Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Casa P+M, zidarie portanta langa Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
278 replies to this topic

#37
Mirelax

Mirelax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 04.05.2004

View PostBenderbut, on 23 februarie 2017 - 08:08, said:

Iarna este mai mult vant decat soare, se poate gandi o eoliana de 2 kw venind in ajutorul panourilor iarna

Pe langa Bucuresti nu produc mai nimic eolienele, trebuie vant destul de puternic si constant.
Am si vazut o eoliana abandonata la o ferma de langa noi, am discutat cu proprietarul si a confirmat ca nu merita investitia.

#38
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Daca stie controllerul sa ofere energie direct fara sa o mai treaca prin acumulatori atunci e mai bine. Acum depinde si de stilul de viata al fiecaruia, noi ajungem la 19:00 seara acasa, nu are cine sa spele,ude, etc in timpul zilei (e adevarat ca irigarea poate fi automatizata dar nu e tocmai bine pentru plante sa le dai apa rece la pranz).

#39
Mirelax

Mirelax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 04.05.2004

View Postbrawnie, on 23 februarie 2017 - 12:31, said:

apropo...cand a fost facut proiectul?
Va intreb pentru ca ag=0.24g era pentru Bucuresti in vechiul normativ de seism P100-1:2006 cel cu IMR=100 ani...dar acesta nu mai este valabil de vreo 3-4 ani de cand a intrat in vigoare P100-1:2013. Posted Image Or mai fi inca proiectanti care proiecteaza dupa normativul ala? se pare ca da....
Eu consider ca facand modificarile mentionate mai sus va fi ok pe zidarie portanta....nu respecta nici in acest caz in proportie de 100% normativul dar este absurd sa bordezi fiecare usa cu stalpisori pentru ca golul depaseste 1.5 mp.

Luna aceasta a fost finalizat proiectul.
In memoriul tehnic de rezistenta spune "Zona seismica conform Codului de Proiectare Seismica P100-1/2013 corespunde valorilor de Tc = 1,6 sec. Respectiv Ag=0.24g" ...
In studiul geo scrie ca Ag este 0.3g ...
Tot in memoriul tehnic de rezistenta, la punctul "Calculul si verificarea structurii" printre datele de intrare nu exista Ag-ul, exista Tc = 1,6s si clasa de importanta III . Stabilirea incarcarii seismice s-a facut in conformitate du punctul 4.5.3.2.2. din P100-1/2013.

#40
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
e clara treaba...Geologul a avut dreptate cu ag=0.30g...arhitectul a ramas la codul de proiectare din 2006 ..sa ii atragi atentia..poate la urmatorul proiect corecteaza aceasta abatere.
Apropo...nu ti-ai pus intrebarea cum de in anul 2017 proiectul este desenat de mana?
De curiozitate cat ai platit pe acest proiect? (poti sa imi scrii si in privat daca e secret).,,,intreb numai ca sa ma enervez ....Posted Image

#41
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View PostMirelax, on 23 februarie 2017 - 10:59, said:

De principiu consumul trebuie adaptat la vreme, de ex. sa speli/calci/uzi gradina etc in jurul orei 12PM cand este soare afara ( nu stiu de ce ai baga la spalat cand ploua afara Posted Image ) pentru a folosi direct curentul produs de panouri.

Chiar si cu un controller destept si program adaptat dupa vreme, iarna poti sa ai 2-3 saptamani in care nu vezi soarele. Daca eram in Spania, era alta treaba... Sa sti ca si eu am facut casa cu terasa in loc de acoperis tot ca sa am loc de panouri, dar m-am bransat si la Enel. Visez eu independenta energetica dar vorba unui clasic in viata: "iarna nu-i ca vara".

#42
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
@initiator poti publica cat a fost estimarea la extinderea aia de 150 de metri? Eu ti-o estmiez asa din inchetura la 20000 lei + 4000 lei bransament trifazic.

#43
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
a zis 6000 euro o costa sa se branseze la EON ...esti foarte aproape...

#44
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
Scuze, am omis suma :) Eu as fi mers clar pe on grid.

#45
Mirelax

Mirelax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 04.05.2004

View Postbrawnie, on 23 februarie 2017 - 13:08, said:

e clara treaba...Geologul a avut dreptate cu ag=0.30g...arhitectul a ramas la codul de proiectare din 2006 ..sa ii atragi atentia..poate la urmatorul proiect corecteaza aceasta abatere.
Apropo...nu ti-ai pus intrebarea cum de in anul 2017 proiectul este desenat de mana?
De curiozitate cat ai platit pe acest proiect? (poti sa imi scrii si in privat daca e secret).,,,intreb numai ca sa ma enervez ....Posted Image

Trebuie sa marturisesc ca de cateva posturi am confiscat contul sotiei :)

Proiectul a fost facut de niste oameni mai in varsta, probabil asa se simt ei mai confortabil sa lucreze.
Am considerat un plus ca au experienta mai multa in proiectare.
600 de euro a costat in faza actuala. Probabil o sa ajunga undeva la 1000-1200 cu modificari si PT.

View Postbobitzaaa, on 23 februarie 2017 - 13:44, said:

Scuze, am omis suma Posted Image Eu as fi mers clar pe on grid.

6000 a fost o estimare tot asa din pix, cu trecut teren pe firma si solicitat ATR pentru firma.
Pe PF au spus ca nu se poate pt ca sunt peste 100m.
Cine stie, poate se extinde si reteaua odata cu asfaltarea strazii.

#46
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
lasati sotia in pace...faceti-va cont separat...forumistii au o slabiciune pentru colegele de forum...ia sa vedeti cum nu va mai raspunde nimeni :)
PS: Am zis eu ca ma enervez dar avand in vedere varsta nu poti sa le ceri mai mult (eu suspectam ca ati facut proiectul cand eram eu copil si acum vreti sa il puneti in opera)...din pacate nu o data am intalnit profesionisti in varsta (ingineri sau arhitecti) care sunt foarte buni dar nu mai sunt la zi cu normativele :( chiar si verificatorii de proiecte nu sunt "updatati" ...pacat.
Suma platita nu este neglijabila...ori cereti arhitectului sa faca modificarile ori o luati de la capat cu cineva "modernizat" :) si.... puneti pe hartie ceea ce va doriti cu adevarat...nu treceti pe plansa izolati de 5 si voi vreti de 20 cm, sau nu ai nimic sub pardoseala si tu pui 20...la un moment dat toate astea genereaza niste probleme si conflicte mai delicate... (te poti trezi ca nu incape scara, sau ca trebuia acoperisul mai sus ca sa faca loc la cat mai multa izolatie...etc.
PS: Avand in vedere situatia mai delicata cu alimentarea electrica va recomand ca si varianta de incalzire o soba dn zidarie cu cu registru si calorifere in care distrubitia agentului termic sa se realizeze gravitational.

View PostMirelax, on 23 februarie 2017 - 13:52, said:

Cine stie, poate se extinde si reteaua odata cu asfaltarea strazii.
Vecini sunt? cum au rezolvat problema? Nu se poate sa va strangeti mai multi sa faceti extinderea?

#47
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007

View Postbrawnie, on 23 februarie 2017 - 13:57, said:

Vecini sunt? cum au rezolvat problema? Nu se poate sa va strangeti mai multi sa faceti extinderea?
Asta e cea mai buna solutie. Daca sunteti 3 deja ai putea iesi mai ieftin decat cu sistemul off-grid pe care il ai.

#48
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009
Si cu extinderea asta poate fi o problema daca nu au o rezerva de putere in reteaua aflata la 150 m,lucrurile ar fi mai simple daca primaria ar fi luat in cosiderare zona ca un viitor cartier in care sa prevada utilitatile.
Eu am constatat ca in situatii similare dezvoltatorii s-au miscat mult mai bine in relatia cu regiile.

#49
Mirelax

Mirelax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 04.05.2004

View Postbrawnie, on 23 februarie 2017 - 13:57, said:

Vecini sunt? cum au rezolvat problema? Nu se poate sa va strangeti mai multi sa faceti extinderea?

Vecinii asteapta sa vanda terenurile, cum am miscat noi ceva acolo, cum au aparut anunturile pe olx la preturi de 3x mai mari :)
Deocamdata e ok cu panouri, poate chiar lansam un trend in zona ca am primit aprecieri pe tema asta.
Alimentam permanent 4 camere video, dvr, router, modem 4g, mai la primavara aducem si un frigider.
Consumatori sporadici ar fi o pompa de apa, microunde, sistem audio. E un garaj destul de hi-tech :)

#50
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006
Din pacate energia verde e inca scumpa. Pentru 2000 EUR nu as sta pe ganduri si as extinde reteaua. De fapt pe mine m-a costat 1500 EUR pentru 77 ml. Sa stai sa te uiti pe cer sa vezi daca poti sa speli rufe nu e prea confortabil...
Eu eram sigura ca o sa am pompa de caldura si panouri solare dar cand le-am luat la bani marunti am constatat ca nu isi scot investitia. Trebuie sa mai avanseze tehnologiile sa fie rentabile. Sau poate ca ati studiat programul "Casa verde" si sunteti siguri ca recuperati bani de acolo.

#51
Mirelax

Mirelax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 04.05.2004

View Postcumparator, on 23 februarie 2017 - 16:21, said:

Din pacate energia verde e inca scumpa. Pentru 2000 EUR nu as sta pe ganduri si as extinde reteaua. De fapt pe mine m-a costat 1500 EUR pentru 77 ml. Sa stai sa te uiti pe cer sa vezi daca poti sa speli rufe nu e prea confortabil...
Eu eram sigura ca o sa am pompa de caldura si panouri solare dar cand le-am luat la bani marunti am constatat ca nu isi scot investitia. Trebuie sa mai avanseze tehnologiile sa fie rentabile. Sau poate ca ati studiat programul "Casa verde" si sunteti siguri ca recuperati bani de acolo.

Pompa de caldura am mai auzit de la diversi utilizatori ca nu este mare scofala, dar panourile solare ce au?
Toti care si-au montat le recomanda, ca fac apa calda de primavara pana toamna si obtin o economie importanta la curent fata de un boiler.
In 2-3 ani cred ca recuperezi inventitia.

Pentru 2000 de euro si eu m-as bransa, dar estimarea este de 6000, nu se poate pe PF pentru ca sunt peste 100m, trebuie trecut terenul pe PJ si bransamentul tot pe PJ.

#52
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011
Posteaza si studiul geo!

#53
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View PostMirelax, on 23 februarie 2017 - 16:02, said:

Alimentam permanent 4 camere video, dvr, router, modem 4g, mai la primavara aducem si un frigider.
Consumatori sporadici ar fi o pompa de apa, microunde, sistem audio. E un garaj destul de hi-tech

Consumatori sporadici adica pe perioada constructiei. Ca la final, or sa fie multi mai multi. De ce nu il rogi pe preitenul care ti-a facut sistemul sa iti faca o estimare de necesar pentru o casa locuita permanent, cu tot ce trebuie (aragaz, cuptor, frigider, calculator, tv, lumini, pompe, etc) si sa incerce o estimare a sistemului necesar care sa sutina toate astea o luna de iarna, cand soarele e scump la vedere.

Nu stiu cati va mai aduceti aminte de iarna de acum 3 ani: "Bucurestenii se pot bucura din nou de SOARE. Dupa 30 de zile de ceata, nori si ploaie, inca de dimineata, soarele a stralucit din nou pe cer.  Timp de o luna, soarele nu s-a mai vazut in CAPITALA si cateva localitati din Muntenia, fiind cea mai lunga perioada din ultimii 5 ani, potrivit ANM."

#54
Mirelax

Mirelax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 04.05.2004
Attached File  IMG_0469.JPG   234K   52 downloads

Attached File  IMG_0470.JPG   307.61K   48 downloads

Este ok?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate