Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Amenda parcare politia locala sector 4

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#73
drq

drq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 21.05.2006

View Postshymano, on 31 martie 2017 - 06:19, said:

Ai pus poze cu soseaua principala si cu trotuarul mare.
Eu intrebam cat ramane in stanga masinii tale, pe straduta cu sens unic. Acolo e circulatia obturata, nu pe trotuarul larg.
Din portiera mașinii și pana în botul mașinii parcate regulamentar între 3.2 și 3,5 metrii

#74
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
Cam asta e ceea ce se doreste in sectorul 4 se pare, pana la urma ca si la legea antifumatului, s-au speriat de legea data chiar de ei si au inceput sa o dea inapoi.

Attached Files



#75
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

View PostAfrikaner76, on 30 martie 2017 - 19:52, said:

Ala e trotuarul meu,
Nu e al tau, il inchiriezi de la primarie :P

#76
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
https://www.antena3....cut-406431.html

#77
drq

drq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 21.05.2006
Attached File  20170403_175328.jpg   154.55K   27 downloads
Azi, fix unde am luat eu amenda! Nu, nu erau la amendat mașini, cred ca au avut treba ceva în bloc 30 de minute. Erau locuri libere (cele cu plata)

#78
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
dar ei erau "in misiune". ii poti contrazice?

#79
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Sunt imbecili.
Exista o problema, anume aceea ca infrastructura e praf si in plus, tampitii de la diverse autoritati fac numai cretinisme...exemple sunt tone.
Sensuri unice elucubrante pe stradute pe care nimeni nu s-a tamponat vreodata, urmarea e ca toata lumea ajunge inecitabil pe cateva strazi iar acolo e ....blocaj.
Treceri de pietoni semaforizate aiurea..vine un prost, apasa butonul, sta un bulevard intreg 2 minute desi sunt semafoare la intersectii 200m inainte si inapoi....se pot sinctoniza sa se faca verde la trecerea din jumatea bulevardului odata cu cele din intersectii, acum se sta si dupa ce ca sunt coloane si blocaje, totul e si mai grav pt ca un copil se joaxa la semafor sau o baba nu poate astepta 1 minut...
Sau spatii pana la blocuri de zeci de m, trotuare pe care poate circula un camion, alee de masina si parcare..in schimb strada (turnu magurele spre exemplu)..are cate o banda pe sens.
Ba mai mult, dupa ce ca au autorizat n hipermarketuri si totul era blocat, acum mai si lucreaza....partea de sud a sect 4 e blocata aproape.
Sau interdictie imposibilitate de a iesi de pe zona de blocuri in bulevarde...te obliga prin sens unic si linje de tramvai inaltata 20cm sa iesi pe o straduta ingusta si aglomerata in loc sa iesi cate putini pe 5 stradute.
Si exemplele sunt mii....


Cam asa e cu parcarea...
Niciodata masinile nu au deranjat pe nimeni dar vrem sa fim europeni..baba sa traverseze pe unde vrea ea cand vrea ea...masinile sa le luam in casa...sensul unic pt ca creodata e posibil ca 2 prosti sa nu aiba loc simultan intr-un punct.

Bai frate, exista situatii in care da...o masina blocheaza ceva...trebuie sa existe o forma de lege prin care politia sa poata amenda sau ridica...
DAR nu poti sa amendezi TOATE masinile, nunloti sa faci peste tot sens unic, nu poti sa pui semafor cu buton aiurea pt orice tampit care nu poate sta 1 minut (si care altfel, daca ar fi tratat cu aceeasi nesimtire, lutea fi trimis la intersectie 100 m inainte sau inapoi, si acolo mai statea acel minut), etx...

Trebuie cumva echilibru, o forma in care nesimtitul sa fie sanctionat dar toti, si pietoni si soferi, sa traim, sa ne deplasam.
Se poate, am trait si am parcat pana ieri, am circulat ai am teaversat... brusc, de azi am co statat ca ne trebuie masuri radicale...

Pai asa si soferii in cazul de fata ar trebui sa faca altceva...cum l-am prins pe unu pe strada ca traverseaza aiurea, calc acceleratia....e ilegal nu se asigura, nu l-am vazut ce pielea mea...
O fi bine sa facem sau nu lucruri doar pt ca " e legal" ?


Povestea asta e o imbecilitate si e cazul sa se incheie.

Eu traiesc in afara orasului si mi se rupe, sunt insa de partea soferilor in acest caz, e adevarat ca sunt si multi soferi cretini/ nesimtiti DAR ce fac astia acum e aberant si toate aceste idiotenii ar trebui taxate cumva..e bine ca iese lumea in strada pt politica lu peste...bun si asta dar pt lucrurile flagrante si care te afecteaza direct si imediat de ce nu iesiti ma frate?



#80
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.07.2013

View Postunbrutus, on 30 martie 2017 - 21:10, said:

Nu s-a dat nici o lege.

E vorba de o hotarare consiliu local, deocamdata doar in sectorul 4.

Mult respect pt primaria Sector 4 care pare a fi mai progresista ca altele.

Nu e doar in sectorul 4, http://legeaz.net/ou...i-de-circulatie
Parcatul pe trotuar e legal doar cand exista semn care indica asta, in rest NU.

#81
lulutza

lulutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 30.05.2008
noi, in rarele dati cand avem treaba in centrul vechi, lasam masina in parcarea subterana de la universitate si mergem frumusel pe jos. insa in bucuresti sunt zone unde trebuie sa o lasi la mama naibii ca sa parchezi legal. deci daca iesi in oras, in special vara sau iarna e frumos sa mergi pe 40 sau -15 grade pana la o terasa ori un pub nu stiu cati km. ca sa ajungi la timp pleci cu vreo ora mai devreme ca sa fii sigur ca ajungi..inteleg legea pt zonele unde masinile blocheaza complet trotuarul, aia da. daca politia dadea dovada de acelasi zel pana acum, eu cred ca dispareau nesimtitii care au impresia ca e trotuarul lor. dar ca si in multe alte situatii, legea nu s-a pus in aplicare. si acum hai sa dam una drastica ca aialalta nu e suficienta. ba este, dar doar daca ne si tinem de ea. cati respecta legea cu centura de siguranta? sau cea cu copiii mici pe scaunul din fata? foarte putini. dar daca se punea politia pe munti de amenzi date zilnic pe tema asta? probabil ca si acolo o sa se schimbe legea si o sa se dea amenzi pt cei care duc copilul cu masina, indiferent de modul in care o fac...

Edited by lulutza, 04 April 2017 - 06:56.


#82
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008
Iar "drama" e alta, am mai zis-o! Cu toate legile din lume si cu toata "intransigenta", vom vedea in continuare masini care blocheaza cu orele o sina de tramvai si astfel o jumatate de oras iar politistii vor sta si vor astepta rugandu-se sa apara sfantul duh sa rezolve situatia.

#83
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Nu e drama e prostie si nesimtire in APLICAREA legii.
Legea are "spirit si litera" si aplicarea ei, mai ales in situatiile de tranzitie sau foartr complicate, ar trebui sa tina cont si de spiritul ei.

Adica bun, ai nevoie de o lege drastica sa poti ridica masini, sa poti elibera caile de circulatie a persoanelor, sa eviti accidentele cauzate de viteza pt ca nu poti reduce nr de masini, nu poti crea trotuar unde nu e loc si nu poti face autostrazi peste noapte.

Bun, dar aplicarea amboulea e ineficienta si tampita.

Masinile nu se ridica din zona aglomerata unde chiar incurca , acolo nu are loc camionul de ridicari...se ridica din zonele unde e loc, deci nu trece nimeni, unde evident nu incurca pe nimeni pt ca e loc...
Rezultat? Eficienta zero, cetateni jefuiti, bani la buget moca, firme ingrasate.

Radarul nu se pune unde exista pietoni sau risc de accidente si unde citeza poate omora oameni..se pune pe un camo pe sosea/bulevard cu 3 benzi, fara pietoni....
Rezultat? Oamenii mor ca si inainte, cetatenii care normal ca se mai si grabesc sunt amendati pt 62 la ora pe camp la iesirea din sat si bugetul se umfla.

Samd.
Daca s-ar tine cont in primul rand de spiritul legii si nu ar fi aplicata mecanic de niste handicapati cu sapca si vid sub ea, daca s-ar penaliza doar acolo unde exista nesimtire si pericol, am trai toti mai sigur si mai linistiti.


Acum, noi platim si nu avem pe unde merge sau parca, si ne injuram unii pe altii ca salbaticii, ala cu masina pe baba cu savosa si invers...iar militia ne serveste argumentul ca sunt accidente si nesimtiti...
Da, sunt...si vor si si mai si pt ca solutiile astea cu marit amenzi, litit radarul in boscheti si saltat masina unde un retard a pus un semn inutil  produc exclusiv contrariul dorit.

Edited by parintele, 04 April 2017 - 09:15.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate