Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Amenda parcare politia locala sector 4

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#19
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Cat e amenda?

#20
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postdan1980_25, on 30 martie 2017 - 20:39, said:

poti sa le contesti cat vrei ca si asa nu vei rezolva nimic. Ai parcat ilegal, ai luat amenda, platesti si gata. Nu intereseaza pe nici un judecator de ce ai parcat tu ilegal. Singura contestatie/plangere pe care o poti face e ca nu exista parcari, eventual sa chemi primaria in instanta. Dar asta nu are de-a face nimic cu amenda care ti-a fost legal data.
Eu de exemplu daca sunt prins de radar cu 130 km/h pe DN si amendat, pot sa contest amenda pe motiv ca ma grabeam si ca nu sunt autostrazi disponibile? Nup.
Amenda e amenda, motivul pentru care ai parcat tu acolo nu constuie o circumstanta atenuanta pentru castigarea unei contestatii si anularea amenzii.

Perfect adevarat, primaria trebuie chemata sa dea explicatii, pentru ca actuala lege va lasa loc de abuzuri imense, politia locala poate sa iti dea amenda non stop, te trezesti ca ai 100 de amenzi, chiar nu mi se pare normal cum au conceput legea asta, si trebuie contestata cat mai repede, in conditiile in care chiar nu ai unde sa parchezi in cacatul asta de oras, si terminati cu rahaturile ca trebuie sa am locuri de parcare, voi care ati emigrat si ne sufocati in orasul asta v-a intrebat cineva daca aveti loc de munca si bani ca sa traiti ?

Edited by Platon, 30 March 2017 - 20:43.


#21
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
oricum ai lua-o, intr-un oras fara masini personale, tot vor exista trotuare si transport in comun care va circula pe drumuri bune cu trotuare.

#22
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,568
  • Înscris: 25.04.2007

View Postdrq, on 30 martie 2017 - 19:51, said:

In graba de a ma apostrofa, probabil nu ați reținut ca trotuarul ala lat de 3 metrii este perfect liber și circulabil. Nimeni nu folosește actualmente trotuarul de 70 cm eliberat în forță de politia locala.
Poate tu ai fost corect intotdeauna si ai lasat loc de 1,5 metri pentru pietoni dar altii n-au fost si de asta s-a dat legea, ca sa nu mai fie discutii. Intocmai ca la cea cu fumatul in localuri. Nici acolo nu s-a respectat legea anterioara mai blanda asa ca sa recurs la una mai dura.

View Postdrq, on 30 martie 2017 - 20:13, said:

Eu am înțeles ca m-ați pus la zid cu toții. Va mulțumesc pentru "lecția" voastră de moralitate. Sunt convins ca absolut niciunul dintre voi nu a parcat asa, ca un bou și nu a încălcat niciodată nicio reglementare. Probabil ca și pietoni, n ați trecut niciodată prin loc nepermis sau pe culoare  rosie. Seara buna sa aveți
Ba da, am mai incalcat si eu vreo reglementare dar foarte rar si cand legea era ambigua sau macar mai blanda. Dar acum eu n-as mai risca.

View PostPlaton, on 30 martie 2017 - 20:27, said:



Imi place asta, cand va bateau comunistii spuneati ca va violeaza drepturile omului, uite domne ca am trait sa o vad si pe asta, sa ne civilizam cu forta, halal gandire !



Cand primul parlamentar o sa renunte la sofer si masina atunci o sa o facem si noi, poate te vei oferi sa fii primul, sa ne dai exemplu de cum vei renunta la masina si vei merge cu transportul in comun, alaturi de unii certati cu sapunul si altii care iti verifica buzunarele, si poate dai solutia asta si la salvare, sa vina cu RATB, si aia care iti repara liftul, sa urci pe scari pana faci spume, ca merg aia cu RATB, sa iti cari masina de spalat in carca, poate fac astia RATB cu vagon de marfa, daca vrei sa traiesti intr-un loc fara poluare te muti la tara colega, pana una alta, politistii aia au iesit la facut bani, au promis ca dau o lege corecta tinand cont de realitatea din oras !
Chiar m-ai uimit cu afirmatiile alea, dar ce sa mai zic, decat ca mare e gradina...
Primarii occidentali se refereau la masinile proprii, nu salvari, masini de firma de intretinut lifturi, transport in comun sau marfa. Si sa stii ca masina de spalat mi-o aduce curierul pana in casa, n-o car eu cu masina mea sau cu carca. Pentru asta il platesc. Daca tu crezi ca esti liber sa faci ce vrei, fa-o si plateste amenda!

#23
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostCousteau, on 30 martie 2017 - 20:43, said:

Poate tu ai fost corect intotdeauna si ai lasat loc de 1,5 metri pentru pietoni dar altii n-au fost si de asta s-a dat legea, ca sa nu mai fie discutii. Intocmai ca la cea cu fumatul in localuri. Nici acolo nu s-a respectat legea anterioara mai blanda asa ca sa recurs la una mai dura.


Ba da, am mai incalcat si eu vreo reglementare dar foarte rar si cand legea era ambigua sau macar mai blanda. Dar acum eu n-as mai risca.


Chiar m-ai uimit cu afirmatiile alea, dar ce sa mai zic, decat ca mare e gradina...
Primarii occidentali se refereau la masinile proprii, nu salvari, masini de firma de intretinut lifturi, transport in comun sau marfa. Si sa stii ca masina de spalat mi-o aduce curierul pana in casa, n-o car eu cu masina mea sau cu carca. Pentru asta il platesc. Daca tu crezi ca esti liber sa faci ce vrei, fa-o si plateste amenda!

Ei tu ma uimesti pe mine, pai aia care iti aduc tie masina de spalat se conformeaza acestei legi colega, au venit sa iti aduca masina, parcheaza si ei pe trotuar, poc amenda, vin aia sa iti repare liftul. tot cu masina, ca au si ei piese, scule etc, parcheaza pe trotuar, poc amenda! si cand o sa isi ia astia niste amenzi, o sa te cheme pe tine sa iti cari masina, si aia or sa vina la pastele cailor, ca deh  masinile ratb merg asa cum stim

Si da, ai dreptate, mare e gradina, imi aduc aminte ca ramasese o fata blocata in liftul nostru, si am sunat la firma, pe vremea cand incepuse nebunia cu ridicatul masinilor, si am sunat, aia au zis ca vin, ca vin, si a trecut o ora jumatate, fata urla de spaima, de frica, nu mai stiam ce dracu sa-i spun, cand in final a venit o echipa, si-au cerut scuze, pentru ca prima echipa se dusese sa scoata o alta persoana blocata in cabina si idiotii le-au ridicat masina, asta mentalitate, ca a voastra, mare e gradina ....

Edited by Platon, 30 March 2017 - 20:48.


#24
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
curierul de obicei opreste chiar in dreptul scarii unde nu parcheaza nimeni fiindca e intrarea in bloc.

#25
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Post41ex, on 30 martie 2017 - 20:48, said:

curierul de obicei opreste chiar in dreptul scarii unde nu parcheaza nimeni fiindca e intrarea in bloc.

LOL, mare e gradina, intrarea in bloc se face tot din trotuar, la mine in fata scarii este si o statie de autobuz, deci double shoot!

Cousteau, daca nu zici ca ai risca, unde parchezi? ca eu ma invart 20 de minute ca sa gasesc o parcare cat de cat legala, si pentru aia care tot o lalaie cu parcarea personala, va aduc aminte ca aveti un singur loc de parcare, nu cred ca aveti locuri de parcare cumparate prin tot orasul

Edited by Platon, 30 March 2017 - 20:50.


#26
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
si a 2-a intrare nu mai ai?

#27
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Legea asta e veche, doar ca nu se prea punea in aplicare. A fost o periaoda in care se si ridicau masinile parcate neregulamentar si am inteles ca se va intampla iar.

#28
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Post41ex, on 30 martie 2017 - 20:49, said:

si a 2-a intrare nu mai ai?

Nu, o singura intrare avem, cu statie de autobuz, cu parcarea interzisa, tot tacamul, pe o raza de 1 km nu ai unde sa parchezi, LEGAL, si m-as duce la cuca macaii, dar dau de idioti care sparg rotile, zgarie masina cu cheile....

Edited by althea, 31 March 2017 - 09:15.
eliminare citat+raspuns la mesaj sters


#29
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
dar sa vinzi masina, preferi?Posted Image

#30
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,271
  • Înscris: 06.07.2007
http://stirileprotv....rcare-aici.html

#31
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postdan1980_25, on 30 martie 2017 - 20:53, said:



"Totusi, dupa zeci de certuri, primaria a promis ca va marca spatii pe trotuarele foarte late, unde soferii pot parca doar dupa 6 seara."

#32
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
astia la stiri se exprima dubios. au schimbat cumva legea de nu mai poti parca nici pe un trotuar de 4 metri? sau nu poti pe unul care are parcare in continuarea lui spre strada(adica logic)?

#33
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Post41ex, on 30 martie 2017 - 20:53, said:

dar sa vinzi masina, preferi?Posted Image

Nu m-am nascut in masina, cu masina imi castig painea, fara sa fiu taximetrist, as face fata si fara masina, dar nu cred ca le vor convine clientilor mei, plus ca legea asta este aberanta, o firma are nevoie sa care scule, sa ajunga la client, sa parcheze undeva, sa descarce, nu merge asa cu hei rup hai sa le dam pe toate afara de pe trotuar, cred ca psd au scos-o  la capat cu OG 13, dar chestia cu soferii le poate pune capac definitiv.

Edited by Platon, 30 March 2017 - 20:59.


#34
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,568
  • Înscris: 25.04.2007

View PostPlaton, on 30 martie 2017 - 20:40, said:


Vorbim strict de obiectul spetei din acest topic, daca o iei asa, un sofer, un detinator de auto plateste impozite multiple, un cetatean care poseda o masina are un standard de viata mai ridicat decat unul care se plimba cu ratb pentru ca nu are unde sa doarma.si salariul soferului se duce la stat,

Legea veche era perfecta, lasi un metru pentru pietoni si toata lumea era multumita, tocmai de asta mi-am luat o masina mica, sa nu am probleme de genul asta

Exagerezi cu cei ce merg cu RATB-ul pentru ca nu au unde dormi. Iar legea veche nici nu o cunosti bine ca nu un metru ci un metru jumatate trebuia lasat.Doar ca multi nu-l lasau nici pe ala.

View PostPlaton, on 30 martie 2017 - 20:42, said:

Perfect adevarat, primaria trebuie chemata sa dea explicatii, pentru ca actuala lege va lasa loc de abuzuri imense, politia locala poate sa iti dea amenda non stop, te trezesti ca ai 100 de amenzi, chiar nu mi se pare normal cum au conceput legea asta, si trebuie contestata cat mai repede, in conditiile in care chiar nu ai unde sa parchezi in cacatul asta de oras, si terminati cu rahaturile ca trebuie sa am locuri de parcare, voi care ati emigrat si ne sufocati in orasul asta v-a intrebat cineva daca aveti loc de munca si bani ca sa traiti ?
Si daca locuitorii unui oras vor sa aiba fiecare adult cate o masina, primaria este obligata sa le ofere imediat locuri de parcare? Nu ti se pare stupida aceasta idee? Eu stiu ca dea lungul anilor primarii sau legiuitorii in general, n-au avut curajul sa ia aceste masuri asa ca soferii mai necivilizati s-au obisnuit cu incalcarea legii sau a normelor de bun simt si acum li se pare normal sa parcheze pe trotuar si anormal sa fie amendati pentru asta dar toate au un inceput. Trebuie sa te obisnuiesti de acum cu ideea ca s-a gatat cu nesimtirea.

#35
drq

drq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 21.05.2006

View Postdorin_2k, on 30 martie 2017 - 20:41, said:

Cat e amenda?
290 Ron întreaga, sau 145 în 48 ore(2 puncte amendă ) Amenda poate sa fie și de 3 puncte amenda și cred ca o aplica celor ce nu au trimis datele prin mail etc.

#36
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006

View Post41ex, on 30 martie 2017 - 20:42, said:

oricum ai lua-o, intr-un oras fara masini personale, tot vor exista trotuare si transport in comun care va circula pe drumuri bune cu trotuare.
Pai la mine peste jumatate sunt masini de firma...;) alea nu parcheaza...plutesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate