Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Recomandare caine

- - - - -
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#37
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Daca va fac o lista cu obiectele distruse de fosta mea catelusa, setter englez, o sa va ingroziti si nu veti mai dori caine. Un caine cu cat e mai inteligent, cu atat are mai multe idei si daca are o fire independenta isi pune ideile in practica fara ezitare.

#38
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015

View PostFane, on 06 martie 2017 - 12:36, said:

chiar si un copil nu trebuie sa-l inveti prea dependent de tine.

Da, pentru ca un copil se va maturiza si va pleca.
Am si spus ca un catel nu se va maturiza niciodata, asta daca nu iti pui in gand sa-l arunci pe strada.
Pentru Romania nu e o mare scofala..

Animalele mele.
Foste si actuale

Attached Files



#39
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View PostTsunnnami, on 06 martie 2017 - 12:42, said:


DIferenta consta numai in marime
asta consideri tu.
un caine tinut in casa are alt metabolism,
cainelui din cure i se va parea normal sa stea legat sau in tarc etc, sunt caini care nici nu accepta sa pui mana pe ei,
cainelui tinut in casa i se pare normal sa doarma in pat, sa ceara afara, in general vor tot timpul sa fie gadilati.

p.s. la sfatul crescatorului mi-am invatat cainele sa stea in cusca cand nu suntem acasa.

@Fane
eu am zis doar sa ia in considerare cam ce poate distruge.

#40
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View PostTsunnnami, on 06 martie 2017 - 12:42, said:



DIferenta consta numai in marime

Diferenta este ca un caine de 40-50kg suporta gerul mai bine decat unul de 5-10kg. Eu am caini de 25kg si le-am pus incalzire in podeaua unei casute de gradina pe care am si izolat-o bine cu polistiren. Au avut 10grade in casuta in timp ce afara erau -15-18°C. Daca nu as fi facut asta, cred ca erau toti la usa facand scandal ca vor inauntru. Si asa, pe schnauzer l-am tinut noaptea in casa pe perioada gerurilor. E destul de blanos dar statea la usa si plangea, deci ii era frig.

#41
realmandark

realmandark

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 01.09.2012
Trecand peste discutiile de mai sus iti recomand in primul rand un pui maidanez, sunt foarte destepti , loiali si "rezistenti", daca gasesti unul pe strada, cu atat mai bine.
2. Daca alegi femela poti sa ai probleme cu lactatia falsa cand e in perioada de calduri. Trebuie sterilizata.
3. Daca stai la curte si vrei un catel pentru protectie+siguranta copil intereseaza-te despre cane corso.
Succes !

#42
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016
Prietenos cu copii, frumos si ușor de dresat=> labrador sau retriever. Mari diferențe nu sunt, (labradorul are parul mai mare)
Chiar si husky, foxterrier. Cu terrierul ai mult de lucru( trebuie spalat des, pieptanat, tuns) Am avut; nu-mi mai trebuie:))
Doberman, rottweiller, ciobanesc german sunt câini agresivi. Mai sunt excepții cand un rott de 70 de kg este ca un puf pe langa un copil dar ăștia sunt caini de pază si bataie.
Mâța aia n-o vad bine pe lângă un doberman.
Ca să-ți dau un exemplu, fostul meu rottweiller a sfârșit împușcat de un paznic. I-a nenorocit omului 4 câini de lup adulți. El a avut răni minore pentru 4 contra 1, adevarat ca era o bestie de 70 de kile si 2m când se ridica in două labe.

Edited by Claudiu998, 06 March 2017 - 13:12.


#43
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015

View PostFreddy12, on 06 martie 2017 - 12:55, said:

Diferenta este ca un caine de 40-50kg suporta gerul mai bine decat unul de 5-10kg. Eu am caini de 25kg si le-am pus incalzire in podeaua unei casute de gradina pe care am si izolat-o bine cu polistiren. Au avut 10grade in casuta in timp ce afara erau -15-18°C. Daca nu as fi facut asta, cred ca erau toti la usa facand scandal ca vor inauntru. Si asa, pe schnauzer l-am tinut noaptea in casa pe perioada gerurilor. E destul de blanos dar statea la usa si plangea, deci ii era frig.

:lol:

Da, asa e, suporta gerul mai bine unu mare, :lol:

Iubitor de caini cumva?
:lol:

#44
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
suporta gerul mai bine daca dorm in haita, impreuna.

rasele de ciobanesti, mai ales cele din tari mai reci n-au nici o problema cu dormitul afara.

Edited by Fane, 06 March 2017 - 13:09.


#45
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017
https://www.toateani... cu creasta.jpg
Asta e de baza.

#46
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,942
  • Înscris: 18.10.2007

View Postcibbo, on 06 martie 2017 - 12:11, said:

nu am spus ca o sa stea legat si nu o sa il plimb.
merci pt ajutor


este unul dintre motivele pt care ma mut la casa (dintr-o lista)



merci de sfat ... cat despre buget ... pana in 500e

atunci uita de caine de rasa, la banii respectivi gasesti doar de la puppy miler si asta inseamna ceva ce seamana a rasa, poate avea probleme de temperament mai mari decat un maidanez si foarte probabil probleme de sanatate.
Retriverii sunt foarte populari, se fac monte pentru profit din parinti fara o minima ferificare a starii de sanatate (examen pentru displazie de sold) si de aici exemplare cu probleme.

Mai ai optiunea sa cauti la o canisa un exemplar nascut cu defecte eliminatorii (heterocromie oculara, trufa depigmentata, o pata alba nepermisa pe piept sau picior ..asta la rot. sau ciob. german, etc)
Eu am donat pui nascut cu defect de pigmentatie (pata pe picior), cu clasarea pedigreeului si obligatia castrarii puiului.

P.S. Bullmastifful nu este asa de sensibil la frig si are un temperament superb, foarte docil cu familia si calm cu copii.

#47
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,587
  • Înscris: 11.03.2006
500 EUR sunt suficienti sa iei un caine de la o canisa.
Nu o sa gasesti solutia pe forum, aici fiecare recomanda ce ii place lui.
Citeste cat mai mult despre rase, suna la diverse canise, discuta cu crescatorii. Cred ca o labradorita este un bun companion pentru un copil.
Asta daca nu vrei un maianez, care ar fi mult mai usor de ingrijit si mai afectuosi si recunoscatori. Eu am un caine de rasa si un maianez luat in fata blocului.

#48
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
In primul rand ....nu te pricepi , deci la orice canisa vei merge o sa iei teapa . In ciuda preturilor vehculate pe net , foarte putini caini de 500 de euro valoreaza 500 de euro . De obicei nu dai 500 de euro pentru un caine care va sta in cotet si va zice " ham-ham " . Dai 500 de euro pe un caine pe care vrei sa il promovezi , sa il inmultesti , sa il duci la expozitii . Poti sa dai si 5000 de euro , asta nu iti garanteaza ca va fi prietenos cu copii , cu famila , ca te  va multumi . Temperamentul nu tine de pretul cainelui . Tine destul de putin si de rasa aleasa. Contrar multor pareri ale unor colegi ( pe care ii apreciez ) locul unui cane nu este in casa . Iti spune unul care a dormit in pat cu un Presa Canario de 80 de kg pana la 2 ani si jumatate . Cainele trebuie sa aiba locul lui , un cotet bun , uscat , calduros iarna si racoros vara , nu trebuie sa concureze cu familia pentru locul de pe canapeaua din living . Un caine nu trebuie sa fie o corvoada. Daca o sa il speli pe labe si pe blana de cate ori il aduci de afara va deveni o corvoada . Catelul trebuie sa aiba un cotet si un tarc spatios , unde sa il poti baga cand nu il doresti prin toata curtea . Cainii de rasa sunt speciali , dar sunt pretentiosi . Sunt frumosi , au anumite abilitati dar nu stralucesc neaparat prin adaptabiltate. Cauta pe net , intreaba la prieteni , poti merge chiar la adaposturi ...si uita-te la ceva ce ti-ar placea sa vezi zilnic fara prea multa implicare , pentru ca sa ai un caine necesita destula implicare. Pentru primul caine nu iti cumpara o matahala . Cu matahala te vei lupta . Cauta ceva mic/mediu , sa nu fie de lupta , sa nu fie neaparat de paza ( orice caine vei baga in curte , dupa un an si jumatate va prelua sarcina de a pazi curtea ). Vezi cum te descurci . Vezi daca iti place postura de proprietar de caine. Daca te prinde , poti sa cauti si unul de rasa si de bani multi .
Si , ca la masini , cand mergi sa cumperi , ia cu tine pe cineva care se pricepe. Altfel vei lua un caine cu defecte ( prognatism , monorhidie , displazie , rahitism , etc ) . DEasemenea , desi tie ti se poate parea in standardele rasei , orice proprietar de canisa iti va vinde cel mai prost caine pe care ti-l poate baga pe gat . Dintr-un cuib  de 5-8 pu , cateodata doar unul merita banii , rastul sunt caini de duzina , fara valoare . Nu ma refer la valoarea sentimentala ...aia o pot avea toti . Dar nu merita sa dai 500 de euro pe un cane care are doar valoare sentimentala . Pe aia  poti lua gratis sau cu 100 de lei .
Ca sa intelegi ..eu am 4 caini. Presa a costat 700 de euro si am bagat in el inca de trei ori pe atat ( mancare , vaccinuri  , etc ) . Ceilalti trei maidanezi au venit mocaciune , bagati prin gard de vecini sau luati de mila de pe camp.. Pentru mine toti sunt egali . Ii iubesc la fel de mult. Nu conteaza ca pe Presa am dat 700 de euro .

Edited by JurasikMan, 07 March 2017 - 09:03.


#49
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
@JurasikMan
sper ca glumesti ca ai putut suporta un caine de 80kg in casa.

Attached Files

  • Attached File  pesa.jpg   217.88K   20 downloads


#50
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Uita-te pe aici  http://www.cutu-cutu..._iubitori  si pe aici  http://www.adoptiicaini.ro
Nu se poate sa nu gasesti un sufletel.


#51
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

View PostJurasikMan, on 07 martie 2017 - 09:00, said:

Si , ca la masini , cand mergi sa cumperi , ia cu tine pe cineva care se pricepe. Altfel vei lua un caine cu defecte ( prognatism , monorhidie , displazie , rahitism , etc ) . DEasemenea , desi tie ti se poate parea in standardele rasei , orice proprietar de canisa iti va vinde cel mai prost caine pe care ti-l poate baga pe gat . Dintr-un cuib  de 5-8 pu , cateodata doar unul merita banii , rastul sunt caini de duzina , fara valoare . Nu ma refer la valoarea sentimentala ...aia o pot avea toti . Dar nu merita sa dai 500 de euro pe un cane care are doar valoare sentimentala . Pe aia  poti lua gratis sau cu 100 de lei .
Ca sa intelegi ..eu am 4 caini. Presa a costat 700 de euro si am bagat in el inca de trei ori pe atat ( mancare , vaccinuri  , etc ) . Ceilalti trei maidanezi au venit mocaciune , bagati prin gard de vecini sau luati de mila de pe camp.. Pentru mine toti sunt egali . Ii iubesc la fel de mult. Nu conteaza ca pe Presa am dat 700 de euro .
cainele trebuie ales dintr-un cuib nu numai dupa aspectul fizic. trebuie sa vazi cat e de curajos, sociabil, curios, asta mai ales daca-l iei pt casa si nu pt reproducere. eu de fiecare data m-am uitat si la personalitatea catelului (catelusei), daca nu mi-a placut sub aspectul asta nu l-am luat.

la fel am si eu acum, o fetita beagle si un metis si nimeni nu face vreo diferenta de comportament vis-a-vis de ei.

#52
iamnotarobot

iamnotarobot

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 03.03.2017
eu tocmai ce mi-am luat un golden retriever (nu labrador, nu sunt aceeasi chestie, desi multa lume ii confunda).
goldenul e mult mai latos si mai blanos decat labradorul, rezista la frig mult mai bine,
l-am luat in iarna, avea 2 luni, l-am tinut (de nevoie) pe terasa in timpul zilei cand noi nu eram acasa (chiar daca erau -10 sau -15 grade nu a intrat in cusca) si in casa noaptea, pentru ca... e pui.

labradorul si goldenul sunt potriviti pentru o familie cu copii, chiar sunt f jucausi si iubareti. atentie insa, se fac mari (peste 40 de kile, al meu are acum, la 6 luni, peste 30 de kg) si cand sare odata pe tine, te darama! cam asta e problema noastra cea mai mare, ca sare pe copii si ii darama. asta si mancatul din farfurie, mananca ORICE, nu poti lasa farfuria nesupravegheata o secunda!

sunt inteligenti si f usor de dresat in mare parte (chestiile de baza cel putin), al meu le-a invatat din prima fara sa fie nevoie sa repet zile in sir.
NU sunt caini de paza!! daca vine hotul cred ca ar zice: welcome, mi casa e su casa, ce e al meu e si al tau :)

sunt sensibili la mancare, si atentie la displazia de sold, intr-adevar este o problema.

bafta! sa alegeti ce vi se potriveste.

#53
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Mai bine iti iei doi. Unul mic cu care sa se poata juca si copilul si unul mai mare ca sa intimideze intrusii. Si nici nu se vor plictisi in curte. Un caine singur in curte e trist, plictisit, sunt animale de haita si se simt mult mai bine daca au un tovaras. A fost o faza simpatica cu un golden al unor amici,  o namila de vreo 50kg. A intrat electricianul in curte si goldenul l-a intampinat, i-a pus labele pe piept si astepta sa fie mangaiat. Cum tipul era paralizat de frica, goldenul l-a lins bine pe fata ca sa-l incurajeze. Electricianul era sa faca infarct, se ingalbenise de tot. Deci si goldenii pot speria intrusii. Si apropo de marimea lor, am vazut la cabinetul veterinar cand stateam la rand pentru vaccin un mascul de golden cat un St. Bernard. Era de tipul roscat cum nu am mai vazut in ultimii 10 ani.

#54
iamnotarobot

iamnotarobot

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 03.03.2017

View PostFreddy12, on 07 martie 2017 - 12:54, said:

Si apropo de marimea lor, am vazut la cabinetul veterinar cand stateam la rand pentru vaccin un mascul de golden cat un St. Bernard.

citisem undeva pe un site strain (din ala pompos, cu toate rasele de caini si explicatii despre cum se jurizeaza fiecare rasa in parte, ce se urmareste la un concurs, etc) ca goldenii peste 45 de kg nu se considera goldeni pur si sunt descalificati in caz de concurs.
acum... depinde si de situatie. ca poate sa fie golden pur si sa fie gras ca un porc(usor) Posted Image

am avut doi caini o saptamana si jumatate, cadou de la un prieten (sa ii tin animalul cat e plecat din tara)
a fost groaznic! ala mic si batran si ursuz, al meu mare si cu chef de joaca, ieseau niste maraieli si schelalaieli de toata frumusetea.

deci daca vrei doi, ia macar sa fie cat de cat de-o varsta.

Edited by iamnotarobot, 07 March 2017 - 13:27.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate