Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Transformare bicicleta in bicicleta electrica

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
410 replies to this topic

#55
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 05.02.2009

 lucifer76, on 19 iulie 2019 - 16:12, said:

78km/h, mtb cu roti late. Am dovada in Strava.
Nu te cred, nici dacă-mi dai 1 000 Euro !
Am MTB de cîțiva ani buni și nu-mi aduc aminte să fi depășit 25 km/h , la drum plat.
Am mai scris pe un alt topic, poate-ți mai amintești ... înainte să cumpăr bicicleta aceasta, am avut o Ucraina . Roți de 28", schimbător cu 3 viteze in buricul de pe spate. Mergeam pe dig (este locul plat, șoseaua fără denivelări) cu 30 km/h. Dar aceea avea roțile mai subțiri (cum ar fi cele de 26" cu balon de 1,50 sau 1,75 ). Cu cit crește diametrul balonului, cu atît scade viteza.
50 km/h dînd la pedale ... sau 70 km/h ... eu nu cred pînă nu văd !
Am văzut pe youtube șmecherii, cum poți atinge vitezele acestea.
Te depășește un autobuz (sau îl aștepți in stație pînă pleacă), el "taie" vîntul, iar tu te ții după mașină, ca și cum ai coborî la vale. Mai dai și tu de 2 ori la pedale la 100 m.
Am mers și eu așa, dar e riscant.
Dacă apare o groapă, o piatră, ori o creangă, pe care autobuzul o "incalecă", nu prea ai timp să o eviți, ptr că tu ești la 2-3 m in spatele lui. :(

#56
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
La vale bre, la vale :). Centura Iasului, 3 km de panta, drum drept, fara curbe.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cNBcv30f-hk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aici e cu serpentine, mai mult de 50 e cam periculos, mai ales daca e trafic. Nici nu am experienta cu cursiera inca, dureaza sa ma obisnuiesc cu pozitia si cu franele. Dar 35 pe plat si 50 sprint nu e cine stie ce.

#57
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 05.02.2009

 mcjohn, on 19 iulie 2019 - 15:04, said:


Măi, aș pune roți, dar n-am la ce !? :(
Eu traiesc la limita sărăciei . Se poate și mai jos, dar eu zic că trăiesc decent.
Nu vreau să intru in detalii pe acest topic , dar din 2011, de cînd L-am cunoscut pe Dumnezeu, viața mea s-a schimbat radical.
Atunci, în 2011 Mi-a promis că apa și pîinea nu-mi va lipsi și ... S-a ținut de cuvint.
Banii ...
Pe voi vă vad lăfăinduvă în bani.
Cînd ai un job, ai și un venit. Din acel venit ... îți poți permite o bicicletă de 1 000 euro sau de 2 000 euro. Cît te ține "punga". (Eu nu prea cîștig acești bani nici într-un an de zile)
Dar cînd nu-i ai ... dar îți dorești un lucru ... tînjești după ceea ce vezi la unul și la altul, vrei și tu, dar nu poți, nu-ți permiți. Înghiți in sec ... și mergi mai departe.
Ca să-mi iau motorul pe benzină (600 lei) ... mi-a trebuit 1 an (postările sînt încă acolo, pe forum).
Dacă adaptarea hoverboard-ului în motor ptr bicicletă nu stă in picioare ... abandonez proiectul.
Eu nu-mi permit luxul unei investiții atît de mare (1 700 lei).
Uite și "garajul" meu.
Attached File  20190719_173049.jpg   233.86K   31 downloadsAttached File  20190719_173101.jpg   351.64K   29 downloadsAttached File  20190719_173116.jpg   373.98K   29 downloads

#58
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Pentru ce 1000 de euro, ceva decent gasesti si cu 1000 lei. Bine, iti mai trebuie inca de 3 ori pe atat sa o faci electrica, dar daca esti pasionat sau ai nevoie, investesti. Daca nu, dai la pedale, e mai ieftin si mai sanatos.

Uite, saptamana trecuta stateam pe malul Prutului cu cineva, bicicletele langa noi, si vine spre noi un pescar. Ne-a vazut cu biciclete, o fi zis ca ne pricepem si ne-a intrebat daca la bicicleta lui se poate pune un kit electric. Eu i-am explicat ca nu prea merita, l-am intrebat cat plateste acum, 4 lei pe tren sau 6 pe autobuz din oras pana la Prut, 22 km. In cazul lui, pana isi scoate investitia dureaza 100 de ani. Daca mergi zilnic la munca e o chestie, dar daca te plimbi o data pe saptamanae alta chestie.

#59
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 05.02.2009
Am intrat ieri pe eMag și am citit cîteva zeci de comentarii (cred că peste sută).
Am aflat că o baterie de 4,4 Ah ține undeva la 3-4 ore. Mulți spun că ține "mult", ori "destul de mult", dar fără etalon. Cît înseamnă acel "mult".
Unele jucării, le-au primit cu acumulatorul defect, ori și-a pierdut din capacitate, după 1 an. Altul nou costă 250 lei (4,4 Ah).
în fine, unii le laudă, alții le critică, după cum funcționează jucăria.
Dacă nu vor fi multe păreri contra, poate iau și eu unul la toamnă.
Am să mă plimb cu el pe aici prin sat 2-3 zile să văd dacă duce acumulatorii măcar 10 km.
Dacă după 4 km o bag în pungă ... o trimit retur.
Dacă merge 15 km , cu 1 000 W e bine.
Cu 500 W sigur va merge 50 km. Eventual, mai cumpăr 1 acumulator.
Dar tot nu m-am lămurit ce face controller-ul.
Nu știu dacă îl găsesc în hoverboard, sau trebuie să-l cumpăr separat, sau merge și fără el ?

#60
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Da` unde ai facut scoala, la Litere? :) Ca fizica spune altceva.

36 Volti 16 Ah cu celule L G 1 850 lei.

Inmultesti tensiunea cu curentul si da puterea, fix 576 W. Adica la un motor de 250 W ar merge 2 ore la putere maxima. Fa si tu calculul ce distanta parcurge in 2 ore. Teoretic, ca daca vorbim de randament sau de imbatranirea acumulatorului, lucrurile nu mai sunt roze.

#61
emilmihai

emilmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 01.09.2009
Roata la hoverboard este mica,motorul nu pune asa multa forta sa o invarta.Sar putea ca bicicleta sa o duca mai incet decat ar pedala sau sa tina cati-va km bateria!O baterie de 36v 10A este mai scumpa decat hoverboard-ul!

#62
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 05.02.2009

 lucifer76, on 21 iulie 2019 - 03:59, said:

Da` unde ai facut scoala, la Litere? :) Ca fizica spune altceva.

36 Volti 16 Ah cu celule LG 1 850 lei.
Aici m-ai prins !
Nu-s AS la matematică.
Ecuația puterii mi-o amintesc.
Am avut un război puternic cu socrul meu in primii ani de căsnicie (după care "ne-a părăsit")!
(Povestea următoare era la moțul fetiței).
Ptr el P=UxI , nu stătea in picioare.
Eu aveam un calorifer electric, cu rezistență de 2 000 W . 220 V x 9 A = puterea caloriferului.
Nu că nu consumă atît.
Hai să măsurăm, i-am zis !
- N-ai cu ce !
- Am eu aparat de măsură.
- Nu că nu măsoară nici un aparat mai mult de 5 A.
Ne-a certat și a plecat.
(Eu am rămas cu musafirii, iar el a ieșit pe ușă)
Întotdeauna ne certam, din orice !
Deci, nu știu cum să-ți spun, dar uneori și crocodilul mai zboară, dar mai pe jos, ca să nu-l vadă lumea ! (Probabil că cunoști bancul cu Bulă la școală, cu părintele Melițian ! :) )
Dacă stai bine la fizică , poate mă ajuți la calcule. Mie nu mi-a plăcut cartea. Asta e ! Atunci eram mic și nu pricepeam rostul.
Acum sînt mare, dar regretele, nu întorc timpul înapoi.

" 36 Volti 16 Ah "
Daaaa ... de unde scoți tu cei 16 Ah ?
Că jucăria aia are 2 motoare de 500W (adică consul este de 1 000 W) supți dintr-un acumulator de 4,4 Ah.


#63
emilmihai

emilmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 01.09.2009

 mcjohn, on 21 iulie 2019 - 21:21, said:


Că jucăria aia are 2 motoare de 500W (adică consul este de 1 000 W) supţi dintr-un acumulator de 4,4 Ah.
Si ce tensiune are bateria de duce 1000w si 4,4A?#00v?

#64
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 05.02.2009

 emilmihai, on 22 iulie 2019 - 08:12, said:


Si ce tensiune are bateria de duce 1000w si 4,4A?#00v?
Scrie acolo .
Dacă citești mai sus găsești toate detaliile.
Hai, fă un efort !

#65
emilmihai

emilmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 01.09.2009

 mcjohn, on 22 iulie 2019 - 08:18, said:

Scrie acolo .

Hai, fă un efort !
Lenea este cucoana mare!

#66
emilmihai

emilmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 01.09.2009
Vorba colegului,ai lipsit de la orele de fizica?Daca acumulatorul are 36v si 4.4A unde este aia 500w?Ca din calcule ies vre-o 158w!Poate sa fie motorul si de 3kw daca nu ai acumulator tot degeaba are puyterea aia!

#67
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 mcjohn, on 21 iulie 2019 - 21:21, said:

" 36 Volti 16 Ah "
Daaaa ... de unde scoți tu cei 16 Ah ?
Că jucăria aia are 2 motoare de 500W (adică consul este de 1 000 W) supți dintr-un acumulator de 4,4 Ah.
Cumperi de pe olx, jucaria de 4A e doar ... jucarie. Nu as avea baza nici in motoare, un motor de 1KW ar trebui sa fie enorm.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zQquWLlPc6Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

La minutul 11:16 62km/h sprint Posted Image

Attached File  Untitled.jpg   73.5K   11 downloads

Duminica abia am prins atat la coborare, dar era f f scurta.

#68
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 05.02.2009

 lucifer76, on 22 iulie 2019 - 12:52, said:


Cumperi de pe olx, jucaria de 4A e doar ... jucarie.
La minutul 11:16 62km/h sprint .

Duminica abia am prins atat la coborare, dar era f f scurta.
Nu cumpăr nimic de pe OLX ! Acolo se trag țepe ! M-a păcălit unul cu un telefon.
I-am cerut adresa să i-l primit înapoi ... dar s-a făcut că plouă.
Așa la eMag, pot să-l dau retur.

Mulțumesc ptr clip.
Nu credeam că poți depăși 30 km/h cu o MTB.
Dar am văzut contrariul.

Edited by mcjohn, 22 July 2019 - 13:17.


#69
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Nu te impiedica nimeni sa testezi cand cumperi, doar nu iei pe incredere.

Aia nu e mtb ;)

#70
ionitaga

ionitaga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 08.01.2010
Apropos de viteza maxima pe MTB :) prin anii 94-95 cand aveam un MTB adus de prin germanica, mi-am montat un vitezometru de-ala, a costat cam cat 1/4 din pretul bicicletei. am testat viteza mergand in paralel cu diverse masini, cu frate-miu, cu varau-eu etc. Din cate imi amintesc, maximul pe plat a fost undeva la 47 km/h ( ramanea viteza maxima inscrisa). Iar viteza maxima absoluta, recordul meu personal a fost in .. 81 km/h la vale, in parcul Tineretului din capitala. Cine cunoaste zona, de la sala de sus se face o panta luuuuunga si destul de abrupta, pe vremea aia nu prea circulau masini, mi-am dat drumu la vale in blana, cu rotile umflate la maxim, cauciucuri de oras (cu dunga de-aia continua pe centrul cauciucului) . Stiu ca mi-au dat lacrimile de la viteza, pe pinionul cel mai mic am pedalat aproape in gol, nu mai reuseam eu fizic sa pedalez mai repede. Roata spate scartaia ca tzopaia pe asfalt, scart-scart-scart, tot asa am coborat. La sfarsit am avut pe bord viteza maxima de 81km/h. Inainte de asta atinsesem 74 km/h la coborarea podului de la iesirea din Bucuresti spre Voluntari. Iar acum in mod curent merg cu 22- 24 km/h cu bicicleta non-electrica daca nu am vant din fata. Iar la sprinturi depasesc pe distante scurte 33 -35 km/h. Dar pe distante scurte, ca dupa aia sunt lesinat :).Cu aia electrica nu am reusit mai mult de 55.2 km/h la vale. E mult mai grea.
Si nici eu nu ma lafai in bani. Mai am inca 4 rate de platit pentru bicicleta, am luat-o la oferta de 6 rate fara dobanda. Cu banii jos nu as fi luat-o. De asemenea bugetul maxim a fost de 4000 ron si m-am incadrat in acel buget cu strictete. Am cautat mai bine de 2 luni informatii despre biciclete electrice. Initial am vrut trotineta, dar si acum ma bucur da nu mi-am luat trotineta si in final am ales bicicleta.
Din ce am observat eu, atat kiturile de biciclete electrice, cat si trotinetele sau bicicletele electrice au preturi care variaza foarte mult de la o luna la alta. Cred ca cea mai buna perioada de achizitie e undeva in noiembrie / Ianuarie. In Noiembrie se vand alea la care au aparut deja modele mai noi pt anul urmator, iar in Decembrie / Ianuarie, importatorii/ si asa zisii producatori locali gen Pegas/DHS / E-twow > care nu sunt  producatori ci ei doar le asambleaza sub marca proprie ) astia trebe deja sa dea comenzile in China pentru motoare / baterii / controlere si alte piese. Pentru ca transportul dureaza 6 - 12 saptamani. din cate stiu bateriile nu prea se tirmit cu avionul din motive de siguranta.. Deci ei trebe sa estimeze vanzarile pentru anul urmator si sa isi comande piesele de care au nevoie pt tot sezonul,sau cel putin pentru urmatoarele 6 luni, in avans. Aia inseamna investitie. Aia inseamna nevoie de cont puternic / cash. Pt ca chinezu in mod preponderant si Madagascar livreaza doar cu plata in avans.  De asemenea, la chinezi, cu cat cantitatea comandata e mai mare, cu atat au pret mai avantajos. De aceea din fericire mai sunt si unii care gandesc strict in termini economici, si daca au pe stoc din loturile vechi - prefera sa le dea cu discount considerabil din urmatoarele motive
1 - au nevoie de cash urgent
2 - daca s-ar imprumuta la banca, dobanda ar umfla pretul final al produsului
3 - avand cash mai mult, vor putea sa comande mai mult la un pret mai mic, deci in final pretul produsului finit va fi mai mic per unitatea de produs, iar ei vor avea un profit mai ridicat atat din diferenta de pret cat si prin nr mai mare de unitati produse in acel sezon

Asa am avut eu noroc sa iau o bicicleta care acum costa 5200 ron - cu doar 4000 (era uitata la o promotie mai veche pe ofertele de primavara din stocul de anul trecut, on-line de la Carrefur, am pus-o in cos si am cerut produsul... ). A durat negocierea vre-o 10 zile in care am sunat la ei zilnic de 5 - 10 ori, da pana la urma s-a rezolvat si am primit bicicleta. ( ei cand or vazut la ce pret am gasit-o, initial n-or fost asa de bucurosi ca am platit-o, practice am luat-o aproape la pretul lor de productie)
Daca nu aveam norocul asta, probabil ca as fi luat un kit si mi-as fi transformat-o pe aia veche in bicicleta electrica. Acuma e varf de sezon, importatorii tin la pret pentru ca nu au stocuri mari, anul asta trotinetele electrice si bicicletele electrice s-au vandut in draci, au depasit cele mai optimiste estimari. La evomag de ex stocul pt un an a fost epuizat in 3 luni jumate.. Momentan nu au de ce sa faca reduceri. Dar mai asteapta pana prin Noiembrie si sunt sigur ca situatiea de anu trecut se va repeta. Atat pentru kituri electrice, cat si pentru vehicule gata asamblate.

P.S, vad ca tot vorbesti de 2 seturi de baterii de 4.4 Ah. La ce-ti trebe 2 de 4.4 ? Nu mai bine iei unu si bun? Unu de minim 11 Ah?
Sa nu uiti ca de capacitatea acumulatorului depinde si viteza maxima. Un acumulator de 4.4 Ah de 36V incarcat full probabil ca va avea  undeva la 38 -39 v. In cativa km voltajul va scadea foarte repede si cu cat scade mai repede cu atat viteza maxima se va reduce si aia. Plus ca bateriile astea au un nr de cicluri de incarcare dupa care le arunci . O baterie mai sanatoasa, de 11Ah cu cellule de calitate, o sa o incarci de mult mai putine ori in aceeasi periada de timp, raportat la o baterie slaba de 4.4 Ah. Adica in 6  luni la aia d e11AH sa zicem, vei avea sa zicem 200 de cicluri de incarcare, pe cand la aia de 4.4 Ah vei avea cel putin dublu, si te vei bucura mai putin de puterea maxima a motorului, plus ca probabil dupa alea 6 luni bacteria o sa tina foarte putin sau deloc.
Sau daca si-asa iti place sa bricolezi, cauti pe Youtube clipuri cu baieti care fac acumulatorii. Cumperi direct celulele de le Aliexpres, si le asamblezi singur. Din filmuletele vazute in trecut, nu pare deloc greu daca te pricepi cat de cat la bricolat. Eu an 2 maini stangi cu degete de lemn cand vine vorba de bricolat chestii care implica electricitate, deci nu ma bag :(.

#71
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 05.02.2009

 ionitaga, on 23 iulie 2019 - 09:32, said:

P.S, vad ca tot vorbesti de 2 seturi de baterii de 4.4 Ah. La ce-ti trebe 2 de 4.4 ? Nu mai bine iei unu si bun? Unu de minim 11 Ah?
Sa nu uiti ca de capacitatea acumulatorului depinde si viteza maxima. Un acumulator de 4.4 Ah de 36V incarcat full probabil ca va avea  undeva la 38 -39 v. In cativa km voltajul va scadea foarte repede si cu cat scade mai repede cu atat viteza maxima se va reduce si aia. Plus ca bateriile astea au un nr de cicluri de incarcare dupa care le arunci . O baterie mai sanatoasa, de 11Ah cu cellule de calitate, o sa o incarci de mult mai putine ori in aceeasi periada de timp, raportat la o baterie slaba de 4.4 Ah. Adica in 6  luni la aia d e11AH sa zicem, vei avea sa zicem 200 de cicluri de incarcare, pe cand la aia de 4.4 Ah vei avea cel putin dublu, si te vei bucura mai putin de puterea maxima a motorului, plus ca probabil dupa alea 6 luni bacteria o sa tina foarte putin sau deloc.
Sau daca si-asa iti place sa bricolezi, cauti pe Youtube clipuri cu baieti care fac acumulatorii. Cumperi direct celulele de le Aliexpres, si le asamblezi singur. Din filmuletele vazute in trecut, nu pare deloc greu daca te pricepi cat de cat la bricolat.
Waw ! Dar ai avut ceva de scris ...
Nu am să răspund punct cu punct, că e de comentat ....
În ce privește viteza, așa cum am mai scris,viteza maximă pe plat atinsă de mine a fost 30 km/h , pe dig, cu Ucraina.
Asta se întimpla prin anii '94-'95.
Nu aveam kilometraj pe bicicletă, dar aveam ceas la mînă, iar pe marginea drumului, erau borne kilometrice. Dacă de la o bornă la cealaltă treceau 2 min (2x30=60) înseamnă că mă deplasam cu 30 km/h.
Dînd la pedale, mai mult de 30 km/h, nu am prins niciodată.
Cînd am luat bicicleta nouă, cea ușoară, am venit acasă de la obor cam cu 22 km/h. Mergea f ușor, dar foaia este mică, nu puteam prinde o viteză mai mare.
Dar ptr excursii pe aici prin sat (1, maxim 2 km distanță) merge și așa.
Eu în general, merg cu bicicleta cam cu 30-35 km/h. (Dunga de la poza de pe mijloc este sinusoidală deoarece aveam GPS-ul defect de pe telefon . La 1-2 min, pierdea semnalul GPS, ptr ca, mai apoi, după 20=30 sec să-l găsească, din nou. Unde sînt punctele acelea roșii telefonul pierdea semnalul GPS ! :( )
Attached File  Screenshot_Sportractive_20190723-114456.png   314.11K   4 downloads Attached File  Screenshot_Sportractive_20190723-114506.png   79.87K   4 downloads Attached File  Screenshot_Sportractive_20190723-114635.png   84.07K   4 downloads
La ultima excursie (am reparat motorul și consumul este exagerat, acum. Abia am făcut vreo 75-80 km cu setul nou) , am rămas fără benzină, cam pe la jumătatea drumului. Am dat jos lanțul de la motor și ... dă-i la pedale.
Dacă aveam scooter, împingeam la ea, așa ... am mers eu ceva mai încet, dar tot pe șa am mers.
Fără motor ... cam 16-18 km/h.
Nu mai am nici eu 20 de ani. Sau cam înmuiat "pedalele" ! :)
Attached File  Screenshot_Sportractive_20190723-114259.png   413.44K   4 downloadsAttached File  Screenshot_Sportractive_20190723-114319.png   78.35K   2 downloadsAttached File  Screenshot_Sportractive_20190723-114652.png   82.24K   2 downloads

Despre vînzări și cumpărări ...
Cumpăr de mulți ani de la chinezi.
Și văd ofertele lor de pe site-uri.
Un produs are un preț, 10 au alt preț, 100 e mult mai mic.
De asemeni se plătește și transport la livrare . Cu cît cumperi mai multe produse , se împarte valoarea transportului la nr buc și iese un preț (ptr transport) relativ mic.
Dar pe noi nu ne interesează aceste detalii de markeing. Noi luăm la bucată.

Da. Vorbesc de 2 seturi de baterii.
Hoverboard-ul, el la achiziție, vine echipat cu un acumulator (care ține puțin, cei drept). (Vezi în clipul cu bicicleta cu 3 roți, pus mai sus.)
Dar, mă uitam în clipuri, acea cutie albastră (bateria jucăriei), defapt este un cumul de 16 acumulatori 18 650 (cred). Sau poate 10 buc. Nu știu.
Am mai scris pe un topic, ... am cumpărat o bormașină cu acumulatori (Ni-Cd) care , după 1-2 ani s-au dus.
Am găsit acumulatori cu Zinc (vezi bateriile Duracell) și i-am schimbat.
Am să cat topicul și adaug în mesajul următor.
Eu lucrez în domeniul construcțiilor, iar ptr calitate se cer anumite condiții.
Am întîlnit cazuri cînd oamenii, ptr profit, dau buleală. Deși știu că lucrul executat de mîna lor va ceda la scurt timp, el "închide ochii" și scoate produsul finit.
"Să țină la el lucrarea, cît o ține la mine, banii lui" !
Eu sînt de alt principiu :
Luca 6:31  Ce voiți să vă facă vouă oamenii, faceți-le și voi la fel.
Dacă faci binele, cu bine vei fi răsplătit. Și dacă ești înșelat aici (pe pămînt), "acolo" îți vei primi răsplata.
Anul acesta, în urma unor evenimente neprevăzute, mi-am schimbat telefonul în fiecare lună.
Am luat un telefon, de la un individ de pe OLX . Un țepar ! (Moldovan din Chișinău.)
Deși vînzătorul știa că telefonul este defect, nici la preț nu a vrut să lase, nici mie nu mi-a mers mai mult de 2 săptămîni. :( Și nu l-am cumpărat cu 2 lei ! :(
De aceea caut să evit pe cît se poate OLX.
Sînt și vinzători de nota 20, dar nu poți avea încredere în toți.

Am văzut un clip pe youtube, cu un "disperat", care a încărcat tot mijlocul bicicletei cu acumulatori (100-150 buc.) Aceea era "bateria" lui. Probabil îl ținea bateria "de la București la Constanța" ! :)

#72
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 05.02.2009
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/55xQxCVH3To?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Clipul cu cele 130 baterii.
Iar aici (despre-li-ion-18650-incarcare-capacitate-inseriere) locul unde am găsit eu acumulatori buni . Cam la 10-15 lei buc.
Site Nkon

Am luat și de pe eBay (sau AliExpress), dar au fost slabi.
În loc de 2600 mA, abia aveau vreo 800 mA. (Mi-am cerut banii înapoi.)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate