Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Casa din cânepă

* * * * - 18 votes
  • Please log in to reply
2659 replies to this topic

#2611
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Club privat? Nu mi-a trecut, prin cap. M-am cam plictisit, insa, de comentariile grabite care, de fapt, au devenit un obicei, pe forum. Daca inginerul a zis asa, asa facem! Eu nu stiu cati, dintre cei care au jurnale, au fost atat de prezenti si de implicati, direct, in constructie. Cu alte cuvinte, unde ne-am priceput, am urmarit si facut, cu mainile noastre, multe dintre lucrari. Unde nu ne-am priceput, am chemat dirigintele de santier, cu care am avut o relatie ex-ce-len-ta, si l-am invitat sa preia controlul.
Am mai povestit, despre astea.
Asa ca-mi vine greu sa vad cum, pe forum, apar ingrijorari care nu ma ajuta. Iar rabdarea mea e cam pe terminate. O combinatie nefericita.
Nu zic, intentia o fi fost buna. A iesit, insa, ce-a iesit.

#2612
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008

View PostDIY, on 28 februarie 2023 - 20:25, said:



Cam asta am facut, si eu, cu plasa bordurata. Notiunea de "plasa de Buzau" este folosita in atatea directii, incat nu stiu, exact, la ce te referi. In fine, am convingerea ca - si la mine - o sa arate minunat, odata ce plantele pe care le-am pus, se vor dezvolta si vor imbraca totul. Din pacate, nu prea mai am rabdare si mi-as dori sa arate bine ... chiar si mai devreme de doi ani.
La ce te referi cand spui iedera "salbatica"? Eu n-am gasit nimic sa semene, cu iedera, prin padure.

P.S. Si, ca de obicei, nu cred pana nu vad poze Posted Image Doar de-aia ai jurnal Posted Image

N-am mai postat de multa vreme pe jurnal la mine. Plasa de Buzău e aia de-o folosim la armarea plăcilor la casa, cu ochiuri de 10-10cm. A mea nu arata asa bine ca în poza de mai sus dar tinde spre asta. E vorba de iedera aia sălbatică de se cățăra pe copaci în padure, ca atunci când vezi un copac cu tulpina îmbrăcată câțiva metri înălțime în iedera. Ii tot cresc mlădițe pe care le împletesc pe plasa bordurata de deasupra zidului pana o sa arate ca în poza de mai sus.

Iarna se "invinetesc" spre maroniu frunzele,  dar își revin după primele raze de soare și un pic de căldură

Edited by manghels, 01 March 2023 - 00:01.


#2613
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postbobitzaaa, on 28 februarie 2023 - 21:19, said:

Mergi mai jos in altitudine si gasesti iedera destula. Daca e iarna blanda nu ii cad frunzele.

Gardul meu de iedera.

Arata foarte bine! Pe ce este catarata, iedera? Cum, adica, este construit gardul?
Acum stiu la ce te referi; unde gasesc iedera. Vedem ...
Tot pe motiv de vesnic verde am pus Mana Maicii Domnului. Doar ca ... nu mai am rabdare.

View Postmanghels, on 01 martie 2023 - 00:00, said:

N-am mai postat de multa vreme pe jurnal la mine. Plasa de Buzău e aia de-o folosim la armarea plăcilor la casa, cu ochiuri de 10-10cm. A mea nu arata asa bine ca în poza de mai sus dar tinde spre asta. E vorba de iedera aia sălbatică de se cățăra pe copaci în padure, ca atunci când vezi un copac cu tulpina îmbrăcată câțiva metri înălțime în iedera. Ii tot cresc mlădițe pe care le împletesc pe plasa bordurata de deasupra zidului pana o sa arate ca în poza de mai sus.

Iarna se "invinetesc" spre maroniu frunzele,  dar își revin după primele raze de soare și un pic de căldură

Nu rugineste, plasa aia? In cazul asta, la mine n-ar merge. Spun asta fiindca am pus Mana Maicii Domnului, vesnic verde, doar ca ... la frigul si vanturile, de la mine, i-au zburat frunzele. In fine, am pus plasa bordurata, de gard, si urmeaza sa vad cum o fac mai atragatoare (a se citi suportabila) pana se acopera cu verdeata.

#2614
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 23.02.2007
Plantata in 2018, asa arata atunci. Gard din plasa bordurata zincata, plasa verde a ramas inglobata in iedera. Iedera am luat-o si din padure, am facut cate o groapa cu ranga de vreo ~35 de cm, am rupt frunzele pe partea ingroapata, am pus pamat de flori si am udat-o din belsug. Apoi am tot impletit mladitele prin gard. Anul trecut am tuns-o a doua oara si am donat tot. Cerere mare :) Deci in ~4 ani a crescut atata. Caprifoiul nu imi place pentru ca se cocoteaza in varful gardului unde formeaza o palarie, iar in rest raman doar crengutele maro.

Attached Files



#2615
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008

View PostDIY, on 01 martie 2023 - 08:59, said:

Nu rugineste, plasa aia? In cazul asta, la mine n-ar merge. Spun asta fiindca am pus Mana Maicii Domnului, vesnic verde, doar ca ... la frigul si vanturile, de la mine, i-au zburat frunzele. In fine, am pus plasa bordurata, de gard, si urmeaza sa vad cum o fac mai atragatoare (a se citi suportabila) pana se acopera cu verdeata.
Mie-mi ramasese ceva plasa de buzau si de asta am folosit-o (clar rugineste in timp..dar va fi acoperita de planta rapid) I-am agatat doar cateva ochiuri de alea (50cm inaltime pe multi metri lungime pe zid). Iedera cred ca s-ar fi agatat de zid oricum..doar ca mai greu. Are acele mici 'radacini' ca niste tentaculele cu care se lipeste peste tot..doar ca mai neregulat. Si eu am mana maicii domnului dar e clar ca sufera iarna in nordul tarii. Inca are frunzele verzi inchis (parca spre maroniu) dar nu-s uscate. Si niste gard viu / lemn cainesc rezista binisor iarna..tot cu frunze verzi inca.

#2616
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

View PostDIY, on 28 februarie 2023 - 03:31, said:

Intrebare: zidul de taluzare este gri si urat. Am plantat niste trandafiri cataratori, niste Mana Maicii Domnului si .... astept, sa creasca. Ce altceva as putea face, sa-l fatuiesc, intre timp?
Coandă mare, îmbracă-l în piatră. Ai destulă prin zonă, că sunt băieții la datorie acolo.
Piatră și adeziv.

#2617
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postsfantu.dracu, on 01 martie 2023 - 17:28, said:

Coandă mare, îmbracă-l în piatră. Ai destulă prin zonă, că sunt băieții la datorie acolo.
Piatră și adeziv.

Sincer ... nu cred sa se potriveasca, la mine. Am doua ziduri de taluzare, unul in spatele garajului si altul in spatele casei; ziduri din piatra. Adica nu placate, ci construite, din piatra. Alt "look", deci. E suficient.
Zidul asta este suficient de mare si de inalt incat, daca nu e imbracat in verdeata, o sa para o cazemata. Asta incerc sa evit. Probabil ca, pana la urma, tre' sa am rabdare si sa astept sa creasca verdeata.
In plus, eu de la aia nu cumpar! Punct. De ce sa fac burta, mare, unuia care fura ca-n codru? Literal Posted Image Ori de cate ori trec, pe acolo (si trec, des) mi-e asa greata de mizeria pe care au facut-o, de toate gunoaiele cu care "orneaza" locul ... Posted Image Ah, si mi-e greata si la gandul ca autoritatile locale vad, toata treaba asta, dar intorc $$$ privirea in alta parte.

Nu ca nu mi se scurg, ochii, dupa piatra aia, pentru altele. E frumoasa, nu zic nu. Dar nu cumpar.

View Postbobitzaaa, on 01 martie 2023 - 09:50, said:

[...]Caprifoiul nu imi place pentru ca se cocoteaza in varful gardului unde formeaza o palarie, iar in rest raman doar crengutele maro.

Asa asa este! De aceea am pus si trandafiri cataratori; sa se amestece. In plus, voi avea, la baza zidului, si alte plante. O sa fie verdeata in mai multe planuri.

Edited by DIY, 01 March 2023 - 18:01.


#2618
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Am înțeles despre piatră.

Iedera îmi place și mie. Dar eu nu o pot pune din două motive:
1. este iritativă la nivelul pielii
2 [motiv principal] prin creșterea rapidă omoară plantele din jurul ei, dacă nu este ținută sub control. Și cum eu trec rar pe acolo, aș omorâ ceea ce au vecinii mei peste gard. Și nici nu i-aș mai vedea, iar ei îmi sunt încă dragi.


#2619
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Nu cred ca toate tipurile de iedera sunt periculoase. In copilarie aveam, in fata blocului, un "val" de iedera. Nu cred ca era poison ivy fiindca am luat niste frunzulite, sa le "prind" (n-am reusit ... ) si n-am avut nimic.

Am avut un perete imbracat in iedera la intrarea in complexul unde, la un moment dat, am avut casa. Am taiat-o, de cateva ori, cu niste vecini. Nu am avut nimic.

Ce nu mi-a placut este faptul ca, fiind iedera care se prindea de beton, cand doream s-o scurtam era chinul lumii s-o desfaci de pe perete. Dupa ce o smulgeai, ramaneau urme, maro, pe perete si - desigur - bucatele de tulpini paroase. Urmele astea erau acoperite de lastarii noi dar, primavara, ne "bucuram" de aspect. In plus, iedera asta fiind destul de in varsta, dezvoltase niste tulpini gorase, de tot, la baza. Adica frunzele incepeau de la vreo 50-60cm de sol. Poate ca nu a fost intretinuta, corect, de-a lungul timpului ... N-am de unde sti. Eu asa am gasit-o, cand am cumparat, acolo. Probabil ca solutia ar fi fost sa o smulgem, din radacini, sa sablam peretele si sa plantam alta. In cei noua ani, cat am locuit acolo, am rezolvat altele dar la iedera n-am ajuns Posted Image

#2620
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 23.02.2007
Iedera mea nu e iritanta, cel putin nu pentru mine. A facut si niste mici fructe :D Lemnul cainesc este iritant, daca de atingi de el iti apar pete rosii locale. Cel putin la mine. Cu iedera am avut contacte dese si nu am observat ceva. Si acuma daca ar fi, nu te freci de gard neprotejat. Spor!

#2621
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

View PostDIY, on 01 martie 2023 - 19:36, said:

In plus, iedera asta fiind destul de in varsta, dezvoltase niste tulpini gorase, de tot, la baza.
La fel va face și Mâna Maicii Domnului. Poate chiar mai mult de 50-60.
Dar miroase Dumnezeiește.

Îmi place lavanda de la tine.
Dacă ai unde și nu-ți displace: Regina nopții. Nu e cea mai arătoasă, dar are un parfum de nu-ți mai vine să intri în casă seara/noaptea.

P.S. Florile celea galbene, din coltul dreapta jos: le-ai avut mai mult de 2 ani?
La mine  în primul an au fost în grădină. În anul doi și-au mutat domiciliul din grădină în curte. În anul trei au emigrat. Nu știu unde, că nu au mai apărut. Nici măcar la vecini.
Și au trecut mulți ani de atunci.

P.S. 2. Doamna mea zice că nu sunt aceleași flori.
O să pun o poză, când o s-o găsesc.

Edited by sfantu.dracu, 01 March 2023 - 21:44.


#2622
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008

View Postsfantu.dracu, on 01 martie 2023 - 21:41, said:

La fel va face și Mâna Maicii Domnului. Poate chiar mai mult de 50-60.
Dar miroase Dumnezeiește.

Îmi place lavanda de la tine.
Dacă ai unde și nu-ți displace: Regina nopții. Nu e cea mai arătoasă, dar are un parfum de nu-ți mai vine să intri în casă seara/noaptea.

Asa-i, le am si eu pe ambele. Lavanda e al doilea an..si abia acu incepe sa se indeseasca/dezvolte. Insa Regina noptii, pe cat de frumos miroase, pe atat de tare se extinde de la an la an prin semintele imprastiate de vant, cred ca e cea mai expansiva planta ce-am vazut-o pana acu (le raresc la greu si tot nu scap de ele). De fapt, mai am si catina..care-si dezvolta radacinile pe orizontala..si ies alti puieti chiar si la zece metri distanta de planta mama.

#2623
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postsfantu.dracu, on 01 martie 2023 - 21:41, said:

La fel va face și Mâna Maicii Domnului. Poate chiar mai mult de 50-60.[...]

Da, stiu. De aceea voi pune alte plante, la baza.

View Postsfantu.dracu, on 01 martie 2023 - 21:41, said:

Îmi place lavanda de la tine.
Dacă ai unde și nu-ți displace: Regina nopții. [...]

Multumesc. S-o vedem, anul acesta, ce face, fiindca am tuns-o in sfarsitul verii trecute.
Regina Noptii ... La mine, nu a vrut sa creasca. Mai incerc.

View Postsfantu.dracu, on 01 martie 2023 - 21:41, said:

P.S. Florile celea galbene, din coltul dreapta jos: le-ai avut mai mult de 2 ani?
La mine  în primul an au fost în grădină. În anul doi și-au mutat domiciliul din grădină în curte. În anul trei au emigrat. Nu știu unde, că nu au mai apărut. Nici măcar la vecini.
[...]

P.S. 2. Doamna mea zice că nu sunt aceleași flori.
O să pun o poză, când o s-o găsesc.

Fluturei de Arizona, galbeni. Cred ... Nu, nu s-au plimbat, prin curte, in cei - probabil - trei ani, de cand i-am plantat.
Astept poza, oricum.

View Postmanghels, on 02 martie 2023 - 08:13, said:

[...]Insa Regina noptii, pe cat de frumos miroase, pe atat de tare se extinde de la an la an prin semintele imprastiate de vant, cred ca e cea mai expansiva planta ce-am vazut-o pana acu [...]

Impinge-o spre mine! Ca tot spusei ca nu vrea sa creasca, in curtea mea.

#2624
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

View Postmanghels, on 02 martie 2023 - 08:13, said:

Insa Regina noptii, pe cat de frumos miroase, pe atat de tare se extinde de la an la an prin semintele imprastiate de vant, cred ca e cea mai expansiva planta ce-am vazut-o pana acu (le raresc la greu si tot nu scap de ele).
Hai c-o dăm în diverse, dar la mine nu s-a împrăștiat. Poate pentru că era doar una?
Și nici aia nu știu de unde a apărut, că nu știu s-o fi pus-o cineva.

#2625
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008

View PostDIY, on 02 martie 2023 - 08:37, said:

Impinge-o spre mine! Ca tot spusei ca nu vrea sa creasca, in curtea mea.
Probabil trebuie sa trimit semintele..dupa ce va inflori si vor cadea. Altfel nu stiu cum se inmulteste.

View Postsfantu.dracu, on 02 martie 2023 - 13:53, said:

Hai c-o dăm în diverse, dar la mine nu s-a împrăștiat. Poate pentru că era doar una?
Și nici aia nu știu de unde a apărut, că nu știu s-o fi pus-o cineva.
Eu am pus 2 fire de regina noptii..si dupa 2-3 ani..am vreo 2mp in care tot iese..Le tot tai..si anu urmator ies iar..si tot asa..desi sap zona aia toamna si primavara..

#2626
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Și eu am început să pun iederă pe gardul de la drumul de servitute. Dar apoi m-am răzgândit și am scos-o pe toată. Am văzut la o vecina cum o arată după ce e atacată de păianjen sau tot felul și nu vreau . Un coleg al soțului meu mi-a adus Mâna Maicii Domnului, pe care o avea în urma unui dezastru la el acasă. Muncitorii de la drumuri i-au rupt-o și trecut cu utilajele peste ea, au aruncat apoi pământ și așa au ieșit o grămadă de lăstari. Am mai avut doi caprifoi cumpărați, extraordinar au mirosit azi vara, împreună cu un caprifoi al unei vecine, nu mă mai saturam. Sper să îl conving pe soțul meu sa schimbam anul acesta plasa in plasa bordurată, să poată crește plantele fara sa le deranjez ulterior.

      Foarte frumos la tine, Diy! :) N-am emofticoane ,ca-s de pe telefon, altfel as răsfira câteva. ( mai multe:))) )

      Pune niste molizi! Sunt de tot felul, de la argintiu la verde, sunt unii care arata compacți și au forma conica. Nu cresc repede, dar nu cred că le trebuie atâtea tratamente ca la tuya ( pe mine si asta mă descurajeaza și mă enervează). Nu dai pe copac , cat dai pe tratamente. Un tuya bine crescut și sănătos arată foarte bine pe timpul verii, dar când îmbătrânește este foarte expus bolilor. Plus că în interiorul lor au multe crenguțe care se usucă și trebuie sistematic curățate.

     Eu mă tot gândesc la Leylandii,dar mă și răzgândesc, pentru că , pe de o parte, mi-ar placea intimitatea obținută cu ajutorul lor, dar asta înseamnă să renunț la alte plante, care nu ar mai avea loc de ei. Singura mea problema este spațiul. In 3-4 ani ar fi grozav, dar următorii ani trebuie tunși drastic, iar mie îmi plac naturali, că la Vio. Nu-mi plac grădinile formale, mai mult îmi plac cele rustice. Prea multa ordine într-o grădină mă stresează. Nu mă dau în vânt nici după gazon, nu pot zice că nu arata aerisit sau verde, cu un gazon îngrijit și pe o suprafață mare,dar...nu e cuvântul ăla care începe cu "i": sa iubesc peisajul. Poate din cauză că oi fi copilărit la munte, nu stau sa analizez amu.

     Am pus și eu cate ceva in grădină, v-am zis că atunci când am vrut să mă ocup, începuse pandemia. Nu sunt defel pricepută la grădină, nu am avut gradina mea de care sa am grijă niciodată. Sunt orășeancă din punctul asta de vedere. Bleaga și neîndemânatică. Asta ptr că ,deși am avut grădiniță pe șantier, mama se ocupa de ea, eu , copil fiind, doar ajutam, iar apoi am venit în Cluj la 13 ani. Dar apartamentul a fost plin de flori. Însă alea îs flori de interior. Am vb prea mult aici. Mă scuzi, Diy! Lupinii tăi sunt grozavi! Unele dintre florile mele preferate. Atât că anul trecut, deși mi-am crescut din sămânță, i-am pierdut, înainte de a-i pune in grădină. Anul acesta am prins curaj și sper să trăiască măcar jumătate din ei.

      A doua lavandă postată mi se pare că arată bestial! As raspandi-o peste tot.

Edited by lenny13, 03 March 2023 - 21:31.


#2627
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 26.11.2001
Pentru gard viu cu mentenanta redusa si costuri mici dar de mare efect recomand lemn cainesc (Ligustrum ovalifolium).

Ieftin, nu pierde iarna tot frunzisul, foarte rezistent la daunatori. Tuia in 10 ani se duce (am avut si stiu ce vorbesc). Da-mi PM sa iti trimit poze daca vrei :)

#2628
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 23.02.2007
Vecinul tocmai ce a scos lemnul cainesc. Cum scapa de radacini?

Edited by bobitzaaa, 04 March 2023 - 22:14.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate