Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Scopul existentei lui "Lucifer"

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
77 replies to this topic

#55
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postlogic1, on 26 martie 2017 - 21:50, said:


Nu ai observat cuvintele bolduite:

Ci fiecare este ispitit, când este atras de pofta lui însuşi şi momit. Apoi pofta când a conceput, dă naștere păcatului" (Iac. 1:14, 15).


În afară nu sunt cauze reale de ispită, ci doar aparențe care înșală, "argumente" de care mintea impregnată de dorință se agață atunci când "concepe" (când decide să acționeze greșit). La originea întregului proces de amăgire a Evei a stat dorința ei de a deveni, înainte de vreme, ca Dumnezeu!

Geneza 3:6

Femeia a văzut că pomul era bun de mâncat şi plăcut de privit şi că pomul era de dorit ca să deschidă cuiva mintea. A luat deci din rodul lui şi a mâncat;


OK, am inteles din prima acel text , tu trebuie sa-mi arati de unde apar acele POFTE ? S a luam ca exemplu "pofta" sexuala.  E vinovat omul ca vrea sa-si satisfaca aceasta pofta ? Daca da atunci Creatorul are o mai mare responsabilitate pentru modul cum a creat omul. Eu unul nu pot acuza pe cineva cand  isi satisface poftele .Vrea sa respire findca asa a fost creat, apoi lasa omul sa respire, vrea dulciuri atunci el trebuie sa traiasca cu dulciuri . Are vina omul ca traieste cu dulciuri ? Nu . E responsabil Creatorul pentru faptele omului . Dar poti face o anume educatie sa-i spui ca trupul si spiritul sunt influentate de substante sau de o anume invatatura. Nimeni nu ucide un catzel findca latra, el asta stie ori asa a fost creat .
E o tampenie sa tot acuzi omul ca fumeaza sau joaca poker daca initiatorul fumatului si a pokerului nu e luat la bani marunti .
Personajul Satan a inteles in ce consta libertatea si stia ca are acest drept, numai ca acel Creator nu mai e multumit de ce face creatura . Vrea doar sa fie iubit sau vrea sa ofere libertate creatiei sale ?

#56
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View PostDude_2nd, on 26 martie 2017 - 21:36, said:

de unde stii tu asta , o, Cunoscatorule a tuturor tainelor?

Caderea lui Satan e o taina. insusi Proorocul se intreaba "Cum ai cazut?".
Nimeni nu poate explica taina asta.
Cert este ca a cazut, si alaturi de el au fost atrasi in razvratire a 3-a parte din ingerii cerului = extraterestrii.
toti laolalta au fost aruncati pe pamant,un de sunt si astazi printre noi oamenii.
Ce taina, d-le ? Daca nu stim ceva, e neaparat o taina? Ce ne este noua taina, altora le e instrument de manipulare.
Si focul era o taina.  Si roata, cea mai mare inventie a omenirii, inventata de Dedal, fiul lui Icar, cel cu zborul si labirintul...Demoni.
I s-o fi terminat gazul propulsor al slavei (nava).
Daca nimeni n-o poate explica, eu ce si de ce  sa cred ?!
Dupa cum zice drojdieru' din TNR (cre'ca din Vaslui) : da-i in p ..  mea  de egzistra aia..cum le zice, hic, egzasterestrii..hic, pardon.

Edited by Topp, 26 March 2017 - 22:53.


#57
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostAuroraBoreala, on 26 martie 2017 - 20:08, said:

Poate, parerea mea personala e ca liberul arbitru poate excede atotstiinta lui Dzeu.
Ca Dzeu e atotstiutor e o dogma cu caracter general, sunt cazuri concrete cand se dovedeste ca nu e chiar asa in ce priveste liberul arbitru.
De fapt, respectivul ipochimen confundă preștiința cu predestinarea. Dumnezeu are preștiință, e atotștiutor fără doar și poate.

View Postkolfleading, on 26 martie 2017 - 21:07, said:

Te contrazici singur in acelasi paragraf.
Este imposibil ca un inger frumos sa aiba atata mandrie. Este o contradictie sa spui ba ca era cel mai frumos...ba ca avea multa mandrie...
De când mândria este în opoziție cu frumusețea? :huh:

View PostTopp, on 26 martie 2017 - 22:46, said:

Ce taina, d-le ? Daca nu stim ceva, e neaparat o taina? Ce ne este noua taina, altora le e instrument de manipulare.
Si focul era o taina.  Si roata, cea mai mare inventie a omenirii, inventata de Dedal, fiul lui Icar, cel cu zborul si labirintul...Demoni.
I s-o fi terminat gazul propulsor al slavei (nava).
Daca nimeni n-o poate explica, eu ce si de ce  sa cred ?!
Dupa cum zice drojdieru' din TNR (cre'ca din Vaslui) : da-i in p ..  mea  de egzistra aia..cum le zice, hic, egzasterestrii..hic, pardon.
Tainele sunt acelea care nu ne sunt accesibile, ele fiind situate în planul ultramundan.

#58
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011

View Postlogic1, on 26 martie 2017 - 21:13, said:

Ispita nu vine de la un înger spiritual, nu vine din exteriorul omului.

Iacov 1

13 Nimeni, când este ispitit, sã nu zicã: „Sunt ispitit de Dumnezeu.” Cãci Dumnezeu nu poate fi ispitit ca sã facã rãu, ºi El însuºi nu ispiteºte pe nimeni.


Asta nu-i tocmai adevarata. Dumnezeu ispiteste prin promisiunea vietii vesnice.

View Postpacopaco1967, on 26 martie 2017 - 21:04, said:

Nu pentru ca ar fi insemnat sa interfereze cu libertatea lui.


Daca stia ce crea atunci nu avea rost sa-l mai creeze in aceeasi "versiune", pur si simplu nu putea interfera cu ceva ce nu exista.

View Postpacopaco1967, on 26 martie 2017 - 21:04, said:

Bineinteles, are aceasta viziune cu oricare din creaturile sale. Fara sa oferi libertate nu recunosti ca esti iubit.


Libertatea inseamna sa poti face orice iti permite liberul arbitru fara consecinte ori sa ajungi in iad sau sa ramai fara viata vesnica pentru ca ai facut o alegere nu prea seamana a libertate.

View PostAuroraBoreala, on 26 martie 2017 - 20:42, said:

Nu, ci Toma din Aquino l-a descris astfel.
Daca citesti intamplari din Biblie, vezi ca nu e chiar asa, trimite prooroci sa spuna poporului ca daca nu se pocaiesc, vor pati cutare si cutare,

Daca El a trimis prooroci sa spuna poporului cuvintele sale inseamna ca el insusi s-a declarat atotstiutor.

#59
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005

View Postspinname, on 26 martie 2017 - 19:09, said:


Scopul existentei lui "Lucifer"

De cine a fost creat diavolul si cu ce scop?

"În Biblie, diavolul este numit în multe feluri (Satan, diavol, adversar, inamic, acuzator, marele balaur, ºarpele cel bãtrân, Beelzebub, Belial), dar nici mãcar o singurã datã Lucifer. În Cartea lui Isaia 14:4-17, profetul ce a dat numele capitolului îl descrie pe regele Babilonului ca pe un luceafãr de dimineaþã (helel în ebraicã), cãzut în ochii Domnului. Aºa cum era firesc pentru un roman, Eusebiu Sofronie Ieronim din Stridonul Dalmaþiei a tradus luceafãrul de dimineaþã prin cuvântul latinesc lucifer. Cu toate acestea, unii interpreþi ai Bibliei au ignorat sensul real al cuvântului lucifer ºi faptul cã Isaia se referea în respectivul capitol la regele Babilonului, înþelegând cã este vorba despre Satan ºi despre decãderea lui. În A doua epistolã Soborniceascã a Sfântului Apostol Petru 1:19, acelaºi cuvânt (phosphoros în greacã, echivalentul ebraicului helel) a fost tradus în latinã tot prin lucifer, deºi nu existã nicio  referire la Diavol. Iar în Apocalipsa 22:16, Iisus spune: „Eu sunt rãdãcina ºi odrasla lui David, luceafãrul de dimineaþã (helel în ebraicã, phosphoros în greacã ºi lucifer în latinã)”. „Înþelepþii” Bisericii au pãstrat pentru aceste douã pasaje sensul real al cuvântului lucifer, adicã luceafãr de dimineaþã, însã nu au vrut nici în ruptul capului sã aplice aceeaºi logicã ºi la Isaia.  Astfel, dintr-o eroare de interpretare, îngerul rebel s-a ales cu un nou nume, Lucifer, care a început sã fie folosit pentru Diavol ºi rãspândit cu ajutorul unor lucrãri precum Infernul lui Dante Alighieri, Paradisul Pierdut al lui John Milton, dar ºi Biblia regelui James, folositã ºi astãzi de cei mai mulþi vorbitori de limbã englezã."

https://secretelezei...ifer-in-biblie/

#60
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postspinname, on 26 martie 2017 - 23:16, said:

Libertatea inseamna sa poti face orice iti permite liberul arbitru fara consecinte ori sa ajungi in iad sau sa ramai fara viata vesnica pentru ca ai facut o alegere nu prea seamana a libertate.
Asta numai în mintea dumitale, de ateu. Ați vrea voi ca să nu aveți responsabilitatea faptelor, este?

#61
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011

View Postmario_bril, on 26 martie 2017 - 23:19, said:

Asta numai în mintea dumitale, de ateu. Ați vrea voi ca să nu aveți responsabilitatea faptelor, este?

Atunci cum adica suntem liberi? Liberi sa ce? Libertatea inseamna automat ca ai voie sa alegi intre 1. bine si 2. rau si asta fara consecinte, ca de asta se cheama libertate, altfel ar fi conditionare.

#62
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postspinname, on 26 martie 2017 - 23:29, said:

Atunci cum adica suntem liberi? Liberi sa ce? Libertatea inseamna automat ca ai voie sa alegi intre 1. bine si 2. rau si asta fara consecinte, ca de asta se cheama libertate, altfel ar fi conditionare.
Ba din contră, poți alege ce dorești, însă suporți consecințele. Asta este de fapt libertatea atât din punct de vedere divin, cât și uman.

#63
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,106
  • Înscris: 10.09.2008

View Postpacopaco1967, on 26 martie 2017 - 22:01, said:

OK, am inteles din prima acel text , tu trebuie sa-mi arati de unde apar acele POFTE ? S a luam ca exemplu "pofta" sexuala.  E vinovat omul ca vrea sa-si satisfaca aceasta pofta ? Daca da atunci Creatorul are o mai mare responsabilitate pentru modul cum a creat omul. Eu unul nu pot acuza pe cineva cand  isi satisface poftele .Vrea sa respire findca asa a fost creat, apoi lasa omul sa respire, vrea dulciuri atunci el trebuie sa traiasca cu dulciuri . Are vina omul ca traieste cu dulciuri ? Nu . E responsabil Creatorul pentru faptele omului . Dar poti face o anume educatie sa-i spui ca trupul si spiritul sunt influentate de substante sau de o anume invatatura. Nimeni nu ucide un catzel findca latra, el asta stie ori asa a fost creat .
E o tampenie sa tot acuzi omul ca fumeaza sau joaca poker daca initiatorul fumatului si a pokerului nu e luat la bani marunti .
Personajul Satan a inteles in ce consta libertatea si stia ca are acest drept, numai ca acel Creator nu mai e multumit de ce face creatura . Vrea doar sa fie iubit sau vrea sa ofere libertate creatiei sale ?

Cine a spus că omul e vinovat pentru pofte? Copiii se nasc egoiști absolut (așa sunt creați), dar viața și limitările pe care le aduce îi învață altruismul - să împartă universul cu alții. Nu e loc de dat vina pe satana:

Romani 7

11 pentru că păcatul, găsind prilej prin poruncă, m-a amăgit şi, prin ea, m-a ucis. 12 Astfel că, în adevăr, legea este sfântă şi porunca este sfântă şi dreaptă şi bună. 13 Deci ceea ce este bun devine moarte pentru mine? Nicidecum! Dar păcatul, ca să se arate păcat, a lucrat moarte pentru mine prin ceea ce este bun, pentru ca păcatul, prin poruncă, să devină peste măsură de păcătos. 14 Pentru că ştim că legea este spirituală, dar eu sunt carnal, vândut păcatului. 15 Pentru că ceea ce fac nu recunosc: pentru că ceea ce nu vreau, aceasta fac; 16 iar ceea ce urăsc, aceasta practic. Iar dacă ceea ce nu vreau, aceea practic, recunosc că legea este dreaptă. 17 Atunci însă nu mai fac eu aceasta, ci păcatul care locuieşte în mine.


Geneza 4

6 Dacă nu faci bine, păcatul stă culcat la uşă şi dorinţa lui va fi îndreptată spre tine, dar tu stăpâneşte peste el“.



#64
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011

View Postmario_bril, on 26 martie 2017 - 23:33, said:

Ba din contră, poți alege ce dorești, însă suporți consecințele. Asta este de fapt libertatea atât din punct de vedere divin, cât și uman.

Libertatea din punct de vedere uman sunt de acord ca asa e dar sa sustii ca divinitatea nu are capacitatea de a ierta pe cineva pentru ca a facut o alegere pe care avea libertatea sa o faca, inseamna ca nu esti cu adevarat credincios.

#65
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postspinname, on 26 martie 2017 - 23:47, said:

Libertatea din punct de vedere uman sunt de acord ca asa e dar sa sustii ca divinitatea nu are capacitatea de a ierta pe cineva pentru ca a facut o alegere pe care avea libertatea sa o faca, inseamna ca nu esti cu adevarat credincios.
Creștinismul susține că din contră, divinitatea are capacitatea de a ierta, ăsta fiind și scopul declarat al rugăciunii și al spovedaniei. Întreaga Biblie îți spune asta, de fapt.

Că de veţi ierta oamenilor greşealele lor, ierta-va şi vouă Tatăl vostru Cel ceresc;

Că acesta este Sângele Meu, al Legii celei noi, care pentru mulţi se varsă spre iertarea păcatelor.

Nu judecaţi şi nu veţi fi judecaţi; nu osândiţi şi nu veţi fi osândiţi; iertaţi şi veţi fi iertaţi.

Cărora veţi ierta păcatele, le vor fi iertate şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute.

#66
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,028
  • Înscris: 31.07.2007
Satana trebuia sa existe, pur si simplu. La religiile astea mari monoteiste divinitatea ii binele absolut. Dar atunci, cine se face responsabil de toate relele din lume? Pai, trebuie unu' care-i raul absolut, aka Satana.

#67
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011
Pai da, are capacitatea, dar numai conditionat, ori pana si eu un simplu om am iertat la viata mea fara sa-si ceara cel ce agresit fata de mine iertare - si atunci divinitatea care reprezinta perfectiunea de ce are nevoie sa se roage cineva de ea ca sa fie iertat?

#68
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postedy_wheazel, on 26 martie 2017 - 23:56, said:

Satana trebuia sa existe, pur si simplu. La religiile astea mari monoteiste divinitatea ii binele absolut. Dar atunci, cine se face responsabil de toate relele din lume? Pai, trebuie unu' care-i raul absolut, aka Satana.
În lumina existenței liberului arbitru, bineînțeles că trebuia să existe, era imperios necesar.

View Postspinname, on 26 martie 2017 - 23:57, said:

Pai da, are capacitatea, dar numai conditionat, ori pana si eu un simplu om am iertat la viata mea fara sa-si ceara cel ce agresit fata de mine iertare - si atunci divinitatea care reprezinta perfectiunea de ce are nevoie sa se roage cineva de ea ca sa fie iertat?
Dumnezeu nu are nevoie de nimic, de la noi. Noi avem nevoie de Dumnezeu. Iar pentru faptul că avem nevoie, îi cerem asta, să ne ierte.

#69
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011

View Postmario_bril, on 27 martie 2017 - 00:00, said:

Dumnezeu nu are nevoie de nimic, de la noi. Noi avem nevoie de Dumnezeu. Iar pentru faptul că avem nevoie, îi cerem asta, să ne ierte.

Ok, nu asta spuneam eu ci de ce nu suntem automat iertati daca Dumnezeu e perfect? Adica eu ca om imperfect pot ierta pe cineva fara conditii (ceea ce reprezinta perfectiunea) iar cateodata cu conditii (ceea ce reprezinta imperfectiunea - dar e ok sunt om imperfect). Intelegi? Perfectiunea are o singura varianta - iarta (a nu ierta e imperfectiune). Si atunci nu mai are rost iadul sau amenintarea de a nu primi viata vesnica.

#70
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postspinname, on 27 martie 2017 - 00:11, said:

Ok, nu asta spuneam eu ci de ce nu suntem automat iertati daca Dumnezeu e perfect? Adica eu ca om imperfect pot ierta pe cineva fara conditii (ceea ce reprezinta perfectiunea) iar cateodata cu conditii (ceea ce reprezinta imperfectiunea - dar e ok sunt om imperfect). Intelegi? Perfectiunea are o singura varianta - iarta (a nu ierta e imperfectiune). Si atunci nu mai are rost iadul sau amenintarea de a nu primi viata vesnica.
Pentru simplul fapt că trebuie să-ți asumi consecințele acțiunilor tale. Altfel, nu ai învăța absolut nimic, iar viața asta în integralitate este de fapt o lecție continuă. Dacă ai avea copii, ar trebui să știi asta. Copiii tăi, deși îi iubești, trebuie să suporte consecințele unor acțiuni neconforme. Uneori, dacă căința lor e sinceră, îi mai și ierți. Dar nu le poți acorda o iertare necondiționată pentru că astfel, nu ar mai învăța nimic.

Edited by mario_bril, 27 March 2017 - 00:16.


#71
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Pai de invatat inveti pe pamant, si daca raspunzi, si daca nu raspunzi pentru faptele tale. Deci acest argument pica

Eh, de fapt e foarte usor sa contraargumentezi tot ce puteti voi spune

#72
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005

View Postedy_wheazel, on 26 martie 2017 - 23:56, said:

Satana trebuia sa existe, pur si simplu. La religiile astea mari monoteiste divinitatea ii binele absolut. Dar atunci, cine se face responsabil de toate relele din lume? Pai, trebuie unu' care-i raul absolut, aka Satana.

Nu-i vorba doar de cine se face responsabil de rele, ci mai mult ca in lipsa raului, vorbesc de lipsa totala a conceptului de rau, nu exista binele. Nu poate exista bine fara rau, iubire fara ura, lumina fara intuneric, etc.

Explicati-i unui copil orb din nastere ce e lumina. Nu va pricepe. Pentru el insa nu exista nici intunericul.

Sa ne gandim atunci cam ce sanse ar avea o specie sa inteleaga lumina si intunericul daca specia aia nu a avut niciodata simtul vederii. Dar daca nimeni nu ar fi avut simtul vederii pe planeta asta si daca am fi evoluat cu totii fara vãz? Cum mai intelegeam ce e lumina sau intunericul?

E ca si cum am vrea sa ne imaginam niste simturi pe care nu le avem. Vaz, auz, miros, simt tactil, termic... eh, ia mai bagati aici cateva. E greu si sa ni le imaginam, nu? Ei, cam asa ar fi si cu binele si raul. Abia ni le-am putea imagina, sau chiar n-am fi capabili sa ni le imaginam defel, darmite sa le si intelegem.

Iar lucrul asta nu-i valabil doar pentru oameni, ci pentru toate fiintele de pe Pamant. Sau de pe orice planeta din Universul asta.

Edited by Phobos, 27 March 2017 - 00:32.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate