Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Skoda Rapid Facelift

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#73
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,302
  • Înscris: 02.02.2006

 fortzoso, on 08 martie 2017 - 15:10, said:

Se pare ca nu ai inteles ce am vrut sa zic.
Am înțeles foarte bine. Dar poate tocmai că nu mă interesează deloc o așa zisă ”clasă”, definită complet arbitrar de ”cineva” (cine? că nici măcar nu există specificații clare și oficiale, altfel nu aveau loc aceste discuții), și pentru că pentru mine nu contează ce mașină are X (apreciez mai mult pe cineva care își ia un lucru ieftin care îi satisface perfect nevoile, decât pe cineva care își ia ceva scump doar ca să se laude, dar nu-i folosește la adevărata capacitate), nu pot să înțeleg dorința de contradicție infinită pe asemenea subiecte.

Să fie clar: nu susțin că Rapid e mică sau compactă. Habar n-am, nu știu, nu mă interesează. Nu susțin că se comportă mai bine/rău decât un Polo sau Octavia. Habar n-am, nu știu, nu mă interesează.

Tu zici că n-o să se comporte niciodată ca Octavia. Bun, foarte bine, să zicem că ai dreptate. Și? OK, nu se comportă la fel. Dar, independent de orice comparație, Rapid se comportă rău?

Eu, cu gândirea mea, mă duc la reprezentanță, mă sui în ea, și-mi pun exact întrebările zise mai sus: preț, dotări, dimensiuni, comportament (nu neapărat în ordinea asta). Dacă toate sunt ok și-n echilibru, ce contează că ”altceva” se comportă mai bine, cât timp acel altceva e mai scump sau mai mic, sau are alte dezavantaje? De ce să renunț la ceva ce mă interesează (bani sau spațiu), pentru ceva ce nu mi-e neapărat util (că mi-e suficient Rapidul). Eu așa gândesc, cât se poate de practic. În tot paragraful ăsta, nu e trecută nicăieri clasa (cum ziceam, definită complet arbitrar) sau platforma.
Aaa, că aflu de ”altceva” și decid (singurel) că se mulează mai bine pe cerințele mele, evident schimb alegerea. Dar, din nou, nu argumentul clasei sau platformei mă schimbă (decât poate dacă e egalitate între celelalte argumente).

Nu de alta, dar nu toată lumea își cumpără mașină doar și strict pentru performanțele dinamice, că unii nu conduc mereu ca pe circuit. Și când cheltuie 15k euro, unii nu caută neapărat confort de Maybach.

Cât despre persoanele în al căror ochi cresc dacă îmi iau Rapid, și nu Fabia... crede-mă, sunt ultimele persoane în al căror ochi îmi pasă să cresc. Posted Image

P.S.: Și ca să fie clar, nu am Rapid, și nici nu caut să cumpăr. Posted Image

EDIT: Acum 2 ani când îmi căutam mașină, cam cu același gen de argumente aveam de-a face. Nu-ți lua de-aia, că e clasa mică, ia-ți de-ailaltă că e compactă. De ce? Nimeni n-a venit cu un argument concret, că mașina care mă interesa e proastă dintr-un motiv anume, doar cu aceeași teorie că compactele sunt mai bune. Rezultat? Am luat tot ce m-a dus pe mine capul. 2 ani mai târziu sunt la fel de mulțumit de ea ca-n prima zi. N-o fi perfectă, dar proastă nu-i. :)

Edited by alexcrist, 08 March 2017 - 18:57.


#74
fortzoso

fortzoso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 29.01.2017
Si atunci nu prea am inteles de ce te-ai bagat in disputa asta.

#75
dennis_2005

dennis_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 17.09.2008

 _R_A_D_U, on 08 martie 2017 - 14:12, said:

Eu, cind am discutat cu ceva cunoscuti si le-am marturisit ca vreau sa iau Sandero, toti mi-au zis: NU DACIA! Ok, le-am zis, de ce?
O Dacia Logan cu motorizarea de 0,9l si 90 cai putere, cu cutie de viteza in 5 trepte, varfu; de gama al Daciei, platesti 11.000 euro.Mi se pare foarte mult pentru ce ofera Dacia fata de un Rapid echipat cu motorizarea de 1.0l, 11 cai putere, cutie de viteza in 6 trepte, garantie aproape dubla la coroziune, o calitate mai buna a materialelor, etc.11.000 de euro pentru un Logan cu motor de 0.9l, 90 cai putere si cutie de viteza doar in 5 trepte, mi se pare prea mult.

#76
fortzoso

fortzoso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 29.01.2017
Tu compari un varf de gama la Logan cu o motorizare putin mai sus de motorizarea de baza. Nu e corect. Un varf de gama la Rapid pe benzina se apropie de 18000 Euro. E drept ca si ofera mai multe. Dar merita cei 7000 de Euro in plus ? Aici fiecare isi da raspunsul in functie de buzunar si ce-si doreste el de la o masina.
Dar la acest pret e clar ca nu fura niciunul din clientii Daciei.
Personal la acest pret as renunta la majoritatea dotarilor si as lua Octavia. Dar probabil ca sunt destui care prefera dotari mai multe in dauna tinutei de drum.

#77
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,302
  • Înscris: 02.02.2006

 fortzoso, on 08 martie 2017 - 21:45, said:

Si atunci nu prea am inteles de ce te-ai bagat in disputa asta.
Păi probabil la fel ca tine: din lipsă de ocupație Posted Image

Sau poate că mai sunt unii care vor să audă/citească și păreri neutre, cum că detaliul ăsta pe care vă ”disputați” voi, e destul de nesemnificativ atâta timp cât produsul finit e ok, și că sunt lucruri poate mai importante când cauți o mașină. Că poate ajunge vreunul la reprezentanță să se certe cu omu' de-acolo că, de fapt, mașina e mică, și că asta e foarte și extrem de important că așa a citit el pe internet, și că se simte păcălit. Posted Image

Edited by alexcrist, 09 March 2017 - 07:58.


#78
fortzoso

fortzoso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 29.01.2017

 alexcrist, on 09 martie 2017 - 07:55, said:

Că poate ajunge vreunul la reprezentanță să se certe cu omu' de-acolo că, de fapt, mașina e mică, și că asta e foarte și extrem de important că așa a citit el pe internet, și că se simte păcălit. Posted Image

Cu astia de la reprezentanta nu s-ar putea certa, cel putin nu cu astia de la Skoda care mi s-au parut cei mai habarnisti in tehnologie. Cand am fost pe la ei au fost singurii care aveau raspunsuri la toate chestiunile tehnice. Din pacate erau clisee invatate la marketing. Am preferat sa merg la altii care la chestiunile tehnice spuneau 'pentru aceste lucruri va dau un raspuns mai tarziu deoarece trebuie mai intai sa ma consult cu un coleg de la tehnic'

#79
dennis_2005

dennis_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 17.09.2008
Cand apare pe piata, Rapidul Facelift??

Edited by dennis_2005, 29 May 2017 - 19:29.


#80
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015

 fortzoso, on 09 martie 2017 - 00:51, said:

Tu compari un varf de gama la Logan cu o motorizare putin mai sus de motorizarea de baza. Nu e corect. Un varf de gama la Rapid pe benzina se apropie de 18000 Euro. E drept ca si ofera mai multe. Dar merita cei 7000 de Euro in plus ? Aici fiecare isi da raspunsul in functie de buzunar si ce-si doreste el de la o masina.
Dar la acest pret e clar ca nu fura niciunul din clientii Daciei.
Personal la acest pret as renunta la majoritatea dotarilor si as lua Octavia. Dar probabil ca sunt destui care prefera dotari mai multe in dauna tinutei de drum.
Eu cred ca a vrut sa spuna ca un varf de gama Dacia nu se compara cu o varianta lowend Skoda Rapid, ceea ce inclin si eu sa cred (insa depinde de utilizare!).

#81
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

 fotbal5, on 31 mai 2017 - 10:55, said:

Eu cred ca a vrut sa spuna ca un varf de gama Dacia nu se compara cu o varianta lowend Skoda Rapid, ceea ce inclin si eu sa cred (insa depinde de utilizare!).
Subscriu.Din toate punctele de vedere, cu exceptia pretului mai mare, Rapidul este superior versiunii de top a Loganului.Un Rapid pe benzina echipat asa cum trebuie, il cumperi, fara reduceri, undeva la 16.500 euro, ceea ce mi se pare destul de mult.

Edited by max_01, 01 June 2017 - 09:30.


#82
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
Deja in numarul 11/2017(25 mai), au aparut informatii despre faceliftul Rapidului(sunt cele mentionate la inceputul acestui topic),  al publicatiei Auto Bild.
Pacat ca nu se  ofera Rapidului, motorizarea de 1.0 l care dezvolta 115 cai putere, motorul de 1,4 TSI care dezvolta 150 cai putere(ofera doar cel care dezvolta 125 cai putere) si motorul de 1,6TDI care dezvolta 120 cai putere avand cutia de viteze in 6 trepte, aflate doar in dotarea Octaviei si Superbului.

#83
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

 max_01, on 05 iunie 2017 - 09:13, said:

Deja in numarul 11/2017(25 mai), au aparut informatii despre faceliftul Rapidului(sunt cele mentionate la inceputul acestui topic),  al publicatiei Auto Bild.
Pacat ca nu se  ofera Rapidului, motorizarea de 1.0 l care dezvolta 115 cai putere, motorul de 1,4 TSI care dezvolta 150 cai putere(ofera doar cel care dezvolta 125 cai putere) si motorul de 1,6TDI care dezvolta 120 cai putere avand cutia de viteze in 6 trepte, aflate doar in dotarea Octaviei si Superbului.
Din dorinta de a nu scadea cota de piata a in special a modelului Octavia,  probabil cei de la Skoda nu au echipat Rapidul cu motorizarile mentionate de mine care ar fi satisfacut majoritatea cumparatorilor de Octavia.

#84
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015
Personal consider ca au incadrat bine acest model pe piata si motorizarea este buna.
Legat de categorie, ea este in categoria trecuta de producator (restul e sf si pareri personale). Poza de pe situl oficial.

Attached Files



#85
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

 fotbal5, on 06 iunie 2017 - 11:03, said:

Personal consider ca au incadrat bine acest model pe piata si motorizarea este buna.
Daca ar fi pus motorizarile mentionate de mine Rapidul s-ar fi bucurat de mai multe vanzari.

Edited by max_01, 27 June 2017 - 14:09.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate