Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

Casa P+M, zidarie portanta langa Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
278 replies to this topic

#235
Mirelax

Mirelax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 04.05.2004
Am inceput cea de-a 2-a etapa. Pana acum totul decurge bine, se pune caramida, urmeaza sa turnam stalpii, centurile si grinzile de la etaj. Asa arata pana acum. Posted Image

Attached Files



#236
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 23.02.2007
Negrul e negru :D

#237
Mirelax

Mirelax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 04.05.2004

View Postbobitzaaa, on 19 iulie 2018 - 11:05, said:

Negrul e negru Posted Image

Nu chiar, doar pare. El e roman, cat se poate de alb, numai ca s-a prajit bine la soare. Emoticon-ul a fost o alegere putin neinspirata, e mai bine acum?  Posted Image Posted Image Posted Image

Attached Files



#238
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View PostMirelax, on 19 iulie 2018 - 14:18, said:

Nu chiar, doar pare. El e roman, cat se poate de alb, numai ca s-a prajit bine la soare. Emoticon-ul a fost o alegere putin neinspirata, e mai bine acum?  Posted Image Posted Image Posted Image
Adica esti roman "adevarat" daca esti cat se poate de "alb", mananci mici si asculti manele, corect?

#239
atech

atech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 26.07.2004

View Postcatalijns, on 19 iulie 2018 - 14:57, said:

Adica esti roman "adevarat" daca esti cat se poate de "alb", mananci mici si asculti manele, corect?

N-as avea incredere in cineva caruia nu-i plac micii :)

In alta ordine de idei, ne-am cam hotarat cu tabla pentru acoperis ... cel mai probabil o sa mergem pe tigla metalica din aluminiu de 0.6mm grosime.
Pare mai rezistenta la grindina decat versiunea prefaltuita tot din aluminiu de 0.6.
Dar inca mai asteptam pareri pro/contra argumentate, daca exista.

#240
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Se mai autorizeazã cu zidãrie portantã ?

#241
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postatech, on 20 iulie 2018 - 09:20, said:

N-as avea incredere in cineva caruia nu-i plac micii Posted Image

In alta ordine de idei, ne-am cam hotarat cu tabla pentru acoperis ... cel mai probabil o sa mergem pe tigla metalica din aluminiu de 0.6mm grosime.
Pare mai rezistenta la grindina decat versiunea prefaltuita tot din aluminiu de 0.6.
Dar inca mai asteptam pareri pro/contra argumentate, daca exista.

Daca aveti resurse mergeti pe Gerard cu roca vulcanica, mai bine de atat nu prea aveti ce sa gasiti in acest moment pe piata. Altfel sunt si produse bune gen Novatik sau Lindab (oiriginal one..). Sau produse medii ..decente..gen Bilka.

Cat despre mici ... nici macar nu sunt inventie romaneasca, vezi kafkaua sau Adana Kebab. Micii sunt doar decenti in comparatie cu astea. Si oricate ai manca nu te fac un roman mai bun sua pur ci doar mai...satul Posted Image)

Edited by catalijns, 20 July 2018 - 09:29.


#242
atech

atech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 26.07.2004

View Postcatalijns, on 20 iulie 2018 - 09:28, said:

Daca aveti resurse mergeti pe Gerard cu roca vulcanica, mai bine de atat nu prea aveti ce sa gasiti in acest moment pe piata. Altfel sunt si produse bune gen Novatik sau Lindab (oiriginal one..). Sau produse medii ..decente..gen Bilka.

Gerard si Lindab Nordic 400 HBPE au pretul peste Viking ALUTYTAN.
Cei de la Lindab spun ca singurii lor concurenti sunt Ruuki.

Ca oferte avem asa:
Gerard: 25.200
Lindab: 21.000 lei  (Nordic 400 cu HBPE, cu mentiunea ca nu mi-au trimis oferta concreta, doar mi-au spus telefonic ca pot realiza totul cu 4500 de euro)
Ruuki: 18.200 lei  (Monterrey 0.5)
Viking: 20.100 lei  (ALUTYTAN ICE GREY ANTHRACITE 0.6mm)
Bilka: 15.200 lei (Clasic Grande Mat 0,5)

Dintre toate, tabla cu rezistenta la coroziune cea mai mare este cea din aluminiu de la Viking, dar si cu rezistenta cea mai mare la zgariere. Nu stiu de ce dar este impersionant cum prinde vopseaua aia pe aluminiu.
Gerard chiar au mentionat ca o sa bage si ei tabla din aluminiu in oferta in aproximativ 3 luni.

Cu toate acestea mi-e putin teama de rezistenta mecanica a tablei din aluminiu la grindina.
Ma uit pe declaratia de performanta si observ ca singura valoare care difera intre aluminiu si otel este la Variatie Dimensionala:
- 12 x 10-6K-1 pentru aluminiu
- 24 x 10-6K-1​ pentru aluminiu


View Postcatalijns, on 20 iulie 2018 - 09:28, said:

Cat despre mici ... nici macar nu sunt inventie romaneasca, vezi kafkaua sau Adana Kebab. Micii sunt doar decenti in comparatie cu astea. Si oricate ai manca nu te fac un roman mai bun sua pur ci doar mai...satul Posted Image)

Asa e man, glumeam si eu ce naiba :) ... or am I, now?

View Post86-APP, on 20 iulie 2018 - 09:24, said:

Se mai autorizează cu zidărie portantă ?

N-am de unde sa stiu ce se mai autorizeaza acum, noi am inceput anul trecut. Proiect autorizat, tot tacamul.

Edited by atech, 20 July 2018 - 11:05.


#243
atech

atech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 26.07.2004
Scuze, am observat greseala pera tarziu si nu mai pot edita, valorile sunt asa:
- 12 x 10-6K-1 pentru otel
- 24 x 10-6K-1​ pentru aluminiu

#244
atech

atech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 26.07.2004
Pauza, se schimba echipa.
S-au suparat ca cerem sa fie respectat proiectul, si-au luat jucariile si au plecat.

#245
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Dar ce pretentii "supernaturale" li s-a parut ca ai?

#246
atech

atech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 26.07.2004
Duminica se apucasera sa faca etrieri pentru centuri si grinzi de 20x20 in loc de 20x25.
Ziceau ca e mai bine asa, ca sa fie mai putin beton si casa mai usoara.
Bine ca am intervenit la timp si le-am atras atentia sa fie dimensiunea din proiect.

Ieri seara am gasit ca pasul etrierilor la centura il facusera de 25 in loc de 20, la grinzi era pas de 20 in loc de 15.
La centuri pusesera 4 bare de 16 in loc de 6 bare de 12.
In loc sa repare, m-am trezit cu telefon de la ei la ora 22 ca pleaca.
Asta e, drum bun, cale batuta.

Attached File  IMG_18781.JPG   369.75K   73 downloads

#247
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
6 la centura , si ai 4 la stilpi ?

#248
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
Mamaaa, e jale acolo. Nu tu ciocuri la centuri (in plan orizontal, normal), nu tu etrieri in noduri. Bine ca au plecat. Pana acum ai avut Diriginte de santier, au lucrat conform cu proiectul ? Le-ai dat bani in avans de au plecat ? Este o problema generala, nu stiu unde o sa ajungem.

#249
Mirelax

Mirelax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 04.05.2004

View Postxjl, on 24 iulie 2018 - 17:18, said:

Mamaaa, e jale acolo. Nu tu ciocuri la centuri (in plan orizontal, normal), nu tu etrieri in noduri. Bine ca au plecat. Pana acum ai avut Diriginte de santier, au lucrat conform cu proiectul ? Le-ai dat bani in avans de au plecat ? Este o problema generala, nu stiu unde o sa ajungem.

Pana acum am lucrat cu alta echipa, am facut pauza 1 an din lipsa de fonduri, iar echipa asta noua a inceput cu zidirea mansardei.
Fierul pentru stalpi a fost legat de noi inainte sa incepem cu noua echipa.
Dirigintele vine doar la etapele determinante, nu il chem la lucrare zi de zi.

Seful lor e un fel de ruda prin alianta cu noi si din cauza asta am acceptat sa dam bani in avans.
Nu am apelat noi la el, ci invers, ne-a tot intrebat daca vrem sa vina el sa lucreze si pana la urma am zis ok. Ne-am gandit ca poate are omul nevoie de bani si de ce sa nu il ajutam daca putem.
In fine, am facut calculul impreuna si si-a dat cuvantul ca o sa returneze suma incasata in plus fata de cat a lucrat.

Culmea, cu echipa anterioara nu au existat probleme de genul asta cu toate ca nu ne cunosteam :)


View Post86-APP, on 24 iulie 2018 - 16:59, said:

6 la centura , si ai 4 la stilpi ?

Da, la stalpi avem 4 bare de 16mm, la centura 6 bare de 12mm, iar la grinzi 6 bare de 16mm.

#250
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 23.02.2007
Chemati echipa anterioara daca se poate.

#251
atech

atech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 26.07.2004

View Postbobitzaaa, on 25 iulie 2018 - 07:13, said:

Chemati echipa anterioara daca se poate.

Interesant cum calitatile normale gen 'nu a fugit cu avansul' devin avantaje competitionale Posted Image

Din pacate nici echipa anterioara nu s-a dovedit foarte profi.
Am avut multe cereri de recomandare pe forum si nu am putut sa-i recomand mai departe cu inima impacata.

Datorita modului in care comunicau nu au reusit sa ma faca sa am incredere in ei ca stiu ce fac, ca inteleg proiectul.

Remarcile lor de felul 'domne ai facut impamantare ca la un bloc' nu ajuta cu nimic, impamantarea e tot una ca e casa, garaj sau bloc, trebuie obtinuta o rezistenta minima in oricare caz.
Plus placa intalnita la toti ca prea mult fier, beton prea tare merge si putin mai slab.
Alta chestie care nu ma face sa-i recomand sau sa mai apelez la ei e ca am avut o greseala in proiect care nu a fost observata si daca nu o observam eu mi-ar fi trebuit aripi sa intru in baia de la etaj Posted Image

Anul trecut lucram ca freelancer si mi-am mutat biroul in garaj langa ei, asa am reusit sa trec peste neincredere cat de cat.

La cele de mai sus se adauga SMS-ul de mai jos primit de la ei.
Classy, nu? Posted Image

Attached File  IMG_18971.PNG   185.02K   116 downloads

#252
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016

View Postatech, on 25 iulie 2018 - 09:35, said:

Remarcile lor de felul 'domne ai facut impamantare ca la un bloc' nu ajuta cu nimic, impamantarea e tot una ca e casa, garaj sau bloc, trebuie obtinuta o rezistenta minima in oricare caz.
Plus placa intalnita la toti ca prea mult fier, beton prea tare merge si putin mai slab.

poate pui o poza din proiect cu impamantarea
sau e gata realizata?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate