Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Ajutați-mă să înțeleg cum funcționează agențiile imobiliare

- - - - -
  • Please log in to reply
225 replies to this topic

#163
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011

View Postjust_me_2007, on 04 mai 2017 - 10:13, said:

Cum adica "agenta s-a ocupat de acte", ce a facut mai exact?  Cat % ai platit comision, si de ce risti sa iei teapa daca nu faci prin agentie? Ai vreun act semant prin agentie prin care ei se angajeaza ca daca apartamantul prezinta vicii ascunse, te despagubesc, sau ca isi asuma ei ceva in caz de  probleme cu apartamentul? Sau au cuvantul lor care e mai important decat orice hartie. Actele din c stiu eu le face notarul si tot el raspunde pentru ele.


În primul rând am plătit rapiditatea. În 3 luni de căutări - și încă iarna, adică sezon teoretic „mort”, în care proprietarii ar trebui să-și dea toată silința să fie vizibili și să vrea să vândă - eu nu am găsit NIMIC. Toate ofertele de pe situri erau FALSE.

Prin agenție am găsit în 2 săptămâni.

Pe de altă parte prețurile au început deja să crească - și azi am auzit o știre că până la finalul anului se așteaptă creșteri de 10%. Ne place, nu ne place, la stat cresc salariile într-o veselie, și crește și economia, și nu de ieri, de azi, ci de câțiva ani. Chiar dacă guvernul actual nu va reuși să facă să curgă lapte și miere, cum a bătut câmpii în campania electorală, nu există nici un indiciu că nu vom avea și anul ăsta creștere economică, oricât de moderată. Ca, de altfel, în toți anii următori.

Practic, acei 1600 E sunt ceea ce în economie se numește „cost de oportunitate”. Am dat acum 1600 E ca să nu dau în toamnă 5000 sau în primăvara următoare 10000 așteptând să prind „ocazia mult visată”...

În plus, așa cum am zis, eu chiar nu știam amănuntul legat de actele vechi atașate la dosar (e doar unul din cele pe care nu le știam). Din câte am înțeles ulterior, nici o bancă nu dă credit dacă proprietarul nu poate arăta tot istoricul proprietății. Aș fi putut fi „făcut” instant de un vânzător prieten cu un notar. Dacă vroiam să revând peste 5 ani, ar fi trebuit ca și eu, la rândul meu, să fraieresc pe cineva... că unuia care ar fi cumpărat cu credit nu aveam cum să-i vând, neavând tot istoricul.

Eu nu vreau să conving pe nimeni să lucreze într-un anumit fel, sunt convins că sunt și o grămadă de agenți țepari, cum sunt toți ăia care publică oferte mincinoase pe imobiliare.ro, sau cei care acceptă să reprezinte apartamente din blocuri cu risc seismic 1.

#164
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
inius, o intrebare sincera: cati ani ai?

#165
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011
Peste 40. De ce crezi că e relevant? Crezi că nu știu valoarea banilor? Ba o știu, dar 1600 de euro îi strâng la loc în maxim 3 luni. Dacă era o sumă mai mare poate că îmi zgâriam și eu de sub unghii.

Edited by inius, 08 May 2017 - 08:08.


#166
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postinius, on 07 mai 2017 - 19:36, said:

Aș fi putut fi „făcut” instant de un vânzător prieten cu un notar.
Si cum facea vanzatorul sa se imprieteneasca cu notarul ales de tine?

View Postinius, on 07 mai 2017 - 19:36, said:

sau cei care acceptă să reprezinte apartamente din blocuri cu risc seismic 1.
Cu risc seismic 1 nu inseamna scos din circuitul civil sau interzis la vanzare.

View Postinius, on 07 mai 2017 - 19:36, said:

Prin agenție am găsit în 2 săptămâni.
Tu nu stiai sa cauti si nici celalalt nu stia sa se promoveze. Probabil cei care stiau cereau mai mult. Desigur ca in acest caz ati platit ambii abonamentul pe care-l are agentul la serviciul de periere a anunturilor + abilitatea acestuia de a sti sa caute pe internet.

Eu prin munca de agent inteleg sa aiba in oferta ceva ce este doar la el sau intr-un circuit restrans de agenti, nu sa-mi ofere indirect cursuri de utilizare internet.

#167
CatalinGrama

CatalinGrama

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 13.04.2017
@just_me_2007  Nici notarul nu te asigura de vicii ascunse si totusi il platesti Posted Image De aceea se numesc vicii ascunse pentru ca nu stie nimeni de ele. Daca proprietatea are intradevar vicii si demonstrezi ulterior ca vanzatorul, notarul agentul stiau de ele poti deschide proces si poti castiga.

Sa ii reprezint pe ambii la costuri mici uneori se poate numi conflict de interese.Dar asa este romanul, prefera sa plateasca putin ca sa il coste scump. Sunt clienti care evitand lucrul asta ofera el si comisionul celuilalt ca sa iti oferi serviciile lui. Asta e un alt caz de discutie, ceva mai rar in Romania.
In linii mari daca vrei sa ai prestanta reprezinti bine ambele parti si se poate fara probleme, iti trebuiesc nervi tari dar se poate.

Si tot vad discutii.... de ce acte se ocupa agentul?... Voi aveti habar care este documentatia necesara pentru vanzarea unui imobil(mai ales unul incadrat in cladire monument?)

Edited by CatalinGrama, 11 May 2017 - 09:32.


#168
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
@CatalinGrama
iar raspunzi pe langa...
notarul raspunde de actele de proprietate si atat,
de viciile ascunse ale cladirii raspunde proiectantul, verificatorul, constructorul si beneficiarul/propietarul .....

in toata schema asta agentul imobiliar e in plus, el doar se baga in seama...

#169
CatalinGrama

CatalinGrama

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 13.04.2017

View Postarg, on 11 mai 2017 - 09:33, said:

@CatalinGrama
iar raspunzi pe langa...
notarul raspunde de actele de proprietate si atat,
de viciile ascunse ale cladirii raspunde proiectantul, verificatorul, constructorul si beneficiarul/propietarul .....

in toata schema asta agentul imobiliar e in plus, el doar se baga in seama...
Nu raspund pe langa, esti tu margine Posted Image
80% din tranzactiile din Romania sunt proprietati inainte de 2000, Iar pentru 90% din aceste proprietati nu exista proiectant constructor s.a.m.d ca au fost facute dupa ureche. Singurul care raspunde cu semnatura privata si isi ia un astfel de angajament este vanzatorul.
Si te-as ruga sa nu iti mai dai cu parerea despre lucruri pe care nu le stapanesti lucruri cu care nu te-ai intanlit si nu ai habar cum se gestioneaza.

Edited by CatalinGrama, 11 May 2017 - 09:50.


#170
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
esti chiar funy, vezi ca ai gresit procentele,
toate blocurile vechi au proiect, respectat in procent de peste 90%
singurul care isi poate lua angajamentul este expertul in baza expertizei tehnice a cladriii/imobilului.... in nici un caz vanzatorul / notarul sau cel care se baga in semana (agentul imobiliar).

#171
CatalinGrama

CatalinGrama

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 13.04.2017

View Postarg, on 11 mai 2017 - 10:12, said:

esti chiar funy, vezi ca ai gresit procentele,
toate blocurile vechi au proiect, respectat in procent de peste 90%
singurul care isi poate lua angajamentul este expertul in baza expertizei tehnice a cladriii/imobilului.... in nici un caz vanzatorul / notarul sau cel care se baga in semana (agentul imobiliar).
Tu ai vazut cum arata un contract de vanzare cumparare?
Esti penibil sa crezi  ca acel proiectant din 1989 care lucra pentru stat poate fi tras la raspundere. Compania de stat nu exista deci esti in plop total. Singurul caz care are clauza spusa de tine sunt constructiile noi unde legea obliga constructorii sa dea 30 de ani garantie pe structura de rezistenta, in rest nu exista ce baliverne spui tu. Daca nu ai vazut in viata ta un contract de vanzare-cumparare( ma refer actual nu cele din anii 70) iti recomand sa citesti unul, daca nu ai de unde cu mare placer iti voi arata eu unul. Si vei vedea acolo cine si cum isi asuma raspunderea.
Repet daca esti pe dinafara problemei taci din gura, te rog ca informezi total eronat populatia deja speriata.

#172
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
@CatalinGrama
Esti tanar, agitat si fara experienta. Te tog incearca sa nu ai atitudine jignitoare ca nu e cazul....

deci:
tu cunfunzi proiectul cu contractul de vanzare cumparare, trist
de comisie c.t.e. ai auzit?
sti ca inainte de '89 se putea aplica pedeapsa capitala?
de oameni exterminati in lagare de munca ai auzit?

inginerii vechi chiar au simt de raspundere, stiu ce fac si care este raspunderea, toate constructiile aveau proiect, mai putin casele de chipici sau similare
tu crezi ca daca contractul era scris sumar, batut la masina si semnat cu degetul e mai prost de cat unul actual?

uite aici casa noua cu proiect:
https://forum.softpe...acoperis-lasat/

Edited by arg, 11 May 2017 - 10:37.


#173
CatalinGrama

CatalinGrama

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 13.04.2017

View Postarg, on 11 mai 2017 - 10:23, said:

@CatalinGrama
Esti tanar, agitat si fara experienta. Te tog incearca si nu ai atitudinea jignitoare.

deci:
tu cunfunzi proiectul cu contractul de vanzare cumparare, trist
de comisie c.t.e. ai auzit?
sti ca inainte de '89 se putea aplica pedeapsa capitala?
de oameni exterminati in lagare de munca ai auzit?

Iar esti pe dinafara! Vorbeam de cine isi ia responsabilitatea pentru viciile ascunse(nu vad ce legatura are lagarul de exterminare, pedeapsa capitala). Si nu confund nimic te asigur, doar ca tu ai tendinta sa te balbai si nu esti ferm pe ceea e zici. Repet daca nu stii nu arunca vorbe aiurea sa duci lumea in eroare.
inginerii vechi chiar au simt de raspundere, sti ce fac si care este raspunderea, toate constructiile aveau proiect, mai putin casele de chipici sau similare
tu crezi ca daca contractul era scris sumar, batut la masina si semnat cu degetul e mai prost de cat unul actual?


#174
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011

View Postbladhaund, on 10 mai 2017 - 23:58, said:

Si cum facea vanzatorul sa se imprieteneasca cu notarul ales de tine?

Eu personal nu cunosc nici un notar, nici nu am în familie vreun notar.

View Postbladhaund, on 10 mai 2017 - 23:58, said:

Cu risc seismic 1 nu inseamna scos din circuitul civil sau interzis la vanzare.

Nu, dar înseamnă din start că îți va fi foarte greu să îl revinzi (având în vedere că majoritatea tranzacțiilor se fac pe credit). Dacă aș fi agent imobiliar nu aș reprezenta o asemenea proprietate sau aș spune clar în anunț: „clasificat risc seismic 1, ceea ce înseamnă că nu se poate va putea revinde cu credit”. În loc de asta am văzut: „fără credit” (da' ce au banii din credit, mușcă?), „vicii minore”, „rs1” și alte bălării și brașoave.

View Postbladhaund, on 10 mai 2017 - 23:58, said:

Tu nu stiai sa cauti si nici celalalt nu stia sa se promoveze. Probabil cei care stiau cereau mai mult. Desigur ca in acest caz ati platit ambii abonamentul pe care-l are agentul la serviciul de periere a anunturilor + abilitatea acestuia de a sti sa caute pe internet.

E foarte posibil. Nu mă ocup cu tranzacții imobiliare. Îmi ocup timpul cu altceva. Dar proprietatea respectivă încă nu era pe net, practic a ajuns pe net în seara în care eu am și vizionat-o. Omul mi-a zis că s-a și trezit cu vreo doi inși la ușă în intervalul de după semnarea antecontractului. Nu știa cum reușiseră să depisteze la fix apartamentul. Probabil e vorba de „căutători” de care ziceți voi, dar eu chiar n-aveam timp să aștept 4 luni sau să scotocesc tot cartierul doar ca să evit agenția imobiliară...

#175
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postinius, on 08 mai 2017 - 08:03, said:

Peste 40. De ce crezi că e relevant?
Pentru ca ai ideile si opiniile unui tanar naiv de 20 de ani.

#176
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View PostCatalinGrama, on 11 mai 2017 - 10:16, said:

sunt constructiile noi unde legea obliga constructorii sa dea 30 de ani garantie pe structura de rezistenta
Cataline, lasa urechismele.

View Postinius, on 12 mai 2017 - 19:33, said:

Dar proprietatea respectivă încă nu era pe net, practic a ajuns pe net în seara în care eu am și vizionat-o.
Da, a avut agentul o premonitie ca se va scoate la vanzare. Sau a dat un sarci in Argus sau platforma ailalta. Care crezi tu ca e mai probabil, nu ma pronunt.

#177
CatalinGrama

CatalinGrama

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 13.04.2017

View Postbladhaund, on 15 mai 2017 - 21:41, said:

Cataline, lasa urechismele.

Da, a avut agentul o premonitie ca se va scoate la vanzare. Sau a dat un sarci in Argus sau platforma ailalta. Care crezi tu ca e mai probabil, nu ma pronunt.
Cauta in lege si ai sa gasesti.

#178
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Pai cauta tu, sa nu ai o surpriza. Posted Image

#179
CatalinGrama

CatalinGrama

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 13.04.2017

View Postbladhaund, on 16 mai 2017 - 09:53, said:

Pai cauta tu, sa nu ai o surpriza. Posted Image
Eu spre deosebire de tine am asitat la încheierea multor contracte la constructii noi si stiu ca asa este.
Acum sper sa nu confunzi dezvoltatorii cu particularii care se cred dezvoltatori. Este o diferenta mare din punct de vedere legal.

#180
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
O fi asistat tu, dar cauta in lege*. In care? Pai caut-o.

Urechism asta inseamna: sa prinzi ceva "dupa ureche" si sa crezi ca stapanesti cu temeinicie subiectul.

Inciciu: incepe cu legea ze-

Edited by bladhaund, 16 May 2017 - 10:03.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate