Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Skoda Rapid Facelift

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#37
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Post_R_A_D_U, on 04 martie 2017 - 08:26, said:


Deci Octavia e in aceeasi clasa cu Passat? Posted Image

Platform Volkswagen Group MQB platform
Related:
Audi A3 Mk3
SEAT León Mk3
Volkswagen Golf Mk7

#38
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postericmario, on 04 martie 2017 - 14:08, said:

Deci Octavia e in aceeasi clasa cu Passat? Posted Image
Si cu Audi A4... Iar peste ele este Superb.

#39
fortzoso

fortzoso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 29.01.2017

View Post_R_A_D_U, on 04 martie 2017 - 17:01, said:

Si cu Audi A4... Iar peste ele este Superb.

Cu chestia asta m-ai dat pe spate. Daca la faptul ca tu crezi ca Rapidul e in aceeasi clasa cu Focus iti găseam circumstanțe atenuante zicand ca sunt multi care clasifica masinile dupa dimensiuni cand zic ca fac parte din aceeasi clasa, la chestia ca Superb e intr-o clasa superioara fata de Passat, nu pot sa spun decat ca debitezi prostii demne de tot ce-ai scris pana acum.
Eu zic ca mai intai sa conduci niste masini si abia apoi sa vii sa debitezi ineptiile tale cu atata nonsalanta pe aici.
Mai intai fa un drive test cu Focus si cu Rapid si daca tu poti sa mergi cu aceeasi viteza cu ele pe un drum virajat sau denivelat si eu voi zice ca si tine ca sunt in aceeasi clasa. Iti spun eu ca am mers cu Octavia (care este din aceeasi clasa cu Focus) si pe asemenea drumuri se comporta ca barca pe valuri fata de Focus. Nici nu vreau sa ma gandesc cum se va comporta Rapid care e pe platforma lui Polo.

#40
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu am "citat" din acel "clasament". Uite: https://jurnalauto.w...-automobilelor/
Am mers cu Focus, Octavia, Passat si A4. N-am mers cu Rapid si Superb.

Amu' te-ai dumirit? Sa nu ma iei si tu ca ailalti si sa zici ca astia  de au facut clasamentul sunt habarnisti... Meseriasilor! :P

#41
fortzoso

fortzoso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 29.01.2017

View Post_R_A_D_U, on 04 martie 2017 - 17:45, said:

Eu am "citat" din acel "clasament". Uite: https://jurnalauto.w...-automobilelor/
Am mers cu Focus, Octavia, Passat si A4. N-am mers cu Rapid si Superb.

Amu' te-ai dumirit? Sa nu ma iei si tu ca ailalti si sa zici ca astia  de au facut clasamentul sunt habarnisti... Meseriasilor! Posted Image

Ca si tine oricine poate debita prostii pe internet. Vezi review-uri pentru Rapid si acolo cei care scriu despre ce platforme folosesc masinile, toti scriu ca Rapid e pe platforma lui Polo imbunatatita..
In ceea ce priveste masinile cu care ai mers, nu pot decat sa te deplang daca nu ai sesizat deosebiri intre ele. Poti sa-ti cumperi linistit Matiz ca e chiar mult prea bun pentru tine.
La mintea ta o sa aici ca mergi tot cu o compacta.

P.S. M-am obosit sa citesc si eu minunatia aia de articol. Da, aia sunt niste habarnisti. Masinile nu se clasifica pe acele clase dupa lungime ci dupa platforma. Iar in clasamentul lor este aceeasi varza ca si cea care este in capul lor.

Edited by fortzoso, 04 March 2017 - 18:00.


#42
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu stiu de ce dar am impresia ca cineva se ataca. Oare de ce? Tu deosebirile alea le-ai "simtit" din review-uri de pe net? Din pacate, Matiz nu se mai fabrica dar era buna de oras... Dar stai, ca nu-i buna... tie iti trebuie minim 150CP sa pleci cu scirt.

#43
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008

View Post_R_A_D_U, on 04 martie 2017 - 17:45, said:

Eu am "citat" din acel "clasament". Uite: https://jurnalauto.w...-automobilelor/
Am mers cu Focus, Octavia, Passat si A4. N-am mers cu Rapid si Superb.

Amu' te-ai dumirit? Sa nu ma iei si tu ca ailalti si sa zici ca astia  de au facut clasamentul sunt habarnisti... Meseriasilor! :P

Eu am incercat sa-ti spun niste lucruri. E treaba ta ce crezi. Oricum sunt multe greseli in linkul ala, de ex. Peugeot 301 e tot de clasa mica in 3 volume. E trist pentru individul ala ca oamenii chiar cred aberatiile pe care le-a scris.

#44
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostLauCalin, on 04 martie 2017 - 18:03, said:

Eu am incercat sa-ti spun niste lucruri. E treaba ta ce crezi. Oricum sunt multe greseli in linkul ala, de ex. Peugeot 301 e tot de clasa mica in 3 volume. E trist pentru individul ala ca oamenii chiar cred aberatiile pe care le-a scris.
PAi faceti voi un alt clasament "mai bun". Cine va tine?

#45
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Post_R_A_D_U, on 04 martie 2017 - 18:05, said:

PAi faceti voi un alt clasament "mai bun". Cine va tine?
Tu nu intelegi ca aici nu-i vorba de "clasamente"?
Octavia e construita pe aceeasi platforma cu Golf7, Audi A3 si Seat Leon. MQB se numeste platforma.
Superbul imparte aceeasi platforma cu Passatul.

Ai pus o sursa de 2 lei si crezi ca detii adevarul absolut. Posted Image

Edited by ericmario, 04 March 2017 - 18:10.


#46
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Faceti mai meseriasilor voi o clasificare sau, daca nu sunteti in stare, puneti o alta sursa de 3 lei sa citesc dupa ce vin ca ma duc sa dau o tura cu Opelul...

#47
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Repet: aici nu e matematica. Plasarea intr-o clasa tine de niste criterii, nu doar de dimensiuni. Vezi mesajul pe care l-am scris in urma cu o pagina.
Daca vrei sa intelegi. Daca nu... pace tie!

#48
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
In conceptia ta, cum ai incadra masinile din discutie? Daca Rapid (banuiesc ca asa zici si de Toledo) e in clasa mica, Citigo si Fabia (Mii si Ibiza) unde sunt? De portbagaj nu ziceti nimic? Sau asta nu conteaza la incadrarea intr-o clasa...
Ok, cred ca stii ca Fabia 3 este facuta in principiu pe platforma MQB. Deocamdata, are cel mai mare portbagaj (330L) din clasa ei (eu consider ca e in clasa mica) iar din iunie-iulie va fi "detronata" de noua Ibiza (355L), facuta in totalitate pe MQB.

#49
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Clasa mini: Citigo, Up!, Twingo, C1
Clasa mica: Fabia, Rapid, Polo, Clio, Fiesta
Clasa compacta: Octavia, Golf, Megane, Focus
Clasa medie: Superb, Passat, Talisman, Mondeo
Clasa mare: A6, Seria 5, Clasa E, S90
etc.

Cam astea sunt clasele "de baza". Si ele pot deriva alte clase (gen SAV) sau "increngaturi", precum Rapid in clasa mica sau Octavia in clasa compacta. Mai sunt situatii in care un model a fost gandit astfel incat sa inlocuiasca doua clase. De ex. Peugeot 508 care e intre clasa medie (fostul 407) si clasa mare (fostul 607). Sau Talisman, care e intre Laguna 3 si Latitude.
De-asta am zis ca nu e chiar matematica modul cum e plasata o masina intr-un segment.

#50
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Si seria 7 ce clasa e ? Uriasa ?!

#51
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
Ok.
Deci Rapid este si mai lung, si cu portbagaj mai mare decat Golf dar e sub el. Oare chiar asa?

View PostBaxon, on 05 martie 2017 - 16:00, said:

Si seria 7 ce clasa e ? Uriasa ?!
Ne trezim ca o baga la buldozere... Ma rog, probabil LUX.

Edited by mihalexmihalex, 05 March 2017 - 16:17.


#52
fortzoso

fortzoso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 29.01.2017

View Postmihalexmihalex, on 05 martie 2017 - 16:07, said:

Ok.
Deci Rapid este si mai lung, si cu portbagaj mai mare decat Golf dar e sub el. Oare chiar asa?


Nu mai sta numai pe internet si fa un drive test si cu Golf si cu Rapid si atunci vei intelege de ce Golf este la compacte si Rapid este la clasa mica. Asta bineinteles daca stii ce sa ceri de la o masina. Altfel e bun si Trabantul pentru mers de la A la B.

#53
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Seria 7 e in clasa de lux. Seria 5 e in clasa mare.
In rest...pa! Nu ati inteles nimic.

#54
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostBaxon, on 05 martie 2017 - 16:00, said:

Si seria 7 ce clasa e ? Uriasa ?!
Full-size luxury sedan. Da, cam uriasa. Rolls-Royce Ghost e facut pe platforma seriei 7.

Typical F-segment cars include the Audi A8, BMW 7-series, Jaguar XJ, Lexus LS, Genesis G90, Maserati Quattroporte and Mercedes-Benz S-Class.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate