Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Casa din cânepă

* * * * - 18 votes
  • Please log in to reply
2659 replies to this topic

#2593
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

View PostDIY, on 30 noiembrie 2022 - 19:42, said:

Ah! Si am mai achizitionat si zece minuscule tufe de afin pe care nu am apucat sa le plantez corespunzator, asa ca le-am pus in "pepiniera" si urmeaza sa ma ocup, in amanunt, de ele, in primavara.
Afinul are nevoie de sol acid.
Altfel nu rodește. Și nici nu crește.
Mergi la bricolaje și cumpără pământ acid.
Pe care trebuie să-l completezi anual.


#2594
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View PostMKdens24kw, on 01 decembrie 2022 - 08:31, said:

@DIY,
Ce stii despre pomii fructiferi in zona ta? Cresc ei si dau roada fara a fi tratati cu solutii?

Da, in mod traditional, pomii nu se trateaza, pe aici. Este vorba despre soiuri ale zonei, desigur. Din pacate, singurii pomi pe care i-am gasit, pe proprietate, sunt un mar care s-a tranformat in paduret si doi pruni care au hotarat sa se usuce; deh, la fiecare, dupa nevoi Posted Image
Asa ca in primavara lui 2022 am plantat trei pruni, trei meri si un gutui. Vom vedea cum vor evolua. Cu un an, inainte, am plantat patru visini. La fel, urmeaza sa vedem daca le place, la noi, sau nu. De tratat, n-am tratat nici unul.
In toamna 2022 am primit doi meri si (cred) un par. De la cineva, din zona, pasionat de altoiri, copaci, s.a.m.d. Cica sa nu-i tratez, sa nu-i ating. Asa o sa fac!

View PostMKdens24kw, on 01 decembrie 2022 - 08:31, said:

Un COP al pompei raportat la temp. exterioara?

Hmmm ... COP-ul pompei noastre, de caldura, nu este relevant. Nici nu-l stiu, de altfel. Nu am stat sa fac citiri, s.a.m.d. De ce spun ca nu e relevant? Pentru ca pompa de caldura functioneaza, cu precadere, noaptea. Ziua, daca e soare afara, "duduie" panourile solare si incalzirea solara, directa.
in plus, i-am anulat automatizarea "de fabrica" fiindca nu era compatibila cu placa noastra de aproape 20cm, in total, grosime, care acumuleaza caldura. Momentan, o punem sa lucreze dupa temperaturile pe tur si retur pentru IPAT. Care IPAT este, la randu-i, influentat de buclele, de incalzire, din stratul de nisip; care sunt alimentate din panourile solare.

View PostMKdens24kw, on 01 decembrie 2022 - 08:31, said:

Cafea si privelisti placute!!

Ooooo ... Multumesc!

View Postviotl, on 01 decembrie 2022 - 08:42, said:

Felicitari si sa te bucuri de ce ai facut... la maxx.[...]

Multumesc!

View Postsfantu.dracu, on 02 decembrie 2022 - 07:05, said:

Afinul are nevoie de sol acid.[...]

Notat!
Ce alte plante iubesc solul acid? Ca sa stiu ce sa caut. Parca rododendronii si azaleele. Si parca asa am vazut, eu, pe niste saci. Multumesc.

#2595
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

View PostDIY, on 24 februarie 2023 - 22:56, said:

Notat!
Ce alte plante iubesc solul acid? Ca sa stiu ce sa caut. Parca rododendronii si azaleele. Si parca asa am vazut, eu, pe niste saci. Multumesc.
Habar nu am ce alte au asemenea fițe.
Nici de afin nu știam până ce nu mi-a zis un băiat de la orașul de mai jos de tine, ce ține o pepinieră.

https://negoberryplants.ro/

#2596
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Aaiiiii ... Habar n-aveam, de ei! Gata. Ii atac, cu prima ocazie. Multam!

#2597
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Mi-e dor de primavara!

Attached Files


Edited by DIY, 26 February 2023 - 00:06.


#2598
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Si de vara ...

Attached Files



#2599
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Da' nici de iarna, nu ma plang.

Intrebare: zidul de taluzare este gri si urat. Am plantat niste trandafiri cataratori, niste Mana Maicii Domnului si .... astept, sa creasca. Ce altceva as putea face, sa-l fatuiesc, intre timp? Ma gandeam sa-l ... vopsesc.
Caut o solutie simpla & ieftina. Nu ma deranjeaza daca este ceva ce nu tine mai mult de cativa ani. Sper ca, intre timp, plantele sa-si faca treaba.
Sugestii?
Multumesc.

Attached Files



#2600
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
Imbracat cu riglute de lemn. Daca-s vopsite nu lacuite tine ceva ani. Si serveste ca spalier pentru vegetatie si agatator de ghivece daca-s orizontale. Poti sa faci treaba asta si doar pe sectiuni, eventual mai inglobezi niste bancute in treaba asta sau alternezi cu ghivece inalte pe sol.

#2601
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Asta cu bancutele si ghivecele nu merge cu ce-am eu, in gand. Imi place ideea, dar nu merge cu ce va fi acolo. La riglete, de lemn, m-as cam gandi, doar ca ... nu stiu cum le-as prinde de zid. Zidul nu este prea gros (15 cm) si, deja, intr-un loc a iesit, la vedere, armatura Posted Image
Ca veni vorba: m-am gandit sa repar locul asta cu CM17. O fi bine? N-o fi? Sa acopar, adica, gaura care s-a format, acolo unde se vede armatura.

Bancute nu pun (si acolo), fiindca am, deasupra, terasa; de unde am o priveliste de zile mari. Deasupra terasei am balconul. Alta priveliste super. Jos, n-as avea cea mai tare priveliste si mi-ar fi si peste mana sa folosesc zona; mai greu accesibila, din casa si, dupa pranz, loc ... de gatit ouale fara foc. Este spre V.
In plus, am in plan inca o mica terasa, neacoperita, pe partea de N, aproape de intrarea in casa; adica o alta zona mai usor accesibila.

In mintea mea, la final va fi ceva de genul niste panouri, din plasa bordurata, zincata, de care se vor agata plantele. Am agatat, deja, panourile de picioarele stalpilor terasei. Gri cu gri, peste gri, arata destul de bine iar panourile aproape ca nu se vad. Doar ca ... e prea mult gri si prea gri Posted Image Cand va fi, totul imbracat in verdeata, o sa arate ok. Pentru perioada asta, de "crestere" ... nu prea sitiu de sa fac.  Poate sa prind niste riglete, din lemn, de plasa bordurata? Ar distrage atentia de la orice altceva.
Uite ca, raspunzand sugestiei, parca m-am mai luminat.

Multam!

#2602
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008

View PostDIY, on 28 februarie 2023 - 08:19, said:

Zidul nu este prea gros (15 cm) si, deja, intr-un loc a iesit, la vedere, armatura Posted Image

Nu e ca cam subtire zidul acela? A facut cineva un calcul?

#2603
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
Eu am "agățat" plasa de Buzău pe zidul de 1.2m și am plantat iedera 'sălbatică', adică luata direct din pădurea de langa mine, aclimatizata, etc (butasi mici de 20cm, pusi la 15cm distanta. În 2 ani deja a acoperit în mare parte zidul, s-a înmulțit-inzecit și s-a cățărat și pe plasa bordurata.

Edited by manghels, 28 February 2023 - 10:01.


#2604
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
Daca nu ai chef de gauri, prinde cu adeziv de montaj poliuretanic, gen Montage kit. Daca nu, dibluri. Daca ai de unde imprumuta, un pistol de impuscat cuie in beton gen Spit/Pulsa e cel mai simplu. Electricienii au asa ceva cel mai des.

#2605
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View PostPrototype2, on 28 februarie 2023 - 09:42, said:

Nu e ca cam subtire zidul acela? A facut cineva un calcul?

Da, zidul este facut dupa proiectul structuristului. De obicei, ceea ce se face, cu proiect, difera de ceea ce s-ar face ... ochiometric.

#2606
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postmanghels, on 28 februarie 2023 - 09:59, said:

Eu am "agățat" plasa de Buzău pe zidul de 1.2m și am plantat iedera 'sălbatică', adică luata direct din pădurea de langa mine, aclimatizata, etc (butasi mici de 20cm, pusi la 15cm distanta. În 2 ani deja a acoperit în mare parte zidul, s-a înmulțit-inzecit și s-a cățărat și pe plasa bordurata.

Cam asta am facut, si eu, cu plasa bordurata. Notiunea de "plasa de Buzau" este folosita in atatea directii, incat nu stiu, exact, la ce te referi. In fine, am convingerea ca - si la mine - o sa arate minunat, odata ce plantele pe care le-am pus, se vor dezvolta si vor imbraca totul. Din pacate, nu prea mai am rabdare si mi-as dori sa arate bine ... chiar si mai devreme de doi ani.
La ce te referi cand spui iedera "salbatica"? Eu n-am gasit nimic sa semene, cu iedera, prin padure.

P.S. Si, ca de obicei, nu cred pana nu vad poze Posted Image Doar de-aia ai jurnal Posted Image

Edited by DIY, 28 February 2023 - 20:27.


#2607
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Mergi mai jos in altitudine si gasesti iedera destula. Daca e iarna blanda nu ii cad frunzele.

Gardul meu de iedera.

Attached Files



#2608
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008

View PostDIY, on 28 februarie 2023 - 16:41, said:

Da, zidul este facut dupa proiectul structuristului. De obicei, ceea ce se face, cu proiect, difera de ceea ce s-ar face ... ochiometric.

Doamne ajuta!

#2609
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Mai ... ma lasi ? Posted Image

Edited by DIY, 28 February 2023 - 22:38.


#2610
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
De ce nu?
N-am stiu ca e club privat.
Sa dormi bine. Posted Image

Edited by Prototype2, 28 February 2023 - 22:56.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate