Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Scopul existentei lui "Lucifer"

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
77 replies to this topic

#19
anygel

anygel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 01.02.2017
Pe barbos cine l-a creat?

#20
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011

 Flat, on 26 martie 2017 - 19:39, said:

bine si rau. raul trebuia si el cristalizat intr-un personaj



Care "rãu"? Dumnezeu e atotputernic deci putea face lumea fara "rãu".

#21
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 anygel, on 26 martie 2017 - 19:38, said:

Cum sa ma controleze daca eu fac ce vreau si ce ma lasa mozii? Posted Image

In cazul copiilor care sunt deja adulti....

Asta e topic de fun.
Asa ai impresia, ca faci ce vrei fara sa realizezi ca ti se induce ca un lucru e bun si ca trebuie sa-l experimentezi .

Putem sa spunem si altfel , adultii care inca sunt copii.

Ma bucur ca te distrezi insa e pe riscul constintei tale .

 Flat, on 26 martie 2017 - 19:39, said:

bine si rau. raul trebuia si el cristalizat intr-un personaj

mie raul mi se pare mai eficient, fiindca tot ce trebuie sa faca este sa corupa sufletele
teoria sustine inocenta cand ne nastem, apoi pe masura ce crestem adunam pacate
binele pare sa fie tot timpul preocupat sa ne respinga, sa ne puna bariere, teste, sa vada daca esti vrednic

in timp ce raul doar sta si culege roadele. impulsul natural e inspre inraire, faza comica e ca poti sa stergi pacatele prin spovedanie. deci ai un fel de GET OUT OF JAIL FREE card nelimitat
Ambele forme au eficienta mai mare decat una singura. Asta e motivul pentru care Lucifer le experimenteaza pe ambele. Totusi in scrierile sacre modul in care se succed sunt anapoda. Vrea controlul, incepe cu duritate si daca biruieste e bine, daca nu, schimba placa.  Se observa adesea aceasta metoda de convingere, un caz ar fi iov.

#22
leul_nostru

leul_nostru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 29.05.2016

 anygel, on 26 martie 2017 - 19:44, said:

Pe barbos cine l-a creat?
s-a creat singur din cate stiu,ma mai documentez.
scuza-mi aranjarea cuvintelor in propozitie.
eu fac ce vreau cu mai ma, am libertatea de a alege cum folosesc pe ma mai si mai ma. Bine ca m-ai vazut!

Edited by leul_nostru, 26 March 2017 - 19:54.


#23
anygel

anygel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 01.02.2017
Paco.... cred ca uiti cu cine vorbesti. Cine imi induce ce?

Mai ma documentez spune tot. Mai ma duc la o tigare.

Revin.

#24
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011

 AuroraBoreala, on 26 martie 2017 - 19:42, said:


Diavolul a fost cel mai frumos inger, asta a creat Dumnezeu.
Insa din cauza mandriei, crezandu-se mai presus de cel care l-a creat, a fost aruncat din cer in iad si si-a pierdut frumusetea spirituala.
Exista pe undeva in Biblie un citat relevant.
De atunci umbla pe pamant impreuna cu o treime din ingeri care au cazut impreuna cu el pentru a determina cat mai multi oameni sa cada in pacate, cel preferat fiind al mandriei, din rautate si invidie, pentru ca si ceilalti sa aiba parte de soarta lui.
Se indreapta in special impotriva oamenilor pentru ca ei sunt lipsiti de cunoastere spirituala, fiind prinsi in  in mrejele lumii pe care el o conduce, ii inseala la fel ca pe Adam in Rai pentru a le face rau si a-l rani pe Dumnezeu care prin Hristos si-a dat viata pentru ei.
Multumit?

Dumnezeu fiind atat atotstiutor cat si creatorul lumii nu putea evita/ corecta crearea satanei?

#25
AuroraBoreala

AuroraBoreala

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 368
  • Înscris: 22.04.2016

 spinname, on 26 martie 2017 - 19:48, said:

Dumnezeu fiind atat atotstiutor cat si creatorul lumii nu putea evita/ corecta crearea satanei?
Nu!
Nu ai retinut din mesajul meu ca nu a creat nicio satana? Ci cel mai frumos inger.
Liberul arbitru cu care au fost inzestrati oamenii si ingerii este ceva peste care Dumnezeu nu intervine, nu pentru ca nu poate, ci pentru ca nu vrea.
Dorinta lui e ca omul sa faca binele din libera vointa, nu pentru ca este fortat, la fel si ingerii, altfel nu s-ar deosebi de un animal.
Diavolul a cazut cel mai jos pentru ca a pacatuit din libera vointa si cunostinta, el vazand fata lui Dzeu si avand o cunoastere directa a lui, pe cand oamenii au scuza uneori ca sunt inselati.
Dumnezeu este bun si milostiv dar nepedepsit nimic nu lasa, nu se lasa batjocorit si rasplateste fiecaruia dupa fapta lui. Tot binele pe care il avea diavolul era de la Dzeu, tot el i l-a luat. Mai mult, el nu vrea sa se pocaiasca si sa fie iertat, ii place prea mult puterea pe care o are asupra oamenilor si faptul ca isi poate bate joc de ei cum vrea.

Edited by AuroraBoreala, 26 March 2017 - 19:57.


#26
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011
Dumnezeu fiind atotstiutor stia inaintea creatiei ce va deveni cel mai frumos inger.

#27
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,652
  • Înscris: 29.03.2010

 pacopaco1967, on 26 martie 2017 - 19:36, said:

Ala care vrea sa fii dezbinat. Numele lui e Lucifer, sau mai corect spus Tradatorul (Satan pe turceste) . Asa te poate controla mult mai subtil. Un exemplu e mult mai convingator. Un parinte spune copilului sau sa nu se joace cu focul, daca copilul e atasat de spiritul parintilor nu va asculta de cineva care il indeamna sa ignore sfatul parintilor.
In cazul copiilor care sunt deja adulti sfatul parintilor e iar ignorat pentru ca se cred mai inteligenti , nu inteleg ca parintii vor pentru copii lor o constinta curata.

Bun exemplu. Deci, dupa aceasta logica (imprumutata de la dumnezeu|), daca copilul se va juca cu forul, il vom alunga pentru totdeauna, pentru ca asa a facut dumnezeu cu lucifer? Daca vorbim despre iubire, lasam ego-ul la o parte. Si acel dumnezeu care isi alunga copilul pentru ca nu face ce vrea el, este plin de ego, nu de iubire

#28
anygel

anygel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 01.02.2017

 AuroraBoreala, on 26 martie 2017 - 19:53, said:

au scuza uneori ca sunt inselati.

Si asa dati vina pe altii pentru greselile voastre.

#29
leul_nostru

leul_nostru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 29.05.2016
Pentru a nu gresi trebuie sa fii insuti Dumnezeu.

#30
AuroraBoreala

AuroraBoreala

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 368
  • Înscris: 22.04.2016

 spinname, on 26 martie 2017 - 19:57, said:

Dumnezeu fiind atotstiutor stia inaintea creatiei ce va deveni cel mai frumos inger.
Poate, parerea mea personala e ca liberul arbitru poate excede atotstiinta lui Dzeu.
Ca Dzeu e atotstiutor e o dogma cu caracter general, sunt cazuri concrete cand se dovedeste ca nu e chiar asa in ce priveste liberul arbitru.

Edited by AuroraBoreala, 26 March 2017 - 20:14.


#31
leul_nostru

leul_nostru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 29.05.2016

 AuroraBoreala, on 26 martie 2017 - 20:08, said:

Poate, parerea mea personala e ca liberul arbitru poate excede atotstiinta lui Dzeu.
asta doreste, sa fim cel putin la fel de buni la suflet ca El.

#32
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011

 AuroraBoreala, on 26 martie 2017 - 20:08, said:


Poate, parerea mea personala e ca liberul arbitru poate excede atotstiinta lui Dzeu.
Scuze, dar asta ar insemna sa pui la indoiala unul din atributele lui Dumnezeu. Nu sunt sigur dar nu cumva isasi El s-a descris ca fiind atotstiutor? Daca-i asa nu-L poti contrazice..

#33
leul_nostru

leul_nostru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 29.05.2016

 spinname, on 26 martie 2017 - 20:13, said:

Scuze, dar asta ar insemna sa pui la indoiala unul din atributele lui Dumnezeu. Nu sunt sigur dar nu cumva isasi El s-a descris ca fiind atotstiutor? Daca-i asa nu-L poti contrazice..
tu cum crezi ca s-a creat ceeace s-a creat? nu cu ajutorul Lui? Crezi ca totul e o intamplare?

Edited by leul_nostru, 26 March 2017 - 20:18.


#34
anygel

anygel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 01.02.2017
Exact, cine l-a creat pe cel ce a creat?

#35
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 03.02.2006
Pe Lucifer l-a creat mama lui, Luciferita.

Pe Dumnezeu de asemenea l-a creat mama lui, Dumnezeita.

Acum sa nu ma intrebati cine a creat-o pe ma-sa. Evident, ma-sa. S.a.m.d. in vecii vecilor. Amin!

#36
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
"You're perfect, yes, it's true
But without me you're only you"

Faith No More - Midlife Crisis  Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate