Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Ajutați-mă să înțeleg cum funcționează agențiile imobiliare

- - - - -
  • Please log in to reply
225 replies to this topic

#1
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011
Vreau să cumpăr un apartament în această perioadă. Sunt din București.

Nu am pretenții deosebite, știu zona, am banii. Numai că am constatat cu uimire că din vreo 12 anunțuri care sunt publicate pe siturile de specialitate (Imobiliare.ro, OLX, Storia etc. etc. etc.) în zona care mă interesează pe mine, doar unul (1) pare a fi cu adevărat la vânzare. În spatele celorlalte sunt de fapt diverși agenți imobiliari care zău că nu știu, și nu înțeleg ce urmăresc publicând oferte aiurea.

N-am nimic împotriva colaborării cu o agenție, ba chiar am vorbit cu una dacă îmi poate găsi ceva.

Carevasăzică eu stau cu banii pe masă (n-am treabă cu Prima Casă) și nu mi-i ia nimeni, deși aparent piața „duduie” de oferte.

Nu înțeleg nimic.

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
agentiile isi iau comisionul si pa

stai toata ziua de anunturi si o sa vezi cand apare ceva ok, si trebuie sa te misti repede ca ce e bun se da rapid.

Edited by arg, 24 March 2017 - 14:20.


#3
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008
Agentiile pun oferte fictive ca sa agate clientii. S-a vorbit pe larg pe un alt topic despre acest lucru.

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006
Agentiile lucreaza pe principiul care pe care.
Si pana la urma nu-i o problema pentru cumparator,daca-i convine pretul.Vanzatorul este cel "pagubit" daca-i corect termenul.
Daca nu doresti agentia,va trebui sa astepti sa apara anunturile persoanelor fizice care sa-ti convina.

#5
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
De obicei se gaseste si anuntul vanzatorului dar trebuie cautat pentru ca agentiile preiau anuntul si il multiplica de 5-10-15ori.
se vede rapid ca sunt anunturi ale agentiilor cu aceleasi poze dar cu numere de telefon diferite puse pe poze.

p.s. nu semna clauza de excusivitate cu nici o agentie (sa nu te oblige sa cumperi orice doar prin ei), citeste bine hartiile.

Edited by arg, 24 March 2017 - 14:32.


#6
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
Uite un link postat intr-un post de acum cateva zile, tot in aria asta
https://www.facebook...911169222228156

Zilele trecute vorbeam cu un amic si tipul era abatut. Vroia sa vanda un apartament cu 3 camere si uitandu-se la inunturi gasise cca 300 oferte. Era speriat  ca nu are nici o sansa sa vanda daca nu coboara mult sub pretul pietei. I-am explicat ca alea sunt 300 anunturi, dar proprietati sunt cca 20 si sunt postate de mai multe agentii sau intermediari.
Tot "zgomotul" asta e creat de agentii pt a face dificil schimbul de informatii intre un vanzator si un cumparator. Trebuie doar sa ai rabdare sa astepti sa apara oferta care iti place si le vezi pe toate din zona dorita.

Apeleaza si la agentii, dar la unele competente si nu semna contracte de exclusivitate cu nimeni.
Poti face si pe cont propriu munca de teren. Pune anunturi in scari, sau mergi si vorbeste cu administratorii asociatiilor. Le explici ca esti persoana fizica si ca esti interesat sa cumperi si ca le vei fi irecunoscator daca te vor ajuta in vreun fel.

Edited by disturbed, 24 March 2017 - 14:43.


#7
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016
Vanzatorul cere 100.000 de euro pe o casa
Face contract cu o agentie imobiliara ca poate poate o vinde mai repede.
Agentia ca sa castige ceva, sa supravietuiasca cere un comision de 2-3-5-10% in cazul unei vanzari.
La 10% din aia 100.000 vanzatorului ii revine 90.000, agentia ia 10.000
Tu in mare negociezi cu proprietaru, agentia e un intermediar care ii aduce vanzatorului clienti sa ii vada locuinta

Edited by Claudiu998, 24 March 2017 - 14:36.


#8
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Adica celelate 11 oferte nu mai sunt de actualitate sau chiar sunt fictive?
De ce nu ii intrebi (direct sau voalat) direct pe ei? Pe fiecare cu care discuti, si, poate, cine stie, la un moment dat, mai devreme sau mai tarziu, ii "scapa" unuia "porumbelu'".

#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
@Claudiu998
Am pati-o si eu cu agentiile, cerusem un pret si ei veneau cu povesti.
Daca agentia gaseste client la 110.000 si mie sa-mi ramana 100.000 cat am cerut este ok, dar ei vin cu 90.000 la care mai pun comisionul 9.000 si mie vor sa-mi ramana 81.000. Le-am comunicat clar ca nu ma intereseaza colaboarea decat daca obtin ceea ce am cerut.

 colombo2003, on 24 martie 2017 - 14:34, said:

Adica celelate 11 oferte nu mai sunt de actualitate sau chiar sunt fictive?
De ce nu ii intrebi (direct sau voalat) direct pe ei? Pe fiecare cu care discuti, si, poate, cine stie, la un moment dat, mai devreme sau mai tarziu, ii "scapa" unuia "porumbelu'".
toate sunt reale, sunt preluari ale anuntului original.
pur si simplu cand gasesti ceva trebuie sa cauti anuntul original.

Edited by arg, 24 March 2017 - 14:38.


#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,312
  • Înscris: 01.12.2001
Intr-un oras foarte mic e simplu. Sunt 2 panouri tot orasul (ramase de la alegeri) unse se lipesc anunturile mortuare, 2-3 vanzari de imobiliare si 2-3 anunturi de masini. Toate sunt reale.
Rar apare un anunt de cumparare (1 pe luna).

Edited by dorin_2k, 24 March 2017 - 14:39.


#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
sunt multe agentii imobiliare care preiau fara jena anunturile de vanzare/inchiriere ale proprietarilor si le afiseaza pe site-ul lor, de multe ori fara ca proprietarul sa stie sau sa fie contactat de agentie in acest sens.
cauta si nu te da batut, o sa apara si locuinta care va fi pe gustul si cerintele tale.
eu mi-am gasit apartamentul in care locuiesc acum abia dupa vreo 4 luni de cautari pe toate site-urile de imobiliare si anunturi. trebuia sa indeplineasca multe cerinte ca sa-mi fie pe plac :-) si neaparat trebuia sa fie intr-o anumita zona, ca sa apartina adresa de circumscriptia unei anumite scoli, unde mi-am si inscris copila in clasa 0.

#12
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

 inius, on 24 martie 2017 - 14:10, said:

Vreau să cumpăr un apartament în această perioadă. Sunt din București.

Nu am pretenții deosebite, știu zona, am banii. Numai că am constatat cu uimire că din vreo 12 anunțuri care sunt publicate pe siturile de specialitate (Imobiliare.ro, OLX, Storia etc. etc. etc.) în zona care mă interesează pe mine, doar unul (1) pare a fi cu adevărat la vânzare. În spatele celorlalte sunt de fapt diverși agenți imobiliari care zău că nu știu, și nu înțeleg ce urmăresc publicând oferte aiurea.

N-am nimic împotriva colaborării cu o agenție, ba chiar am vorbit cu una dacă îmi poate găsi ceva.

Carevasăzică eu stau cu banii pe masă (n-am treabă cu Prima Casă) și nu mi-i ia nimeni, deși aparent piața „duduie” de oferte.

Nu înțeleg nimic.

Nu toate ofertele alea sunt reale. Multi publica oferte la niste preturi pentru a influenta anumite statistici sau din alte interese.

Legat de ofertele pe bune, se intampla urmatoarea magarie: proprietar vrea sa vanda, face poze la apartament si il publica pe un site la €70,000.
In secunda 2, este sunat de 30 de agenti imobiliari care ii promit ei ca ii vand apartamentul la un pret mult mai bun de €80,000 si proprietarul nu trebuie sa faca nimic.
Asta accepta, preia agentul anuntul si il publica la €90,000.

Tu cand cauti un apartament, textul agentului e urmatorul: "pai va gasesc eu apartament, dar trebuie sa va grabiti, sa nu puneti multe intrebari proprietarului ca se prinde ca sunteti interesat si daca sunteti hotarat imi spuneti mie si poate vi-l scot eu la €80,000" Si pentru acest "serviciu" mai platesti si comision.

Eu am vazut acelasi apartament publicat in 8 anunturi diferite, de 8 agentii diferite la 8 preturi diferite.

#13
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Agentiile sunt cei mai mari escroci ai momentului. in special Blitz Imobiliare din Cluj-Napoca... nu dau doi bani pe tine, mint cu nerusinare si nu le pasa de nimic...

Voi povesti O SINGURA intamplare. (Doar una singura din toate celalalte).

Vreau sa cumpar apartament, nu gasesc ce vreau, tot umblu, am zis ok, hai sa umble altii pentru mine, dau un ban dar stau comod...
Intru pe site-ul de la Blitz, caut apartamentele ce ma intereseaza si a doua zi la ora 9 dimineata le trimit email cu ce ma intereseaza si sa ma puna-n legatura cu proprietarii fiindca vreau sa ma hotarasc azi la unul.

Dupa ce le scriu emailul ii sun si le zic ca le-am trimis email si astept sa fiu contactat sa mergem sa vizitam.
Astept, nimic, dupa 2 ore sun eu
Imi zice ca din moment ce am trimis email sa astept ca voi fi contactat de colegul ce a preluat emailul...
astept iar cateva ore, sun iar... scuze si iar scuze
seara deja fara rabdare ii sun cu chef de cearta.... stau in pana mea o zi dupa ei sa-mi caute un rahat de apartament si ii doare-n cur... pana la urma o tipa zice ca a vorbit cu proprietarul UNUIA dintre apartamente sa-mi zica de faptul ca il vom vizita si sa-i sun la 19 (la 10 ore dupa ce le-am trimis emailul dupa ce m-am luat la cearta cu ei)... ii sun la 7... stiti ca asta si ca ailalta, maine la prima ora.... pai am inceput sa o injur pe retardata dracului, stau o zi dupa ea, risc sa pierd fondurile din cauza ca o doare pe ea in fund... de parca nu lua vreo mie de euro de la mine...


Asta e doar UNA dintre intamplari, repet.... am intrat de multe ori in contact cu ei atat pentru cumpararea apartamentului cat si pentru chirii....
Mereu cand le vad masinile astora de la blitz prin oras asa le-as f***e o piatra-n geam...


EDIT
Faza dura este ca ma suna dupa vreo doua luni dupa ce eu deja locuiam in apartamentul cumparat sa ma intrebe daca ma mai intereseaza... atunci a doua oara i-am injurat la propriu... atata nesimtire n-am vazut in viata mea.

Edited by AndyM, 24 March 2017 - 14:47.


#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
sau il prezinta pe ala 90.000 ca sa vanda altul ieftin la 79.998

@AndyM
De fiecare data cand am stat dupa agentii am avut de pierdut.
Inclusiv m-au dus la notarul lor care mi-a luat, pentru un precontract, un pret de 5 ori mai mare decat al pietei.

Edited by arg, 24 March 2017 - 14:52.


#15
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 02.07.2007
niste lipitori majoritatea agentiilor (am dat si peste vreo 2 agenti ok insa).

1) pun anunturi fictive pt a te agata ca si client ('aaa ghinion s-a vandut ieri dar mai am altceva ce va pot arata" - in general mai scump sau mai prost decat vazusei in anunt; sigur prind cativa care se duc totusi la vizionare).

2) efortul lor este in general 0 barat in procesul de negociere: nu incearca sa negocieze nimic, sa argumenteze, doar dau un telefon, spun un pret si aia e: da ori ba. Pt ce acel comision de 2-3% nu am idee.  Aveam un prieten care a facut o oferta la un apartament, iar agentia i-a zis scurt "proprietarul nu vrea" dupa 5 minute. Am hotarat ca impreuna sa discutam noi cu proprietarul si sa ii expunem corectitudinea ofertei noastre, beneficiile sale. Rezultatul: dupa 15 min de discutii bateau palma pe un pret cu 500E mai mare decat oferta initiala. Alta situatie: apartament pe care doream sa il cumpar, eu am purtat intreaga negociere cu proprietarul in timp ce agentul se uita, nescotand nici 2 vorbe...am batut palma iar agentului i-am zis ca ii dau 1000E. A refuzat, spunand ca ei au comisionul de 3% (in cazul de fata insemna 3200E). Am zis pas si la revedere (proprietarul semnase exclusivitate cu ei).

3) multi din ei habar nu au nici pe unde e mai exact apartamentul, mi s-a intamplat sa ma invart 10 minute cu un agent pana sa gaseasca blocul exact. Altii nu au vazut niciodata apartamentul, m-a dus una odata (si asta nu o s-o uit niciodata) la un apartament la Octavian Goga cu poze false. Apartament pe care se cerea 110k euro: nu mai avea incalzire centralizata si calorifere, nici cada nu mai aveau ci un furtun in loc si mai facusera focul in living, ca era negru tavanul. M-am oprit in prima farmacie pt gel antibacterian (statusem oricum vreo 60 sec in total in apartament). agenta cu tupeu imi spune "daca ati vrut sa mergem la apartamentul asta, asa patim". Pai ma tuto, eu voiam sa merg la apartamentul cu pozele respective, tu esti atat de proasta ca nici nu stii la care voi agentia ati pus poze false?

Edited by Genesis, 24 March 2017 - 14:57.


#16
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,360
  • Înscris: 06.02.2008
Să vezi un caz simpatic. Acum câțiva ani am vrut să vând o casă lângă Focșani. Ca tot omul am pus anunțul pe olx sau cum se chema atunci. Am făcut două poze sumare la exterior si descrierea textuala a casei. Nu am dat-o repede, a durat vreo doi ani. Între timp m-au vizitat posibili cumparatori de vreo trei patru ori. Cupluri si singuri. Când am intrat odată pe olx sa văd cum mai sunt preturile mi-am văzut interiorul la casă, alt anunt, cu vreo 3000 de euro, in plus, o descriere mult mai cizelata decât a mea și poze profesioniste. Mă călcaseră agenții :))

#17
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Genesis, pai ei nu se implica absolut deloc... doar captureaza anunturi si sunt intermediari de contact atata tot... ii platesti ca sa puna anunturi pe olx. (Edit... fix ce a zis si caiuscorneliu mai sus.... pacat ca-s suficienti fraieri care pica-n plasa... no-offence... BTW, am uitat de practica asta prin care pun anunturi cu 2-3 mii mai scump decat sunt in realitate doar ca sa zica de faptul ca au negociat...)

Sa-ti mai zic o faza, am fost sa vad cu proprietarul un apartament. Am fost cu masina proprietarului si dupa ce-a terminat m-a rugat daca pot sa-l astept sa vina si-un agent cu un client (Surpriza, tot de la Blitz).
Vai de capul meu, pai parca ar fi fost apartamentul tipei de la agentie... in comparatie cu proprietarul, aleia ii turuia gura de nu mai tacea. Vorbea mult si prost... "Vai ca aici va puteti face un dressing, si uitati cat spatiu mare, si uite de luminos e, si uite camera asta ce frumoasa e, uita-te la usi ce frumoase erau.... insa nu le zicea despre chederele de la geamurile termopan ce nu stateau fixe...

Edited by AndyM, 24 March 2017 - 15:04.


#18
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 inius, on 24 martie 2017 - 14:10, said:

Vreau să cumpăr un apartament în această perioadă. Sunt din București.

Nu am pretenții deosebite, știu zona, am banii. Numai că am constatat cu uimire că din vreo 12 anunțuri care sunt publicate pe siturile de specialitate (Imobiliare.ro, OLX, Storia etc. etc. etc.) în zona care mă interesează pe mine, doar unul (1) pare a fi cu adevărat la vânzare. În spatele celorlalte sunt de fapt diverși agenți imobiliari care zău că nu știu, și nu înțeleg ce urmăresc publicând oferte aiurea.

N-am nimic împotriva colaborării cu o agenție, ba chiar am vorbit cu una dacă îmi poate găsi ceva.

Carevasăzică eu stau cu banii pe masă (n-am treabă cu Prima Casă) și nu mi-i ia nimeni, deși aparent piața „duduie” de oferte.

Nu înțeleg nimic.
Pun anunturi fictive la preturi f mici ca sa sune clientii, si sa le serveasca rapid un text de genul "s-a vandut acel anunt, DAR dati-ne datele dvs si va sunam cum apare altceva"

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate