Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Acoperis lasat

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
robertslach1

robertslach1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 02.04.2013
Buna tuturor.
Am o problema care ma macina de vreo doua saptamani incoace...
Am o casa aproape finalizata la rosu, si mi s-a lasat acoperisul... s-au incovoiat capriorii si deplasat (torsionat) cosoroabele.
Recomandarile venite din partea constructorului si din partea proiectantului sunt care mai de care mai drastice, una dintre ele fiind schimbarea invelitorii cu una metalica.
Am apelat la forum sa mai aud o parere, eventual o solutie la problema mea.
Multumesc.

[ http://i64.tinypic.com/2akjmue.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i67.tinypic.com/5n7vhk.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i65.tinypic.com/54c9ck.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i64.tinypic.com/2wrf7te.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i66.tinypic.com/r1fp1d.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by robertslach1, 09 May 2017 - 14:03.


#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
poze,
proiectantul raspunde pentru proiectul pe care la intocmit iar constructorul pentru calitatea materialeor pe care le-a folosit etc...
e posibil ca sarpanta sa fi fost subdimensionata sau gresit alcatuita sau lemnul sa fi fost crud, neuscat si neconform.

Edited by arg, 09 May 2017 - 14:03.


#3
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
O parere: Nu mai fa economie la materiale si respecta proiectul.
Solutie: datele problemei sunt insuficiente pentru a putea incerca gasirea unei solutii.

#4
robertslach1

robertslach1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 02.04.2013
Poze...

Attached Files


Edited by robertslach1, 09 May 2017 - 14:08.


#5
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,337
  • Înscris: 29.07.2013
Primul pas este sa depistezi care-i cauza si cine trebuie sa plateasca pentru asta ! :D

#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
lemn crud si alcature defectuasa....
nu-ti cade in cap dar arata urat, cere-i proiectantului calculul sarpantei si in special verificariile sls (seageata).

mie-mi pare ca a calculat intr-un program sarpanta si a neglijat faptul ca lemnul crud are fluaj iar imbinarile reale au alt comportament decat cele din calcul.
(am patit-o si eu la o sarpanta dar sagetile erau mult mai mici si a dres-o constructorul cu un perete despartitor mai masiv)

Edited by arg, 09 May 2017 - 14:15.


#7
robertslach1

robertslach1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 02.04.2013
Detalii:
Capriori 10x15 dispusi din 70 in 70
Clesti 5x15
Cosoroabe si pana de coama 15x15
Imediat incerc sa pun si planul mansardei

Attached Files


Edited by robertslach1, 09 May 2017 - 14:14.


#8
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Pai cum sa nu se lase? Coama are ca punct de sprijin mijlocul capriorilor. Adica pe langa tigla capriorii trebuie sa tina si grinda de coama prin intermediul clestilor. Mai bine punea capriorii cap in cap fara coama aia.

#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005

 PoeOvidiu, on 09 mai 2017 - 14:12, said:

Pai cum sa nu se lase? Coama are ca punct de sprijin mijlocul capriorilor. Adica pe langa tigla capriorii trebuie sa tina si grinda de coama prin intermediul clestilor. Mai bine punea capriorii cap in cap fara coama aia.
transversal se tine in clesti si longitudinal printr-o grinda virendeel

practic  trebuie sa vina cu o solutie ieftina, ca daca vor sa daramne si sa refaca pe bani beneficiarului poate iesi cu procese...

 robertslach1, on 09 mai 2017 - 13:58, said:

Recomandarile venite din partea constructorului si din partea proiectantului sunt care mai de care mai drastice, una dintre ele fiind schimbarea invelitorii cu una metalica.
da e  o varianta dar nu gatanteaza nimeni ca va tine in variata doar cu talba, problemea e de alcaturire, schema statica de calcul are niste probleme....

Edited by arg, 09 May 2017 - 14:22.


#10
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Atat ca acea grinda e imbinata ca pixu cu elemete care permit miscarea imbinarii. Rezultatul se vede Posted Image
Daca punea la grinda contravantuiri de scandura pe ambele parti altfel era treaba, asa e un mare zero, doar greutate in plus pe capriori.
Nu stiu clestii cum sunt imbinati cu acea grinda. Normal era sa dage la mijloc cate o bucatica de lemn de grosimea capriorului sa sa ii stranga impreuna sa nu le dea voie sa flambeze, dar asta deja tine de lucru bine facut si nu prea e cazul acolo.

Edited by PoeOvidiu, 09 May 2017 - 14:23.


#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005

 PoeOvidiu, on 09 mai 2017 - 14:20, said:

Atat ca acea grinda e imbinata ca pixu cu elemete care permit miscarea imbinarii. Rezultatul se vede Posted Image
Daca punea la grinda contravantuiri de scandura pe ambele parti altfel era treaba, asa e un mare zero, doar greutate in plus pe capriori.
nu avea nevoie decat de diagonale la capete si ca talpile sa fie continue sau foarte bine imbinate.
https://en.wikipedia...erendeel_bridge

[ http://www.arch.mcgill.ca/prof/sijpkes/D+C_2006/bridges-types/vierendeel/grammene_old_001.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by arg, 09 May 2017 - 14:27.


#12
robertslach1

robertslach1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 02.04.2013

 arg, on 09 mai 2017 - 14:17, said:

transversal se tine in clesti si longitudinal printr-o grinda virendeel

practic  trebuie sa vina cu o solutie ieftina, ca daca vor sa daramne si sa refaca pe bani beneficiarului poate iesi cu procese...
Practic solutia lui este ce am editat eu in poza.
Punctele rosii sunt popi de 15x15 care vor sustine o pana intermediara. Toate astea dupa ce se va da tigla jos si se va incerca ridicarea structurii (care zice el va aduce si cosoroabele la locul lor)

Attached Files


Edited by robertslach1, 09 May 2017 - 14:24.


#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
problema este ca e mansarda....

#14
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 arg, on 09 mai 2017 - 14:24, said:

nu avea nevoie decat de diagonale la capete si ca talpile sa fie continue sau foarte bine imbinate.
https://en.wikipedia...erendeel_bridge

[ http://www.arch.mcgill.ca/prof/sijpkes/D+C_2006/bridges-types/vierendeel/grammene_old_001.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
  Stii care e diferenta intre podurile alea si grinda lui? La podurile alea imbinarea nu permite miscarea elementelor intre ele. Mici detalii care fac diferenta, arata la fel dar functioneaza diferit.

Edited by PoeOvidiu, 09 May 2017 - 14:29.


#15
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Așa la prima vedere se vede că structura din lemn  este subdimensionata pentru  țiglă...Căpriori subțiri puși la distanta mare

Acoperișul este reparabil ,se da tigla jos ,astereala in zona unde este lăsată și de montează niste ccate o grinda pe lung cu popi pe la jumătatea capriorilor ,forțate cu un cric ceva sa de îndrepte

Daca nu vor ceda căpriorii inrucat s-au uscat intre timp atunci de vor îndrepta prin cioplire, smelgheruire

Edited by Benderbut, 09 May 2017 - 14:41.


#16
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005

 Benderbut, on 09 mai 2017 - 14:33, said:

Așa la prima vedere.....
nu sectiunile elementelor este problema ci schema statica.

da, cea mai rapida si ieftina solutie e sa puna niste popici, dar ii distrug mansarda....

Edited by arg, 09 May 2017 - 14:46.


#17
robertslach1

robertslach1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 02.04.2013
Acei popici, zice el vor fii mascati si nu vor fii aparenti in dormitoarele de sus.
Dar de ce ar fii bine data jos si astereala?
Montajul s-a facut la finele lunii februarie, nu cred sa se fii uscat deja chiar atat incat sa nu revina la loc.

Edited by robertslach1, 09 May 2017 - 14:49.


#18
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
În ultima poza de vede un perete ridicat pe urma, eu cred că aluia ii trebuia centura iar grinzile trebuiau sa de sprijine pe centura pereților pentru a nu de lasă la jumate acoperisul

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate