Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 

Amenda parcare politia locala sector 4

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#37
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
parcarea poate fi mare si plina toata de masini, deci curierul tot in strada.
practic, cand ai cumparat apartamentul, trebuia sa-l intrebi pe vanzator unde e spatiul rezervat "curierilor", in afara de spatiul pt masina ta.

#38
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 Cousteau, on 30 martie 2017 - 20:59, said:

Exagerezi cu cei ce merg cu RATB-ul pentru ca nu au unde dormi. Iar legea veche nici nu o cunosti bine ca nu un metru ci un metru jumatate trebuia lasat.Doar ca multi nu-l lasau nici pe ala.


Si daca locuitorii unui oras vor sa aiba fiecare adult cate o masina, primaria este obligata sa le ofere imediat locuri de parcare? Nu ti se pare stupida aceasta idee? Eu stiu ca dea lungul anilor primarii sau legiuitorii in general, n-au avut curajul sa ia aceste masuri asa ca soferii mai necivilizati s-au obisnuit cu incalcarea legii sau a normelor de bun simt si acum li se pare normal sa parcheze pe trotuar si anormal sa fie amendati pentru asta dar toate au un inceput. Trebuie sa te obisnuiesti de acum cu ideea ca s-a gatat cu nesimtirea.

Daca locuitorii unui oras vor sa aibe cate o masina ESTE DREPTUL LOR ! si atata timp cat platesc taxe, impozite, taxe de drum, si alte taxe, primaria ESTE OBLIGATA sa gaseasca solutii, doar ca unii pe aici viseaza, ca isi vand altii masinile ca sa aiba ei unde sa parcheze, cam asta am ajuns, gasim scuze puerile la niste probleme pe care primaria va trebui sa le rezolve, si masina mea fiind mica sunt sigur ca am aproape 180 cm de la botul masinii pana la marginea trotuarului, deci nu se pune problema ca obstructionez pietonii,chiar am sa masor maine pentru curiozitatea unora

Primaria este in slujba cetateanului, nu invers!!!!

Edited by Platon, 30 March 2017 - 21:06.


#39
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Platon, on 30 martie 2017 - 20:42, said:

Perfect adevarat, primaria trebuie chemata sa dea explicatii, pentru ca actuala lege va lasa loc de abuzuri imense, politia locala poate sa iti dea amenda non stop, te trezesti ca ai 100 de amenzi, chiar nu mi se pare normal cum au conceput legea asta, si trebuie contestata cat mai repede, in conditiile in care chiar nu ai unde sa parchezi in cacatul asta de oras, si terminati cu rahaturile ca trebuie sa am locuri de parcare, voi care ati emigrat si ne sufocati in orasul asta v-a intrebat cineva daca aveti loc de munca si bani ca sa traiti ?
Foarte corect ce spui tu, doar ca amenda a fost data in baza unei legi.
Ce e de contestat aici?
Ce explicatii poate sa dea primaria, ca doar legea nu au dat-o primarul si CL-ul.


L.E. Oups, se pare ca am dat-o in gard. Mea Culpa!

Edited by ericmario, 30 March 2017 - 21:14.


#40
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
nu este obligata sa-ti gaseasca parcare. singura obligatie ar fi sa oblige pe cel care ridica un bloc/magazin etc daca amenajeaza si parcarile necesare proiectului. deci din banii aluia. primaria doar la institutiile ei trebuie sa ofere cateva locuri de parcare cate cere legea, nu nelimitate nici macar acolo.

#41
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 bossake, on 30 martie 2017 - 19:34, said:

cei care comentati intelegeti ca sunt locuri in bucuresti unde nu este o parcare cu plata/legala pe o raza de 2-3km. multi poate nici nu stiti despre ce e vorba. s-a dat o lege prin care ORICE PARCARE PE TROTUAR este interzisa. asadar nicio masina nu mai poate fi pacata pe trotuar. pana acum puteai parca pe trotuar daca lasai nu stiu cat spatiu pentru pietoni. acum si daca trotuarul are 6m latime nu mai are ce cauta acolo nicio masina.

Iar anumite primarii de sector (ma rog politia locala care apartine de ele) au inceput sa dea amenzi cu miile in fiecare zi. o sa se ajunga sa isi ia omul numerele de inmatriculare acasa sa nu poata fi amendat Posted Image))))
Nu s-a dat nici o lege.

E vorba de o hotarare consiliu local, deocamdata doar in sectorul 4.

Mult respect pt primaria Sector 4 care pare a fi mai progresista ca altele.

In sfarsit poate intra si romania in europa... daca s-ar da amenzi si pt aruncat tigara pe geamul masinii, pt rahatii de caine etc...
Ar fi multi suparati o perioada, ca si imediat dupa ce s-a dat legea cu interzicerea fumatului in spatii publice.

Apropo, azi la spital, doctorul fuma in birou tigara dupa tigara...

#42
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Ziceau unii pe pagina lui băluță de Facebook ceva pt strângere de semnături pt demisie



#43
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006

 drq, on 30 martie 2017 - 20:13, said:

Eu am înțeles ca m-ați pus la zid cu toții. Va mulțumesc pentru "lecția" voastră de moralitate. Sunt convins ca absolut niciunul dintre voi nu a parcat asa, ca un bou și nu a încălcat niciodată nicio reglementare. Probabil ca și pietoni, n ați trecut niciodată prin loc nepermis sau pe culoare  rosie. Seara buna sa aveți
Stai linistit.
Asa se dau toti " virgine"...mai ales cand se exprima despre masini, deobicei se baga in seama cei care n-au masina sau permis.

Pietonul da lectii soferului...nefumatorul il fupte grija de ce fumeaza altii...asta e...lume minunata.

#44
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Mai nou văd că băluță s-a apucat să scoată și gardurile de la blocuri alea puse de Piedone.
Probabil nu sunt bune și trebuie înlocuite.



#45
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 Platon, on 30 martie 2017 - 21:04, said:

Daca locuitorii unui oras vor sa aibe cate o masina ESTE DREPTUL LOR ! si atata timp cat platesc taxe, impozite, taxe de drum, si alte taxe, primaria ESTE OBLIGATA sa gaseasca solutii, doar ca unii pe aici viseaza, ca isi vand altii masinile ca sa aiba ei unde sa parcheze, cam asta am ajuns, gasim scuze puerile la niste probleme pe care primaria va trebui sa le rezolve, si masina mea fiind mica sunt sigur ca am aproape 180 cm de la botul masinii pana la marginea trotuarului, deci nu se pune problema ca obstructionez pietonii,chiar am sa masor maine pentru curiozitatea unora

Primaria este in slujba cetateanului, nu invers!!!!
Nu, nu e nimeni obligat, si asta a si zis primarul, poate oamenii vor incepe sa isi mai vanda din masini, sau sa nu isi cumpere.
Asa e prin toata lumea.

E dreptul tau sa iti iei masina daca ai loc de parcare, daca nu, nu iti iei

#46
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 ericmario, on 30 martie 2017 - 21:09, said:

Foarte corect ce spui tu, doar ca amenda a fost data in baza unei legi.
Ce e de contestat aici?
Ce explicatii poate sa dea primaria, ca doar legea nu au dat-o primarul si CL-ul.

Nu am spus ca amenda NU  a fost data in baza legii, dar cand o lege este stramba, pot face demersuri pentru schimbarea ei, pai in cazul asta o sa ne angajam toti la politia locala pentru ca o sa aiba nevoie de personal ca sa dea atatea amenzi, eu am spus, ambele parti trebuie respectate, nu sa prigonesti o parte in favoarea alteia, si daca stai sa te gandesti bine, ai sa imi dai dreptate cand spun ca ei ar pierde bani grei daca masinile ar disparea

 unbrutus, on 30 martie 2017 - 21:14, said:

Nu, nu e nimeni obligat, si asta a si zis primarul, poate oamenii vor incepe sa isi mai vanda din masini, sau sa nu isi cumpere.
Asa e prin toata lumea.

E dreptul tau sa iti iei masina daca ai loc de parcare, daca nu, nu iti iei

Este dreptul meu legitim de cetatean, nu trebuie sa dau socoteala nimanui, tu de ce nu dai socoateala cati bani ai, si daca ai posibilitatea sa traiesti in Bucuresti?

#47
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 unbrutus, on 30 martie 2017 - 21:10, said:

Nu s-a dat nici o lege.

E vorba de o hotarare consiliu local, deocamdata doar in sectorul 4.

Mult respect pt primaria Sector 4 care pare a fi mai progresista ca altele.
Corect ar fi sa-ti ofere alternative, nu doar sa incaseze banii din amenzi.
Sa vedem atunci cat de progresisti mai sunt.

#48
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 unbrutus, on 30 martie 2017 - 21:10, said:

Nu s-a dat nici o lege.

E vorba de o hotarare consiliu local, deocamdata doar in sectorul 4.

Mult respect pt primaria Sector 4 care pare a fi mai progresista ca altele.

In sfarsit poate intra si romania in europa... daca s-ar da amenzi si pt aruncat tigara pe geamul masinii, pt rahatii de caine etc...
Ar fi multi suparati o perioada, ca si imediat dupa ce s-a dat legea cu interzicerea fumatului in spatii publice.

Apropo, azi la spital, doctorul fuma in birou tigara dupa tigara...

Romania nu intra in Europa cu masuri comuniste, mai urmeaza circulatia cu numere pare si impare si ratie de benzina, ca tot aia e

#49
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Platon, on 30 martie 2017 - 21:16, said:

Am editat mai sus.

Edited by ericmario, 30 March 2017 - 21:18.


#50
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 Platon, on 30 martie 2017 - 20:55, said:



"Totusi, dupa zeci de certuri, primaria a promis ca va marca spatii pe trotuarele foarte late, unde soferii pot parca doar dupa 6 seara."
Ca si la legea fumatului, se fac pasi inapoi.
Pe trotuarele late ar trebui sa se traseze intai pista de bicicleta

#51
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 ericmario, on 30 martie 2017 - 21:17, said:

Am editat mai sus.

Nu ma deranjeaza, am citit cine a dat hotararea, dar lucrurile nu vor ramane asa, ai sa vezi, a fost un hei rup, si cand o sa apara petitii cu demisii si alte chestii, or sa inceapa sa caute solutiile realiste

 unbrutus, on 30 martie 2017 - 21:20, said:

Ca si la legea fumatului, se fac pasi inapoi.
Pe trotuarele late ar trebui sa se traseze intai pista de bicicleta

Pistele de pe trotuare nu impiedica pietonii sa isi exercite drepturile?

#52
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 Platon, on 30 martie 2017 - 20:57, said:

Nu m-am nascut in masina, cu masina imi castig painea, fara sa fiu taximetrist, as face fata si fara masina, dar nu cred ca le vor convine clientilor mei, plus ca legea asta este aberanta, o firma are nevoie sa care scule, sa ajunga la client, sa parcheze undeva, sa descarce, nu merge asa cu hei rup hai sa le dam pe toate afara de pe trotuar, cred ca psd au scos-o  la capat cu OG 13, dar chestia cu soferii le poate pune capac definitiv.
Sint anti-PSD si totusi apreciez f mult acest primar care a avut curajul sa faca primul pas spre normalitate.

#53
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 Platon, on 30 martie 2017 - 21:21, said:

Pistele de pe trotuare nu impiedica pietonii sa isi exercite drepturile?
Nu

 Platon, on 30 martie 2017 - 21:17, said:


Romania nu intra in Europa cu masuri comuniste, mai urmeaza circulatia cu numere pare si impare si ratie de benzina, ca tot aia e
Da, si circulatie cu nr pare si impare se aplica in unele tari civilizate, si e posibil intr-un viitor sa se aplica si in Ro.
Tot mai multe strazi vor fi strict pietonale etc.
Per ansamblu, se discuta de orase fara masini.

#54
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Daca se face o petiție in care sa se ceară demisia ar trebui dusă până la capăt.

Ia uitați ce am găsit
http://m.b1.ro/stiri...deo-133851.html

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate