Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Recomandare caine

- - - - -
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#1
cibbo

cibbo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 01.05.2009
Salutare,

Urmeaza sa ne mutam la casa cu ceva curte si vreau sa cumpar un caine (e primul caine ,,, mai am o pisica) si nu stiu ce sa aleg, mie imi plac: Doberman, Weimaraner, Rhodesian Ridgeback si Labrador Retrieve cam la unu dintre astea ma gandesc eu.
Cum am spus mai sus nu am mai avut un caine nu am pe nimeni apropiat cu caine .... deci nu stiu mai nimic despre ei.
Ce as vrea eu ... sa fie prietenos cu copiii am un baietel de 1an, usor de dresat si de intretinut...
O alta intrebare ar fi cum se descurca cele 4 rase afara iarna la noi (eu sunt din tm), exista posibillitate de o cusca bine izolata? si poate sta acolo sau este exclusa varianta asta si doar in casa?
Daca se poate imi recomandati o rasa dintre cele 4 sau alta care credeti ca ar fi mai indicata si ceva info.

Multumesc.

#2
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
In afara de Retriever toti aia sunt sensibili la frig. Apoi vezi ca astia de rasa daca nu sunt puri 100% genetic vor avea o gramada de probleme de sanatate, iar aia puri sunt scumpi in draci.
Cel mai rezistent (frig, boli, etc.) e cainele autentic, la noi ii mai zice maidanez. E si cel mai ieftin, chiar gratis.

#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 cibbo, on 06 martie 2017 - 02:17, said:

Salutare,

Urmeaza sa ne mutam la casa cu ceva curte si vreau sa cumpar un caine (e primul caine ,,, mai am o pisica) si nu stiu ce sa aleg, mie imi plac:

Poti incerca si un ciobanesc german, daca tot te muti la curte - daca tii neaparat la dresaj. Altfel, la curte, merge orice fel de maidanez / tomberonez mai de Doamne Ajuta.

Edited by rosix, 06 March 2017 - 03:03.


#4
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,797
  • Înscris: 20.10.2015
Nu-ti lua catel
Il chinui, nu merita, e o viata care poate ar avea alta sansa decat inchis afara

#5
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
in toamna s-a aciuat un pechinez (deci caine mic, de rasa) in fata portii, nu pleaca de acolo, probabil a fost pierdut. De mila ii mai dau sa manance din cand in cand. Eram convins ca o sa moara de frig in iarna asta. Ei bine, nu a murit...nu are nici pe dracu, a dormit in zapada si la -24 C

#6
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
-24 asta iarna? Ma nene, in ce sat din Siberia stai?

#7
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,940
  • Înscris: 18.10.2007

 cibbo, on 06 martie 2017 - 02:17, said:

Salutare,

Urmeaza sa ne mutam la casa cu ceva curte si vreau sa cumpar un caine (e primul caine ,,, mai am o pisica) si nu stiu ce sa aleg, mie imi plac: Doberman, Weimaraner, Rhodesian Ridgeback si Labrador Retrieve cam la unu dintre astea ma gandesc eu.
Cum am spus mai sus nu am mai avut un caine nu am pe nimeni apropiat cu caine .... deci nu stiu mai nimic despre ei.
Ce as vrea eu ... sa fie prietenos cu copiii am un baietel de 1an, usor de dresat si de intretinut...
O alta intrebare ar fi cum se descurca cele 4 rase afara iarna la noi (eu sunt din tm), exista posibillitate de o cusca bine izolata? si poate sta acolo sau este exclusa varianta asta si doar in casa?
Daca se poate imi recomandati o rasa dintre cele 4 sau alta care credeti ca ar fi mai indicata si ceva info.

Multumesc.
In primul rand spune ce buget ai, din ce rase ai ales tu rodezian ridgeback e greu de gasit si scump.
Nu orice rasa se preteaza pentru incepatori si nici nu e usor sa gasesti un crescator care sa-ti puna o rasa de lucru in mana tu nestiind multe despre caini.

Sfatul meu ar fi o femela bullmastiff, cauta o canisa prestigioasa din ungaria si cere un pui pet.

#8
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005
Labrador retriever.

#9
duradavid01

duradavid01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 18.12.2015
Labrador retrieve cea mai buna varianta, mai ales pentru copil

#10
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
De ce nu adopti unul de la un adapost? Mi se pare cel mai corect.  Eu am avut un maidanez adoptat, a murit de batranete. Era unul imens si era deja batran cand l-am liat de pe strazi. Caine mai credincios ca ala nu am vazut. Avea fetita 3 saptamani, daca scoteam trasurica pe terasa in 5 ecunde era prezent maidanezul si se culca langa trasurica. Nici pasarea nu se apropia de trasurica.
  Singurul regret e ca a fost prea batran sa traiasca destul sa se bucure si copiii de el. L-a prins doar fata pana pe la un an jumate. Urmatorul caine o sa fie sigur tot un maidanez adunat de pe strazi.

Edited by PoeOvidiu, 06 March 2017 - 07:43.


#11
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Maidanez zic și eu. Sau cocker, o rasă cîndva foarte populară, acum nu știu de ce se vede mai rar pe stradă, pentru că e jucăuș, prietenos.

#12
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,238
  • Înscris: 19.08.2005
Sa ai grija sa aiba patru labe, coada si cap. Altceva e optional. Cam toti caiinii zic tot "HAM" cand latra.

#13
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

 Friskey, on 06 martie 2017 - 05:16, said:

-24 asta iarna? Ma nene, in ce sat din Siberia stai?
daca ai fi locuit in Romania ai fi stiut ca intre 9 si 10 ianuarie 2017 in zona Bucurestiului si nu numai, au fost -24 C

http://stirileprotv....-mai-ninge.html

Edited by alexpet, 06 March 2017 - 09:12.


#14
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,924
  • Înscris: 02.02.2007
cainele face kk prin curte, mai sapa o groapa, mai latra noaptea.. naspa!
NB: ia un maidanez de la adapost, adult! te scapa de neplacerile provocate de un pui, in plus, vei capata un prieten pe viata!
iti recomand sa iei de la cei care fac treaba asta din pasiune, acolo gasesti informatii pertinente despre fiecare caine in parte!
..daca totusi ti mortis sa iti cumperi un caine de rasa, nu lua unul cu par scurt..

#15
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,221
  • Înscris: 05.06.2002
ca prim caine recomand si eu Labrador Retriever din ce ai scris acolo. este mai docil si perfect ca prim caine. mai toti masculii, cand se maturizeaza, vor incerca sa preia "sefia haitei". o rasa mai docila va fi mai usor de stapanit. citeste pe aici ca erau topice de genul "imi este frica sa ies in curte daca are un os cainele meu" sau "copii nu var sa treaca prin curte neinsotiti", "nu pot da cainele jos de pe canapea ca ma musca". nu te arunca din prima la rase cu multa personalitate, ca daca nu reusesti sa-l stapanesti singura solutie e sa-l eutanasiezi, eventual poti sa iei o femela.

#16
aiptek

aiptek

    the big red

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 02.07.2006
un caine foarte prietenos cu copii e viszla, am eu o catea de un an.Is extraordinari de linistiti in preajma copiilor si le place sa se joace enorm cu ei.Cainii acestia is extrem de inteligenti.Partea mai nasoala e ca la astia le trebuie miscare f multa, fiind un caine de vanatoare, astia daca nu alearga si fug si sapa intr-o zi, cred ca si mor, sunt extrem de energici

#17
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 22.11.2006

 Friskey, on 06 martie 2017 - 02:41, said:

Apoi vezi ca astia de rasa daca nu sunt puri 100% genetic vor avea o gramada de probleme de sanatate, iar aia puri sunt scumpi in draci.
Cel mai rezistent (frig, boli, etc.) e cainele autentic, la noi ii mai zice maidanez. E si cel mai ieftin, chiar gratis.

Nu sunt total de acord cu ce spui tu acolo. Tocmai ca puritatea rasei se mentine de multe ori cu membri din aceeasi familie, ceea ce face bolile genetice chiar foarte probabile.

#18
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Niciodata sa nu iei un caine matur care a crescut in alte locatii/conditii . Cainele se ia de pui indiferent ca e rasa lui peste sau e corcitura ( maidanez etc ) .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate