Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN
 Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV
 

Recomandare caine

- - - - -
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#55
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,165
  • Înscris: 19.09.2005
Cainii de show nu sunt neaparat sanatosi si viabili din punct de vedere genetic.
Poate voi nu ati auzit de caini prognati cu dintii indreptati, cu defecte genetice grave corectate chirurgical (estetic) care castiga de rup premii si medalii.

#56
iamnotarobot

iamnotarobot

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 03.03.2017
chiar n-am auzit... ce fac oamenii pentru bani/faima.

bine, nici nu ma intereseaza ideea de show, eu mi-am luat caine ca mi-am dorit caine, nu sa ma laud cu el. daca e placut ochiului, cu atat mai bine :)
pentru mine, al meu (alb aproape ca neaua) e cel mai frumos :)

#57
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,165
  • Înscris: 19.09.2005
La un caine cu origine cunoscuta (pedigree) si la ce sa te astepti.
Chiar daca comportamentul difera de la caine la caine genetica exista si poate fi evaluata/controlata.

#58
urtap

urtap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 01.02.2017
Eu nu am caine dar au parintii, socrii, cumnatii si cam toti cunosctii mei de la tara.

Sunt incantat de cainele socrilor. Este un ciobanesc romanesc - gri, ca un lup si masiv. Nu este nici clasicul caine ciobanesc romanesc cu blana alba asemanatoare cu lana oilor si nici as zice clasicul caine negru intalnit in zonele de munte.

Ce pot sa-ti zic este ca rezista fara discutii la frig dar si la caldura - rezistent in general, ca imbina bine grija Labradorului fata de familie si copii cu posibilitatea de a asigura paza locuintei si nu este nici pe departe un caine lipsit de inteligenta sau care nu poate fi dresat.

Probabil este mai greu de procurat si nu va avea pedigree, deoarece trebuie sa-l cumperi de la vreun cioban din zona alpina. Preturile pe care le cunosc eu pentru un caine bun, ciobanesc (puiandru) pleaca de la 300 si ajung la 500 ron. Nu exclud nici preturi mai mari dar nici posibilitatea sa-l primesti cadou.

#59
urtap

urtap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 01.02.2017

View PostJurasikMan, on 07 martie 2017 - 09:00, said:

... Iti spune unul care a dormit in pat cu un Presa Canario de 80 de kg pana la 2 ani si jumatate ...

Eu am dormit in pat cu un brac german (femela). Doar 3 zile si nu avea decat aproximativ 3-5 Kg (avea 3 luni). Poate deschidem un topic separat?!

Si lasand gluma la o parte, in acea perioada de vara locuiam la parter, in buricul Bucurestiului. Tineam noaptea geamul deschis si când pe strada se auzeau trecând oameni, Axa, asa pui cum era, ma impungea cu boticul in coaste si când ma trezeam, fara sa scoata un sunet isi indrepta privirea spre directia de unde venea zgomotul.

#60
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

View Postarg, on 07 martie 2017 - 09:13, said:

@JurasikMan
sper ca glumesti ca ai putut suporta un caine de 80kg in casa.
Cam asa arata si crocodilul meu . Tot asa ma priveste in ochi daca sta in doua picioare , cu mentiunea ca eu am 183 cm iar tipul din poza este cu un cap mai mic decat mine . Avantajul a fost ca are par scurt si nu miroase . Dar aveam mari probleme cand se strecura noaptea intre mine si mandra mea si ne pleznea cate o laba peste ochi sau o limba pe fata Posted Image . Acum este sef in curte , are camera lui cu cotet izolat si pat simplu . Cateodata imi este dor sa il simt ca ma bosodeste cu capatana lui mare ca sa  dau atentie . Adevarul este ca sunt fericit ca l-am scos din casa dar in acelasi timp recunosc ca nu mai am cu el aceeasi relatie pe care o aveam cand locuiam "impreuna ". Si acum are parte de multa atentie ( ca si ceilalti ) , dar cat timp a stat in casa a fost ca un om . Posted Image

Legat de arbitraje si descalficari :
- rasele , pentru a incerca sa se pastreze specificul , cainii trebuie sa se incadreze in niste dimensiuni si greutati  .
- arbitrajul se face strict pe baza de criterii tehnice ( cel putin asa ar fi normal )
- ideea de pedigree este aceea ca parintii unui catel au fost arbitrati si din calificative reiese ca se incadreaza in tipologia rasei .
- un cane poate avea pedigree ca urmare a faptului ca provine " certificat " dintr-un cuib alcatuit din animale arbitrate care au primt  drept de monta
- un caine cu pedigree , nearbitrat in competiti , nu are automat drept de monta .
- daca un animal este tipic pentru rasa , daca se incadreaza , dar este mult mai mare sau mult mai mic  ( al meu este , de exemplu , mult mai mare ) , poate fi arbitrat dar nu primeste ofcial drept de monta . Se accepta in functie de rasa , unele abateri in cm sau kg , dar foarte rar acestea sunt mai mari de 1-2 cm si 2-3 kg fata de maxim .
- din niste parinti campioni , pot iesi fara probleme caini care nu se incadreaza in standarde . Nu repreznta vreo garantie ca va ajunge caine de monta sau de show.

Un caine de 500 de euro trebuie sa provina din niste parinti foarte buni si trebuie sa fie ales de cineva care cunoaste specificul rasei , altfel este doar o teapa de 500 de euro.

Edited by JurasikMan, 07 March 2017 - 16:19.


#61
cibbo

cibbo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 01.05.2009

View PostJurasikMan, on 07 martie 2017 - 09:00, said:

In primul rand ....nu te pricepi , deci la orice canisa vei merge o sa iei teapa . In ciuda preturilor vehculate pe net , foarte putini caini de 500 de euro valoreaza 500 de euro . De obicei nu dai 500 de euro pentru un caine care va sta in cotet si va zice " ham-ham " . Dai 500 de euro pe un caine pe care vrei sa il promovezi , sa il inmultesti , sa il duci la expozitii . Poti sa dai si 5000 de euro , asta nu iti garanteaza ca va fi prietenos cu copii , cu famila , ca te  va multumi . Temperamentul nu tine de pretul cainelui . Tine destul de putin si de rasa aleasa. Contrar multor pareri ale unor colegi ( pe care ii apreciez ) locul unui cane nu este in casa . Iti spune unul care a dormit in pat cu un Presa Canario de 80 de kg pana la 2 ani si jumatate . Cainele trebuie sa aiba locul lui , un cotet bun , uscat , calduros iarna si racoros vara , nu trebuie sa concureze cu familia pentru locul de pe canapeaua din living . Un caine nu trebuie sa fie o corvoada. Daca o sa il speli pe labe si pe blana de cate ori il aduci de afara va deveni o corvoada . Catelul trebuie sa aiba un cotet si un tarc spatios , unde sa il poti baga cand nu il doresti prin toata curtea . Cainii de rasa sunt speciali , dar sunt pretentiosi . Sunt frumosi , au anumite abilitati dar nu stralucesc neaparat prin adaptabiltate. Cauta pe net , intreaba la prieteni , poti merge chiar la adaposturi ...si uita-te la ceva ce ti-ar placea sa vezi zilnic fara prea multa implicare , pentru ca sa ai un caine necesita destula implicare. Pentru primul caine nu iti cumpara o matahala . Cu matahala te vei lupta . Cauta ceva mic/mediu , sa nu fie de lupta , sa nu fie neaparat de paza ( orice caine vei baga in curte , dupa un an si jumatate va prelua sarcina de a pazi curtea ). Vezi cum te descurci . Vezi daca iti place postura de proprietar de caine. Daca te prinde , poti sa cauti si unul de rasa si de bani multi .
Si , ca la masini , cand mergi sa cumperi , ia cu tine pe cineva care se pricepe. Altfel vei lua un caine cu defecte ( prognatism , monorhidie , displazie , rahitism , etc ) . DEasemenea , desi tie ti se poate parea in standardele rasei , orice proprietar de canisa iti va vinde cel mai prost caine pe care ti-l poate baga pe gat . Dintr-un cuib  de 5-8 pu , cateodata doar unul merita banii , rastul sunt caini de duzina , fara valoare . Nu ma refer la valoarea sentimentala ...aia o pot avea toti . Dar nu merita sa dai 500 de euro pe un cane care are doar valoare sentimentala . Pe aia  poti lua gratis sau cu 100 de lei .
Ca sa intelegi ..eu am 4 caini. Presa a costat 700 de euro si am bagat in el inca de trei ori pe atat ( mancare , vaccinuri  , etc ) . Ceilalti trei maidanezi au venit mocaciune , bagati prin gard de vecini sau luati de mila de pe camp.. Pentru mine toti sunt egali . Ii iubesc la fel de mult. Nu conteaza ca pe Presa am dat 700 de euro .
Nici nu ma astept sa fie cainele mai *destept sau mai prost* in functie de suma pe care o dau pe el, platesc pt ca as vrea sa fie fara probleme de sanatate ... am fost intrebat cat as fi dispus sa platesc.
Cat drespre canise din ce spui tu aici nu este nici o diferenta intre olx (nu vreau sa il cumpar de pe net) si o canisa ... de oriunde alegi un caine cauta sa te *futa* ceva tipic romanesc doar ca in cazult asta tu (canisa) ca si iubitor de caini/animale nu stiu de ce ai vinde un caine care sti care ceva are probleme la unu care nu se pricepe? crezi ca cainele ala o so duca mai bine si ii faci un bine? sau te doare la basca ca tu oricum faci asta pt. bani.
Eu inteleg depsre maidanezi ... chiar donez lunar la un adopost.

Edited by cibbo, 07 March 2017 - 16:22.


#62
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Este ca si cum ai dori sa cumperi un Porsche si cumperi unul terminat. Este un Porsche ...dar este o rabla . Faptul ca scrie Porsche pe el nu garanteaza si functionalitatea . Pentru cei care nu stiu ce inseamna o canisa , poate sa para o magarie ...insa nu este. Arata-mi tu doi frati identici ( in afara de gemeni ).. Poti sa spui ca daca un frate este frumos si celalalt este uratel si slabut ... fata care il va lua de sot pe uratel a luat teapa ? Nu ...provenienta este una corecta , parintii or fi campioni , dar ala a fost bolnav cand a fost mic. Canisa este o afacere. Afacerea scoate si produse neconforme. Teapa consta in faptul ca ele se vand la pret de produse de calitate . Ca si necunoscator poti lua un produs neconform la pret de produs de top. Daca ai vedea un cuib de molosozi la nastere ...si peste 3 ani , te-ai speria cat de diferiti ajung . Dar sunt din aceiasi parinti .

Edited by JurasikMan, 07 March 2017 - 16:28.


#63
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View Posturtap, on 07 martie 2017 - 15:17, said:

Eu nu am caine dar au parintii, socrii, cumnatii si cam toti cunosctii mei de la tara.

Sunt incantat de cainele socrilor. Este un ciobanesc romanesc - gri, ca un lup si masiv. Nu este nici clasicul caine ciobanesc romanesc cu blana alba asemanatoare cu lana oilor si nici as zice clasicul caine negru intalnit in zonele de munte.

Ce pot sa-ti zic este ca rezista fara discutii la frig dar si la caldura - rezistent in general, ca imbina bine grija Labradorului fata de familie si copii cu posibilitatea de a asigura paza locuintei si nu este nici pe departe un caine lipsit de inteligenta sau care nu poate fi dresat.

Probabil este mai greu de procurat si nu va avea pedigree, deoarece trebuie sa-l cumperi de la vreun cioban din zona alpina. Preturile pe care le cunosc eu pentru un caine bun, ciobanesc (puiandru) pleaca de la 300 si ajung la 500 ron. Nu exclud nici preturi mai mari dar nici posibilitatea sa-l primesti cadou.
Ciobanestii romanesti sunt de mai multe feluri: mioritic, carpatin, de Bucovina. Mai e in curs de omologare si rasa Ciobanesc Romanesc Corb, nu am mai urmarit subiectul si nu stiu in ce faza au ajuns. Mioriticul e alb si flocos, carpatinul e maro-sur cam ca lupul iar bucovineanul e pe fond alb cu pete negre. Dintre toti mie imi place corbul si carpatinul.

#64
urtap

urtap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 01.02.2017
Cel al socrului este carpatin. Are blana gri si niste fasii, suvite mai inchise dar tot pe un fond gri. E un caine impunator, masiv, serios, tacut dar si când latra zici ca rage. Un bas puternic, sanatos.
Acum, citind acest topic si postul tau am dat un google si am gasit o poza asemanatoare, la cautarea ”ciobanesc romanesc carpatin”:

Attached Files



#65
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Carpatinii, in opinia mea sunt cei mai de isprava din categoria ciobanestilor romanesti. Bucovineanul e cam greoi, mioriticul e cam zapacit. Nu stiu corbul ce hram poarta, zice lumea ca sunt caini foarte buni, echilibrati.

#66
iamnotarobot

iamnotarobot

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 03.03.2017
eu am avut mare noroc! am luat de pe olx: am vazut poza, am fost in aceeasi zi sa il vad (cu cineva care a crescut mai multi goldeni, deci stia bine la ce sa se uite) si l-am luat pe loc. in 3h anuntul disparuse!
mi-a fost cam teama, daca am luat tzeapa, pretul mic (f mic! pe motiv ca nu vrea sa faca bani, are ambii parinti si vrea doar sa scape de pui, sa ii dea cuiva care iubeste animalele), vaccinat la zi, microcipat... pe banii incasati de la mine nu si-a acoperit (cred) mancarea + vaccinurile + microcipul.

are 6 luni si e perfect sanatos, "mandru exemplar al rasei sale" (dupa cum spune veterinarul).

si nimeni nu vrea sa ma creada ca l-am cumparat de pe olx, si mai ales, cu cat l-am luat.

citind insa despre ce tzepe s-au dat, clar am avut noroc...

#67
urtap

urtap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 01.02.2017

View PostFreddy12, on 07 martie 2017 - 18:38, said:

Carpatinii, in opinia mea sunt cei mai de isprava din categoria ciobanestilor romanesti. Bucovineanul e cam greoi, mioriticul e cam zapacit. Nu stiu corbul ce hram poarta, zice lumea ca sunt caini foarte buni, echilibrati.
Bunicul meu avea un corb - negru, "educat" la stana.  Batran fiind si fara un ochi in urma luptelor cu jivinele de pe Leaota, a fost protagonistul unei intamplari observate de mine. Din acea intamplare (si nu numai) am dedus ca si cainii sunt ca oamenii, indiferent de rasa, unii buni, altii rai, unii cu experienta si calmi, altii nervosi si care "le stiu pe toate".

Pe acea vreme, nefiind proprietatile asa de bine delimitate cu garduri inalte, Novac, batranul caine urca panta dinspre proprietatea unui vecin spre proprietatea bunicului. Calm, lenos, fara sa arunce nicio privire in stanga sau dreapta. Novac nu a fost tinut in lant niciodata in viata lui.
Un al corb, tanar, de vreo 2 ani si jumatate, agresiv si perfid, care de cand il stiam a stat numai in lant (uneori oamenii sunt mai rai decat cainii!), a rupt legatura si s-a repezit zbarlit si maraind, in fuga cea mai mare catre Novac. Acesta spre disperarea si in strigatele mele nu i-a dat nicio atentie, continuand sa urce agale. In momentul in care tanarul frumos care maraia s-a apropiat la 2 metri, Novac, intr-un gest ostentativ de sinucigas si-a prezentat lateralul gatului, invitand parca sa fie muscat. Asa a aflat si tanarul catel si eu (eram copil pe atunci) de existenta coltarului. Acea zgarda cu cateva randuri de tepi de cativa cm inaltime (5-7 cm) pe care cainii ciobanesti o purtau la gat pentru protectia in luptele cu lupii. Tanarul a muscat zdravan dupa care a fugit schelalaind, inapoi la lantul sau.

Ei bine, apropo de echilibru, pe Novac nu l-am auzit latrand niciodata in cursul zilei. Daca intra un strain in curte, de fata fiind stapanul nici macar nu schita un gest de agresivitate, doar observa. Daca strainul intra in curte fara a fi stapanul, se ridica, maraia si se pozitiona de asa maniera incat acesta sa nu mai poata inainta. Dar nu latra si nu ataca. Desigur ca niciunul dintre neinvitatii respectivi nu incerca sa treaca mai departe. Dar cred ca modul acesta intelept de a se comporta nu era neaparat o caracteristica a rasei ci mai mult o chestiune de educatie, probabil totusi si pe un fond genetic. La stana in schimb, Novac fusese Alfa intre ceilalti caini si nu fugea nici cand dadea ursul.

#68
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 18.10.2007

View Postarg, on 07 martie 2017 - 14:34, said:

Cainii de show nu sunt neaparat sanatosi si viabili din punct de vedere genetic.
Poate voi nu ati auzit de caini prognati cu dintii indreptati, cu defecte genetice grave corectate chirurgical (estetic) care castiga de rup premii si medalii.
Uite ca noi, cei care crestem si prezentam caini, nu am auzit. Poate ne dai tu exemple concrete.

#69
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,165
  • Înscris: 19.09.2005

View Postbullterrorist, on 08 martie 2017 - 06:00, said:

Uite ca noi, cei care crestem si prezentam caini, nu am auzit. Poate ne dai tu exemple concrete.
http://www.mypetsden...rthodontics.pml

#70
iamnotarobot

iamnotarobot

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 03.03.2017

View Posturtap, on 07 martie 2017 - 15:56, said:

Eu am dormit in pat cu un brac german (femela).

cum sunt bracii germani? ma tentau la un moment dat, era in familia noastra o batalie intre brac german (nesarmos) si viszla.

apoi am vazut eu un golden si aia a fost.

dar nu exlcud sa iau un companion companionului nostru.

ma intereseaza, de exemplu, daca face gropi prin curte? nu de alta, dar visez si eu la un gazon la anu'.... (daca am noroc sa scap de cartite).

#71
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View Postiamnotarobot, on 08 martie 2017 - 13:38, said:



cum sunt bracii germani? ma tentau la un moment dat, era in familia noastra o batalie intre brac german (nesarmos) si viszla.

apoi am vazut eu un golden si aia a fost.

dar nu exlcud sa iau un companion companionului nostru.

ma intereseaza, de exemplu, daca face gropi prin curte? nu de alta, dar visez si eu la un gazon la anu'.... (daca am noroc sa scap de cartite).
Sunt hiper-energici si daca nu ii obosesti isi gasesc ei de treaba. Sunt inteligenti si independenti ca toti prepelicarii. Ca exemplu sa-ti povestesc cum s-a strecurat in masina fara s-o observ si dupa o ora cand mi-am dat seama ca lipseste si am inceput s-o caut am gasit-o in masina jumulindu-mi bancheta.  Sau cand a venit un prieten in vizita si si-a pus haina de piele pe scaun iar dupa jumatate ora cand a vrut sa plece, a obsevat ca ii mancase manseta. Ne si miram ca statea cumintica sub scaun ! Dar am auzit de alti braci care stiau sa deschida frigiderul si sa se autoserveasca. Cred ca si setterita mea ar fi fost in stare dar se rupsese manerul la frigider. Alt brac in lipsa stapanului isi lua rolul se sef al haitei si nu le dadea voie copiilor si stapanei sa plece de acasa. Dar aici e vina stapanului ca nu l-a educat ca sa-i intre in cap ca e ultimul pe scara ierarhica. Sunt caini frumosi, inteligenti dar au o personalitate puternica si daca nu ai experienta, timp si conditie fizica va fi dificila convietuirea cu un brac. De exemplu bracul despre care povesteam(era al unui prieten caruia contructorii i-au intarziat finisarea casei) obosea doar dupa o zi de vanatoare. Il scoteau stapanii de doua ori pe zi la plimbare cate 2ore dar se odihnea juma de ora si era din nou fresh,  gata sa faca prostii. Ce e drept era pui, avea sub un an. Dupa varsta de 3ani s-a linistit dar si stapanii se mutasera undeva in Bucovina unde aveau un teren de cateva mii de mp.
Caine tanar si gazon, nu se pupa. Ori-ori.

Edited by Freddy12, 08 March 2017 - 14:50.


#72
iamnotarobot

iamnotarobot

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 03.03.2017
deci ma felicit ca nu am luat brac :D
problema nr 1 e bineinteles de timp, ca bucurestiul e cum e, traficul e horror, copil = plimbari lungi si dese, timp spre zero. cred ca as fi gasit curtea facuta gropi si gropite.

no, acum nici cu al meu nu mi-e rusine, e dragut si simpatic pana la mancare. rade TOT ce prinde (mai putin mancarea lui, aia e bleah). aseara l-am prins in camera lui fi-miu (unde doarme de obicei) rumegand un plic de marar. asta dupa ce alaltaseara s-a auto-servit cu niste gofre din alea cu miere, aduse de cineva din olanda (o bunatate! am apucat sa mananc si eu una, cica "le las pentru dimineata").

gunoiul? nu exista la noi in casa, am facut niste improvizatii ca sa nu mai ajunga mereu la cosul cu gunoi (avantaj caine, ne forteaza sa ne terminam mobila pe ici pe colo)
farfurie nesupravehgeata? mers la baie in timpul mesei? iesit la o tigara? nu exista. sau, ma rog, ti le asumi ca nu mai prinzi nimic dupa ce te intorci la masa.

si nu numai ca mananca, dar saliveaza in draci langa tine, efectiv vezi cum ii ploua in gura in timp ce tu mananci.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate