Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Biblia si Astrologia

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
303 replies to this topic

#37
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Post_-_, on 24 februarie 2017 - 14:14, said:


Mai spune-mi, de exemplu, cum o dau in bara astrologii care analizeaza sute de astrograme (harti natale) pentru a pune in evidenta anumite corelatii! Pentru ca daca acele corelatii raman pur intamplatoare, atunci inseamna nu ca astrologia o da in bara, ci ca statistica o da in bara si ca toate stiintele care utilizeaza statistica o dau constant in bara, deoarece statistica nu ofera credibilitate.

In concluzie, este ca ne spui cum ca nu putem testa astrologia ? Asta voiam sa aud. Si acum, distractie placuta.

#38
nlcian

nlcian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 27.03.2006
pana la urma initiatorul acestui subiect intreba altceva.. si discutia s-a mutat undeva pro si contra astrologiei.
traduceri cu google translate:
"Astrologia este "interpretarea" a unei influențe asumată stelele (și planete) exercită asupra destinului uman. Aceasta este o credință falsă. Astrologii regale ale curții babiloniană au fost puse de rușine prin profetul lui Dumnezeu Daniel (Daniel 1:20) și au fost în stare să interpreteze visul regelui (Daniel 2:27). Dumnezeu specifică astrologii ca printre cei care vor fi arse ca miriștea în judecata lui Dumnezeu (Isaia 47: 13-14). Astrologie ca o formă de divinizare este interzis în mod expres în Scriptură (Deuteronom 18: 10-14). Dumnezeu a interzis copiilor lui Israel să se închine sau servi "oștirea cerurilor" (Deuteronom 4,19). De mai multe ori în istoria lor, cu toate acestea, Israelul a căzut în acel păcat (2 Regi 17:16 este un exemplu). închinarea lor stelele au adus judecata lui Dumnezeu de fiecare dată."
https://www.gotquest...logy-Bible.html

"Catehismul Bisericii Catolice susține că ghicire, inclusiv astrologia predictivă, este incompatibilă cu convingerile catolice moderne [33], cum ar fi voința liberă: [3]
Toate formele de divinație trebuie respinse: recursul la Satan sau demoni, evocând practicile moarte sau alte presupuse în mod fals "dezvălui" viitorul. Horoscop Consulting, astrologie, palma lectură, interpretarea semnelor, și a loturilor, fenomenele de clarviziune, și recurgerea la medii de toate ascunde dorința de putere a lungul timpului, istoria, și, în ultimă analiză, alte ființe umane, precum și o dorință pentru a concilia puteri ascunse. Ele contrazic onoarea, respectul și teama iubitoare pe care îi datorăm numai lui Dumnezeu. [34] - Catehismul Bisericii Catolice"
https://en.wikipedia...ws_on_astrology

#39
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostDany noob, on 24 februarie 2017 - 17:10, said:

Recomand :
De ce nu și-or vedea specialiștii de lucrurile la care se pricep, nu am să înțeleg niciodată. Posted Image

#40
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postpasilla, on 24 februarie 2017 - 17:11, said:

Nu are nici o legatura miscarea planetelor cu evenimentele din viata unui individ.

Acceptarea astrologiei, ar insemna negarea stiintei. Stiinta a produs pana acum lucuri palpabile (avem internet, avem calculator, avem avioane, etc.), asa ca nu poate fi negata, ori ignorata.

O sa iti dau un exemplu din stiinta. Inainte ca tehnologia sa permita cercetarea particulelor elementare, acestea au fost doar presupuse. Atunci te intreb: acceptarea posibilitatii lor a insemnat negarea stiintei? Din momentul acceptarii acestei posibilitati stiinta nu a mai putut produce nimic palpabil si a devenit ignorabila?

Alt exemplu: Fizicienii s-au certat multa vreme intre ei cu privire la radiatia electromagnetica. Unii sustineau ca este unda si aveau dovezi, altii ca este corpuscul si aveau dovezi, toata lumea accepta ca trebuie sa fie ori una, ori alta. Aceasta contradictie a impiedicat stiinta sa mai produca ceva "palpabil"? Dar in momentul in care s-a dovedit ca este si unda si corpuscul? Stiinta a devenit dintr-o data pseudo-stiinta?

Dar teoria relativitatii care a fost multa vreme respinsa de comunitatea stiintifica, deoarece nu exista posibilitatea probarii ei, parand absurda, din momentul in care a fost acceptata trebuia sa fie aruncata la cosul de gunoi ca sa nu fie negata stiinta? Actualmente mecanica clasica ramane aplicabila la viteze mici, ca o aproximare buna, cu toate ca in esenta este eronata. Pare stiinta distrusa din acest motiv? Nu mai este capabila sa produca nimic palpabil?

Deci, in opinia ta, daca stiinta ar avea posibilitatea sa verifice daca miscarea planetelor produce efecte sau nu intr-un alt spatiu al realitatii sau asupra psihicului uman, atunci stiinta nu trebuie sa verifice aceasta relatie, deoarece ar insemna sa se nege pe sine insasi si din acel moment sa nu mai poata produce nimic palpabil.
Cu alte cuvinte, dupa tine, valoarea suprema a stiintei este "stagnarea stiintifica", aceasta insemnand ca pentru a ramane stiinta, stiinta nu trebuie sa progreseze cercetand altceva decat ceea ce se cunoaste deja, sa nu se compromita ocupandu-se de obiectul de cercetare al astrologiei care dupa tine este este non-stiinta.
Dar aceasta intra in contradictie chiar cu misiunea stiintei care este aceea de a impinge cunoasterea mereu mai departe, de a investiga orice posibilitate. Atunci despre care stiinta vorbesti tu?

View Postoverseas, on 24 februarie 2017 - 17:23, said:

In concluzie, este ca ne spui cum ca nu putem testa astrologia ? Asta voiam sa aud. Si acum, distractie placuta.

Ai inteles gresit. Concluzia pe care ai tras-o nu are nici macar premise, deoarece eu am afirmat cu totul altceva.
Deci ai spus ceea ce ai fi vrut sa auzi, nu ce ai auzit. :D

View Postmario_bril, on 24 februarie 2017 - 14:28, said:

Astrologia este o pseudoștiință, datorită caracterului neștiințific al explicațiilor oferite, pe marginea corelărilor de care spui. Aceasta nu înseamnă că ele nu pot exista, însă și mai ales, că predicțiile oferite de astrologie nu pot fi corecte.

Astrologia poate fi considerata si pseudo-stiinta, dar in sensul la care m-am referit aici: https://forum.softpe.../#entry20536204
In shimb, nu poate fi si si pseudo-stiintifica si nestiintifica. De ce nu? Explicatia o gasesti tot in postul din link.
Daca predictiile oferite de astrologie nu pot fi corecte, atunci cum de a putut supravietui timp de mii de ani, ba inca a mai si impulsionat dezvoltarea astronomiei, a influentat dezvoltarea matematicii etc.?

#41
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Post_-_, on 24 februarie 2017 - 19:31, said:

Dar aceasta intra in contradictie chiar cu misiunea stiintei care este aceea de a impinge cunoasterea mereu mai departe, de a investiga orice posibilitate. Atunci despre care stiinta vorbesti tu?
Problema e ca nu realizezi un lucru  si anume ca influentele spirituale pot fi realizate de actiuni spirituale . Adica mai clar pentru tine , exista dupa parerea mea, si sunt convins de asta pentru ca am trait multe evenimente pe pielea mea, ca exista entitati/fiinte ce nu le percepem cu senzorii cunoscuti de noi , ce ne influenteaza starea spirituala .
Asta cu :planetele influenteaza starile spirituale e gogorita pentru naivi .

#42
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Post_-_, on 24 februarie 2017 - 19:31, said:

Daca predictiile oferite de astrologie nu pot fi corecte, atunci cum de a putut supravietui timp de mii de ani, ba inca a mai si impulsionat dezvoltarea astronomiei, a influentat dezvoltarea matematicii etc.?
Nu ai fost atent, se pare. Am afirmat că doar pentru faptul că astrologia este o pseudo-știință nu înseamnă (sau nu implică, dacă vrei) că nu ar face predicții corecte.

Edited by mario_bril, 24 February 2017 - 19:49.


#43
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postpacopaco1967, on 24 februarie 2017 - 19:36, said:

Problema e ca nu realizezi un lucru  si anume ca influentele spirituale pot fi realizate de actiuni spirituale . Adica mai clar pentru tine , exista dupa parerea mea, si sunt convins de asta pentru ca am trait multe evenimente pe pielea mea, ca exista entitati/fiinte ce nu le percepem cu senzorii cunoscuti de noi , ce ne influenteaza starea spirituala .
Asta cu :planetele influenteaza starile spirituale e gogorita pentru naivi .

Ce intelegi prin "influente spirituale" si "actiuni spirituale"?
Dar prin acele entitati/ fiinte insensibile (in raport cu simturile noastre) ce intelegi? Te referi la spirite ale naturii, spirite ale planetelor etc.?

#44
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Post_-_, on 24 februarie 2017 - 19:51, said:


Ce intelegi prin "influente spirituale" si "actiuni spirituale"?
Dar prin acele entitati/ fiinte insensibile (in raport cu simturile noastre) ce intelegi? Te referi la spirite ale naturii, spirite ale planetelor etc.?
Influentele spirituale sunt inspiratiile , fie ca bune sau nu, ele sunt reale , nu neg asta , repet , sunt entitati carora popular le spunem demoni .

Naaa , nu e vorba de spirite ale naturii sau planetelor , nu cred ca exista asa ceva .  

Motivul pentru care fac asta e sa "incatuseze" constinta umana pentru a nu deveni fiinte desavarsite pentru viata eterna . Practic abat uneori pe cei mai inteligenti sa accepte aceste invataturi si sa se ghideze dupa ele . Spre exemplu acum am o problema , mereu cand ma uit sa vad cat e ora , afisajul imi arata numere de genul :10:01, 10:10, 11:11, 12:21,12:12 . . . si tot asa , practic e un atac continuu la constinta mea pentru a ma dezorienta .

#45
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postbarbu78, on 23 februarie 2017 - 21:43, said:

Biblia Ort; Cartea lui Iov; Cap. 38.
Dumnezeu zice:
31."Poţi tu să legi cataramele Pleiadelor sau să deznozi lanţurile Orionului?
32.Poţi tu să scoţi la vreme cununa Zodiacului şi vei fi tu cârmaci Carului Mare şi stelelor lui?
33.Cunoşti tu legile cerului şi poţi tu să faci să fie pe pământ ceea ce este scris în ele?"

De ce s-ar osteni Dumnezeu sa faca pe pamint ceea ce scrie in stele, daca ar fi interzisa astrologia? Pentru cine ar face Dumnezeu aceste lucruri?
Iata un posibil raspuns:
Isaia; Cap 44.
25."Eu zădărnicesc semnele mincinoşilor şi pe ghicitori îi fac să fie nebuni, ruşinez pe cei înţelepţi şi înţelepciunea lor o prefac în nebunie.
26.Eu sunt Domnul Care întăreşte cuvântul slugilor Mele şi împlineşte sfatul trimişilor Mei. Eu am zis Ierusalimului: "Va fi locuit" şi cetăţilor lui Iuda: "Zidite vor fi". Şi Eu le voi ridica din dărâmături!"

Probabil mai sint si alte raspunsuri.

Edited by barbu78, 24 February 2017 - 22:58.


#46
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004

View Postbarbu78, on 24 februarie 2017 - 15:59, said:

B O nu pomeneste de citatul de mai jos:
"Cunoşti tu legile cerului şi poţi tu să faci să fie pe pământ ceea ce este scris în ele?"

N-am înțeles aluzia.
Oricum, citește aici:

http://www.crestinor...agia-71803.html

#47
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postdark, on 25 februarie 2017 - 15:03, said:

N-am înțeles aluzia.
Care aluzie?

Cum a reaparut astrologia dupa potop?

Astrologia moderna cuprinde si planetele descoperite in ultimele sute de ani si chiar si asteroizii.
Cum au fost incluse acestea in Zodiac?

View Postbarbu78, on 24 februarie 2017 - 22:50, said:

Iata un posibil raspuns:
Isaia; Cap 44.
25."Eu zădărnicesc semnele mincinoşilor şi pe ghicitori îi fac să fie nebuni, ruşinez pe cei înţelepţi şi înţelepciunea lor o prefac în nebunie.
26.Eu sunt Domnul Care întăreşte cuvântul slugilor Mele şi împlineşte sfatul trimişilor Mei. Eu am zis Ierusalimului: "Va fi locuit" şi cetăţilor lui Iuda: "Zidite vor fi". Şi Eu le voi ridica din dărâmături!"

Probabil mai sint si alte raspunsuri.


#48
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004

View Postbarbu78, on 25 februarie 2017 - 19:14, said:

Cum a reaparut astrologia dupa potop?

De ce ai deschis această temă aici, pe Ortodoxie?Posted Image

Dacă ai vrut să cunoști părerea ortodoxiei despre astrologie, ți-am arătat-o deja.
Topicul se poate închide.

Cred că puteai să întrebi pe starețul tău și te lămurea ce este cu astrologia. Dacă noi îți spunem ceva, nu asculți, dar de stareț da.

#49
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postdark, on 26 februarie 2017 - 09:53, said:

De ce ai deschis această temă aici, pe Ortodoxie?Posted Image
Sint semne in cer ca se poate incepe semanatul?
Daca da, cum crezi ca le cunoaste omul si crezi ca si aceasta este astrologie?

Care sint sursele prin care astrologia evolueaza?

View Postbarbu78, on 23 februarie 2017 - 21:43, said:

Astrologia este o stiinta a ghicitului?

In folosirea astrologiei exista limite admise de Biblie?

Uite, ma intunecime, cum apar o gramada de intrebari la care as vrea sa raspunda popii ortodocsi atoatestiutori.

Edited by barbu78, 26 February 2017 - 13:22.


#50
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postbarbu78, on 26 februarie 2017 - 13:21, said:

Sint semne in cer ca se poate incepe semanatul?
Daca da, cum crezi ca le cunoaste omul si crezi ca si aceasta este astrologie?

Care sint sursele prin care astrologia evolueaza?



In folosirea astrologiei exista limite admise de Biblie?

Uite, ma intunecime, cum apar o gramada de intrebari la care as vrea sa raspunda popii ortodocsi atoatestiutori.
Mergi la un duhovnic cu experienta si te lamureste , asta in cazul in care n-ai inteles citind biblia . Pe alte topice iti e interzis de preoti sa postezi cred .

#51
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postpacopaco1967, on 26 februarie 2017 - 13:58, said:

Mergi la un duhovnic cu experienta si te lamureste , asta in cazul in care n-ai inteles citind biblia . Pe alte topice iti e interzis de preoti sa postezi cred .
De unde ai aflat?

#52
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postbarbu78, on 26 februarie 2017 - 19:20, said:

De unde ai aflat?
Am citit biblia si am priceput . Nu mai e nevoie de popa sa-mi repete ce am citit .

#53
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postpacopaco1967, on 26 februarie 2017 - 19:25, said:

Am citit biblia si am priceput . Nu mai e nevoie de popa sa-mi repete ce am citit .
Savezi ce zice Dumnezeu:

View Postbarbu78, on 24 februarie 2017 - 22:50, said:

Isaia; Cap 44.
25."Eu zădărnicesc semnele mincinoşilor şi pe ghicitori îi fac să fie nebuni, ruşinez pe cei înţelepţi şi înţelepciunea lor o prefac în nebunie.
26.Eu sunt Domnul Care întăreşte cuvântul slugilor Mele şi împlineşte sfatul trimişilor Mei. Eu am zis Ierusalimului: "Va fi locuit" şi cetăţilor lui Iuda: "Zidite vor fi". Şi Eu le voi ridica din dărâmături!"
Asta inseamna ca doar slugile Lui Dumnezeu au acces la semnele stelelor?
De unde stiu popii care sint slugile Lui Dumnezeu?

Edited by barbu78, 26 February 2017 - 19:52.


#54
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004

View Postbarbu78, on 26 februarie 2017 - 13:21, said:

Sint semne in cer ca se poate incepe semanatul?

Confunzi astronomia cu astrologia! Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate