multime de tineri care iau steroizi dar sunt trecuti doar un pic peste media din sala.

Imi place cum povestea unul. Cica toti sunt naturali si ectomorfi extremi, cândva erau foarte slabi si neputinciosi dar cum au descoperit o metoda unica au crescut uite-asa! Acum sunt bucurosi sa ajute si pe altii prin vanzari de ghiduri cu secrete!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate