Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Recomandare caine

- - - - -
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#19
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
vrei caine fara probleme iei un boschetar

#20
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
Foarte de acord petre69. Familia prietenei mele a avut o groaza de caini de-a lungul timpului, dar cel mai bine s-au inteles cu maidanezii/corciturile de toate felurile. Sunt rezistenti fizic la boli, frig, probleme de tot felul, specifice multor rase, mananca aproape orice, sunt foarte atasati.

In plus, salvezi un suflet de la moarte sau o viata in chinuri!

#21
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,494
  • Înscris: 15.09.2010
Fiindca ai copil mic cel mai bun ar fi labradorul sau golden retriever. Sunt ca niste dadace pentru copil. Nu-ti lua mascul ca pisha toti peretii, gardul si orice e mai inalt de 5cm. Eu a trebuit sa schimb stalpul la poarta care da in gradina. In 4ani l-au terminat. Femelele sunt mai docile si mai mamoase cu copiii si isi fac nevoile intr-un singur loc. La aproape toate rasele mari exista riscul displaziei de sold asa ca sa ceri ca parintii puiului sa aiba testul de displazie facut. Daca vrei sa-ti faca paza, uita de rasele de mai sus. Cauta un caine din grupele I si II. Daca vrei sa-l tii doar afara, trebuie sa iei un caine blanos dar chiar si acestia sufera la geruri extreme. De exemplu, labradorul fiului meu nu a iesit din veranda incalzita pe toata perioada cat a fost ger. Goldenul fiicei mele s-a cerut in casa noaptea desi are o blana destul de abundenta. Ciobanestii in schimb rezista foarte bine fiindca au 2straturi de par. Subparul e foarte des dar si cand incep sa naparleasca primavara trebuie sa stai cu peria in mana tot timpul. Eu am si un maidanez cu blana ceva intre rottweiler si ciobanesc german si isi lua paturica din cusca izolata, o punea pe troianul de zapada si se culca dar noaptea intra inapoi in cusca.
Cred ca optim ar fi sa-ti iei un maidanez femela dar sa fie pui si sa aiba la 2-3 luni vreo 4-5 kg sa nu te trezesti ca e vreo piticanie. Eu am luat o maidaneza de pe strada acum vreo 16 ani, era micuta de tot, credeam ca nu va trece de 7-8kg dar crescand a devenit un metis de ciobanesc german si cel mai bun caine de paza pe care l-am avut.

Edited by Freddy12, 06 March 2017 - 10:41.


#22
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Friskey, on 06 martie 2017 - 02:41, said:

Apoi vezi ca astia de rasa daca nu sunt puri 100% genetic vor avea o gramada de probleme de sanatate, iar aia puri sunt scumpi in draci.

Iar vorbesti prostii.
Cu cat o rasa e mai pura, cu atat are mai multe probleme de sanatate.
Intreaba un veterinar si te vei lamuri.

#23
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017

 cibbo, on 06 martie 2017 - 02:17, said:

Salutare,

Urmeaza sa ne mutam la casa cu ceva curte si vreau sa cumpar un caine (e primul caine ,,, mai am o pisica) si nu stiu ce sa aleg, mie imi plac: Doberman, Weimaraner, Rhodesian Ridgeback si Labrador Retrieve cam la unu dintre astea ma gandesc eu.
Cum am spus mai sus nu am mai avut un caine nu am pe nimeni apropiat cu caine .... deci nu stiu mai nimic despre ei.
Ce as vrea eu ... sa fie prietenos cu copiii am un baietel de 1an, usor de dresat si de intretinut...
O alta intrebare ar fi cum se descurca cele 4 rase afara iarna la noi (eu sunt din tm), exista posibillitate de o cusca bine izolata? si poate sta acolo sau este exclusa varianta asta si doar in casa?
Daca se poate imi recomandati o rasa dintre cele 4 sau alta care credeti ca ar fi mai indicata si ceva info.

Multumesc.
Dar tu iubesti cainii ? Asta ar trebui sa mentionezi . La modul cum ai prezentat, parca ai alege un obiect de uz gospodaresc.

#24
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006

 abancor, on 06 martie 2017 - 08:47, said:

Maidanez zic și eu. Sau cocker, o rasă cîndva foarte populară, acum nu știu de ce se vede mai rar pe stradă, pentru că e jucăuș, prietenos.

Cum adica de ce nu mai vezi pe strada?Ca acu-s alte vremi.Ce fel de om mai tine un cocker?Acum este nevoie de mastiff-i,pitbull,diferite specii de dog.Daca n-ai asa ceva esti considerat un papa-lapte.Nici credinciosul si inteligentul ciobanesc german,banalul caine-lup,nu mai este in voga.

#25
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 Friskey, on 06 martie 2017 - 02:41, said:

In afara de Retriever toti aia sunt sensibili la frig. Apoi vezi ca astia de rasa daca nu sunt puri 100% genetic vor avea o gramada de probleme de sanatate, iar aia puri sunt scumpi in draci.
Cel mai rezistent (frig, boli, etc.) e cainele autentic, la noi ii mai zice maidanez. E si cel mai ieftin, chiar gratis.
Nu e chiar gratis nici aia:
"Toate persoanele care au caini trebuie sa-i identifice prin microcipare si sa-i inregistreze in Registrul de Evidenta a Cainilor cu Stapan, prin intermediul medicilor veterinari, conform prevederilor legale aflate in vigoare. Cei care nu respecta aceasta regula pot fi amendati cu sume de pana la 10.000 de lei. In plus, ori de cate ori cainii sunt scosi la plimbare in spatii publice, proprietarii trebuie sa aiba asupra lor carnetul de sanatate al patrupedelor.
Obligatia proprietarilor -- indiferent ca sunt persoane fizice sau juridice -- de a-si identifica si inregistra cainii este prevazuta in Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 155/2001 privind aprobarea programului de gestionare a cainilor fara stapan. In acelasi timp, regulile specifice sunt incluse in Ordinul Autoritatii Nationale Sanitare Veterinare si pentru Siguranta Alimentelor nr. 1/2014 pentru aprobarea Normelor privind identificarea si inregistrarea cainilor cu stapan.
Sterilizarea cainilor de rasa comuna este obligatorie
Cainii care apartin rasei comune, dar si metisii acestora, trebuie sa fie sterilizati, conform OUG nr. 155/2001. Exceptie de la aceasta regula fac, de exemplu, cainii utilitari (adica cei folositi de politie, jandarmerie, persoanele cu dizabilitati etc.).
Proprietarii care nu-si sterilizeaza cainii, desi sunt obligati s-o faca, risca sa fie amendati cu sume cuprinse intre 5000 si 10.000 de lei. Aceeasi sanctiune este valabila si pentru persoanele care nu mentin "igiena in spatiile publice, in spatiile adiacente acestora, in holurile si caile de acces ale spatiilor locative", potrivit actului normativ."

 cataspo, on 06 martie 2017 - 11:01, said:

Dar tu iubesti cainii ? Asta ar trebui sa mentionezi . La modul cum ai prezentat, parca ai alege un obiect de uz gospodaresc.
Pai si oamenii ii iubim, dar ii alegem bazat pe culoare, forma, temperament, chiar religie uneori

#26
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,807
  • Înscris: 03.02.2007

 alexpet, on 06 martie 2017 - 05:12, said:

in toamna s-a aciuat un pechinez (deci caine mic, de rasa) in fata portii, nu pleaca de acolo, probabil a fost pierdut. De mila ii mai dau sa manance din cand in cand. Eram convins ca o sa moara de frig in iarna asta. Ei bine, nu a murit...nu are nici pe dracu, a dormit in zapada si la -24 C
Bagă-l bre în curte, fă-i și lui un colțișor acolo! Scuză-mă, dar nu ți-a fost milă de el la -24? Ai mei au cotețe izolate, am un mioritic și un maidanez, dar tot îi mai primesc în nopțile mai friguroase în casă. Mai am și un bichon, dar ăla e de casă.

Cum vine asta? Erai convins că o să moară, dar tot nu l-ai primit și pe el? Bine măcar că i-ai dat de mâncare.

Edited by Digix, 06 March 2017 - 11:26.


#27
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 Friskey, on 06 martie 2017 - 02:41, said:

Apoi vezi ca astia de rasa daca nu sunt puri 100% genetic vor avea o gramada de probleme de sanatate, iar aia puri sunt scumpi in draci.
E exact invers, amestecul de rase duce la mai putine probleme de sanatate, din ce stiu eu

#28
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014
Tot pentru un maidanez te sfatuiesc si eu. Sunt multe avantaje...de ambele parti. Daca vrei neaparat ceva din ce ai mentionat tu, retrieverul e cel mai potrivit. Daca ai de gand insa sa-l tii in lant, renunta la orice tip de caine. Posted Image

#29
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017

 unbrutus, on 06 martie 2017 - 11:22, said:


Pai si oamenii ii iubim, dar ii alegem bazat pe culoare, forma, temperament, chiar religie uneori
Ai dreptate. Iubim dupa criterii.

#30
cibbo

cibbo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 01.05.2009

 Tsunnnami, on 06 martie 2017 - 03:15, said:

Nu-ti lua catel
Il chinui, nu merita, e o viata care poate ar avea alta sansa decat inchis afara
nu am spus ca o sa stea legat si nu o sa il plimb.
merci pt ajutor

 cataspo, on 06 martie 2017 - 11:01, said:

Dar tu iubesti cainii ? Asta ar trebui sa mentionezi . La modul cum ai prezentat, parca ai alege un obiect de uz gospodaresc.
este unul dintre motivele pt care ma mut la casa (dintr-o lista)
nu stiu cum sa ii descriu .... aia imi plac cum arata vizual ... si din ce am citit pe net fiecare rasa este diferita in felul ei.

 bullterrorist, on 06 martie 2017 - 06:00, said:

In primul rand spune ce buget ai, din ce rase ai ales tu rodezian ridgeback e greu de gasit si scump.
Nu orice rasa se preteaza pentru incepatori si nici nu e usor sa gasesti un crescator care sa-ti puna o rasa de lucru in mana tu nestiind multe despre caini.

Sfatul meu ar fi o femela bullmastiff, cauta o canisa prestigioasa din ungaria si cere un pui pet.
merci de sfat ... cat despre buget ... pana in 500e

#31
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015
Un caine e un copil care nu se va maturiza niciodata.
Pentru un caine TU esti Dumnezeu. Te va iubi neconditionat chiar sa-l bati cu lantul.
Un caine va dori sa stea cat mai mult timp cu tine
Sa il tii in cotet si-n frig doar sa "ai caine" este inuman.

#32
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 ericmario, on 06 martie 2017 - 10:54, said:

Iar vorbesti prostii.
Cu cat o rasa e mai pura, cu atat are mai multe probleme de sanatate.
Intreaba un veterinar si te vei lamuri.
Te referi la caini show?
Daca iei un caine luat de la un crescator (nu inmultitor de caini), acesta iti va spune toate defectele pe care le are sau le poate avea cainele.

@initiator
Trebuie sa sti cat te va costa intretinerea cainelui:
-cip + antirabic + deparazitari ~2-300lei (in primi ani)
-mancare
   100-200g/zi pentru 10kg caine => rottweiler = 50kg => 500-1000g macare/zi in functie de vara-iarna si activitate.
-jucarii si chestii de rontait 50-100lei/luna
-cotet termoizolat
-ce distruge = cat il lasi si-ti permiti sa repari/inlocuiesti.

Edited by arg, 06 March 2017 - 12:21.


#33
cibbo

cibbo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 01.05.2009

 Tsunnnami, on 06 martie 2017 - 12:13, said:

Un caine e un copil care nu se va maturiza niciodata.
Pentru un caine TU esti Dumnezeu. Te va iubi neconditionat chiar sa-l bati cu lantul.
Un caine va dori sa stea cat mai mult timp cu tine
Sa il tii in cotet si-n frig doar sa "ai caine" este inuman.
am intrebat daca rezista ... pt ca nu stiu ... nu am spus ca o sa il tin in curte ...doar nu sunt nebun

#34
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
@Tsunnnami
Exista caini de curte si caini tinuti in casa. Este o mare diferenta intre ei.

Edited by arg, 06 March 2017 - 12:23.


#35
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

 Tsunnnami, on 06 martie 2017 - 12:13, said:

Un caine e un copil care nu se va maturiza niciodata.
Pentru un caine TU esti Dumnezeu. Te va iubi neconditionat chiar sa-l bati cu lantul.
Un caine va dori sa stea cat mai mult timp cu tine
Sa il tii in cotet si-n frig doar sa "ai caine" este inuman.
chiar si un copil nu trebuie sa-l inveti prea dependent de tine.

 Baxon, on 06 martie 2017 - 10:14, said:

Niciodata sa nu iei un caine matur care a crescut in alte locatii/conditii . Cainele se ia de pui indiferent ca e rasa lui peste sau e corcitura ( maidanez etc ) .
sunt patit cu chestia asta, am avut o femela de husky luata de la cineva la varsta de 1 an si nu m-a recunoscut de nici o culoare de stapan. nici eu nu am avut inima sa pun mana pe curea sa ma impun prin forta. la fel, nu recomand sa se ia caini maturi. poate doar un maidanez care stie ce inseamna traiul pe strazi si e incantat ca cineva ii da de mancare si are grija de el, dar caine crescut la alta curte -> never.

 arg, on 06 martie 2017 - 12:14, said:

Te referi la caini show?
Daca iei un caine luat de la un crescator (nu inmultitor de caini), acesta iti va spune toate defectele pe care le are sau le poate avea cainele.

@initiator
Trebuie sa sti cat te va costa intretinerea cainelui:
-cip + antirabic + deparazitari ~2-300lei (in primi ani)
-mancare
   100-200g/zi pentru 10kg caine => rottweiler = 50kg => 500-1000g macare/zi in functie de vara-iarna si activitate.
-jucarii si chestii de rontait 50-100lei/luna
-cotet termoizolat
-ce distruge = cat il lasi si-ti permiti sa repari/inlocuiesti.
orice caine distruge chestii pana pe la varsta de 1,5-2ani. daca nu iubesti cainii si la prima paguba ai sa faci criza de nervi => nu lua catel.
am acu o fetita beagle cate mi-a ros o pereche de conversi noi, nepurtati. am avut un collie care a tras de un uscator de rufe si l-a rupt, n-am mai gasit modelul care l-a rupt, a trebuit sa iau unul mai scump care a costat 400ron, etc. gropile sunt la ordinea zilei, mai ales daca le dai oase mari care nu le pot manca intr-o tura.

Edited by Fane, 06 March 2017 - 12:37.


#36
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

 arg, on 06 martie 2017 - 12:22, said:

@Tsunnnami
Exista caini de curte si caini tinuti in casa. Este o mare diferenta intre ei.

DIferenta consta numai in marime

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate