Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Casa P+M, zidarie portanta langa Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
278 replies to this topic

#217
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
potoleste-te cu astfel de idei. barele intermediare nu au niciun rol in cazul tau.

#218
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postatech, on 13 iunie 2017 - 18:05, said:

Salut,

Am o intrebare pentru cei care se pricep, ar fi OK sa inlocuiesc niste bare de fi 12 cu unele de fi 10 dar sa pun mai multe?
In proiect, la centurile de la mansarda apar 6 bare de fi 12, 3 jos si 3 sus.
As vrea sa inlocuiesc cele 3 bare de fi 12 din partea de jos cu 5 bare de fi 10 dispuse 3 jos si doua la mijloc.
Ca si greutate, 3 bare de fi 12 ar fi echivalente cu 4.3 bare de fi 10, iar eu as pune 5 bare, deci greutatea fierului va fi depasita.

Motivul este ca am cumparat mai multe bare de 10 decat aveam nevoie.

Ce spuneti, ar fi fezabil?

Eu si la gard am pus fi 12. Nu te sfătuiesc sa pui mai subțiri. Nici dispunerea nu ar fi ok. Barele puse la mijloc nu vor lucra decit după ce se rup celelalte.
Am si grinzi de fi 22 cu 4 bare sus si 4 jos si nu m-am stresat, aia scrie, aia pui. O sa găsești o utilizare la barele de 10 la o placa , la un capac de cămin, nu ramii cu ele.

#219
atech

atech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 26.07.2004
Am inteles, lasam de 12 atunci. Speram sa pot sa le fac sa dispara din curte :)

#220
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

atech, on 13 iunie 2017 - 18:05, said:


Motivul este ca am cumparat mai multe bare de 10 decat aveam nevoie.

Ce spuneti, ar fi fezabil?
Banuiesc ca ai Factura...le poti da inapoi...
Eu am luat in calcul varianta asta si am agreat cu Depozitul sa fac Retur la orice dar sa cumpar alte produse...gen tencuieli...ciment...vopsele de ce o sa mai am nevoie

#221
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View Postatech, on 13 iunie 2017 - 18:05, said:

Salut,

Am o intrebare pentru cei care se pricep, ar fi OK sa inlocuiesc niste bare de fi 12 cu unele de fi 10 dar sa pun mai multe?
In proiect, la centurile de la mansarda apar 6 bare de fi 12, 3 jos si 3 sus.
As vrea sa inlocuiesc cele 3 bare de fi 12 din partea de jos cu 5 bare de fi 10 dispuse 3 jos si doua la mijloc.

Legat de acest aspect...la Constructia mea mi-a mai lipsit o singura bara de fi16 la o Grinda...nici Diriginta si nici Structuristul nu au fost de acord sa o inlocuiasca cu nimic...
Imaginati-va ca nimeni nu iti aduce 1x bara la Santier...am comandat 1 mc de scandura si mi_au adus si Bara

#222
atech

atech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 26.07.2004

View PostAdrianradu, on 14 iunie 2017 - 21:17, said:

Legat de acest aspect...la Constructia mea mi-a mai lipsit o singura bara de fi16 la o Grinda...nici Diriginta si nici Structuristul nu au fost de acord sa o inlocuiasca cu nimic...
Imaginati-va ca nimeni nu iti aduce 1x bara la Santier...am comandat 1 mc de scandura si mi_au adus si Bara

Corect! Sigur o sa fie bune la ceva in viitor si o sa zic merci ca sunt deja acolo.
Mai am de cumparat doar 1T de fier pentru casa si scap, nu e o zona in care as putea face mari economii acum.

Aveti idee unde as putea gasi niste grinzi de 15x15 pentru planseul de peste mansarda, sa fie uscate si rindeluite?
Stiu ca sunt groase, dar asa e trecut in proiect.
Sau aici probabil as putea pune mai mici dar mai dese?

#223
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006
Nu cred ca gasesti uscate. Eu am cautat pentru pergola si nu am gasit mai mari de 12 x 12.

#224
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013

View Postatech, on 19 iunie 2017 - 23:29, said:

Aveti idee unde as putea gasi niste grinzi de 15x15 pentru planseul de peste mansarda, sa fie uscate si rindeluite?
La Hornbach au grinzi lamelare incleiate care indeplinesc cerintele. O grinda de 4 m lungime costa cam 150 RON (deci ajunge cam 1500 RON / mc).

Edited by kolfleading, 20 June 2017 - 08:53.


#225
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006
Nu am vrut sa spun despre grinzile lamelare pentru ca pretul lor mi se pare ridicol.

#226
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008
In mod normal o grinda de aia..costa cam 70-75 ron pe bucata...insa nu uscata nici rindeluita ci uda ..din padure...Daca mai e si uscata..atunci costul creste..plus ca si dimensiunile mai cresc un pic pretul..Eu am avut niste cosoroabe de 20-20 care m-au rupt..la buzunar..

Edited by manghels, 20 June 2017 - 10:52.


#227
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007

View Postatech, on 19 iunie 2017 - 23:29, said:



Corect! Sigur o sa fie bune la ceva in viitor si o sa zic merci ca sunt deja acolo.
Mai am de cumparat doar 1T de fier pentru casa si scap, nu e o zona in care as putea face mari economii acum.

Aveti idee unde as putea gasi niste grinzi de 15x15 pentru planseul de peste mansarda, sa fie uscate si rindeluite?
Stiu ca sunt groase, dar asa e trecut in proiect.
Sau aici probabil as putea pune mai mici dar mai dese?

Planseul respectiv se doreste a fi circulabil? De ce le vrei rindeluite, vor ramane aparente?
Oricum nu inteleg ratiunea de a folosi o sectiune patrata pt acel planseu, decat 15x15cm dispuse probabil la interax de 65-70cm mai bine 8x15 dispuse la interax de 40cm si legate in sistem fagure.

#228
atech

atech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 26.07.2004

View Postthe_lion, on 20 iunie 2017 - 10:58, said:

Planseul respectiv se doreste a fi circulabil? De ce le vrei rindeluite, vor ramane aparente?
Oricum nu inteleg ratiunea de a folosi o sectiune patrata pt acel planseu, decat 15x15cm dispuse probabil la interax de 65-70cm mai bine 8x15 dispuse la interax de 40cm si legate in sistem fagure.

Deasupra planseului voi avea pod in care o sa ma mai urc din cand in cand.

Le vreau rindeluite pentru ca sunt mai drepte, muchiile sunt mai ok, in general au o calitate mai buna si nu va intra multa solutie de tratare.

#229
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008
Preferi sa dai dublu pe lemn...in loc sa dai mai multa solutie de tratare Posted Image ? (joke).

Oricum..lion are dreptate cu sectiunea lemnului...decat patrate..mai bine dreptungiulare..5/15 sau 8/15.

#230
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postmanghels, on 21 iunie 2017 - 15:10, said:

Preferi sa dai dublu pe lemn...in loc sa dai mai multa solutie de tratare Posted Image ? (joke).

Oricum..lion are dreptate cu sectiunea lemnului...decat patrate..mai bine dreptungiulare..5/15 sau 8/15.

Dacă lemnul este de calitate secțiunea pătrată nu te ajuta cu nimic. Dacă e verde 5 cu 15 se poate strâmba la uscare caz in care eu as opta pentru 10/15.
Singurul loc in care am mers pe pătrat a fost la popi.

#231
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008
Cred ca depinde unde e pus acel 5/15. Daca-i pt capriori..care-s prinsi din toate partile..plus astereala deasupra..Nu stiu daca mai are spatiu sa se suceasca..cel mult mai apar crapaturi..

Insa daca-i depozitat incorect..atunci orice lemn se suceste ..Eu am avut o grinda de 20/20 ..care mi-a ramas (vreo 3ml) ..si s-a curbat un pic..pt ca a fost depozitata aiurea pe o terasa..plus vreo 2-3 buc de 5/15. Restul is la fel de drepte ca atunci cand le-am cumparat..acu vreun an. Le-am stivuit din nou..cu cele mai strambe cat mai jos in stiva..sperand ca se mai indreapta..(cu sipci intre..etc).

#232
atech

atech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 26.07.2004
Ce am mai facut ...

Am decofrat, am scos fiecare cui din lemne in afara de cele din panourile ramase in stare buna.
Am inchis camera tehnica cu 2 usi si un geam de termopan.
Cusacii au fost bagati in sufragerie pentru depozitare, restul lemnelor sunt stivuite in doua gramezi, una pe terasa, alta in spatele casei.
Am cumparat caramida pentru mansarda si am urcat-o pe placa cu macaraua.
Am legat feroneria pentru aproape toti stalpii de la mansarda si i-am depozitat in casa.

Pentru ca nu ne ajung banii ( sau nu suntem siguri ca mai ajung, pentru ca pana acum au fost ceva cheltuieli neprevazute la care nu am facut rabat de la calitate si nu vrem sa facem rabat in urmatoarele etape ) pentru a duce constructia pana la acoperis anul acesta, am decis sa continuam cu:
- punem restul geamurilor (4 geamuri 150 x 120, 1 geam 70 x 70)
- inchidem cele doua usi cum putem cu lemne si folie
- aplicam o tencuiala exterioara (cu multibat)
- facem ce putem prin interior, electrice, sanitare, sape ... in masura in care se poate

#233
atech

atech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 26.07.2004
N-am mai scris demult in jurnal pentru ca ne-am miscat greu de tot.

Am montat ferestrele de la parter, Salamander Blue Evolution 92, tripan S4S + Float + LowE.
Asta a fost usor, dat comanda, platit, livrat si montat.

Am asamblat fierul pentru stalpii de la mansarda si i-am depozitat in living.

M-am apucat sa tencuiesc o camera, am dat strop si am facut fasele dar m-am oprit pentru ca nu-mi place cum arunc mortarul cu mistria.
Am luat un compresor si un pistol care arunca mortar si urmeaza sa-l pun la treaba.
Momentan l-am testat cu nisip si pare ca arunca bine.

Intre timp, avand vreme buna la exterior, nici prea cald nici cu ploi ne-am apucat sa lucram la scarile de la exterior.
Aseara am turnat scara principala, urmeaza cea de la terasa si cea de la camera tehnica in functie de ce timp avem la dispozitie.

As mai vrea sa torn grinda intoarsa de la etaj, pentru asta am cumparat un electropalan dar inca nu-mi dau seama cum sa-l fixez la etaj pentru a ridica cu el galeti de beton.

Poze cu scara cofrata si apoi turnata.
A fost prima data cand am facut asa ceva :)

Attached File  IMG_6283.JPG   547.45K   54 downloads
Attached File  IMG_6284.JPG   665.19K   57 downloads
Attached File  IMG_6285.JPG   522.21K   50 downloads
Attached File  IMG_6286.JPG   292.26K   49 downloads
Attached File  IMG_6287.JPG   313.96K   48 downloads
Attached File  IMG_6288.JPG   268.7K   43 downloads
Attached File  IMG_6289.JPG   249.01K   50 downloads
Attached File  IMG_6291.JPG   371.23K   50 downloads

Edited by atech, 02 November 2017 - 11:16.


#234
Mirelax

Mirelax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 04.05.2004
Salutare tuturor!

Dupa ceva pauza, a venit vremea sa intram din nou in joc. La jumatatea lunii Iulie urmeaza sa ridicam zidurile de la etaj,sa turnam grinzile si centurile, sa facem plafonul si sa ne ocupam de un alt element cheie si anume acoperisul. Acesta este simplu, in 2 ape, fara lucarne sau minuni complicate, in suprafata desfasurata de 170 mp. Pe acesta vor fi montate ferestre de mansarda (Optilight), panouri fotovoltaice si eventual un Sistem panou cu tuburi vidate.

Pentru acoperis am facut un research intensiv, avand in vedere gama variata de pe piata. Avem oferte din partea marilor producatori&distribuitori, oferte ce le-am clasificat frumos dupa anumite criterii cum ar fi: cati mp desfasurati s-au luat in calcul, cat costa efectiv tabla, grosimea ei, grosimea stratului de vopsea, garantia, accesoriile, sistemul pluvial, folia anticondens (ce grosime, ce pret pe mp, cate suluri), sipca, transportul, montajul... etc. Asa a fost cel mai bine pentru noi, deoarece am putut analiza cu exactitate care pe unde trag de pret, si cel mai important cine este mai preocupat sa-si scoata cat mai multi bani in detrimentul calitatii (unii umfla pretul la accesorii , altii la tabla, altii la folie, montaj, sipca etc ).

Ca idee, la un acoperis de 170 mp desfasurati, in 2 ape simplu, cea mai ieftina oferta este de 2624 euro fara sipca , iar cea mai scumpa ajunge la 5400 euro.

In cele din urma, inclinam spre varianta Alutytan Ice Pur. Acesta este un aliaj metalic din Alumiuniu si titan la care se adauga ceva magneziu, mangan si crom. Materialul acesta are grosime de 0,6 mm si, se lauda producatorul ca este garantat pe viata. Montajul pentru cea prefaltuita se face cu suruburi din inox. Are acoperire din poliuretan rezistent UV , cu un strat de vopsea de 55 microni.  La acest acoperis ne incanta ca nu vom sta cu teama ca rugineste sau corodeaza. Putem opta intre 2 variante: Tigla metalica sau tabla Prefaltuita.

Dilema este urmatoarea: avand in vedere ca este aluminiu cu grosime de 0,6 mm, la tabla prefaltuita nu exista oare riscul de deformare la fenomene gen grindina, sau zapada avand greutate mare? Mai punem si actiunea soarelui cu dilatari si contractari, posibil si sunete, si tare mi-este teama sa nu ne trezim ca se vede forma sipcilor pe suprafata acoperisului Posted Image ... Oferta de pret la acest material este similara intre tigla si prefaltuita. Bineinteles ca stim si ca cea prefaltuita "sigileaza" mai bine acoperisul datorita suruburilor ce nu se monteaza la vedere, astfel sansele sa-ti ploua in casa se diminueaza, insa de riscul deformarii ne temem.
Aveti idee ce probleme pot aparea la tabla prefaltuita, mai ales din aluminiu, eventual cei care aveti montata tabla prefaltuita ce probleme ati intampinat cu ea? Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate