Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Casa P+M, zidarie portanta langa Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
278 replies to this topic

#1
Mirelax

Mirelax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 04.05.2004
Salut!

Ca majoritatea celor din aceasta arie, am decis impreuna cu sotul ca a venit vremea sa construim casuta mult visata pentru noi si cei 3 iezi ai nostri  Posted Image .
Terenul se afla langa Bucuresti, este suficient de mare, 700 metri, este imprejmuit, iar ca si utilitati avem deja apa din put (pentru livada de ~1400mp)si vom fora inca unul langa casa, iar partea electrica o vom asigura momentan prin panouri fotovoltaice, incalzirea pe lemne.

Dupa ce ne-am documentat, a luat nastere un proiect de casa Parter+Mansarda, cel din atasament, pe zidarie portanta, fara multe briz-briz-uri.
Am incercat sa tinem o buna proportionalitate mai ales dpdv al structurii de rezistenta.

Dupa discutia cu arhitectul avem si proiectul DTAC pentru Autorizatia de Construire, asteptam sa fie emis Certificatul de Urbanism.
Ne-ar ajuta o parere, un sfat, din partea celor ce vor arunca o privire peste acest proiect in special pe parte de structura, deoarece dorim sa achizitionam si proiectul tehnic + DDe de la acelasi arhitect.

Multumesc anticipat! Posted Image

Attached Files



#2
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
  • In primul rand pe langa DTAC o sa aveti nevoie de proiectul tehnic complet pentru a fi predat ISC-ului (Inspectoratul de Stat in Constructii) odata cu anuntul de incepere a constructiei....Odată cu anunţul de începere a lucrărilor în conformitate cu prev. art. 7 alin. 5³ din Legea nr. 50/1991 republicată, cu modif. şi complet ult. “Investitorul are obligaţia să depună la Inspectoratul de Stat în Construcţii - I.S.C., odată cu” anunţul de începere a lucrărilor,” în format electronic, proiectul tehnic de execuţie complet (format .pdf, pe DVD sau CD) însoţit de referatele de verificare, proiect care se introduce în registrul naţional al construcţiilor”. Neprezentarea se sancţionează în conf. cu prev. art. 26 lit. s nedepunerea la Inspectoratul de Stat în Construcţii - I.S.C. a proiectului tehnic de execuţie, conform art. 7 alin. (5³), se sancţionează cu amendă de la 5.000 lei la 30.000 lei.
  • In al doilea rand va anunt cu parere de rau ca proiectul dumneavoastra nu respecta normativul de seism P-100:1-2013 mai exact amplasarea stalpisorilor nu este conform normativului....Nu sunt bordate toate golurile mai mari de 1.5 mp, nu sunt stalpisori la capetele libere ale spaletilor, nu sunt respectate lungimile minime ale spaletilor
  • In al treilea rand....termoizolatia...din planse este practic inexistenta :(


#3
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011
La un proiect desenat de mâna....ii cam greu sa mai modifici ceva. Plătește-i și restul și apucate de treaba. Restul plantelor de rezistenta tot de mana? Parca vad ca ii cu bare ridicate! :D

#4
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Ce mie ciuda ca acum cateva zile am aruncat desenul facut de aia mica (clasa a 3-a) cu o casuta ce arata leit cu ce a postat doamna mai sus :)
Ii clar ..arhitecta o fac de pe acum ..



View Postsebip_sebip, on 22 februarie 2017 - 21:15, said:

La un proiect desenat de mâna....ii cam greu sa mai modifici ceva.
Cu radiera ..

#5
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011
Ce tu studio geo, punți termice, planuri cu pereți de 25, detalii cu pereți de 30, beton C12/15....
Dacă roiectul îi făcut de tatăl tău sau bunicul tău cadou de casa nou...hai sa zic ca merge, dar dacă ai dat bani pe el....cu toată dragostea: ii grav!

#6
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View Postsebip_sebip, on 22 februarie 2017 - 21:15, said:

La un proiect desenat de mâna....ii cam greu sa mai modifici ceva. Plătește-i și restul și apucate de treaba. Restul plantelor de rezistenta tot de mana? Parca vad ca ii cu bare ridicate! Posted Image

View PostMirelax, on 22 februarie 2017 - 20:52, said:

Ca majoritatea celor din aceasta arie, am decis impreuna cu sotul ca a venit vremea sa construim casuta mult visata pentru noi si cei 3 iezi ai nostri  Posted Image .
Esti rau mai sebi....nu auzi ca e mult visata casa? Mult visata inseamna ca o viseaza de cel putin 10 ani....probabil ca si proiectul este tot din perioada aia Posted Image

Acum serios Mirela voi ce vreti sa faceti acolo? Ce e in proiect nu prea este ok, proiect este facut la repezeala, nu mai este de actualitate, multe neconcordante si multe lipsuri....

Edited by brawnie, 22 February 2017 - 21:56.


#7
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,587
  • Înscris: 11.03.2006
Ce primire calduroasa... iar e cineva care nu face casa visata de voi?

In ce zona construiti, Mirelax? La ce distanta e reteaua electrica?
Livada de 1400 mp? La primavara cand infloresc pomii sper ca ne pui niste poze.Posted Image

#8
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View PostMirelax, on 22 februarie 2017 - 20:52, said:

Salut!
Este frumos sa vezi o schita desenata de mana, arhitect de  old school Posted Image

Acum cu programele descarcate de pe internet oricine este arhitect.

Sunt curios la ce sistem fotovoltaic te-ai gandit...

Edited by Benderbut, 22 February 2017 - 22:18.


#9
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011

View Postbrawnie, on 22 februarie 2017 - 21:55, said:


Esti rau mai sebi....nu auzi ca e mult visata casa? Mult visata inseamna ca o viseaza de cel putin 10 ani....probabil ca si proiectul este tot din perioada aia Posted Image

Acum serios Mirela voi ce vreti sa faceti acolo? Ce e in proiect nu prea este ok, proiect este facut la repezeala, nu mai este de actualitate, multe neconcordante si multe lipsuri....
Mda....și visele sunt frumoase, umede, coșmaruri...


#10
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

View PostBenderbut, on 22 februarie 2017 - 22:15, said:

Este frumos sa vezi o schita desenata de mana, arhitect de  old school Posted Image
La scoala aia veche se faceau niste schite de mana de mare valoare artistica.. Ce e mai sus e facut de un elev caruia ii place desenul


#11
Mirelax

Mirelax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 04.05.2004
Multumesc pentru feedback :) cred ca trebuie sa adaug niste detalii.

Legat de arhitectura, asa am dorit-o noi, cat mai simpla, acoperis in doua ape cu latura mai mare spre sud pentru a avea loc de panouri solare si fotovoltaice din belsug.
Pentru design ne gandim sa facem un proiect ulterior.
Noi am intrebat si de PT cu DDE ( cat costa ) si dorim sa-l facem cu toate ca arhitectul ne-a spus ca nu il cere nimeni.

Legat de normativul P-100, din cate am citit zona cu ag 0.24 nu este restrictionata la goluri de 1.5mp, poate ma insel, dar se pare ca este un vid pentru valorile ag intre 0.2 si 0.25. Am vazut poza din normativ cu stalpisorul rupt in mijloc, iar noi nu cred ca avem ceva similar in proiect, adica ziduri destul de mai de o parte si de alta a stalpisorului. Este una dintre observatiile pe care le-am mai vazut pe forum si ne gandim unde ar fi necesari stalpisori in plus.

Studiu geo am facut, terenul de fundare este bun in zona noastra.
Partea de termoizolatie nu am discutat-o cu arhitecta, am lasat ce a pus acolo pentru a nu incarca valoarea cladirii in acte.
Vrem sa izolam cu polistiren grafitat de 20cm peretii exteriori si sub radier, iar geamurile vor fi cu tripan.
O sa mai adaugam si un sistem de ventilare cu recuperator de caldura, pentru asta incercam sa facem proiectul singuri.

Reteaua electrica este la aproximativ 150m deocamdata, vedem ce o mai fi in viitor, oricum as vrea sa merg in continuare pe fotovoltaice.
Livada are ~1400 mp, am plantat anul trecut in jur de 50 de pomi in gropi de 1m x 1m x 0.6-0.7 (adancime) din cauza pamantului argilos, pentru a permite radacinilor sa intre cat mai adanc. Mai avem de completat cu ~20 de pomi in primavara sau la toamna. Facem poze :)

#12
Mirelax

Mirelax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 04.05.2004

View PostBenderbut, on 22 februarie 2017 - 22:15, said:

Sunt curios la ce sistem fotovoltaic te-ai gandit...

Avem deja un sistem fotovoltaic montat pe un garaj cumparat de la bomstal.ro.
Panouri ~1500W Altius ( Romanesti, fabricate la Giurgiu ), charger Victron Energy ( foarte inteligent ), baterii 4 x 200Ah 12V Ultracell si un invertor Samlex de 2Kw.
Momentan este ok, ne ajunge pentru irigat si organizare de santier dar pentru casa va creste cu accent pe cat mai multe panouri si consum energetic pe timp de zi.
Si toate au costat ~ jumatate din cat ne cereau pentru bransare la Enel :)

Edited by Mirelax, 22 February 2017 - 23:24.


#13
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View PostMirelax, on 22 februarie 2017 - 22:52, said:

Legat de arhitectura, asa am dorit-o noi, cat mai simpla, acoperis in doua ape cu latura mai mare spre sud pentru a avea loc de panouri solare si fotovoltaice din belsug.
Pentru design ne gandim sa facem un proiect ulterior.
Lasa designul...noi iti atragem atentia ca nu e ok proiectul actual

View PostMirelax, on 22 februarie 2017 - 22:52, said:

Noi am intrebat si de PT cu DDE ( cat costa ) si dorim sa-l facem cu toate ca arhitectul ne-a spus ca nu il cere nimeni.
E prima data cand aud asemenea tampenii...
Pai in primul rand va intereseaza pe voi....cum veti contrui casa? Cate bare puneti in stalpi? dar in grinzi? cum armati planseul? dar scara? ce elemente de sarpanta se vor folosi? etc....sau il lasati pe Dorel sa aleaga pentru dumneavoastra.
Si acum - mai nou cei drept - o sa va ceara proiectul tehnic la ISC...vezi aici

View PostMirelax, on 22 februarie 2017 - 22:52, said:

Legat de normativul P-100, din cate am citit zona cu ag 0.24 nu este restrictionata la goluri de 1.5mp, poate ma insel, dar se pare ca este un vid pentru valorile ag intre 0.2 si 0.25.
Bucuresti-ul este in zina seismica ag=0.30 g...vedeti harta aici si nu...nu este nici un vid intre valori mai cititi odata...de data asta normativul din 2013 Posted Image
Avand in vedere ca inca nu aveti un proiect tehnic nu va strica informatiile din atasament....a se da atentie paginii 194 - prevederi referitoare la stalpisori pentru cladiri cu pereti din zidarie confinata ZC...mai erau cateva pagini de interes cu lungimea spaletilor de zidarie dar nu va mai pun pdf ci va spun verbal : 1metru pentru spaletii de colt si 80 cm pentru spaletii intermediari...

Attached Files



#14
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postbrawnie, on 22 februarie 2017 - 23:10, said:

1metru pentru spaletii de colt si 80 cm pentru spaletii intermediari...
Sau in unele cazuri sa nu se faca deloc spaletii ,golurile sa plece direct din stalpi ,ca pana la urma asta este rolul geamului si a usii , facute  mai spre colt ci nu la mijlocul peretelui ca sa nu incurce in asezarea pieselor de mobilier.

#15
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View PostMirelax, on 22 februarie 2017 - 23:10, said:



Avem deja un sistem fotovoltaic montat pe un garaj cumparat de la bomstal.ro.
Panouri ~1500W Altius ( Romanesti, fabricate la Giurgiu ), charger Victron Energy ( foarte inteligent ), baterii 4 x 200Ah 12V Ultracell si un invertor Samlex de 2Kw.
Momentan este ok, ne ajunge pentru irigat si organizare de santier dar pentru casa va creste cu accent pe cat mai multe panouri si consum energetic pe timp de zi.
Si toate au costat ~ jumatate din cat ne cereau pentru bransare la Enel :)

Bine ai venit ! Panourile foto-voltaice  sunt ecologice dar la o mică socoteala da cu virgula folosirea lor ca unica sursa de energie electrică . Acum pentru cei 1500W ai probabil 6 panouri care vara vor asigura un minim de energie ziua + încărcarea acumulatorilor. Problema majora o văd iarna cind puterea debitată este 15-20% adică 300W . Adică mult sub minimul de consum fără sa vorbim sa stochezi ceva in baterii.  Ca sa ai asigurata aceeași energie
ar trebui sa ai de 7-8 ori mai multe panouri (ținând seama si de durata zilei). Asta ar însemna vre-o 48 de panouri (12 kw) pentru o cantitate de energie modesta. Eu consum la bloc minim 200 kw/luna deci o medie de aproximativ 7 kw/zi. Sa obțin aceasta energie solar iarna si vara sa o stochez pentru utilizare noaptea (fără sa socotesc pierderile ) mi se pare nerealist si foarte scump.
Sper sa ma înțelegi corect, sunt mare iubitor al surselor de energie curată , mai mult am lăsat spațiul sa pun citeva panouri dar va trebui sa dimensionezi perfect instalația si consumatorii.

#16
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Mirela, mare prostie ai facut ca nu ai tras curent de la E-on. Ca sa poti locui in casa panourile o sa te costecel putin la fel cat bransarea la E-on. Plus iarna, o sa bagati in priza pe rand, frigiderul, fierul de calcat...

Sa-ti mai zic de mentenanta sistemului...acumulatori care la 5 ani trebuie inlocuiti... Iesea-i mult mai ieftin cu E-on.

Dar hei...probabil un urs polar catarat pe vreun iceberg o sa mai traiasca cateva zile in plus...

#17
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011
@brawnie: tu crezi ca numai în Franța se poate construi o casa după câteva detalii de fundații făcute de mana? Și ce sa faci cu un proiect tehnic? Tu poți compara un inginer tânăr cu un mester cu experienta care a mai făcut case?
Ce ISC? Dacă primaria ii face recepția fără dovada de la ISC, fără carte tehnica, după ce sa mai plătești taxe, diriginți, RTE....cu banii aia faci un proiect drăguț de design!

#18
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postsebip_sebip, on 23 februarie 2017 - 06:07, said:

Ce ISC? Dacă primaria ii face recepția fără dovada de la ISC, fără carte tehnica, după ce sa mai plătești taxe, diriginți, RTE....cu banii aia faci un proiect drăguț de design!
Pana la urma Trebuie sa le dai proiectul tehnic celor de la isc ininte de inceperea lucrarilor, ca sa stie unde se construieste ca sa poata veni in control...frumos.Posted Image

Primaria daca nu coopereaza la autorizatie si la recepti nu mai pupa banii pe impozitul pe casa e simplu.

View Postpicomouse, on 23 februarie 2017 - 00:43, said:

Bine ai venit ! Panourile foto-voltaice  sunt ecologice dar la o mică socoteala da cu virgula folosirea lor ca unica sursa de energie electrică . Acum pentru cei 1500W ai probabil 6 panouri care vara vor asigura un minim de energie ziua + încărcarea acumulatorilor. Problema majora o văd iarna cind puterea debitată este 15-20% adică 300W . Adică mult sub minimul de consum fără sa vorbim sa stochezi ceva in baterii.  
Iarna este mai mult vant decat soare, se poate gandi o eoliana de 2 kw venind in ajutorul panourilor iarna

Edited by Benderbut, 23 February 2017 - 08:09.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate