Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Casa mica P+M. Fuga de la bloc.

- - - - -
  • Please log in to reply
183 replies to this topic

#127
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postpuma_rider, on 07 iulie 2017 - 21:07, said:

Sa facut
Posted Image
S-a facut.

#128
puma_rider

puma_rider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 01.06.2008
Mda, rusine mie. Totusi puteai fi mai discret, poate trecea neobservat 😁

#129
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postpuma_rider, on 07 iulie 2017 - 21:07, said:

Am vorbit cu unul din baietii de la firma care ar trebui sa imi faca bransarea. A zis sa sau linistit, ca impamantarea se poate face si mai tarziu folosind santul care va fi sapat pt a trage cablul pana la casa.
Om vedea.

Si azi a fost o zi importanta. Sa facut sapatura pt fundatie.

Se poate face si după ce ai terminat dar mai prost. Optim este in șanțul fundației si sudat de armatura. Precis "băiatul" care te sfătuiește sa stai liniștit a aprofundat problema asta in teza lui de doctorat.😜

Edited by picomouse, 08 July 2017 - 14:34.


#130
duzu

duzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.06.2002
Intrebare: de ce se sudeaza si de armatura?

#131
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postduzu, on 11 iulie 2017 - 18:24, said:

Intrebare: de ce se sudeaza si de armatura?

Pentru o rezistenta electrica minima si o dispersie a energiei trasnetului pe o suprafata cit mai mare

#132
duzu

duzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.06.2002
Armaturile nu comunica intre ele? Fundatii, stalpi, placi, centuri, grinzi...? Chiar e in regula sa se disperseze energia unui traznet pe acolo?

#133
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
E bine asa si din simplul fapt ca asa ne invata anaki, un bun profesionist si cunoscator al domeniului, dar care nu prea mai intra pe aria de jurnale. Apoi asa ne zice si normativul. Armaturile comunica intre ele, dar in mod natural, energia se scurge in pamant, nu in sus catre pereti. Chiar si-asa peretele nu e conductor (decat daca e foarte ud), armatura din interiorul structurii de rezistenta nu e legata de nici un alt element cu care ar putea intra un om sau un electrocasnic in contact.

#134
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postduzu, on 12 iulie 2017 - 09:11, said:

Armaturile nu comunica intre ele? Fundatii, stalpi, placi, centuri, grinzi...? Chiar e in regula sa se disperseze energia unui traznet pe acolo?

Da. Cu cit secțiunea prin care "curge" traznetul la pămĂ®nt este mai mare si are rezistenta electrică mai mică  cu atit efectul trecerii curentului este mai mic.
Curentul va urma calea cu rezistenta minima , nici prin cap nu ii trece sa iasă din perete sa se lege de tine !😄

Edited by picomouse, 12 July 2017 - 18:51.


#135
puma_rider

puma_rider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 01.06.2008
Deorece Vineri spre Sambata a plouat  a trebuit sa mai adancim sapatura.  Nu era noroi dar asa a cerut geologul.
Constructorul injurat un pic pt ca a trebuit sa mai bage niste metrii cubi de beton mort in pamant.  A venit o cifa si restul s-a completat cu beton facut la betoniera.


Din pacate nu am pus tije de impamntare si platband in santul de fundare. Se mai poate face ceva acum?
Tije sau teava galvanizata? La teava, suprafata de contact cu pamantul e mai mare.
De acord cu legarea la impamantare a armaturii pt protectie impotriva traznetelor. Faci un fel de cusca Faraday.
Insa parca nu as aduce si instalatia electrica in acelasi loc. As trata lucrurile un pic separat. Impamantarea instalatiei electrice e una, iar protectia la traznet e alta chiar daca ambele intra in pamant.

Vad ca forumul nu vrea decat poze landscape iar pe cele portret le roteste pt a corespunde cerinteil intiale.
Nu ar strica sa se corecteze treaba asta sunt o gramada de oameni ce fac poze cu telefonul tinut pe verticala.



Daca fac panou pe placutadesantier.ro cat de agasanta devine treaba? Avand in vedere ca ajungi intr-o baza de date publica, suna pe urma telefonul non stop cu oferte?

Attached Files


Edited by puma_rider, 13 July 2017 - 07:58.


#136
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,593
  • Înscris: 11.03.2006
Referitor la placutadesantier.ro, nu mi s-au parut prea agasanti. Am primit niste mailuri, timp de vreun an, prin care promovau firme. Cateva mailuri pe saptamana, nu m-a deranjat. Pacat ca firmele nu erau cine stie ce, ca as fi apelat la ele.

#137
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
...nici eu nu am fost "agasat"

#138
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 23.02.2007
Nici eu :) Aceeasi poveste ca la voi.

#139
lapcat

lapcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 23.01.2007
Pe mine m-au sunat mai des dupa ce am terminat. :)

#140
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postpuma_rider, on 13 iulie 2017 - 07:52, said:

Deorece Vineri spre Sambata a plouat  a trebuit sa mai adancim sapatura.  Nu era noroi dar asa a cerut geologul.
Constructorul injurat un pic pt ca a trebuit sa mai bage niste metrii cubi de beton mort in pamant.  A venit o cifa si restul s-a completat cu beton facut la betoniera.


Din pacate nu am pus tije de impamntare si platband in santul de fundare. Se mai poate face ceva acum?
Tije sau teava galvanizata? La teava, suprafata de contact cu pamantul e mai mare.
De acord cu legarea la impamantare a armaturii pt protectie impotriva traznetelor. Faci un fel de cusca Faraday.
Insa parca nu as aduce si instalatia electrica in acelasi loc. As trata lucrurile un pic separat. Impamantarea instalatiei electrice e una, iar protectia la traznet e alta chiar daca ambele intra in pamant.

Vad ca forumul nu vrea decat poze landscape iar pe cele portret le roteste pt a corespunde cerinteil intiale.
Nu ar strica sa se corecteze treaba asta sunt o gramada de oameni ce fac poze cu telefonul tinut pe verticala.



Daca fac panou pe placutadesantier.ro cat de agasanta devine treaba? Avand in vedere ca ajungi intr-o baza de date publica, suna pe urma telefonul non stop cu oferte?

Împământarea se face cum zice la normativ (I7/2011) . Crede-ma ca nu sunt timpiti aia care l-au scris. Dacă iese sub 1 Ohm priza de pămînt poate sa fie comuna paratrasnet si rețea si ești in siguranța. Dacă iese intre 1 si 4 ohmi o poți folosi doar pentru instalația electrică.
Dacă mai faci una pentru paratrasnet si iese sub 1 Ohm se recomanda sa legi prizele de pămînt intre ele. Prin urmare fa-o cit de bine poți, o măsori si vezi ce a ieșit ca sa știi dacă e bine sau mai ai de lucru.

#141
puma_rider

puma_rider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 01.06.2008
Baietii se ocupa de armaturile fundatiei.

Attached Files



#142
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postpuma_rider, on 13 iulie 2017 - 07:52, said:

......
Daca fac panou pe placutadesantier.ro cat de agasanta devine treaba? .....
Sa vezi ce agasanta este daca trece ISC-ul si nu ai . Nici nu vrei sa cunosti ce amenzi au ...

#143
puma_rider

puma_rider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 01.06.2008
Am pus un panou improvizat. Nu e 90×60 dar sper sa ma tina pana la sfarsitul saptamanii viitoare pana vine cel de la placutasantier.

În proiect am prevăzut o sobă. Sfatul constructorului e sa scot cosul înafară casei. Eu as fi vrut să fie la interior deoarece ar mai aduce un aport de căldură camerei de la mansarda. Mi-ar place sa primesc mai multe argumente pro si contra. Constructorul poate fi suspectat că dorește să depună efort minim. Totusi si la el acasă cosul sobei din zidărie e înafara casei.

Edited by puma_rider, 15 July 2017 - 21:31.


#144
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postpuma_rider, on 15 iulie 2017 - 21:17, said:

Am pus un panou improvizat. Nu e 90×60 dar sper sa ma tina pana la sfarsitul saptamanii viitoare pana vine cel de la placutasantier.

În proiect am prevăzut o sobă. Sfatul constructorului e sa scot cosul înafară casei. Eu as fi vrut să fie la interior deoarece ar mai aduce un aport de căldură camerei de la mansarda. Mi-ar place sa primesc mai multe argumente pro si contra. Constructorul poate fi suspectat că dorește să depună efort minim. Totusi si la el acasă cosul sobei din zidărie e înafara casei.

Dacă pe unu nu il duce capul nu te lua după el. Coșul il faci pe interior dar nu ca sa îți încălzească el ceva ( coșul este izolat termic fata de interiorul casei).
Motivul este ca un cos interior nefiind expus mediului extern are in el aer cald si face tiraj instantaneu. Presupun ca nu vrei sa pui vre-o improvizație de tabla si o sa mergi pe un cos ceramic . Te poți uita pe site la Tona sau Schiedel sa vezi cum trebuie sa fie.
Ce e puțin mai greu la execuția pe interior este sa faci golurile de trecere prin placa bordate cu fier si sa asiguri poziția cosului undeva in apropierea coamei . Coșul trebuie sa fie cu 50cm-1m peste coama si sa nu deranjeze la montarea acoperișului ( 30 -50 cm lateral fata de axa coamei sa fie marginea cea mai apropiată a cosului )

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate