Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...
 Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari
 Recomandare telefon preț 300...

La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica
 Aer conditionat Vortex 9000/12000...

Curatare tigaie

Alegere SPC sau parchet laminat -...

Sfat achizitie masina SH
 

Docking laptop fara port specific

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Salutare,

Am un latpop Toshiba care nu are port special ptr. docking station, dar am vazut pe net Dynadock http://us.toshiba.co...y/PA3927U-1PRP/
Are cineva / sau a folosit cineva asa ceva?
Poate substitui un docking adevarat?
Ideea este ca imi trebuie ceva, ca un docking, care sa se conecteze la laptop cat mai simplu, cu un cablu, doua, si in el sa intre cablul LAN, mouse, tastatura, monitorul, alimentatorul laptopului - mi se pare putin probabil, dar totusi...

Multumesc.

#2
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Da, am folsit asa ceva, se chema Port Extender pentru acces la portul serial RS232 si paralel. Mergea OK. Nu avea insa iesire pt monitor.

#3
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,710
  • Înscris: 01.01.2008
Fara statie de andocare putin probabil sa poti sa-l incarci prin altceva decat mufa lui de incarcare.

#4
marmota_vasi

marmota_vasi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 13.02.2008
Docking station-ul din linkul tau , e un compromis pt laptopurile care nu au slot dedicat. banda de net, video si audio o trimiti prin usb2.0.
Si sculele astea sunt pe mai multe categorii de pret si 'features' : de obicei au sursa lor de curent separata, nu trebuie sa folosesti incarcatorul laptopului ( ca la cele cu port dedicat pe motherboard)
Singurul avantaj care il vad e sa ai un ' setup ' cu monitoare, sunet etc pe care nu vrei sa le tot conectezi/deconectezi cand pleci cu laptopul de  acasa

Personal am un dell latitude (varianta pt  business) de 6 ani si are slot pt andocare pe spate, pe care-l infing intr-un docking dedicat dell ; de acolo primeste current dar si transmite semnal video / audio.

Alti colegi de pe la munca au laptopuri din astea mai lucioase, ( consumer grade ) si , cum iti spuneam , au un doc dintr-asta pe usb, cu alimentare separata, ca sa poata face fatza la un setup de lucru cu 2 monitoare split screen, web cam , headset si ce alte jucarii au mai legat pe usb la dock

Edited by marmota_vasi, 02 March 2017 - 23:18.


#5
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Multumesc mult pt raspunsuri.
Deci in afara de alimentator si legatura cu acel dynadock, nu as mai avea de bagat aletele in laptop.
Totusi nu inteleg cum se transmite LAN prin USB-ul legat la docking...

#6
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,805
  • Înscris: 06.09.2004
... la fel cum se transmite printr-un adaptor lan-usb    :)    mac-urile nu mai au port de retea de ani de zile, daca vrei retea pe fir numai pe usb se poate.

#7
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Si mai nou au o singura mufa pentru tot. Thunderbolt 3.
Cred ca de multa vreme toti producatorii trebuiau sa adopte ceva similar si sa nu mai umblam cu nu stiu cate tipuri de cabluri si incarcatoare dupa noi.

#8
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,710
  • Înscris: 01.01.2008
Eh,dar defapt thunderbolt si type c nu rezolva nimic,riscul sa arzi ceva e și mai mare, fiindcă nu orice dispozitiv accepta toate standardele posibile.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate