Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Casa din cânepă

* * * * - 18 votes
  • Please log in to reply
2659 replies to this topic

#2629
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Pe ce motiv l-a scos? O fi "batran"?
Ca eu îl am de vreo 3 ani și trag de el (în sus), sa ajungă la nivelul de sus al gardului.

#2630
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 23.02.2007
Nu ii mai place sotiei. Avea vreo 4-5 metri inaltime.

#2631
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

 sfantu.dracu, on 02 martie 2023 - 13:53, said:

Hai c-o dăm în diverse, dar la mine nu s-a împrăștiat. Poate pentru că era doar una?
Și nici aia nu știu de unde a apărut, că nu știu s-o fi pus-o cineva.

Nu stiu la ce te-ai referit cand ai spus c-o dam pe diverse dar  mie mi se pare ok sa discutam si despre gradina, flori, frumuseti. In fond si la urma urmelor, de-aia ne-am batut capul, atat, de-aia ne-am stresat, de-aia am vrut - fiecare, dintre noi - casa "asta". Asta, adica, in care suntem, acum, cei ce ne mai intalnim aici, pe jurnal. SI, de fapt, toti cei care ne intalnim pe sectiunea jurnalelor caselor finalizate.

Parte din viata caselor noastre a fost visatul. A urmat, apoi, realitatea primilor pasi; mai grabiti sau mai inceti, mai curajosi sau mai timizi, mai informati sau mai nebunesti. Dupa ce primii pasi ne-au adus primele victorii de neegalat (mai tineti minte bucuria obtinerii Autorizatiei de Construire??), ne-am imbarbatat si am purces spre urmatoareel etape. Am facut-o crezand ca suntem constienti de toate problemele pe care le vom avea de rezolvat. Ce inconstienta ...
in fine ... ca sa nu va plictisesc, mai mult, fiecare dintre noi si-a dorit "chinul" asta, pentru ca, la sfarsit, sa se bucure de o frunzuta verde, de un moment de liniste (la o cafea, desigur!), de prieteni si familie, de un catel, in poala, de ... de ... de ...
Dupa mine, lucrurile astea fac parte, la fel de bine, din jurnalul unei case, precum etapele anterioare. Mai ales, aici, pe sectiunea jurnalelor finalizate.

Asa ca, hai sa ne bucuram, de casutele noastre, de acele visuri, care s-au realizat, si de calmul care, macar intr-o oarecare masura, s-a instalat. Hai sa visam, mai departe, intru-un ritm mai lent, la toate cele ce urmeaza. Stim, desigur, ca "lucrul" la o casa nu se termina niciodata, asa ca hai sa povestim si despre astea, pe jurnal. Sa vorbim, deci, despre diverse Posted Image

#2632
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

 manghels, on 02 martie 2023 - 14:19, said:

Probabil trebuie sa trimit semintele..dupa ce va inflori si vor cadea. Altfel nu stiu cum se inmulteste.[...]

Mai incerc, o data, cu seminte "de magazin". Daca tot nu am succes, o sa incerc si cu seminte "de casa". Multam!

#2633
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

 lenny13, on 03 martie 2023 - 21:22, said:

Și eu am început să pun iederă pe gardul de la drumul de servitute. Dar apoi m-am răzgândit și am scos-o pe toată. Am văzut la o vecina cum o arată după ce e atacată de păianjen sau tot felul și nu vreau . Un coleg al soțului meu mi-a adus Mâna Maicii Domnului, pe care o avea în urma unui dezastru la el acasă. [...]

Am pus, niste Mana Maicii Domnului, langa garaj; creste, frumos, pe un spalier. Cresc, de fapt, fiindca sunt doua bucati. Au un miros de te ameteste si le iubesc nespus. Am primit doi puiuti de la unul dintre cei care ne ajuta, cu constructia.
Am mai pus una, galbena, la marginea terasei. Arata superb, isi tine frunzele, verzi, aproape toata iarna, inverzeste devreme dar ... nu are miros. Deloc! Nu mai tin minte daca asa-i este soiul sau s-a razgandit, la mine.
Mai am una, mirositoare, la baza zidului in discutie si am mai comandat doua, tot mirositoare, tot pentru acolo. Cea pe care o am este in stadiul de puisor. Cele pe care le voi primi, tot asa. Mai am de asteptat ...
Nu stiu cum s-a facut ca am atat de putina Mana Maicii Domnului, desi imi place la nebunie. Probabil ca m-am luat, cu altele.

 lenny13, on 03 martie 2023 - 21:22, said:

Foarte frumos la tine, Diy! Posted Image [...]

Multumesc, mult!

 lenny13, on 03 martie 2023 - 21:22, said:

[...]A doua lavandă postată mi se pare că arată bestial! As raspandi-o peste tot.

A doua lavanda este ... tot  prima; doar ca in alt moment al anului, cu alta lumina si - recunosc! - poza este facuta cu alt telefon. Am, din specia asta, vreo douazeci; mov. Si vreo zece, roz. Si doua albe. M-am scapat, in 2020 si 2021, la lavande. In sfarsitul verii trecute le-am tuns. Desi, pana in iarna, le-au aparut frunzulite pe tulpinile ramase, tot am emotii. Sa vad cum au trecut de iarna, sa vad care va fi situatia cu buruienile (cand erau mari, nu mai avea loc, buruiana, de ele) si sa le vad facand floricele. De inmultit ... o sa incerc sa le inmultesc cu butasi, fiindca e greu, tare, cu seminte.
Da, locul in care le-am pus este spre S, putin in panta (panta dinspre casa), iar pamantul este nisipos (ca urmare a lucarilor de cosntructie). Cu adevarat, locul perfect, pentru lavande.

Mai am trei, mov, langa garaj, puse la baza caprifoilui. Le merge ok-ish, chiar daca orientarea este spre V. Doar ca sunt mai batrane si le-am scapat catre lemnificare. Incerc sa le aduc, la normal, dupa ce ma lamuresc care crengute poarta frunze si care nu; in vreo 4-5 saptamani, adica.

LE: Am uitat sa va spun ca, pe langa nisip si pietricele ( stratul de lavande este exact langa zona de dren perimetral) acolo am avut si gips-carton. Niste resturi, mai maricele, de care chiar nu aveam cum scapa, si-au gasit sfarsitul acolo. Locul era plin de buruieni. Am tuns buruienile si am pozitionat resturile de gips-carton astfel incat sa nu ramana nici un strop de pamant, la vedere. Asta se intampla prin vara. Dupa aceea, am asteptat pana in primavara anului viitor. Ploile si gerul au inmuiat si faramitat materialul, asa ca, in primavara, totul era gata de plantarea lavandelor. Si nu numai. Scormonind, prin rigipsul sfaramat, am mai plantat leusean, doua scumpii, flori perene diverse (din seminte), crini asiatici si de o zi si doua iasomii. Le-a mers, foarte bine, tuturor.
Am extins, metoda, si catre alte zone.

Edited by DIY, 07 March 2023 - 00:21.


#2634
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

 DIY, on 06 martie 2023 - 22:14, said:

Nu stiu la ce te-ai referit cand ai spus c-o dam pe diverse
Mă refeream la intratul prea mult (sau nu) în floricultură etc, plecând de la peisagistică. :)




#2635
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Cam asa am inteles si eu. Pe directia asta am si raspuns.

#2636
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Va rog, opriti-ma, cumva! Posted Image
Mai nou, nu ma pot opri din cumparat si visat la rasinoase!

Am, in curte, o zona greu de intretinut. Terenul este in panta, o panta destul de abrupta, intre un zid de taluzare, in aval de garaj, si gard. Ca suprafata, desi este cam neregulata, as putea-o estima undeva la 15m lungime (pe o curba de nivel) si intre 6 si 12 m latime (inspre vale) ... cred ...
Mi-am propus sa plantez rasinoase, in toata zona. Multe rasinoase! Si cat se poate de inghesuite! Diverse si ca aspect si ca inaltime; cu conditia ca inaltimea, la maturitate, sa nu depaseasca 10-15m. Cu ceva exceptii. Ideea este ca, in timp, aceste rasinoase sa faca suficienta umbra, astfel incat plantele si buruienile sa dispara.

Initial mi-am propus sa comand niste plante si sa relochez niste puieti pe care-i am, prin curte. Doar ca, intre timp, m-am scacpat - rau de tot! - la rasinoase.
Asa ca am comandat:
- 3 chiparosi de Arizona
- 2 ienuperi columnari Moon Glow
- 3 chiparosi Leyland galbeni Gold Rider
- 2 molizi intepatori
- 2 chiparosi Leyland obisnuiti
- 2 chiparosi albastri
- 2 molizi sarbesti
- 1 brad Nordmann
Bine, in afara celor doi molizi si a bradului, care sunt de-a dreptul "inalti", la vreo 80cm, restul sunt pui mici, mici. Totul comandat online. Vom vedea ce anume primesc, cum arata. Pentru toate astea, care sosesc dupa 15 martie, am marcat, deja, locurile.
Dupa ce reusim sa-i plantam, pe astia, voi vedea unde am loc pentru puietii, cinci pini si trei braduti, pe care-i am prin curte. Daca nu-i mut, vor fi luati, la coasa Posted Image
Am emotii, fiindca sunt multi, e multa munca si lucruile nu merg, intotdeauna, asa cum le planuim.

La momentul potrivit, voi pune poze cu "before and after".

#2637
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

 lenny13, on 03 martie 2023 - 21:22, said:

[...]Pune niste molizi! Sunt de tot felul, de la argintiu la verde, sunt unii care arata compacți și au forma conica. Nu cresc repede, [...]

Am ochit, deja, niste molizi; albastri, argintii. Doar ca, dupa cum spui si tu, au un ritm de crestere lent. Daca minunatiile, de mai sus, le-am comandat in "stadiul" de minuscule, in speranta ca se prind si ca au un ritm, bun, de crestere ... cu molizii ar fi alta treaba. Prefer sa-i cumpar mai pe indelete si mai maricei $$. Asta inseamna ca intai tre' sa vina cei comandati, sa-i pun, in pamant, dupa care sa ma orientez spre ce urmeaza. Daca vreau un molid mai maricel $$ cred ca e bine sa ma duc, la pepiniera, sa-l aleg.
Asta mai am de facut si, desigur, transplantarea puietilor pe care-i am, natural.

 lenny13, on 03 martie 2023 - 21:22, said:

Eu mă tot gândesc la Leylandii,[...] mie îmi plac naturali, că la Vio.

Si mie, tot asa imi plac. Cei pe care i-am comandat urmeaza sa devina copaci Posted Image. Desigur, daca vor! Eu voi incerca sa le ofer sansa. Oricum, nu-mi propun sa am vreun gard verde. Asa ca, sa vrea ei, si tot n-au unde sa se aranjeze in forma de gard.

 lenny13, on 03 martie 2023 - 21:22, said:

Nu-mi plac grădinile formale, mai mult îmi plac cele rustice. Prea multa ordine într-o grădină mă stresează. Nu mă dau în vânt nici după gazon, [...]
Hai, pe la mine, sa vezi gradina rustica! Mi-e draga, de nu mai pot. Gazon am pus doar in niste dale, din plastic. Dalele astea le-am pus ca sa pot accesa zona de flori chiar si dupa ploaie. Nu va ramane gazon, asta-i cert. In timp, se va amesteca, cu buruiana. Nu-i nimic. Atat timp cat tund, totul, foarte scurt, arata foarte bine. E un covor verde si gata. Asa am procedat, prin alte parti, prin curte. Am pus seminte, de gazon, ca sa acopar zonele chele, ramase in urma santierului. Intre timp am un amestec de gazon (iarba) si buruiana; tinute, din scurt. Tot rustic, adica Posted Image


 lenny13, on 03 martie 2023 - 21:22, said:

[...]Dar apartamentul a fost plin de flori. Însă alea îs flori de interior. Am vb prea mult aici. Mă scuzi, Diy! Lupinii tăi sunt grozavi! Unele dintre florile mele preferate. Atât că anul trecut, deși mi-am crescut din sămânță, i-am pierdut, înainte de a-i pune in grădină. Anul acesta am prins curaj și sper să trăiască măcar jumătate din ei.

Asa era si la mine, pe vremea cand stateam in apartament. Prietenii imi aduceau plantele lor, bolnave si muribunde, sa le repar. Asa mi-am "format" dragul si experienta Posted Image pentru gradinarit. Aiurea! Prima data cand am gradinarit, cu adevarat, era sa mor! Mi-am propus sa fac mai multe decat era cazul, caci habar n-aveam de nivelul de efort. Odata ce-am inceput, nu m-am lasat (asa mi-e firea ...) pana n-am facut tot. A doua zi, eram de lemn Posted Image Posted Image

Oh, Lupinii ... Pana acum ceva ani, nu-i bagasem, in seama. Dau vina pe pozele de pe pachetele cu seminte, care nu m-au atras. Pana intr-o zi, cand o prietena mi-a adus primele seminte. De dragul ei si cu incredere, in ea, am pus semintele in pamant. Au iesti primii cinci Lupini, din viata mea si ... m-am indragostit. Florile sunt frumusele dar ... frunzele sunt su-per-be! Unde mai pui ca, avand asa frunze dese, greu mai razbeste buruiana; asta fiind vesnica mea, lupta. Urmatorii Lupini i-am pus din semintele primilor cinci si din semintele pe care, prietena mea, vazand cat de rapid au urcat Lupinii, in top, mi le-a adus, ulterior. Asa ca, dragostea mea, pentru aceste plante, este dublata de legatura cu o persoana draga. Au ajuns, in top, acolo sus, altaturi de Hosta, Astilbe, Hemerocallis Stella D'Oro, Delphinium si Scumpii.
Toti Lupinii mei sunt din seminte; sadinte, direct, in pamant. De cele mai multe ori, am pus samanta prmavara, prin martie - aprilie. Asta nu m-a impiedicat sa mai pun seminte si mai sau chiar iunie. Asa s-a potrivit. Au iesit toti, toti. Unii dintre cei plantati mai devreme, au facut si flori, in acelasi an, dar nu toti. Din cel de-al doilea an, insa, au inflorit toti, ca la concurs. Lupinii sunt plante pentru zonele umbrite si semiumbrite. Adica rezista si fara soare direct, un numar mare, de ore, pe zi. Asta nu inseamna ca nu le place si la soare. Cei de la soare mi-au dat doua randuri de flori, anul trecut. A doua inflorire, prin august.

Mult noroc, cu ai tai! incearca si niste seminte puse, direct, in pamant. Cica Lupinii sunt foarte sensibili la transplantare. Asa o fi. Pe primii cinci a trebuit sa-i mut. In urma mutarii, au supravietuit doar trei. Nu stiu, de fapt, daca a fost transplantarea sau faptul ca ai mei catei au jucat hora, pe ei. Pana una, alta, am confirmat teoria.

LE In prim plan, dusmanul gradinii. In planul secund, trei puieti, din cei pe care doresc sa-i transplantez. Pe cel de-al patrulea, de langa gard, il las acolo, ca s-a asezat bine.

Attached Files


Edited by DIY, 07 March 2023 - 03:51.


#2638
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Zidul nu îl poți da cu decorativă? Clematite, glicina, passiflora...tot ce mișcă și e urcător, în doi trei ani rezolvă.

Sper sa se întâmple și la mine ca la Manghels cu Regina Nopții, am avut câteva și au fost grozave. Din semințe cumpărate . Totuși, parcă mirosul îl știam mai intens la cea sălbatică. Am avut și albă ( se spune că ea miroase mai puternic decât cea colorată) și roz. Îmi place că un singur fir se ramifică și ai impresia că sunt mai multe plante. Daca am răbdare, poate caut poza cu pricina.

     Din ceea ce am citit, lupinii nu rezista mai mult de câțiva ani, trebuie sa ii tot însămânțezi,daca vrei sa ai tot timpul. Multe din perene respecta regula aceasta. Dar dacă se dezvolta doar prin însămânțare directă în pământ, nu e greu. Cei care sunt însămânțați devreme ( ianuarie, februarie, poate martie), înfloresc în anul acela, de regulă. Valabil și ptr alte perene. La mine e problema cu melcii. O parte din plăntuțe le-am dat unei vecine, la ai mei a scăpat un melc la păscut ( in interior, nu știu de unde a apărut, cred că din turbă).

     Am avut și eu o lavandă, până soțul meu s-a hotărât să o divizeze și am rămas doar cu o mână. Restul nu au rezistat. Momentul a fost ales greșit, sigur. Însă ceea ce îmi plăcea la ea era că nu era cu panicule lungi și înalte, erau mai mici și mai compacte. Anul trecut am trecut pe la aceeași pepinieră, undeva la o ieșire din Cluj-Napoca ( 20 km), sa mai cumpăr una, dar s-a desființat. Am incercat și din semințe cumpărate. Nu am reușit. De atunci am tot luat la ghiveci, nu e același soi și nu mă încântă la fel.

Attached Files


Edited by lenny13, 07 March 2023 - 08:40.


#2639
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

 lenny13, on 07 martie 2023 - 08:30, said:

Zidul nu îl poți da cu decorativă? Clematite, glicina, passiflora...tot ce mișcă și e urcător, în doi trei ani rezolvă.

Probabil ca, pana la urma, trebuie sa ma inarmez cu inca nitica rabdare. Degeaba ma zbat eu, aici, fiindca natura are darul de-a face lucrurile cum vrea ea.

 lenny13, on 07 martie 2023 - 08:30, said:

[...]Regina Nopții

Este superba! Mie asta-mi place, alba. Imi aduce aminte de curtea bunicii.

 lenny13, on 07 martie 2023 - 08:30, said:

Din ceea ce am citit, lupinii nu rezista mai mult de câțiva ani, trebuie sa ii tot însămânțezi,daca vrei sa ai tot timpul. Multe din perene respecta regula aceasta. Dar dacă se dezvolta doar prin însămânțare directă în pământ, nu e greu. [...]

Ai mei, pare-se, se (mai si) autoinsamanteaza. Pana una, alta, nu-mi fac griji. Deja am seminte de rezerva. Posted Image

 lenny13, on 07 martie 2023 - 08:30, said:

[...]îmi plăcea la ea era că nu era cu panicule lungi și înalte, erau mai mici și mai compacte.[...]

Sa fi fost o lavanda pitica?

#2640
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,598
  • Înscris: 11.03.2006
Nu mi se pare asa de rau zidul ala. L-as lasa cum este, gri, pana cresc plantele pe el.
Mie catelusa de 2 ani, care e inca super jucausa si neobosita, mi-a stricat mare parte din gazon. Trebuie sa umplu cumva gaurile, o sa pun ceva gard viu si niste conifere.
Nu mai iau altceva decat conifere, cat mai tepoase. Am vazut ca de ele nu se atinge.

#2641
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

 cumparator, on 08 martie 2023 - 22:35, said:

Nu mi se pare asa de rau zidul ala. L-as lasa cum este, gri, pana cresc plantele pe el.
Mie catelusa de 2 ani, care e inca super jucausa si neobosita, mi-a stricat mare parte din gazon. Trebuie sa umplu cumva gaurile, o sa pun ceva gard viu si niste conifere.
Nu mai iau altceva decat conifere, cat mai tepoase. Am vazut ca de ele nu se atinge.

The Destroyer implineste doi ani, acu', in martie. Mai avem, deci, de tras cu el. E copil - adoelscent. Numa' prostii, in capu' lui. Are doua expresii majore: "Eu n-am mancat, nimic!" si "Nu inteleg!"
Pumnii stransi sa nu gasesc cele zece tufe de afini, plantate azi ... rearanjate, maine, dupa gustul lui. "Problema" este ca-l iubim tare mult!

M-am mai gandit si, in fata zidului, o sa incerc sa "dau drumul" unor ierburi ornnamentale; cat mai inalte. Astea cresc repede, se inalta din primul an si acopera, intr-o oarecare masura, si buruienile.

#2642
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
https://secretgarden...=42590765383878

Și poți să-ți iei o clematis Montana de aici:

https://secretgarden...b407f7f03&_ss=r

Attached Files


Edited by lenny13, 10 March 2023 - 23:17.


#2643
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Arata superb! Multumesc!

#2644
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Ieri am descoperit-o, nici nu știam că există. Arată interesant, mă stresează faza aceea cu controlarea creșterii.

     Știai că există și hortensie cățărătoare? Doar că aceea lasă urme pe zid.

   https://verdena.ro/p...ia-petiolaris-1

Attached Files


Edited by lenny13, 10 March 2023 - 23:36.


#2645
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Wow! Nu stiam de hortensia cataratoare si chiar mi-ar trebui, asa ceva, pe un spalier, spre intrarea in casa. Stau cu ochii pe ea! Multam.

Edited by DIY, 15 March 2023 - 19:28.


#2646
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Să îți cauți neapărat o clematis Montana Myleen. E grozavă și miroase bestial. Este foarte prolifica, creste mult și e prima care înflorește primăvara!Îți trimit poze ale acestei flori de la o vecina de-a mea, care are o casa langa terenul nostru, prima poza și o casă pe o stradă vecina mai jos de noi ( a doua poza). Glicina e lângă terenul nostru. Ți-am aratat-o că sa vezi cum o tine izolata pe un stâlp de metal și o tunde încât să rămână așa .
         Io aștept pozele de la cumpărător și anul acesta, glicina ei a crescut teribil , nu știu cum au trecut anii, dar tare faina-i! :)

Attached Files


Edited by lenny13, 20 March 2023 - 14:19.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate