Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Natural sau nu

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1219 replies to this topic

#55
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/V6DU3q5yxw8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Doi indivizi care se antreneaza de 8 ani natural au iesit in strada cu o poza de-a lui Phil Heath si una de-a lui Rayan Terry si intrebau oamenii cum cred, cam cat timp s-au antrenat acesti culturisti pentru a arata asa. Marea majoritate au raspuns 2-3 ani pentru Phil si cam 1.5 ani pentru Rayan. Altii in genere spuneau ca, cu proteine poti ajunge in jumătate de an ca Phil.
Când au fost intrebati cam cat cred ei ca s-au antrenat anchetatorii, raspunsurile au fost 1 -1.5 ani dar naturali si auzind ca-i vorba de 8 ani se uitau asa cu mirare de parca nu se vede nimic, mai ca nu s-au antrenat deloc.

Toti cred ca muschii cresc asa de simplu, e destul sa mergi la sala, sa mananci bine si in doi ani ajungi bun de revista, dar daca consumi si proteine in genere in jumătate de an te faci prea mare.

#56
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

View Postsandu222, on 14 aprilie 2017 - 16:07, said:

Ai reusit tu sa realizezi un fizic de acest nivel si o forta asemanatoare? ti se pare asa de simplu si realizabil, aproape predictibil urmand niste pasi simpli? crezi ca totul sta in alimentatie si antrenament? daca totul statea in alimentatie si antrenament vedeai numai de alde Arnold pe strada. Sunt foarte multi care se tin de alimentatie si se antreneaza corect dar nu reusesc mare lucru. Stii de ce?

Boss, nu o lua personal ca o sa ma faci sa plang acum, de sfintele sarbatori de pasti. Zi sa cresti tu portia la 2 kg de carne pe zi daca am afirmat eu vreodata pe undeva ca un plan de alimentatie pentru un bodybuilder e ceva simplu de realizat. Din contra, e foarte dificil, atat de pus la punct, cat si de pregatit/consumat, acesta fiind motivul pentru care nu vedem numai alde Arnold pe strada. Eu m-am referit strict la poza postata pe prima pagina, cu Angelov in 2006, asa ca nu mai imi atribui afirmatii pe care nu le-am facut. Daca tu traiesti cu impresia ca ai nevoie de steroizi pentru fizicul ala, asta e, n-o sa ma apuc eu sa te contrazic, ca am pierdut si eu nitelus timpul prin sali de fitness si cunosc genul de experti cu 50 in biceps si 150 in burta care acasa iau si smaltul de pe oala cu sarmale iar la sala ii sfatuiesc pe pustani sa nu mai bea shake-uri cu proteine ca "isi fac praf ficatul".

#57
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008
De postul tau de pe prima pagina, referitor la Rudy Coia ai uitat?

View PostBob493, on 08 aprilie 2017 - 21:25, said:

Si ce anume ti se pare asa dubios la el? Corpul acela e perfect realizabil cu alimentatie si antrenament puse la punct, nu vad nimic exagerat acolo.

Intrebarea era daca ai reusit tu asa ceva de ti se pare asa de simplu, doar din vorbe sa reusesti. De vorbit si de dat cu parerea multi isi dau, unii au o parere apropiata de realitate altii nu prea.


View PostBob493, on 16 aprilie 2017 - 07:57, said:


Daca tu traiesti cu impresia ca ai nevoie de steroizi pentru fizicul ala, asta e, n-o sa ma apuc eu sa te contrazic, ca am pierdut si eu nitelus timpul prin sali de fitness si cunosc genul de experti cu 50 in biceps si 150 in burta care acasa iau si smaltul de pe oala cu sarmale iar la sala ii sfatuiesc pe pustani sa nu mai bea shake-uri cu proteine ca "isi fac praf ficatul".

Inca o data te intreb: ai reusit tu sa atingi un asemenea nivel? sau chiar ai pierdut timpul prin sali de fitness, fara rezultate. Si cine are 50 in "biceps"si 150 in "burta"? ca eu nu ma incadrez aici, nu inteleg rostul acestei fraze. Cred ca ar trebui sa urmaresti atent ce a scris colegul Vinciun la postul #55, eu cred in continuare ca te incadrezi in situatia expusa de el. Desigur ne poti dovedi ca nu e asa, dar contributia ta pe aceasta arie se rezuma la posturi simpliste(maxim 1-2 randuri), mici glumite etc, deci ce sa inteleg eu de aici? ca nu ai nimic a spune, nu?

#58
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

View Postsandu222, on 16 aprilie 2017 - 18:06, said:

De postul tau de pe prima pagina, referitor la Rudy Coia ai uitat?

Da, chiar uitasem. Am revazut pozele acum si imi mentin opinia.

Quote

Intrebarea era daca ai reusit tu asa ceva de ti se pare asa de simplu, doar din vorbe sa reusesti. De vorbit si de dat cu parerea multi isi dau, unii au o parere apropiata de realitate altii nu prea.

Intrebarea e daca stii sa citesti sau te opresti dupa primele doua cuvinte. Nu mi se pare deloc simplu. Nu e simplu.


Quote

Inca o data te intreb: ai reusit tu sa atingi un asemenea nivel? sau chiar ai pierdut timpul prin sali de fitness, fara rezultate. Si cine are 50 in "biceps"si 150 in "burta"? ca eu nu ma incadrez aici, nu inteleg rostul acestei fraze. Cred ca ar trebui sa urmaresti atent ce a scris colegul Vinciun la postul #55, eu cred in continuare ca te incadrezi in situatia expusa de el. Desigur ne poti dovedi ca nu e asa, dar contributia ta pe aceasta arie se rezuma la posturi simpliste(maxim 1-2 randuri), mici glumite etc, deci ce sa inteleg eu de aici? ca nu ai nimic a spune, nu?

Dar unde te incadrezi tu, boss? Ia spune-mi putin ce BMR ai. Cate calorii consumi zilnic si in ce proportii? Cum ti le portionezi? Faci sau ai facut bulking/cutting? Cum aratau meniurile tale zilnice in perioadele respective? Ca daca mai citesc o postare de-a ta sau de-a lui vinciun in care spuneti cat de "simplu" e sa "mananci bine" si ca daca ar fi asa usor, toata lumea ar face-o, o sa incep sa cred ca habar n-ai despre ce vorbesti. Eu nu tin sa dovedesc nimanui nimic. Intru pe forum strict pentru postari simpliste, mistouri si ocazionalul sfat valoros. Tie ti le-am servit deja pe toate deci nu spera la prea multa atentie pe viitor. Esti liber oricum sa lasi raspunsurile pentru cititori neutri si posteritate.

#59
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008

View PostBob493, on 17 aprilie 2017 - 01:45, said:

Da, chiar uitasem. Am revazut pozele acum si imi mentin opinia.

Vezi tu....colegul Vinciun a gresit aici. A vrut sa fie exagerat de modest asa incat a ales niste poze nu tocmai reprezentative cu Rudy Coia. Am sa pun eu niste poze care te vor face sa iti schmbi parerile, si daca nu ti le schimbi imi mentin intrebarea: ai reusit tu asemenea nivel de dezvoltare?sau doar iti dai cu parerea? bun te-am inteles, recunosti ca nu e usor, nu spune nimeni ca e usor,  dar pe ce te bazezi cand spui ca e perfect realizabil? pe experienta personala sau doar pe propria parere?

View PostBob493, on 17 aprilie 2017 - 01:45, said:

Dar unde te incadrezi tu, boss? Ia spune-mi putin ce BMR ai. Cate calorii consumi zilnic si in ce proportii? Cum ti le portionezi? Faci sau ai facut bulking/cutting? Cum aratau meniurile tale zilnice in perioadele respective? Ca daca mai citesc o postare de-a ta sau de-a lui vinciun in care spuneti cat de "simplu" e sa "mananci bine" si ca daca ar fi asa usor, toata lumea ar face-o, o sa incep sa cred ca habar n-ai despre ce vorbesti.

La ce te ajuta daca afli asta? eu sunt acum pe revenire dupa o lunga pauza in care am pierdut cam 25kg. Si nici macar revenire nu pot sa-i spun pentru ca nu mai am 20 sau 25 de ani sa imi propun sa arat cum aratam in tinerete. Aici nu e vorba despre mine, nu eu afirm chestii fara pic de acoperire, eu nu ma hazardez sa spun ca poti ajunge NATURAL precum X daca te tii de dieta si antrenament, cu asa o siguranta de parca eu as fi atins 90% din nivelul respectivului. Pe mine asta ma nedumereste, ce te face pe tine sa afirmi aceste lucruri? povesteste-ne tu ceva despre timpul petrecut de tine prin sali, spune: "da frate, am fost mare si tare, am fost puternic, am rupt norii timp de x ani, am avut bratele mari, talia mica, spatele lat, abdomenul vizibil si tare ca piatra etc" si atunci voi fi de acord cu tine ca stii ce spui. Altfel pot sa cred ca doar presupui ceea ce afirmi, iti dai cu parerea, cateva studii citite si gata. Nu trebuie sa dovedesti nimic, vreau doar sa spui la ce nivel ai ajuns ca sa stiu daca afirmatiile tale se bazeaza pe ceva concret. Ca daca tu te-ai chinuit n-spe ani si ai pierdut timpul in sala si tot 38 in brat si 70kg ai avut......indiferent ce talie aveai si cum se vedeau muschii super mega striati, daca ai ramas tot la acelasi nivel  ani la randu inseamna ca nu ai putut sa treci mai departe.

Attached Files


Edited by sandu222, 17 April 2017 - 19:25.


#60
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Chiar si asa eu cred ca din toti candidatii de pe acest topic el are cele mai multe sanse sa fie natural. Nu zic ca-i usor de ajuns ca el. Nu deloc! Dar e si mare de felul lui si are un genetic foarte bun, am vazut poze si cu el copil, deja avea semne bune de mic.
Uite un video va in poze stii cum e .
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NOgVhKO2VbI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aici sunt si niste poze cu el mai mic.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Jcu2R65TnzI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Al treilea video nu-i chiar actual, de atunci a mai progresat focul.

#61
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008
Nu o sa ii dau numele momentan. Unii dintre voi poate il stiti. Poza e din septembrie 2011. Deci, natural sau nu?
Si ca fapt divers, iata ce scrie omul despre suplimentele nutritive:

"Suplimentele nu au nicio relevanta. NU inseamna ca daca am luat suplimentele x, y si z de-a lungul timpului, m-au facut sa fiu cum sunt acum, si ca daca le iei si tu va fi la fel.

Suplimentele au rolul lor in momentele cheie ale zilei, dar asta nu inseamna ca daca nu le-as fi luat ar fi fost vreo diferenta de la cer la pamant.

Ca idee , concentrat de zer dimineata si dupa antrenament, vitamine si minerale, fish oil, yohimbe si animal cuts iau momentan.
Am mai luat si hemo rage black preworkout acum cateva luni.
In afara de whey si vitamine-minerale nu iau niciun alt supliment constant, dar am incercat mai multe de-a lungul timpului."

Attached Files


Edited by sandu222, 22 April 2017 - 16:23.


#62
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Mai degraba nu. Se observa vergeturi intre pectorali si deltoizii anteriori, semn ca a crescut repede. Suspecta e si vena aia pe biceps la asa nivel ridicat de grasime. In rest nu as spune ca ca-i imposibil, daca ma ingras oleaca cred ca arat si eu cam asa.

#63
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Sa punem si unul de-al nostru: Andrei Deiu. Eu zic ca nu e natural.

[ https://pbs.twimg.com/media/CYyCUakWcAEwXdm.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://pbs.twimg.com/media/CZHIF8WWAAA2kih.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by miromulus, 22 April 2017 - 17:38.


#64
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
E 100% not natural... nu trebuie decat sa te uiti la capul lui sa iti dai seama ca natural nu are potential de a face bratul mai mare decat capul.

#65
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View Postvinciun, on 22 aprilie 2017 - 17:34, said:

Mai degraba nu. Se observa vergeturi intre pectorali si deltoizii anteriori, semn ca a crescut repede. Suspecta e si vena aia pe biceps la asa nivel ridicat de grasime. In rest nu as spune ca ca-i imposibil, daca ma ingras oleaca cred ca arat si eu cam asa.
Daca si ca sa ajungi ca baiatul ala de pe plaja tre' sa bagi bobo eu nu mai inteleg lumea asta.

#66
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Eu nu am spus ca-i imposibil sa ajungi ca el pe cale naturala.

#67
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

View Postsandu222, on 17 aprilie 2017 - 19:24, said:

Aici nu e vorba despre mine, nu eu afirm chestii fara pic de acoperire, eu nu ma hazardez sa spun ca poti ajunge NATURAL precum X daca te tii de dieta si antrenament, cu asa o siguranta de parca eu as fi atins 90% din nivelul respectivului.

Iti atrag inca o data atentia ca nu vorbeam despre Ronnie Coleman ci despre cu totul alte fizicuri. Daca tu ai facut tzshpe ani de sala si nu ai reusit sa ajungi la 90% din Angelov 2006, te compatimesc pentru timpul pierdut. Macar nu-l mai pierde si pe al altora.

#68
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008

View Postvinciun, on 22 aprilie 2017 - 17:34, said:

Mai degraba nu. Se observa vergeturi intre pectorali si deltoizii anteriori, semn ca a crescut repede. Suspecta e si vena aia pe biceps la asa nivel ridicat de grasime. In rest nu as spune ca ca-i imposibil, daca ma ingras oleaca cred ca arat si eu cam asa.
Observatii bune si fondate dupa cum ai sa vezi!  Am sa pun mai jos niste poze cu omul din luna iunie 2011, deci cu 3 luni inainte de poza de la mare. Dupa cum se poate deduce, omul era pe substante la inceput de vara iar mai spre toamna facuse pauza.

View Postlil debul, on 22 aprilie 2017 - 18:59, said:

Daca si ca sa ajungi ca baiatul ala de pe plaja tre' sa bagi bobo eu nu mai inteleg lumea asta.
Pai se pare ca nu toti pot(desi fac totul ca la carte, omul nostru avea la acea data ceva experienta in concursuri) sau nu au rabdare, altfel de ce ar mai baga?

View PostBob493, on 23 aprilie 2017 - 19:27, said:

Iti atrag inca o data atentia ca nu vorbeam despre Ronnie Coleman ci despre cu totul alte fizicuri. Daca tu ai facut tzshpe ani de sala si nu ai reusit sa ajungi la 90% din Angelov 2006, te compatimesc pentru timpul pierdut. Macar nu-l mai pierde si pe al altora.
Nu vorbim de Coleman, dar nici de Angelov ci vorbim de Rudy Coia!!! Ai ramas fixat pe Angelov 2006 cand eu te intrebam de Rudy Coia. Ultimul meu post despre Rudy Coia era.
Si ca fapt divers:  dar tu(care zici ca ai pierdut ceva ani prin sala), ai reusit sa ajungi la 90% din Angelov 2006?

Attached Files


Edited by sandu222, 26 April 2017 - 12:00.


#69
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Bobiță, ia arată-ți tu brandu' în toată splendoarea, să le rupi capu' la micuți.
Pe de altă parte, nu prea înțeleg de unde atâta preocupare pentru "natural" la culturism, care prin definiție este o exacerbare, o exagerare a naturalului, nemaivorbind de discuțiile astea fără rost despre suplimente versus doping oficial, în afară de faptul că știința de-a lungul anilor s-a reevaluat mereu, scopul primar al activității ăsteia e un maxim de formă în anii importanți ai vieții, mai departe oricum nu prea mai contează nimic.

#70
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

View Postsandu222, on 26 aprilie 2017 - 11:49, said:

Nu vorbim de Coleman, dar nici de Angelov ci vorbim de Rudy Coia!!! Ai ramas fixat pe Angelov 2006 cand eu te intrebam de Rudy Coia. Ultimul meu post despre Rudy Coia era.
Si ca fapt divers:  dar tu(care zici ca ai pierdut ceva ani prin sala), ai reusit sa ajungi la 90% din Angelov 2006?

Ma plictisesti deja cu lalaielile tale. E evident ca habar n-ai despre ce vorbesti atata timp cat postezi ineptii de genul:

View Postsandu222, on 14 aprilie 2017 - 16:29, said:


Aaa, da. Stiti ce mi se mai pare mie interesant? ca toti zic: "aaaa simplu, antrenament, dieta si in 3 ani ajungi ca el"  baaa.....da nici unul nu mai ajunge sa arate la fel. Pe unu' nu am vazut sa arate natural ca in reviste. Si am umblat ceva ani prin sali de fitness

Gogule, sa-ti calculezi necesarul caloric in functie de ceea ce urmaresti in perioada respectiva (bulking, cutting sau mentinere), sa le dozezi in proportii ideale, sa le imparti in mai multe mese, sa le pregatesti pe astea din timp, sa umbli mereu cu caserole de mancare dupa tine ca sa fii sigur ca nu ratezi nicio masa si sa faci chestia asta zi de zi, ani de zile, astea sunt chestii simple zici tu? Hai, fugi cu cercul.

Auzi, da' vrei sa-ti dau o veste cu adevarat socanta inainte sa te trec pe ignore? Nu numai ca alimentatia corecta e baza, dar e obligatoriu sa respecti ce am scris eu mai sus chiar si daca iei steroizi, ca altfel degeaba te visezi tu Angelov, ca din oglinda tot Sandu Geamanu o sa-ti faca cu ochiul. Hai, pa.

#71
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008

View PostBob493, on 28 aprilie 2017 - 19:36, said:

Ma plictisesti deja cu lalaielile tale. E evident ca habar n-ai despre ce vorbesti atata timp cat postezi ineptii de genul:



Gogule, sa-ti calculezi necesarul caloric in functie de ceea ce urmaresti in perioada respectiva (bulking, cutting sau mentinere), sa le dozezi in proportii ideale, sa le imparti in mai multe mese, sa le pregatesti pe astea din timp, sa umbli mereu cu caserole de mancare dupa tine ca sa fii sigur ca nu ratezi nicio masa si sa faci chestia asta zi de zi, ani de zile, astea sunt chestii simple zici tu? Hai, fugi cu cercul.

Auzi, da' vrei sa-ti dau o veste cu adevarat socanta inainte sa te trec pe ignore? Nu numai ca alimentatia corecta e baza, dar e obligatoriu sa respecti ce am scris eu mai sus chiar si daca iei steroizi, ca altfel degeaba te visezi tu Angelov, ca din oglinda tot Sandu Geamanu o sa-ti faca cu ochiul. Hai, pa.
Bai Bobitza.... ai probleme in a intelege un text? te-am rugat in vreo 4-5 posturi sa ne spui cate ceva despre tine, despre realizarile tale in domeniu. Scurt.  Ai evitat de fiecare data. Pune ma o poza cu "brandu" tau asa cum zicea colegul retele. Dar stii ce cred eu? nu ai asa ceva,  nu ai avut nici o realizare, esti doar un biscuite de 60kg! Intoarce-te amice pe ariile cu glumitze unde postezi tu de obicei si nu mai pierde vremea pe aici.

Ce tot ma stresezi tu cu, calculul caloriilor si dozarea lor?  Eu stiu sa fac asta de acum 17 ani cand nu avea lumea net ca acum sa introduci cateva date sa iti dea exact numarul de calorii zilnic pt. o greutate anume. Imi calculam pe hartie dupa metoda Harris Benedict RMB la care adaugam caloriile din activitati+un 300 de calorii pt. crestere in greutate. ia bai Bobitza de aici niste poze cu revista respectiva, e din anul 2000, o am si acum. Tu crezi ca esti singurul care detine cateva informatii? stii cateva informatii si le fluturi pe aici de parca ai fi vreun mare instructor. Da rezultate ai avut Bobitza? Bai Bobitza ia zi tu ma cum iti dozai carbohidratii zilnic si care e explicatia pt. care faceai asa?ca iti dau eu peste nas imediat cu propriile argumente.

Si bai baiatule, tu esti ala care spunea ca poti reusi daca urmezi alimentatia si antrenamentul corect, ai probleme cu memoria de imi bagi mie cuvinte in gura?

View PostBob493, on 08 aprilie 2017 - 21:25, said:

Si ce anume ti se pare asa dubios la el? Corpul acela e perfect realizabil cu alimentatie si antrenament puse la punct, nu vad nimic exagerat acolo.

Inca ceva: nu trebuie sa imi dai ignore tu, tu pentru mine esti un simplu biscuite pana la proba contrarie, un Bobitza precum poza ta de la avatar, nu valorezi nimic pentru mine.

Attached Files


Edited by sandu222, 30 April 2017 - 13:12.


#72
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Nu mai bine va faceti topic, daca vreti sa vedeti care stie mai multe?

View PostBob493, on 28 aprilie 2017 - 19:36, said:

dar e obligatoriu sa respecti ce am scris eu mai sus chiar si daca iei steroizi,

Ummm, nu prea. Cam toate studiile arata ca, daca mananci pui anabolic (cum zice Lui Marco), poti sta acasa pe canapea si pune mai multa masa musculara decat majoritatea celor care merg curati la sala. Angelov a stat accidentat vreo 6 luni si nu a pierdut mai nimic din masa musculara. Plus ca nu mai trebuie sa stai doar pe orez si piept de pui, ca te recuperezi imediat si poti baga antrenamente care l-ar face pulbere pe un natural. Asa ca merge sa bagi si junkuri

Edited by miromulus, 30 April 2017 - 17:04.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate